MENU

Forum - Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

Witam,

Mam takie pytanie otóż jestem osoba niepełnosprawną ( na papierku) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Nie mam żadnej renty ani nic mam tylko zasiłek z mops-u w wysokości 153zł. Pracuję normalnie nigdy nie informowałam pracodawcy o mojej sytuacji gdyż uważam, że  pracując umysłowo moja dysfunkcja ( na jedno oko widzę słabiutko, a na drugie mam dość dużą wadę wzroku) ale przecież w okularach widzę normalnie:) nie ma ma wpływu. I zastanawiam się czy nie będę miała z tego tytułu problemów?? Jak to jest z tym informowaniem bo nie znam się na przepisach. 

 

dziękuje za odpowiedz

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

Nie masz obowiązku informowania pracodawcy. Jeśli zatrudnia Cię na orzeczenie ( jeśli takowe masz) to może Cię zapytać o rodzaj dysfunkcji, ale też nie musisz odpowiadać.

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

Z racji tego, że masz orzeczenie należy Ci się dodatkowe 10 dni urlopu oraz pracujesz 7 a nie 8 godz dodatkowo pracodawca ma dofinansowanie z PFRON'u z racji zatrudnienia osoby niepełnosprawnej, więc to są korzyści dla obu stron:)

Magda 

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

TO NIE JEST TAKIE PROSTE.

MÓJ KOLEGA MIAŁ WYPADEK PO KTÓRYM STRACIŁ WIDZENIE W JEDNYM OKU, PO OKRESIE REKONWALESCENCJI WRÓCIŁ  ALE NIE MÓGŁ JUŻ WYKONYWAĆ PRACY NA DAWNYM STANOWISKU.

PRZYZNAŁ SIĘ  PRACODAWCY DO UMIARKOWANEGO STOPNIA I O MAŁY WŁOS NIE STRACIŁ PRACY, OPARŁO SIĘ O SĄD- WYGRAŁ.

PODSUMOWUJĄC TRZEBA SPRAWĘ PRZEMYŚLEĆ, JAK MASZ UGRUNTOWANĄ POZYCJĘ W FIRMIE, SZEF CIĘ CENI TO JAK NAJBARDZIEJ PRZYZNAJ SIĘ, BO SĄ TO KORZYŚCI DLA OBU STRON.

GORZEJ JAK SZEF JEST WREDNY, NIEPRZYCHYLNY I MOŻE CIĘ PRZEZ TO ZWOLNIĆ, BO DODATKOWO 10 DNI URLOPU, BO 7 GODZIN PRACY ITD.

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

 Smutne to jest niestety jak pracodawcy  traktują takie osoby jak my:((

A mam takie pytanie jak to  jest w przypadku jak ktoś np zacznie pracować  w Zakładzie Pracy Chronionej a po jakimś czasie zmieni prace na inna "normalną" jako tzw zdrowy pracownik. Czy później nie będzie miał problemów ???

 

dziękuje za odpowiedz:)))

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

Witam Sabrino!Z mojego doświadczenia wyglądało to tak :zarejestrowana byłam w PUP jako osoba poszukująca pracy,(bo mam rentę)mimo to w ub.roku zatrudniłam się w firmie jako osoba zdrowa i Pup wydał zaświadczenie bez żadnych zastrzeżeń.W b.r chciałam się zatrudnić również jako osoba zdrowa ale  PUP nie wydał mi  zaświadczenia ponieważ jestem osobą poszukującą pracy ,a nie bezrobotną,uzasadniając ,ze to byłoby wbrew przepisom z czym ja osobiście się zgadzam.  Dlatego mam staż:)Pozdrawiam ciepłoUśmiech

P.S Zapomniałam dodać ,że przed przystąpieniem do pracy w roku ubiegłym pracowałam w Zakładzie Pracy Chronionej,a następnie jako zdrowaUśmiech podjęłam pracę ale w rozmowie kwalifikacyjnej szefowi nie mówiłam o swej chorobie,bo i po co?w kwestionariuszu  osobowym wpisałam ,gdzie jest odpowiednia rubryczka ,,renta"i pracowałam sama odeszłam ,bo koleżanka kierowca znalazła lepszą pracę więc nie miałabym jak dojechać:)a wspominam mile pracę w owym zakładzie i szefostwo tylko barierą było to ,ze nie mam prawa jazdy zresztą na własne życzenie.

