MENU

Forum - POTRZEBUJĘ PORADY

POTRZEBUJĘ PORADY

POTRZEBUJĘ PORADY

WITAJCIE!!! Jestem tu nowy i mam pytanie. Jestem osoba jednooczną widzę na jedno oko lewe, w prawym widzę tylko ruchy reki. Choroba powstała przed 18 rokiem zycia jak byłem jeszcze dzieckiem. Obecnie mam 24 lata. W dzieciństwie do 16 roku życia miałem wydane orzeczenie o niepełnosprawności. Leczyłem się w dzieciństwie w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie (nie tylko na oko). Miałem podejrzenie Jaskry, duże ciśnienie wewnątrz gałkowe, ale nie mam Jaskry. Na drugie oko obecnie mam wadę krótkowzroczności -1,0. Obecnie leczę się tylko u lekarza rodzinnego okulisty w moim mieście.

Moje pytanie: Czy teraz mam prawo bez przepracowanych lat pracy( obecnie nadal się uczę) wystąpić przynajmniej o umiarkowany stopień niepełnosprawności do PCPR w moim mieście?. Czy mam szansę go dostać? Schorzenie wystąpiło przed moim18 rokiem życia. Obecnie mam 24 lata. jakie dokumenty będą tu niezbędne?

 Z góry dzięki za odpowiedz.

POTRZEBUJĘ PORADY

cześć ja miałam podobna sytuacje 10 late temu ;)

 też sie leczyłam na jaskrę, ale sie okazałao że naszczęście jej nie mam ;)

tez nie widzę na prawe oko, na lewym w chwili składania wniosku o stopień niepeł. miałam około -4,5 / wadę mam od urodzenia, czyli powstałą przed 16 r.ż. a wniosek składałam w wieku lat 23, więc chyba odpowiedź brzmi, tak.

choc ja wtedy kończyłam szkołę (nie wiem czy szkoła ma tu cos do rzeczy, raczej jest ważna do renty socjalnej) , ale spróbować warto, ja dostałm umiarkowany, czyli taki na jakim tobie zależy ;) dali mi na stałe  

POTRZEBUJĘ PORADY

Jutro idę do lekarza okulisty porozmawiać, zobaczymy jak coś wyjdzie z tego to napisze na forum. Mam nadzieję że dostanę jakiś stopień niepełnosprawności. Może będzie wtedy łatwiej żyć i znaleźć jakoś prace. Dziś wcale nie ma pracy dla nikogo a my jednooczni jesteśmy traktowani zupełnie do niczego. Większa połowa zawodów odpada, a ta druga to zawody w których dla nikogo nie ma już miejsca z powodu nadmiaru tych etatów. Ciezkie czasy dla ludzi a szczególnie dla chorych.

POTRZEBUJĘ PORADY

Kochani, powiedzcie mi jak wygląda droga do starania się o rent. Uszkodzili mi oko w szpitalu przy urodzeniu(prawe) i na nie nie widzę, a lewe mam w 100% sprawne tzn. mam jakąś małą wadę, chyba -0,5. Czy mam jakieś szanse?

POTRZEBUJĘ PORADY

Niestety muszę cię rozczarować :( Po rozmowie z okulistą moje wszelkie nadzieje się rozwiały. Osoba jednooczna w świetle dzisiejszych przepisów a nawet osoba bez jednej gałki ocznej nie ma szans na przyznanie nawet najmniejszego lekkiego uszczerbku na zdrowiu w orzeczeniu o niepełnosprawności z PCPR, a co dopiero mowa z ZUS-u czy KRUS-u.

 

Sytuacja wygląda tak: 

- jeśli masz brak jednego oka plus wadę tego drugiego szanse wzrastają w zależności od  tego jak bardzo ta wada się pogłębia, w moim przypadku -1,0 to o wiele wiele za mała wada aby mieć jakiekolwiek szanse, a w ty jak piszesz że masz na -0,5 to już absolutnie. W twoim przypadku raczej starał bym się o uzyskanie odszkodowania ze szpitala niż o rentę albo grupę. Ale i o grupę można wystąpić to nie zaszkodzi, każdy może przekonać się sam na swojej skórze jak wygląda komisja lekarska.

