MENU

Forum - gorsza ostrosc na jednym oku - jak sie przyzwyczaic, co robic?

gorsza ostrosc na jednym oku - jak sie przyzwyczaic, co robic?

gorsza ostrosc na jednym oku - jak sie przyzwyczaic, co robic?

Witam Wszystkich. Prosze po porade jak wyglada przyzwyczajanie sie do patrzenia przez jedno oko i jak ten proces sie rozpoczyna? Okazuje sie, ze na oku prawym, widze teraz co najwyzej (pierwszy prog liter i to jeszcze bardzo nie ostro, wszysktko rozmyte, kolory blade). Wystepuje obrzek plamki, tetniaki, poszerzenie sciany naczyniowiej siatkowki z wysiekami. Lekarz kieruje mnie na badanie genetyczne - ktore moga wykazac najgorsze. Ogolnie, nie ma juz mozliwosci na ostre patrzenie centralne z zachowaniem ostrosci widzenia na oku prawym, a kto wie czy choroba nie dotknie drugiego oka. W zwiazku, z tym, ze moj stan psychiczno-emocjonalny jest na wyczerpaniu bardzo prosze o pomoc. Czy dzwine samopoczucie rozkojarzenie, czasami meczace nieostre widzenie, senność, dyskomfort w widzeniu (niewiadomej przyczyny), a nawet niejako zawroty glowy moga byc powodowane przez chore oko. Czy jest to proba reakcji dostosowania sie organizmu do nieostrego widzenia? Jak wy sie czujecie, czuliscie, kiedy jedno z dwojga oczu tracilo widzenie? Jak starac sie, sobie to wytlumaczyc? Jak z tym walczyc aby nie popasc w psychoze, depresje i nie ulegac lękowi? Bardzo prosze o pomoc, porade, wskazowke. Z gory bardzo dziekuje. Pozdr. Michal / michalz80@poczta.fm.

gorsza ostrosc na jednym oku - jak sie przyzwyczaic, co robic?

hej,

od 8 roku życia (a mam 22) widzę  tylko jednym okiem. Prawdę mówiąc nie potrafiłam się z tym oswoić... Chyba dopiero od kilkunastu miesięcy zaczynam sobie z tym radzić... To bardzo trudne, więc rozumiem, co czujesz... myślę, że trochę trzeba pocierpieć, że tak to ujmę... " przejść żałobę". Później przyjdą pozytywne myśli, np. takie: "dlaczego mam się przejmować, żę jedno oko nie widzi, a drugie jest słabe? Przecież to drugie mi wytarczy... lepsze jedno słabe niż wcale!" Do tego trzeba dojrzeć... tak mi się wydaje... Trzymam kciuki, że wyjdziesz z dołka:) Wiadomo... on będzie wracał, ale zawsze trzeba zwrócić uwagę, na to co się ma, a nie na to, czego nam brakuje.

gorsza ostrosc na jednym oku - jak sie przyzwyczaic, co robic?

witam cie,wiem o czym mówisz ,ja też jestem świeżo prawie jednooczny.....wszystko zaczelo sie pol roku temu ,kiedy to nagle rozwarstwila mi sie siatkowka(poza tym szereg innych wad i dolegliwosci zwiazanych z okiem,ale o tym nie terazPerskie oko)w każdym razie,mnie osobiscie bardzo to przeszkadza...w jednym oku wada -6,czyli nie tak zle...oko to uchodzi w moim mniemaniu za zdrowe,w drugim zaś oku praktycznie zerowa....widze cienie,mam poczucie światła....i tyle....ja nie radze sobie z tym....czesto mam zawroty głowy i zaburzenia równowagi ,które najbardziej przeszkadzają mi w życiu codziennym(zwłaszcza że pracuje z ludżmi i praca ta wymaga przynajmniej troche precyzji) tak więc jakiegolwiek działania wymagające precyzji -odpadają...poza tym częste obijanie sie o rózne przedmioty(po prawej stronie-oko prawe jest chore)pomijajac szereg dolegliwości w samym oku....w każdym razie jest ciężko i bardzo mnie ten stan frustruje...ale cóż tak musi byc,,,teraz czekam na inny zabieg....zobaczymy co bedzie dalej pozdrawiam cie serdecznie i mam pytanko:czy u ciebie tez wystepuja zaburzenia równowagi??? ps.rady na to wg mnie nie ma....ewentualnie podczas patrzenia na coś lub na kogośUśmiech,możesz przymknąć oko chore.....jeszcze raz pozdro

gorsza ostrosc na jednym oku - jak sie przyzwyczaic, co robic?

Pamietam juz komus pisalam cos podobnego ale sie powtorze:  ja osobiscie uwazam, ze takie widzenie chorym okiem  niby tylko troszke , tylko poczucie swiatla itp itd to troche utrudnia ogolne patrzenie.  Mam jedno oko normalnie widzace i jak mi sie nakladaly na wlasciwy obraz jakies migawki z sasiedniego prawie slepego to to bylo przewalone.

To tak jakby gdzies cos z boku kolo nosa mi migalo albo blyskalo jakos tak sie czlowiek zawracal a co najsmieszniejsze to sie nie raz nawet przestraszylam tych zjaw wygenerowanych przez drugie slepnace oko. tak jakby ci cos nagle przelatywalo obok.   Mowilam o tym mojemu okuliscie to mi powiedzial ze to wrazenie nakladania sie  obrazow znikneloby, no ale skad on obuoczny to  moze wiedziec.  Moim zdaniem mozna o tym czytac ale trudno to sobie wyobrazic.

gorsza ostrosc na jednym oku - jak sie przyzwyczaic, co robic?

Witam :)

Moim zdaniem przyzwyczaisz się do tej sytuacji, tylko musisz pozytywniej na to patrzeć i dostrzegać plusy (a przecież zawsze są jakieś :) ). Ja także widzę tylko jednym okiem w miarę naormalnie (-5D) a drugim prawie wcale i nie powiem czasem mam też załamania nerwowe przez to, bo chciała bym widzieć jak większość ludzi być zdrowa i móc normalnie funkcjonować , ale widocznie tak musiało być i nic już nie zmienie ,pozostało mi tylko to zaakceptować.

Staram się nie opowiadać o tym ludziom bo nie chce żeby patrzyli na mnie inaczej, bo wizualnie nie wyglądam na osobę z taką wadą, więc jeśli mogę to ukryć to czemu nie?

a i jeszcze coś ;) może to Ci chociaż trochę pomoże , ja jak patrzę na drugą osobę (a mam prawe oko zdrowe) to staram się patrzeć na oko lewe rozmówcy aby wyglądało to naturalnie a wtedy nikt o niczym nie będzie wiedział ;)

pozdrawiam i życzę powodzenia :*