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

Ja mam lekki stopień, pracodawca o tym wie. W związku z niepełnosprawnością nie przejdę m.in badań wysokościowych o czym pracodawca pewnie tez wie. Jednak nie przeszkadza mu to kazać mi pracowac na wysokości 3 metrów. Pracuję w placówce szkoły państwowej , gdy jest rok szkolny wykonuję pracę przy komputerze a w wakacje muszę remontować szkołę czyli malowania, gopsowania noszenie wałków z wykłądziną i praca na drabinie ( pomieszczenia mają 3,5 metra). Dowiadywałem sie PIP czy mogę odmówić wykonania pracy  do której nie mam uprawnień lub która naraża mnie na wypadek- dostałem odpowiedź że pracowadca ma prawo przenieść mnie na okres do 3 miesiecy na inne stanowisko musi tylko płacić tyle samo. Jeżeli praca naraża moje zdrowie lub życie mogę odmówić ale pracodawca może mnie zwolnić wtedy dyscyplinarnie i kto miał racje ma orzecz sąd pracy. Dodam że wylądowałem w szpitalu bo zdarza mi się czasami krótkotrwała utrata przytomności i zawroty głowy- o czym pracodawca również wie.

Re: Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

 

Od jakiegoś czasu chcę zmienić pracę. Pracuję w Telekomunikacji Polskiej jako konsultant telefoniczny. Pracodawca wie o tym,że mam lekki stopień, ale nie wie dlaczego. Nie mam problemu z pracą z powodu wzroku. Dodam, że nie mam jednego oka tylko protezę. Dostałam w zeszłym tygodniu ofertę pracy na Poczcie Polskiej ( okienko). Nie informowałam nikogo, że jestem osobą niepełnosprawna. Przeszłam rozmowę najpierw z Panią psycholog, która mnie wybrała z kilku osób i następnie z Panią Naczelnik urzędu pocztowego, która również mnie wybrała z kilku chętnych osób. Na jutro dostałam skierowanie na badania lekarskie, gdzie oni wpisali "nie posiada stopnia niepełnosprawności",więc tak czy siak muszę się przyznać  Niezdecydowanie i to chyba przed badaniem lekarskim bo skierowanie raczej nieważne. Przed lekarzem okulistą tego nie ukryję. Ciekawa jestem czy mi jutro podziękują jak im powiem. Poczułabym się okropnie zdołowana i zdyskryminowana.  No, ale cóż. Zobaczymy jutro.

 

 

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

Udało się. Przyjęli mnie mimo niepełnosprawności. Ale myślę, że jak bym na początku się do tego przyznała to nie miałabym szans przy tylu zdrowych kandydatach. Chyba wszystko zależy od osób i instytucji.

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

Zuzik! Gratulujemy! A refundowanie 70% płacy przez PFRON nie jest przekonującym argumentem dla pracodawców?

 

Edit: Grupa lekka. Zapomniałem. Co nie zmienia faktu,że się cieszymy, że zostałaś przyjęta. Opowiedz tylko jaka była reakcja pracodawcy. :)

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

Dzięki. Jeśli miałabym stopień umiarkowany i znaczny to chyba refundacja przez PFRON dla nich nie byłaby argumentem bo z tego co można wyczytać w necie to Poczta Polska jest liderem w niezatrudnianiu niepełnosprawnych i płaceniu gigantycznych kar z tego tytułu.

A dziś rano poszłam do kadrowej no i szczerze wszystko wyjaśniłam: że nie przyznałam się do jednej rzeczy, bo taki rynek brutalny jest dla niepełnosprawnych i że sobie na pewno poradzę itp.A ona na to: że jak przeszłam te dwa etapy i nie sprawiam wrażenia osoby,która miałaby sobie nie poradzić, to jak dostanę zdolność od lekarza to mnie przyjmą.

