MENU

Forum - W sprawie Renty

W sprawie Renty

W sprawie Renty

Witam

Mam ponad 40 lat i w wieku przedszkolnym na wskutek powiedzmy wypadku straciłem jedno oko.

Dziś posiadam lekki stopień inwalidztwa z tego powodu.

Od jakiegoś roku daje się zauważyć znaczne pogorszenie wzroku drugiego oka (już nie widzę małych literek - zlewają się).

Z usług  okulisty w zasadzie nigdy nie korzystałem więc jako takiej kartoteki  medycznej nie posiadam u okulisty.

Moje pytanie brzmi czy jeśli tak to należy mi się jakaś renta socjalna z tego powodu a jeśli tak to jak bardzo musi popsuć się do niedawna zdrowe  oko by było sensownie starania się o ów rentę?

Oczywiście piszę tu o rencie socjalnej ale może to też być renta inwalodzka jednak o socjalną chyba łatwiej.......

dziękuję za odpowiedzi.

W sprawie Renty

Witam,przy lekkim stopniu renta się niestety nie należy,tylko przy znacznym i umiarkowanym.

Re: W sprawie Renty

Renta socjalna to całkowita niezdolność do pracy a w przypadku oka widzącego twoja ostrość musiałaby być na poziomie 0,1 czyli że widać by było najwyższy rząd liter na tablicy.No chyba że masz jakieś ubytki w polu widzenia.

 

 

W sprawie Renty

A  czy jakieś inne schorzenia? Ciężko w tych czasach o rentę tym bardziej na wzrok 

Re: W sprawie Renty


anetatobiasz89:
Witam,przy lekkim stopniu renta się niestety nie należy,tylko przy znacznym i umiarkowanym.

 

 No ełaśnie jak to jest że jedni z jednym okiem dostają stopień lekki a inni umiarkowany a nic po za braku oka żadnemu nic nie dolega.....

Nie jest takie orzeczenie prawnie określone by ba kżdy dostawał taki sam werdykt?

W sprawie Renty

Ja do tej pory miałam stopień znaczny z MOPSU i jeszcze do przyszłego roku mam rentę z ZUSu ( całkowita niezdolność do pracy). Ostatnio stawałam ponownie na komisji w MOPSie i pani doktor stwierdziła, ze obecnie nie należy mi się żaden stopień ! Podobno w 2015 roku zmieniły się przepisy. Ja przewertowałam i Ustawę i Rozporządzenie i zmian nie widzę. Na lewe oko nie widzę od urodzenia, na prawe mam okulary +12, kilka lat temu w prawym odwarstwiła mi się  siatkówka, siedzę jak na bombie zegarowej, bo w każdej chwili mogę stracić wzrok. Mam jaskrę pooperacyjną. Obecnie wniosłam odwołanie do komisji wojewódzkiej, czekam na wezwanie.

Czy ktoś orientuje się odnośnie zmiany tych przepisów, jakie artykuły się konkretnie zmieniły ? Mnie się wydaje, ze raczej w przepisach to nic się nie zmieniło tylko lekarze dostali odgórnie nakaz odbierania/ograniczenia orzeczeń. 

W sprawie Renty

Ja tez szukalam i nic nie znalazłam tylko tyle co usłyszałam jak skladalam papiery że na wzrok nie przysługuje żaden stopień chyba że są jakieś inne schorzenia ja takowe mam i z wielkim trudem dostałam lekki