MENU

Forum - Grupa na FB

Grupa na FB

Grupa na FB

Witajcie, wpadłem na pomysł aby utworzyć grupę na FB. Oczywiście będzie miała ona na celu poprawić i uprościć kontakt wśród naszej społeczności. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam :)

http://facebook.com/groups/327439171050975?ref=bookmarks

W razie problemów z linkiem zgłoście mi je w komentarzu. Jutro postaram się stworzyć grafikę na grupę. Proszę was również o podzielenie się pomysłami na to jak trafić do jak największej ilości jednoocznych. Jestem świeżo po technikum i jestem sflustrowany tym jak bardzo ogranicza mnie nasze prawo. Uważam, że powinniśmy połączyć siły i wzajemnie  się wspierać bo tak naprawdę tylko my mamy jakąkolwiek wiedzę na temat naszego życia z jednoocznością.

Gorąco pozdrawiam i czekam na odezw z waszej strony :)

Patryk 

Grupa na FB

Witaj Patryku ja również utworzyłam grupę 26 czerwca o nazwie "Osoby słabowidzące" więc zapraszam również do mojej grupyUśmiech a Twoja jaką ma nazwę?

Grupa na FB

Witaj Patryku!

Ja nie korzystam z FB ale również jestem za tym, byśmy się zorganizowali, zebrali wszystkie nasze problemy i tworzyli jeden wspólny front działania korzystny dla nas wszystkich i reprezentujący interesy nas wszystkich - przecież wszyscy jesteśmy w takiej samej sytuacji i powinniśmy  się  wzajemnie  rozumieć.

Bardzo Cię proszę, napisz coś o tym" jak ogranicza Cię nasze prawo" - bo mi wszyscy wokół tzn. urzędy i lekarze mówią, że nie istnieją żadne ograniczenia dla osób jednoocznych poza tym, że wykluczony jest zawód kierowcy zawodowego i pilota samolotu. Oczywiście ze względów bezpieczeństwa osób korzystających  z  takich  środków transportu.

Dodatkowo lekarz biegły sądowy okulista wydając mi opinię napisał: że  "nie ma powodów, by w sposób szczególny chronić jedyne oko - jak sądzą laicy "  zmuszając mnie tą opinią do pracy przy komputerze przez 8 godz. dziennie ( przy załączonej dokumentacji medycznej potwierdzającej pogorszenia się u mnie ostrości widzenia od tej pracy o 0.5 dioptrii w ciągu 3 miesięcy). 

Tak więc przeciwwskazane są tylko prace wymagające widzenia stereoskopowego i te, które wymieniłam wyżej. Więc jaki jest powód twojej flustracji? Może żyjemy w jakichś różnych krajach?Może w Polsce Ai B albo wschodniej czy zachodniej?Może w każdym mieście obowiązują odmienne przepisy?Doprecyzuj powody swojej flustracji. Bardzo jestem ciekawa, co konkretnie Cię bulwersuje!

Pozdrawiam

Bogusia

Anetko! Ciebie również pozdrawiam.

Grupa na FB

Witaj Bogusiu szkoda,że nie korzystasz z facebooka,dziękuję ja Ciebie również PozdrawiamUśmiech

Grupa na FB

Wysłałem prośbę o dołączenie :)

Jeśli chodzi o to co mnie bulwersuje to są to zdecydowanie wykluczenia od wykonywania prac i w moim przypadku dotyczy to również pracy pod ziemią, na wysokości powyżej 3m, pracy przy maszynach z ruchomymi elementami, noszenia ciężkich rzeczy, prac precyzyjnych i nie wiadomo co jeszcze wymyślą gdzie z takimi czynnościami miałem już nie raz nie dwa do czynienia i nie stwarzały mi najmniejszego problemu przez co obecnie mam problem ze znalezieniem pracy bo praca jest ale nie taka którą mogę wykonywać a z zawodu jestem grafikiem komputerowym i nigdzie w pobliżu nie szukają osoby na takie stanowisko. Póki co staram się łapać prywatne zlecenia na projekty ale chciałbym jak najszybciej się usamodzielnić. Nie szukam też pracy za najniższą krajową bo wiem, że stać mnie na więcej. A co do wykonywanych zawodów uważam, że powinna to być nasza własna decyzja bo ktoś kto nie jest w naszej skórze moim zdaniem nie powinien decydować o tym jak mamy ukierunkować nasze życie. Śmieszny jest też fakt, że jeśli mamy własną działalność to nagle nie ma żadnych ograniczeń bo jesteśmy sami za siebie odpowiedzialni. Rozumiem też, że to dwie zupełnie inne rzeczy ale nadal uważam, że jeśli ktoś czuje się na siłach wykonywać dany zawód i nie ma z nim najmniejszego problemu to prawo nie powinno go ograniczać. 