No i zdolność od lekarza dostałam  Ĺ�miech

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

Super. Bardzo się cieszymy razem z Tobą. :D Jeszcze raz gratuluję.

 

Ciekawe, czy u wszystkich sprawa zatrudnienia wygląda tak łatwo?

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

Ja też się bardzo cieszę, że sie Tobie udało. Gratulacje!!!

 Ja borykam się z tą grupą od pół roku-znaczny stopień i szczerze mówiąc zastanawiam się, czy nie zacząć ukrywać tego przed potencjalnym pracodawcą?

Co z tego, że pefron tyle refunduje i koszty zatrudnienia są minimalne, jak mnie nikt nie chce do tej pracy przyjąć.

Re: Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??


MAGDA SZ.:

Ja też się bardzo cieszę, że sie Tobie udało. Gratulacje!!!

 Ja borykam się z tą grupą od pół roku-znaczny stopień i szczerze mówiąc zastanawiam się, czy nie zacząć ukrywać tego przed potencjalnym pracodawcą?

Co z tego, że pefron tyle refunduje i koszty zatrudnienia są minimalne, jak mnie nikt nie chce do tej pracy przyjąć.

 

 Madziu ze znacznym stopniem niepełnosprawności chyba nie jest tak łatwo. To znaczy nie da się raczej tego ukryć bo pracodawca MUSI zapewnić Ci odpowiednie warunki. Nie wyobrażam sobie jak musisz się czuć. Mam nadzieje, że Ci się w końcu uda znaleźć pracę. Duże szanse masz jedyne dla Zakładu Pracy Chronionej  choć wiem,że tych zakładów nie ma dużo albo mają komplet lub nie posiadają odpowiednich stanowisk dla Twojej wady wzroku. Trzeba mieć nadzieję. Trzymaj się  Perskie oko

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

Dzis odbylo sie w sejmie z tego cowiem z portalu dla niepelnosprawnych pierwsze czytanie nowelizacji ustawy dotyczacej zmian w dofinansowaniach stanowisk pracy ludzi z roznymi stopniami niepelnospranosci i od 2012 r stopien znaczny bedzie mial 180 % dofinansowania z PEFRON-u wiec Magda uderzaj tylko w kierunku zakladow pracy chronionej. 

Poszukaj w swoim miescie Rejonowego Biura Pracy a w nim komorki-osoby zajmujacej sie posrednictwem w poszukiwaniu pracy dla osoby niepelnosprawnej.   Sprobuj w w wyszukiwarce GOOGLE poszukac adresow ZPCHR-ów  w swoim miejscu zamieszkania lub okolicy itam sie dobijaj wielokrotnie.   Powodzenia!

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

Ja co prawda mam tylko lekki stopien, ale z tego co zauważyłem osób z grupa inwalidzką szukają do sprzątania, ochrony i co mnie dziwi na budowach. Widziałem tez kilka ogłoszen że szukaja osób z grupa na stanowisko kierowcy w ruchu miedzynarodowym.

Ale pracodawcy raczej nie chcą zatrudniać osób z grupą ( specjalnie nie piszę niepełnosprawnych) a szczególnie niechętne są wszelkie urzędy począwszy od gminnych a skonczywszy na wojewódzkich i ZUS.

A jak jest z PFRON?
Podobno  nie zatrudniają ma osób  niepełnosprawnych, przynajmniej z widoczną niepełnosprawnościa.

Re: Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??


ronia 73:

Dzis odbylo sie w sejmie z tego cowiem z portalu dla niepelnosprawnych pierwsze czytanie nowelizacji ustawy dotyczacej zmian w dofinansowaniach stanowisk pracy ludzi z roznymi stopniami niepelnospranosci i od 2012 r stopien znaczny bedzie mial 180 % dofinansowania z PEFRON-u wiec Magda uderzaj tylko w kierunku zakladow pracy chronionej. 