SYTUACJA WYGLĄDA TROCHĘ INACZEJ W PRZYPADKU

- kiedy twój brak gałki ocznej, oraz w drugim oku widzącym nastąpiła przynajmniej na razie lekka pogłębiająca się wada wzroku  która nie rokuję na poprawę (chodzi tu o twój wiek musi być po 25 roku życia, albowiem wcześniej komisja uzna że twój wzrok może ulec poprawie (na oku zdrowym oczywiście), czy też wada krótkowzroczności może się do 25 roku życia zahamować, co oznacza że się nie pogłębi w przyszłości (wedle komisyjnych przepisów) w rzeczywistości wcale tak nie musi być.

PONADTO

- musisz posiadać także inne schorzenia dodatkowe tzw. choroby współistniejące, takie jak np. choroba nerek, przebyte operacje, choroba układu pokarmowego, alergie, choroby płuc itp. wszystko potwierdzone wypisami ze szpitali i odpowiednimi badaniami lekarskimi.

DOPIERO WTEDY MASZ JAKĄKOLWIEK SZANSĘ ŻE TWÓJ WNIOSEK ZOSTANIE ROZPATRZONY POZYTYWNIE W PCPR i dostaniesz ten najniższy lekki stopień niepełnosprawności.

Ale na komisji ZUS-owskiej czy KRUS-owskiej zapomnij o przyznanie środków pieniężnych w postaci RENTY. To przykre że nas ludzi inwalidów tak traktują, bo osoba nie mająca oka to inwalida wykluczona społecznie z wielu zawodów a także w życiu codziennym z możliwości prawidłowego funkcjonowania. Państwo ma takich ludzi po prostu gdzieś.

OWSZEM kiedyś ludzie jednooczni dostawali nawet pierwsze grupy i renty (ale to było kiedyś) są tacy co do dziś za brak gałki ocznej uzyskują świadczenia rentowe (uzyskali je za dawnych lat kiedy przepisy nie były aż tak bardzo restrykcyjne) i o otrzymują do dziś pieniądze tylko dlatego że mają przyznane na stałe i nie zostali zweryfikowani obowiązującym przepisom ( urzędnicy o nich zapomnieli po prostu)

Będę jeszcze dziś albo jutro u innego okulisty i się dowiem więcej na ten temat, muszę zasięgnąć porad wielu lekarzy. ALE PRAWDA JEST TAKA ŻE SZANSE SĄ MINIMALNE ( PRAWIE ZEROWE) :(

w razie pytań pisać POZDRAWIAM

POTRZEBUJĘ PORADY

Wiesz, myślę , że wszystko  zależy  od humoru Szanownej Komisji.  Niektórzy widząc na jedno oko w  100% dostają renty(czytałam kiedyś wypowiedzi na forum).  Oczywiście smutne jest to co piszesz, bo zawsze dodatkowe pieniążki by się przydały (ubogim studentom)Pokazuję język

Tym bardziej, że od dłuższego czasu nie mogę znaleźć pracy.

W kwietniu mam operację ze wszczepieniem implantu, więc może po niej spróbuję o coś powalczyć.

Re: POTRZEBUJĘ PORADY


asik_joanina:

Wiesz, myślę , że wszystko  zależy  od humoru Szanownej Komisji.  Niektórzy widząc na jedno oko w  100% dostają renty(czytałam kiedyś wypowiedzi na forum).  Oczywiście smutne jest to co piszesz, bo zawsze dodatkowe pieniążki by się przydały (ubogim studentom)PokazujÄ� jÄ�zyk

Tym bardziej, że od dłuższego czasu nie mogę znaleźć pracy.

W kwietniu mam operację ze wszczepieniem implantu, więc może po niej spróbuję o coś powalczyć.

