MENU

Forum - PRAWO JAZDY 2015 :)

PRAWO JAZDY 2015 :)

PRAWO JAZDY 2015 :)

Witam!

Jestem tu nowa.

Mam masę pytań do osób nie widzących na jedno oko od urodzenia. W moim przypadku jest to oko prawe. Od zawsze marzyłam o uzyskaniu prawo jazdy. Miałam okazje przejechać się jako kierowca i pokochałam to momentalnie. Pamiętam jednak, że jak byłam dzieckiem i mówiłam, że nie mogę się doczekać prawa jazdy to ktoś z mojej rodziny powiedział, że ja nie będę mogła zrobić, bo nie widzę dobrze. To mnie załamało. I teraz pytanie: Czy bez problemu dostaje się zgodę na prawo jazdy? Czy trzeba ściemniac, że się ma zdrowe oczy? Jakie są w ogóle badania lekarskie? Trzeba się wybrac do okulisty, czy zwykły lekarz to potwierdza? I co konkretnie bada?  Czy mimo wszystko będę musiała jeździć ze znakiem "inwalidów", czy dostanę normalne prawo jazdy? Bardzo prosiłabym o odpowiedź kogoś, kto zdawał w tym roku, albo w zeszłym, bo przepisy wciąż się zmieniają. A i dodam, ze nie mam żadnej grupy inwalidzkiej, nigdy się o nią nie starałam. 

Pozdrawiam! :) 

PRAWO JAZDY 2015 :)

Jak widzisz dobrze drugim okiem, to nie powinno być problemu. Przepisy się w tym względzie zmieniły ale na bardziej racjonalne - kiedyś ostrość widzenia drugiego oka musiała być 0.8 bez korekcji. Bezsens - po to są okulary albo szkła kontaktowe żeby widzieć dobrze. Teraz musi być nie mniej niż 0.5 po korekcji. Wygooglaj sobie rozporządzenie. Ja nie widzę na prawe od urodzenia i mam bezterminowe. Prawo jazdy dostaniesz normalne. Badania są robione przez lekarza medycyny pracy. Koszt 200 PLN.

PRAWO JAZDY 2015 :)

Uh to kamień z serca. Dziękuję za odp :)

PRAWO JAZDY 2015 :)

Mam niewidzace centralnie prawe oko, cała reszta jest za mocną mgłą- widzę bokami, że coś jest, ale nic więcej(zatem w sumie bezużyteczne). 3 lata temu robiłem prawo jazdy i z pełną świadomością lekarza o tym fakcie dostałem bezterminowe prawo jazdy.

PRAWO JAZDY 2015 :)

Czyli generalnie brak przestrzennego widzenia nie jest przeszkodą? To chyba czas się zapisać.

A powiedzcie proszę, czy mieliście problemy z jazdami? Utrzymaniem się na drodze? Mam wrażenie, ze ciężko będzie trzymać się środka, nie zjeżdżać na pobocze itp...

Czy Wasi instruktorzy traktowali Was inaczej niż innych?

 

PRAWO JAZDY 2015 :)

Instruktor nic nie wiedział - nie nosiłem wtedy opaski.

Żadnych problemów nie miałem. Też nie widzę na prawe - uważam że przy prawostronnym ruchu, to zdecydowanie lepsza opcja ;)

Jeżdżę ponad 10 lat, jedyne co jest inne względem obuocznych, to wyprzedzanie - muszę bardziej skręcić głowę żeby zobaczyć czy kogoś nie ma po prawej w ślepym polu lusterka. No, i przy cofaniu też trzeba się bardziej wykręcić ;) Poza tym jest OK :)

Czyli - nie szukaj problemów tam gdzie ich nie ma, i się rusz, i  rób prawko :) Pierwsze dwa pewnie będą na 3 lata, potem - jeśli nic się nie zmieni - bezterminowe (czyli obecnie chyba na 20 lat)

PRAWO JAZDY 2015 :)

A jak to jest dokładnie jeśli ktoś nosi okulary? Mam wadę -3,5 i 2 lata temu chcąc się zapisać na prawko moja kochana okulistka powiadomiła mnie że absolutnie mi nie podpisze badań bo mam jedno oko i wadę na drugie, i wspomniała że o prawko mogę się ubiegać jak ukończę 20 lat. Więc już niedługo je ukończę (7 kwietnia) i nie bardzo wiem jak to jest. Czy na kursy mogę się zapisywać przed ukończeniem 20-stki a dopiero egzaminy po ukończeniu czy ogólnie o kurs chodzi i czy na pewno jest to 20 lat?