MENU

Forum - Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

« poprzednie   | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |  

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Rewolucyjne zmiany dla wszystkich jednoocznych, którzy marzą o prawku kat C oraz wyżej.
Poniżej filmik

 https://youtu.be/lLagkzbp7G4  

Re: Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach


Dobra wiadomość, zrobiłem z tego newsa :)

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Znalazłem tą dyrektywę i nie widzę tam nic o jednooczności. Są tylko informację dotyczące chorób sercowo- naczyniowych.

Chyba za szybko się cieszymy.

Re: Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach


@kjs13,

Chyba jednak zmiany dotyczą też wzroku, w projekcie w kolumnie "ostrość wzroku" jest:

 

Widzenie obuoczne nie mniej niż 0,5 po korekcji.

 

W przypadku stwierdzenia jednooczności można orzec brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami pod następującymi warunkami:

  1. ostrość wzroku oka widzącego wynosi nie mniej niż 0,5 z korekcją;

  2. pole widzenia oka widzącego powinno wynosić co najmniej 120○, a jego zakres powinien wynosić co najmniej 50○ na lewo i na prawo oraz 20○ w górę i w dół; w obrębie kąta 20○ od punktu fiksacji nie powinny występować żadne ubytki pola widzenia**; 

  3. od powstania jednooczności lub diplopii upłynęło co najmniej 6 miesięcy.

Oka lepiej widzącego nie mniej niż 0,8 i oka gorzej widzącego nie mniej niż 0,1 po korekcji.

 

W przypadku stwierdzenia znacznej i nagłej utraty możliwości widzenia na jedno oko można orzec brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami pod następującymi warunkami:

  1. od powstania znacznej utraty możliwości widzenia na jedno oko upłynęło 6 miesięcy;

  2. przedstawienia opinii lekarza okulisty potwierdzającej adaptację.

 

W przypadku stwierdzenia diplopii orzeka się istnienie przeciwwskazań do kierowania pojazdami.

 

Załącznik do projektu:

https://izba-lekarska.pl/wp-content/uploads/2018/02/675_za%C5%82%C4%85cznik-nr-1.docx

Tu jeszcze inne źródło.

http://www.nowak.prawojazdy.com.pl/aktualnosci/3533/beda-nowe-zasady-badan-lekarskich-projekt-juz-jest.html

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Dziękuje. Tego nie widziałem.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

A jak kwestia wyglada z praca jako kierowca ale kat B ktos cos wie wiecej i moze sie wypowiedziec?

Re: Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach


@AdrianG, jak rozumiem, ten projekt zmian też odnosi się do kierowców zawodowych w kategorii B. Uprawnienia do kierowania pojazdami kategorii B, były do tej pory dostępne dla osób bez widzenia obuocznego.

 


 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Nie prędko się coś zmieni.

Do 23 lutego miały trwać konsultacje, jednak od momentu wysłania informacji do zainteresowanych nic się nie dzieje. 

 

Jeżeli w ogóle zostanie coś zmienione, w co osobiście wątpię, to może się to dopiero stać w 2019 roku.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

A mnie zastanawia dlaczego utrata musi być nagła? Co za różnica czy wzrok tracony był nagle czy stopniowo? Wyklucza to też m.in. wszystkie osoby, które nie widzą od urodzenia, a to one są chyba najbardziej zaadaptowane... :)

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

@Olf,

Utrata nie musi być nagła. Punkty dotyczące nagłej utraty, powstały po to aby osoba, która utraciła wzrok w jednym oku, zaadaptowała się do widzenia jedoocznego - nie dotyczą one osób, które nie widzą obuocznie od dłuższego czasu.

Ustawanie nie dyskryminuje osób, które nie widzą od urodzenia.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

I jak wiadomo na jakim etapie jest ten projekt ? czy nadal cisza i nic się nie dzieje 

Re: Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Projekt jest na etapie konsultacji publicznych, aktualny status można śledzić tu:

http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12307803/katalog/12488722

co ciekawe, do konsultacji została przesłana nowsza wersja dokumentu, której nie ma jeszcze na powyższej stronie, z dnia 08.03.2018 r, raczej zmiany dotyczą formy zapisu zmian, ale nie wczytywałem się dokładnie:

https://www.zpp.pl/storage/library/2018-03/c1d8cb843abea0cc950a656bc93c0f75.pdf

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Wysłałem zapytanie do Ministerstwa Zdrowia czy i kiedy przepisy zostaną wprowadzone i teraz czekam na odpowiedz.