 

 WALCZ!!! :) i pisz jak ci to wychodzi

POZDRAWIAM

POTRZEBUJĘ PORADY

Nie ma sprawy:)

Ja również pozdrawiamśmiech

Re: POTRZEBUJĘ PORADY

Po kolejnych wizytach u okulisty i po stracie 300zł na prywatne wizyty mogę uznać iż to jest dopiero kropla w morzu wiedzy jaką na ów temat posiadam (niestety do bogatych nie należę ale skoro już tyle w to zainwestowałem nie mogę się poddać)

Drugi okulista uznał że powinienem dostać lekki stopień z PCPR na samo to że jestem jednooczny, ale co ciekawe uznał że dostane ją tylko czasowo na dwa lata. Jestem przecież za młody (zapewne oko może mi jeszcze odrosnąć). Skoro na zaświadczeniu lekarskim mam napisane inwalidztwo trwałe nie rokuje poprawy na przyszłość wiec o co chodzi. Czyżby chodziło o to aby co dwa lata odwiedzać wszystkich lekarzy od okulisty po rodzinnego i ponownie zbierać zaświadczenia (odpłatnie, bo nieodpłatnie to lekarze twierdza że nie mają na żadne opisy czasu i zapraszają jak się zdecyduję do siebie prywatnie).

Zostanie przyznana mi grupa na czas 2 lat, a prawda jest taka ze ja nawet z niej w tym czasie nie zdążę skorzystać (mamy takie czasy że nawet pracy trzeba szukać dobry rok po czym mnie z niej zwolnią z powodu końca terminu mojego stopnia niepełnosprawności.

JASNO MAM NAPISANE na zaświadczeniu ze  nie mogę pracować w wielu zawodach!!! a właśnie te na rynku pracy są najbardziej oferowane! bez stopnia niepełnosprawności osoba jednooczna nie ma szans na uzyskanie odpowiedniej pracy.

OK Rozumiem że Grupa ZUS-owska która uprawnia do renty jest wydawana czasowo, no ale z tego tytułu dostaje się pieniądze!No a z tytułu PCPR-owskej trójki czyli tzw. lekkiej nie ma żadnych pieniędzy i co ciekawe nawet zbytnich uprawnień (więc jaki sens jest wydawać ją czasowo?)

MIAŁ KTOŚ PODOBNE DOŚWIADCZENIA PISAĆ

POTRZEBUJĘ PORADY

Tak, ja równeiz dostałam stopień lekki najpierw na 2 lata, potem umiarkowany na 4 lata. Teraz podobno nie dają na stałe. Mój tata dostał w ZUSie rente tez tylko na rok (z powodu kardilogicznych)Tez myślę że pani z zesp. orzekającego ma ciągle nadzieję, że zacznę widzieć :D W tym roku kolejna komisja, pewnie mi nie uwierzy że oka juz nie mam :D.

Ale jestem zdania ze o orzeczenie zawsze warto się starać.

POTRZEBUJĘ PORADY

No ok ale czy ty płacisz za zaświadczenia, czy lekarze są tak mili że wydają ci podczas tzw. wizyty w ośrodku?

MAM PYTANIE CZY TY MASZ NA WNIOSKU NAPISANE że nie rokujesz poprawy? i czy mimo to oni dają na 2 lata.

Dostajesz z tytułu tej grupy jakieś zasiłki, czy też masz uprawnienia?

Czy posiadanie stopnia lekkiego pomogło ci w ciągu tych dwóch lat znaleźć prace, czy skorzystać z jakiś przywilejów?

POZDRAWIAM

POTRZEBUJĘ PORADY

Nie wiem czy aktualnie coś się zmieniło w kwestii zaświadczeń. Pamiętam, ze 4 lata temu po prostu poszłam do okulisty na wizytę (chodzę prywatnie lub do tego samego na NFZ) poprosiłam o wypełnienie wnioski na komisje, pokserowałam odpowiednie kartoteki i złożyłam. Tyle. Nie wiem gdzie Ty przepuściłeś 300zł. Nie pamiętam nic nt. adnotacji dot rokowan, moze nie zwrocilam uwagi, natomiast wiem, ze jest tam informacja czy stan zdrowia się pogorzył. Ale tak jak mówie-być może teraz te wnioski wyglądają inaczej.

Z umiarkowanym korzystam przedewszystkkim z ulg lub nawet darmowych przejazdow (z lekkim trzeba sprawdzic), dla mnei to duzo, na uczelni mialam stypendium. Pracy na razie znalezc mi nie pomoglo bo wlasnie jej szukam i nie mialam okazji uzyc orzeczenia jeszcze. Wiem że w Urzedzie Pracy sa czasem programy z ktorych mozna korzystac majac orzeczenie.

