MENU

Forum -

czy coś mi się należy?

Witam wszystkich serdecznie. Jestem nowa i trochę zielona;) Proszę o rady. Mam 31 lat. ponad 5 lat pracy za sobą na stanowisku redaktora-korektora - płacone składki (jestem po studiach polonistycznych - licencjat). Mam lewe oko niedowidzące od urodzenia (po operacji zaćmy wrodzonej, nie czyta) i prawe -7,25. W obydwu oczach stwierdzona jaskra kąta otwartego. Czy mam szansę na rentę socjalną z ZUS-u lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności od Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności? O co lepiej się starać?

Witam

Tak masz szansę na rentę socjalną i na orzeczenie o niepełnosprawności:)

Nie należy porównywać renty socjalnej i stopnia niepełnosprawności z Zespołu ds orzekania o niepełnosprawności.  Renta socjalna należy się osobom, u których niepełnosprawność powstała przed 16 rokiem życia. Nie wiem jak wygląda sprawa z pracą. O to należy pytać w ZuSie. Natomiast stopień niepełnosprawności z zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności uprawnia do pobierania zasiłku pielęgnacyjnego oraz do wielu ulg m.in. komunikacyjnych. Wartowic ubiegać się zarówno o rentę socjalną jak i o stopień niepełnosprawności.