MENU

Forum - Prawo jazdy - obowiązek okularów

Prawo jazdy - obowiązek okularów

Prawo jazdy - obowiązek okularów

Mam takie pytanie do osób jednookich z prawem jazdy kat. B. Czy musicie jeździć w okularach? Ja mam jedno oko zdrowe, a drugiego praktycznie nie używam, bo bardzo słabo się nim patrzy, coś tam widać, ale na badaniu wzroku ciężko odczytać największą liczbę. Pomimo to na komisji wojskowej bez problemu dali mi kategorię A z paragrafem widzenie jednooczne. Wolałbym jeździć bez okularów, albo chociaż soczewki, aby mieć większe pole widzenia zdrowego oka, ale kto mnie tam słucha...

Prawo jazdy - obowiązek okularów

Coś dziwnego na tej komisji - sprawdź w rozporządzeniu ale powinieneś dostać D lub E.

Pytanie jak widzisz tym zdrowym okiem - jak masz dobrą ostrość, to czemu ktoś miałby Ci kazać nosić okulary lub soczewki. Pamiętaj, żeby w prawku mieć 01.06 (okulary i szkła kontaktowe), ja miałem 01.01 i jak zacząłem nosić soczewki to musiałem zapłacić za badania i wtórnik.

Prawo jazdy - obowiązek okularów

Też się spodziewałem D lub E, ale po badaniach stwierdzili, że nadaje się na A i dostałem kartkę do tego gdzie był paragraf coś z widzeniem jednoocznym.

 

Zdrowym okiem mam pełną ostrość, tzn. Wszystko na badaniu mogę odczytać. Nie wiem właśnie czy wg prawa muszę te okulary mieć podczas jazdy czy to lekarz się pomylił na badaniu i warto powtórzyć. Jeśli tak to wydadzą mi nowe prawo jazdy?

Prawo jazdy - obowiązek okularów

Nie ma wg prawa. Decyzję podejmuje lekarz. Najlepiej mieć zaświadczenie od okulisty, który w nim napisze czy musisz czy nie. I z takim zaświadczeniem do lekarza medycyny pracy.