 

Przy umiarkowanym mam 153zl zasilku pielegnacyjnego. O rente sie nei staram bo nei chce, wole znalezc normalna prace. Dowiedzialam sie ze przy rencie mozna pracowac tylko w zakladzie pracy chronionej czy jakos tak, w każdym razie rynek pracy sie zamyka bardzo. renta socjalna czyli dla osob ktore nigdy nei pracowaly to jakies 500-600zl a dorobic mozna grosze wiec lepiej znalezc normalna prace.

Re: POTRZEBUJĘ PORADY


vivian darkbloom:

 Dowiedzialam sie ze przy rencie mozna pracowac tylko w zakladzie pracy chronionej czy jakos tak, w każdym razie rynek pracy sie zamyka bardzo. renta socjalna czyli dla osob ktore nigdy nei pracowaly to jakies 500-600zl a dorobic mozna grosze wiec lepiej znalezc normalna prace.

 

Nie prawda!
Przy rencie socjalnej nie musisz pracować w "zakładzie pracy chronionej".

Możesz pracować w dowolnej firmie na tzw. "otwartym rynku pracy" (ZUSowi nic do tego).

W tym miesiącu (lutym) renta socjalna wynosiła 540,62 zl (netto) od marca ma być o 71 zł (brutto) więcej.

Co do dorobienia do renty socjalnej, to od 1 stycznia zmieniły się przepisy na skutek nowelizacji ustawy. Na dzień dzisiejszy można dorobić 2 391,20 (brutto)

Zaś od 1 marca 2012 r. do 31 maja 2012 r będzie to już 2 510,80 z (brutto).

Czy to dużo, czy też mało, to zależy od tego kto ile zarabia.

Trzeba pilnować limitu, najlepiej odwiedzać co kwartał tą stronę:

http://www.zus.pl/default.asp?id=52&p=1&idk=

 

Od dnia 1 stycznia 2012 r. prawo do renty socjalnej zawiesza się, jeżeli zostały osiągnięte przychody w łącznej kwocie wyższej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS do celów emerytalnych.

POTRZEBUJĘ PORADY

i to jest święta prawda :D

 

państwo chce odejść od formy zakładów pracy chronionej, gdyz takowe przestają istnieć w unii a zagwarantować  niepełnosprawnym mozliwość pracy w "normalnym" zakładzie pracy ;) stąd dofinansowania dla pracodawców, popatrzcie tylko na oferty pracy, kilka razy mi sie zdarzyło widziec juz takie, że proszą o podanie grupy inwalidzkiej i nie prawdą jest że III grupy juz nie dofinansowują ;) 

POTRZEBUJĘ PORADY

Ja nie widze na prawe oko (od urodzenia) i mam jaskre wrodzona (obu oczu), procz tego mam rowniez inne schorzenia (neurologiczne i endokrynologiczne) i mimo tego mam orzeczony lekki stopien niepelnosprawnosci i to jeszcze czasowo. Kiedys, jak jeszcze chodzilam do podstawowki/gimnazjum, chcialam sie ubiegac o legitymacje uprawniajaca do specjalnych znizek na przejazdy, ale niestety tego rowniez mi nie przyznano. Jedyne co, to przez 2 lata mialam takie specjalne zaswiadczenie uprawniajace do darmowych przejazdow dla mnie i ktoregos z rodzicow, ale to nie mialo zwiazku ze wzrokiem. Tez bylam zaskoczona czytajac wypowiedzi osob na forum, ze niektorzy z nich maja przyznane renty albo chociaz umiarkowany stopien niepelnosprawnosci na stale.

Re: POTRZEBUJĘ PORADY


dzolusia:
Ja nie widze na prawe oko (od urodzenia) i mam jaskre wrodzona, procz tego mam rowniez inne schorzenia (neurologiczne i endokrynologiczne) i mimo tego mam orzeczony lekki stopien niepelnosprawnosci i to jeszcze czasowo. Kiedys, jak jeszcze chodzilam do podstawowki/gimnazjum, chcialam sie ubiegac o legitymacje uprawniajaca do specjalnych znizek na przejazdy, ale niestety tego rowniez mi nie przyznano. Jedyne co, to przez 2 lata mialam takie specjalne zaswiadczenie uprawniajace do darmowych przejazdow dla mnie i ktoregos z rodzicow, ale to nie mialo zwiazku ze wzrokiem. Tez bylam zaskoczona czytajac wypowiedzi osob na forum, ze niektorzy z nich maja przyznane renty albo chociaz umiarkowany stopien niepelnosprawnosci na stale.