Grupa na FB

Moja grupa ma nazwę "jednooczni" tylko póki co cisza. Nie pojawił się nikt nowy.

Grupa na FB

Na Facebooku od kilku miesięcy już funkcjonuje grupa "jednooczni", która ma już ponad 50 członków.

Grupa na FB

Witaj Patryku!

Sprawa wykonywania przez nas prac jest bardzo skomplikowana i warto się chyba zastanowić, z czego to wynika. Prace które wymieniasz są  przeciwwskazane, tyle, że nikt mi nie potrafi podać  jednolitego źródła na które można się powołać w tej kwestii. Są to podobno fanaberie niedouczonych lekarzy starej daty, gdyż ci "nowocześni" przeciwwskazań nie uznają. Nie wskazano mi żadnego aktu prawnego ( rozporządzenia ani ustawy) który regulował by tę kwestię. Są jedynie wytyczne np. Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, ale one w świetle prawa nic nie znaczą. Jako ciekawostkę dodam, że w tych wytycznych jest wskazane, aby  do pracy przy komputerze powyżej 4 godz. czasu pracy określać zdolność korwergencji - zbieżność oczu ( widzenie jednego celu przy pomocy obu oczu) co dla nikogo nie ma znaczenia, gdyż wytyczne nie stanowią prawa. Więc na jakie prawo się powołujesz, gdy piszesz, że są zdecydowane wykluczenia?

Patryku, a czy posiadasz orzeczony stopień niepełnosprawności lub rentę?

Grupa na FB

Posiadam lekki stopień niepełnosprawności

Grupa na FB

A chodzi mi głównie o to, że lekarz może mnie nie dopuścić do danej pracy nie podpisując mi badań.

Grupa na FB

No właśnie 50 a takich osób jest znacznie więcej dlatego zastanawiam się w jaki sposób można do nich dotrzeć.

Re: Grupa na FB


Slavier:
A chodzi mi głównie o to, że lekarz może mnie nie dopuścić do danej pracy nie podpisując mi badań.

 

 I doszliśmy do sedna problemu.Tę sprawę reguluje" Ustawa o medycynie pracy" i załącznik do niej ,,Rozporządzenie MZiOS w sprawie prowadzenia badań lekarskich pracowników Dz.U 69 poz. 332 art 6.1  ocena możliwości wykonywania pracy. Są tam wskazane zalecenia dla lekarza medycyny pracy, który podpisuje się pod zaświadczeniem dla Ciebie. Poczytaj to sobie a wstępnie zorientujesz się w temacie. 

Pomyśl też o tym, czy nie powinniśmy założyć stowarzyszenia ( z czym już wystąpiłam na tym forum ) gdyż tylko w zalegalizowany sposób można zadbać o własne prawa ,przywileje i korzyści. I doprowadzić do jakiegoś porządku cały bałagan, gdyż nie ma nikogo, kto by się zajmował tak ogromną grupą osób, jaką stanowią jednooczni.A problemów mamy naprawdę wiele.

Grupa na FB

Wszystko fajnie pięknie tylko jak zmobilizować tak wiele osób?

Grupa na FB

No właśnie. To dobre pytanie. Moje życiowe doświadczenie dowodzi, że najskuteczniejsze działania wymusza życie pod wpływem chwili, czyli jakiejś potrzeby. To najbardziej jednoczy ludzi i pobudza - wspólny CEL.

Najczęściej jest to poczucie krzywdy, niesprawiedliwości itp.

Całkiem możliwe, że taka okazja może być od nowego roku, gdyż zmieniają się zasady orzecznictwa. Zgodnie z nowym trendem mają nie przyznawać niepełnosprawności co oznacza, że "nowi" będą uznani za 100% zdrowych a ci, którzy mają orzeczenie na czas określony mogą nie dostawać przedłużenia.