Poszukaj w swoim miescie Rejonowego Biura Pracy a w nim komorki-osoby zajmujacej sie posrednictwem w poszukiwaniu pracy dla osoby niepelnosprawnej.   Sprobuj w w wyszukiwarce GOOGLE poszukac adresow ZPCHR-ów  w swoim miejscu zamieszkania lub okolicy itam sie dobijaj wielokrotnie.   Powodzenia!

 

 Dzięki Ronia za zainteresowanie.ja zrobiłam dokładnie tak jak piszesz.Złożyłam dokumenty do takich zakładów, ale jak na razie nikt nie zadzwonił w sprawie pracy.Mało tego w jednym z takich zakładów facet pozbawił mnie wszelkich złudzeń, że jak nie mam znajomości to nie mam najmniejszych szans, zeby w takich zakładach znaleźć pracę, bo ludzie czekają parę lat na przyjęcie.

Do takich zakładów przyjmują z lekkim i umiarkowanym stopniem, a ja mam znaczny.Moim zdaniem to wszystko w tym kraju postawione jest na głowie, bo na moim orzeczeniu  wyraźnie pisze- praca tylko w warunkach chronionych, a tam mnie nie chcą i szlak mnie z tego powodu trafia.

Zarejestrowałam się w urzędzie pracy mając nadzieję, ze tam mi coś znajdą, ale ten doradca zawodowy to w ogóle mi nie chce pomóż.Była oferta na staż do US to mi powiedziała, że się nie nadaję, bo mam grupę na oko.Później się wzięła za leczenie, bo z kolei powiedziała, ze jak ktoś nie widzi na jedno oko to mu się należy maksymalnie lekki stopień i w ogóle co to za niepełnosprawność nie widzieć na oko.

A ja dostałam na komisji znaczny stopień, trzeba było widzieć jej minę.I tak właśnie wyglądają moje poszukiwania pracy w Bielsku Białej.

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłej niedzieli.

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

Jak to czytam to rece opadaja normalnie i nie wiem co dalej powiedziec.  W innym watku aktualnosci dotyczace niepelnosprawnych . 

Re: Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??


ronia 73:
Jak to czytam to rece opadaja normalnie i nie wiem co dalej powiedziec.  W innym watku aktualnosci dotyczace niepelnosprawnych . 

 Dzięki za informacje o niepełnosprawnych Pozdrawiam

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

Na tej stronce do ktorej odsylalam w innym watku mozna sie jakby zarejestrowac i na poczte otzrymuje sie co tydzien serwis informacyjny dotyczacy tematu niepelnosprawnosci.  Ponadto polecam prenumerate  tego kwartalnika INTEGRACJA koszt niewielki a sporo informacji tez jest.   Warto byc na biezaco do rok 2011 i 2012 przyniosa sporo zmian w systemie zatrudniania niepelnosprawnych.   Apropos dzis swieto NIEWIDOMYCH. tzw dzien bialej laski.

Re: Re: Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??


MAGDA SZ.:

ronia 73:
Jak to czytam to rece opadaja normalnie i nie wiem co dalej powiedziec.  W innym watku aktualnosci dotyczace niepelnosprawnych . 

 Dzięki za informacje o niepełnosprawnych Pozdrawiam

 Witam wszystkich!

Chciałam się Wam pochwalić, że po długich poszukiwaniach w końcu znalazłam pracę w zakładzie pracy chronionej W Bielsku Białej.Okazuje się,. że mój znaczny stopień jest bardzo intratny dla pracodawcy- sporo dofinansowania z pfron-u , a dzięki zmianom  i  planowanej likwidacji stopnia lekkiego wręcz poszukiwany.

NARESZCIE SIĘ DOCZEKAŁAM

 Pozdrawiam wszystkich Magda

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

Ojej - co za wspaniała wiadomość Madziu. Rewelacja. Napisz coś więcej: co będziesz robić lub już tam robisz?  Mam nadzieję, że będzie Ci tam dobrze.  Gratulacje!