 

 A więc jakie masz z tego tytułu lekkiego stopnia niepełnosprawności przywileje i znizki?

bo skoro żadnych to po co o to występować? sam się już zastanawiam...

POZDRÓWKI

POTRZEBUJĘ PORADY

Jedynie co, to dostaje stypendium na uczelni (200zl/msc), bo jeszcze studiuje. A dla pracodawcy ani dla mnie, jako pracownika, lekki stopien nie daje zadnego przywileju. Znizek zadnych nie mam.

POTRZEBUJĘ PORADY

dokladnie, stypendium jest na studiach jedynie, za lekki stopien 200zł mc, umiarkowany 400, znaczny 600 :. Ja miałem stopien umiarkowany do 16 roku zycia... pożniej na komisji mi go cofneli i dali lekki na stałe. Z okiem sie wtedy pogarszało, pare operacji na cisnienie oczne. Wypisy, papiery nic nie pomogły, Chyba odzyskałem wzrok hehe :)

POTRZEBUJĘ PORADY

Czyli wychodzi na to ze nie warto wcale się o to starać?

Widziałem gdzieś na tym forum podobny wątek dotyczący prawa jazdy na wniosku do PCPR ale nie mogę go znaleźć. Ponowię więc pytanie czy szanowna komisja ma taka możliwość, czy też  zdarzyły się takie przypadki kiedykolwiek aby cofnąć prawo jazdy wydane bezterminowo osobie jednoocznej z powoduwystąpienia o stopień niepełnosprawności do PCPR? wie ktoś cos cokolwiek o tym? szczerze to myślę że to jest niemożliwe, no ale może ktoś coś o tym wie?

PISAĆ

Re: POTRZEBUJĘ PORADY

Witam was serdecznie, dostalam rentę do konca życia na niewidzące oko, trzeba odwolać się koniecznie od decyzji ZUS do Sądu i dostaniecie rente,

ZUS tylko liczy na to że jak wyśle odmowną decyzje to my się z tym pogodzimy i kropka, trzeba walczyć, bo warto,

jeśli macie problemy z napisaniem odwolań to chętnie pomogę

POTRZEBUJĘ PORADY

Ania prosze o pomoc  co do odwolania do sadu martajab75@o2.pl. Z gory dziekuje i pozdrawiam wszystkich.

POTRZEBUJĘ PORADY

czesc...jestem tu nowy ale mialem podobny problem... najpierw komisja ,odwolania i skonczylo sie w sadzie ..... i nic..... bardzo dobrze pamietam slowa pani sedziny... jak panu nie jest wstyt przychodzic tutaj i prosic mnie zebym pomogla panu obciazac polskie spoleczenstwo skoro jest pan zdrowym czlowiekiem ..... prosze wziasc sie do pracy..... TEGO CHYBA NIE TRZEBA KOMENTOWAC :(

Re: POTRZEBUJĘ PORADY


witam:

czesc...jestem tu nowy ale mialem podobny problem... najpierw komisja ,odwolania i skonczylo sie w sadzie ..... i nic..... bardzo dobrze pamietam slowa pani sedziny... jak panu nie jest wstyt przychodzic tutaj i prosic mnie zebym pomogla panu obciazac polskie spoleczenstwo skoro jest pan zdrowym czlowiekiem ..... prosze wziasc sie do pracy..... TEGO CHYBA NIE TRZEBA KOMENTOWAC :(

 

 Hmmmmm... przykre

no a Polskie państwo zabierając nam zasiłki, grupy niepełnosprawności z PCPR i możliwość znalezienia jakiejkolwiek pracy utrudniając nam wszystko a zarazem wmawiając nam że jesteśmy zdrowi. To dopiero jest wstyd traktować ludzi jak śmieci i to TEGO CHYBA NIE TRZEBA KOMENTOWAĆ !!!!  

WSTYD MI ŻE JESTEM POLAKIEM!!!! zły jak cholera