To najskuteczniej zmobilizuje ludzi i zapewne zaczną od szukania w internecie jakichś porad i sposobów rozwiązania problemu.

 

Grupa na FB

Jeśli faktycznie mają wejść takie zmiany to tu mam pewność, że faktycznie tak będzie. 

Grupa na FB

W jaki sposób chciałabyś założyć takowe stowarzyszenie?

Grupa na FB

Zmienić ma się sposób postrzegania niepełnosprawności.Niepełnosprawny teraz to człowiek, który ma jakiś fizyczne bądź psychiczne "odstępstwa" od człowieka zdrowego a po zmianach ma być, że niepełnosprawny to ten, u którego występują bariery niemożliwe do pokonania.

Różnica ma polegać na możliwości likwidowania barier, które uniemożliwiają pełnienie ról społecznych.Więc jak zapewne się domyślasz - w naszej grupie takie bariery nie występują.

O stowarzyszeniu napiszę jutro

Myślę też o dołączeniu do was na Facebooku.Od czego należy zacząć?

Grupa na FB

witajcie.Jednoocznosc to to bardzo ciekawa niesprawnosc i bardzo ciekawie sie z nia zyje.Pozdrawiam

Grupa na FB

Stowarzyszenie nie jest trudne do założenia.Należy opracować statut, założenia działań - w tym wszystkim pomaga prawnik.Ważne jest, aby przed opracowaniem statutu ustalić czym dokładnie ma się zajmować to stowarzyszenie, gdyż doprecyzowanie potrzeb jest istotne dla wyboru właściwej formy prawnej.

Ja myślałam o bardzo poważnych celach i pozyskiwaniu środków unijnych na ich realizację, typu:zaopatrzenie czlonków stowarzyszenia we właściwy sprzęt komputerowy ( szczególnie dzieci), organizowanie wyjazdów integracyjnych, obsługę prawną, poradnictwo psychologiczne - możliwości są duże. To etap docelowy.

Można zacząć działać od podjęcia uregulowania naszej sytuacji prawnej związanej z pracą i orzecznictwem. Tu jest dramat.Brak  spójnych przepisów i jasnych wytycznych.W każdym mieście orzekają inaczej.Większość z nas odczuwa skutki jednooczności - szczególnie, gdy wiąże się to z jakąś chorobą ( jaskra, choroby oczodołu, stany po wypadkach a nawet rak) i chcemy uzyskiwać orzeczenia o niepełnosprawności ze względu na ograniczenia zdrowotne.

Przywileje związane z orzeczeniami rekompensują ,,naruszenie sprawności organizmu powodującej obniżenie zdolności do wykonywania pracy'' w porównaniu do  zupełnie zdrowych  osób, co sama odczułam bardzo mocno, gdyż stałam się osobą jednooczną w wieku dojrzałym i mam najlepsze porównanie swoich możliwości "przed" i "po".

Jakiś czas temu czytałam różne archiwalne posty na tym forum i natknęłam się na post młodego człowieka, który pisał, że nigdy nie czuł się gorszy od rówieśników ze względu na swoją jednooczność i we wszystkim im dorównywał.O swojej inności przekonal  się dopiero, gdy poszedł do pracy i pomimo starań nie mógł dorównać innym. Złożył więc wniosek o orzeczenie i .......nie dostał.

Osobiście uważam, że mamy prawo do orzeczeń ale rozumiem też osoby, które nie odczuwają w istotny sposób obniżenia swojej sprawności w związku z wykonywaną pracą i ci nie muszą występować o żadne przywileje (nie ma takiego obowiązku). Jak widzisz, sprawa jest naprawdę złożona i wymaga sporej dyplomacji. Ci, którzy czują potrzebę ochrony swego zdrowia i wsparcia ze strony Państwa - nie otrzymują tego a CI, którzy czują się w pełni sprawni i zdolni do każdej pracy - nie dostają zezwoleń. Jednym pracę przed komputerem ogranicza się do 4 godz. a innym nakazuje się pracować po 8 godz.

Przyszedł czas to uporządkować, jeśli pozostawimy nasze sprawy w rękach naszego "rządu" to nadal tak będzie, gdyż nikt nie zna naszych problemów i nie wie, z czym się borykamy, co czujemy ani jak mamy się w tym zorientować.