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

 Dziękuję za gratulację, ja też się bardzo cieszę.

Pracuje w biurze na stanowisku pracownika administracyjno- biurowego, księgowanie fak tur, wydawanie odzieży roboczej, wypełnianie dokumentów do przyjęcia do pracy , wysyłanie korespondencji i pewnie będzie jeszcze więcej tych obowiązków, na razie się do nich wdrażam.

Napisałam o tym na forum, żeby wszyscy Ci co szukają pracy się nie załamywali, cuda się zdarzają.

Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie Magda

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

Witam wszystkich:) 

Wczoraj otrzymałam umiarkowany stopień niepełnosprawności, no i mam problem..., nie wiem czy powiadomić o tym pracodawcę..., co sądzicie?...

Re: Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??


dorota rutkowska:

Witam wszystkich:) 

Wczoraj otrzymałam umiarkowany stopień niepełnosprawności, no i mam problem..., nie wiem czy powiadomić o tym pracodawcę..., co sądzicie?...

 

 To wszystko zależy od tego gdzie i na jakim stanowisku pracujesz.Jeśli zatrudniona jesteś do tej pory ,czyli jednooczność nie przeszkadzała Ci w wykonywaniu obowiązków a pracodawca zatrudnia Cię nadal i wie o jednooczności to mnie się wydaje ,że warto powiedzieć.A to dlatego,że masz z tego tytułu przywileje jak np.dodatkowe dni urlopu ,może być 7godzinny czas pracy...A może się okazać (nie wiem jaka to firma i ile osób zatrudnia) ,że i dla niego będzie to wiązało się ze zniżkami...

Jednak wiem ,że to nie zawsze jest tak jak powinno ,nie zawsze pracodawcy patrzą na to przychylnym okiem.Może inne osoby dopowiedzą coś od siebie.Ja pracowałam do sierpnia i wiem ,że gdybym powiedziała pracodawcy o dodatkowym urlopie miała bym wielki kłopot. Dlatego nie korzystałam z tego...To ,że mamy przywileje to nie znaczy ,że zawsze są  respektowane.O pracę ciężko.

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

MAGDO SZ. - kiedy mają zlikwidować "lekki stopień niepełnosprawności"? To jakiś absurd! Nie mam oka, mam orzeczony "lekki" od wielu, wiel lat i nagle OZDRWOWIEJĘ! Chętnie, naprawdę chcętnie lecz niche oddadzą mi oko! Proszę daj znać gdzie to wyczytałaś...

NASZ KRAJ TO KRAJ ABSRDU! Tępią nas na każdym kroku i jeszcze do tego chcą zabierać stopień lekki, który obecnie nic, ale to nic mi nie daje, ale w perspektywie może ułatwić zdobycie orzeczenia o stopniu umiarkowanym - już czuję, że moje kochane, dzielne lewe oczko  czasem jest przemęczone... A B S U R D!!!

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

Gelka28 - dzięki za odpowiedź na moje pytanie, pozdrawiamPerskie oko

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

Ja z kolei otrzymałam orzeczenie o umiarkowanym stopniu w trakcie trwania umowy o pracę  (na czas określony) i pracodawca poinformował mnie, że owszem umowę mi przedłuży, ale moje orzeczenie nie ma żadnego znaczenia i lepiej, żebym tego nie pokazywała, bo sobie tylko skomplikuje sytuację (m.in. poprzez konieczność donoszenia zaświadczenia lekarskiego o pracy w pełnym, a nie skróconym wymiarze czasu).

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

Co mi się wydaje, że ten pracodawca się boi, że musiałby Ci zapewnić pracę w 7 godzinnym czasie pracy a nie 8 h. Bo jak masz umiarkowany stopień to możesz pracować na skróconym etacie o godzinę a pracodawca musi Ci zapłacić jakbyś pracował 8 godzin.

Ale z drugiej strony jak masz umowę na czas określony to może Ci nie przedłużyć ze względów tych godzinowych właśnie.

Więc nie wiem co jest gorsze.