MENU

Forum - Walka z opuchlizną wokół oczu

Walka z opuchlizną wokół oczu

Walka z opuchlizną wokół oczu

Kochani!  mam prośbę mój Bartek jest ponad 5 tygodni po zabiegu wszczepienia implantu 3 dni temu dostał swoją pierwszą epi - wyczekiwane nowe oczko, wszystko super tylko jest duża opuchlizna na powiece i pod łukiem brwiowym i efekt przez to jest mniejszy. Czy macie jakieś sposoby zniwelowania opuchlizny np. masaż jak go wykonać, czym można smarować żeby było bezpieczne dla oka, jak często wyjmujecie swoją epi (Bartek ma szklaną) ja na razie przemywam mu solą fizjologiczną i tylko raz wyjęłam (może za mało), okłady z herbatek czy bezpieczne dla oka i epi?

I zauważyłam, ze nie domyka oczka w czasie snu więc pewnie powieka wysycha czy powinnam przed spaniem podać krople coś w rodzaju natłuszczenia, żeby rano nie było suche?

Proszę podpowiedzcie mi coś Wasze rady są niezastąpione!!!

Czy macie okulary masujące i czy zdadzą egzamin u dziecka 8 letniego- co o tym sądzicie?

 

Pozdrawiam cieplutko 

Walka z opuchlizną wokół oczu

Droga Mamo, ja co prawda nie jestem jeszcze obeznana w temacie, ponieważ sama czekam na termin w pracowni protetycznej więc wszystko jeszcze przedemną ale odpowiem co mi się nasuwa, mam nadzieję, że ktoś bardziej doświadczony w temacie również się wypowie i mnie skoryguje.

Wydaje mi się, ze taka opuchlizna to chyba nie jest nic fizjologicznego, byłaś z synkiem u lekarza? Może warto, tak dla świętego spokoju żeby Bartka zobaczył okulista i sprawdził, czy przypadkiem nie ma tam jakiejś infekcji czy stanu zapalnego, który może powodować opuchliznę. Może epi jest źle dobrana, powoduje jakiś ucisk?

Z tym, ze tak jak pisałam dobrze jakby wypowiedział się ktoś, kto ma to już za sobą bo może to rzeczywiście stan przejściowy, zanim oczodół się przyzwyczai.

Zapytam z ciekawości-gdzie synek miał operację i gdzie robiliście epi?

pozdrawiam serdecznie, synkowi życze zdrówka i żeby z oczkiem wszystko było ok :)

Walka z opuchlizną wokół oczu

operację robiliśmy w Lublinie u wspaniałego dr Haszcza a epi w Katowicach u Pana Meyera, wspaniali ludzie i wiem ze lepszego wyboru nie mogłam dokonać teraz tylko ta opuchlizna Pan Meyer powiedział,że moze minie z czasem ... ale domowe sposoby też mogą ten proces wspomóc tylko nie wiem które są bezpieczne. Uśmiech 

Walka z opuchlizną wokół oczu

powiem tak. do epiprotezy oko musi się przyzwyczaić stopniowo. ja robiłam epi w krakowie. mi lekarz kazał przyzwyczajać się stopniowo do niej. pierwszego dnia nosiłam godzinę, drugiego 2 godziny i tak do 24 na dobę. powieki puchną bo za długo jest noszona epiproteza. oczodół i powieki muszą się dostosować pomału. jeśli chodzi o domykanie mi na początku też się powieki nie domykały i nie mrugałam tak jak zdrowym okiem, ale to po około 2 miesiącach się wyrównało, powieki się dostosowały. oczodół trzeba nawilżać kroplami nawilżającymi około 3 razy dziennie np krople hylo-care. jeśli oczodół ma za sucho powieki trą po epi i też puchną. to wszystko kwestia przyzwyczajenia i odpowiedniej pielęgnacji. dziwie się że lekarz pozwolił tak od razu  nosić długo epiproteze. oprócz tego w przerwie na noszenie  epi zapuszczałam żel solcoseryl. radzę wyjąć epi, zapuszczać sól fizjologiczną, na noc solcoseryl., poczekać nawet ze 2 dni aż zejdzie opuchlizna i  zacząć przyzwyczajać stopniowo jak ja to robiłam, inaczej może zrobić się stan zapalny. lepiej pomału się dostosowywać niz szybko. ja tak robiłam i jest dobrze.

Walka z opuchlizną wokół oczu

Ja z zelami i substancjami majacymi jakiekolwiek olejki to bym uwazala. Wszystko osadza sie na protezie-niestety.Nie wiem jak szklana, ale akrylowa ma mikropory, w ktore takie olejki moha wnikac, jesli stosowane czesto. Akrylowa mozna szlifowac od czasu do czasu, nie wiem jak szklana.

Opuchlizna jest normalna do jakiegos czasu, jesli utrzymuje sie za dlugo,trzeba sprawdzic, czy od srodka proteza gdzies nie drazni - albo czy po prostu nie jest za duza. Osobiscie mialam opuchnieta powieke okolo tygodnia - to jest dziecko, wiec moze byc inaczej.

Z bezpiecznych srodkow - radzilabym tylko sol fizjologiczna. Masaze niezbyt - jesli juz to moze jakis zimny oklad ( sa takie maseczki lodowe), jesli oko sie nie domyka teraz - bez paniki, skora jest mloda, rozciagnie sie i oko powinno sie zaczac domykac po jakims czasie. Kropla soli fizjologicznej nie zaszkodzi na noc.

Jesli opuchlizna utrzymuje sie dluzej, i dochodzi do tego wieksza ilosc wydzieliny, radze udac sie do lekarza. 

U mnie oko nie domykalosie na szerokosc okolo 3 milimetrow, teraz praktycznie po 5 tygodniach od zalozenia epi nie mam niedomykalnosci. Wydaje mi sie, ze to tez kwestia osadzenia sie implantu, nie tylko skory powieki.

jestem prawie pewna, ze i w przypadku Twojego synka poluzni sie z czasem.

trzymam kciuki, bedzie dobrze!