Ale przeczytałem sobie "Dyrektywa Komisji (UE) 2016/1106 z dnia 7 lipca 2016 r. zmieniająca dyrektywę 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie praw jazdy.:

 

Artykuł 2

1.   Państwa członkowskie przyjmują i publikują, najpóźniej do dnia 1 stycznia 2018 r., przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy. Niezwłocznie przekazują Komisji tekst tych przepisów.

Państwa członkowskie stosują te przepisy od dnia 1 stycznia 2018 r.

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

17.05.2018 r. Skierowanie aktu do ogłoszenia.

Nie czytałem całego, ale z tego co się zorientowałem wejdzie w życie za 14 dni.

Od czerwca nie będzie już problemów/ będą mniejsze przy staraniu się o wszystkie kategorie prawa jazdy. 


 

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Perskie oko

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Witam wszystkich.

Jaką dokładnie nazwę nosi ten akt prawny ?

Re: Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

 

 @tomasz1302:

 "Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców."

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Dziękuję Irek. 

Jestem skołowany po dzisiejszych badaniach na prawo jazdy kat.B (zaznaczam, że jeżdżę prywatnie a nie zawodowo). Okulistka twierdziła, że nie powinienem dostać zdolności, bo oko dominujące ma wadę (konkretnie +2,0 bez cylindrów). Jak poruszyłem temat, że zaraz nawet zawodowi mogą być jednooczni, to od razu była kontra- że tak, ale jeżeli widzące/dominujące oko widzi idealnie bez okularów. (???) Zaznaczam, że moja drugie oko również ma wadę +2,0 bez cylindrów przy czym zarówno jedno jak i drugie oko świetnie sobie radzi i w okularach i bez okularów (bezbłędny odczyt najmniejszych czcionek). Tylko brak tego widzenia stereo/3D/przestrzennego :)

Albo mam problem ze zrozumieniem treści, albo już sami lekarze są pogubieni. 

Wg mnie kluczowy jest fragment rozporządzenia "...ostrość wzroku oka widzącego wynosi niemniej niż 0,5 z korekcją..." Rozumiem to tak, że jeżeli po optymalnym dobraniu okularów/soczewek moja ostrość widzenia będzie w przedziale 0-0,5 dioptrii + jeżeli oczywiście pp 2 i 3 zał.nr 2 rozporządzenia są spełnione - to z czystym sumieniem można orzec zdolność.

Ostatecznie te badania mi podbili, ale znów najadłem się nerwów.

Jak to jest wg Was ???

Re: Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach


tomasz1302:

Wg mnie kluczowy jest fragment rozporządzenia "...ostrość wzroku oka widzącego wynosi niemniej niż 0,5 z korekcją..." Rozumiem to tak, że jeżeli po optymalnym dobraniu okularów/soczewek moja ostrość widzenia będzie w przedziale 0-0,5 dioptrii + jeżeli oczywiście pp 2 i 3 zał.nr 2 rozporządzenia są spełnione - to z czystym sumieniem można orzec zdolność.

 

Tak samo rozumiem te zapisy. Pani Okulistka wydaje się być w błędzie. Mam nadzieję :)

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Witam. A wie ktoś czy są jakieś szanse na zmiany w przepisach pozwalające pracować na wózkach widłowych dla jednoocznych?

Re: Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach


tasman74:
Witam. A wie ktoś czy są jakieś szanse na zmiany w przepisach pozwalające pracować na wózkach widłowych dla jednoocznych?

 

Niestety, nie znalazłem żadnych informacji planowaniu takich zmian. Ale mam nadzieję, że to rozporządzenie otwiera furtkę dla kolejnych.

Wymogi widzenia stereoskopowego, są w zdecydowanej większości, jeśli nie we wszystkich przypadkach, nieuzasadnione. Prawo wydaje się być napisane przez ludzi, które nie mają pojęcia, że osoby widzące na jedno oko - po okresie adaptacji (to jest dla mnie zrozumiałe) nie mają problemów z oceną odległości i nie powinno się ograniczać im w taki sposób możliwości pracy zawodowej.

Zdolność do wykonywania danej pracy powinna być oceniana całościowo, a nie przez pryzmat pojedynczych defektów, choćby nawet tak spektakularnych jak brak widzenia w jednym oku.

Osobiście mimo upływu lat, zachowuje świetną ostrość widzenia w zdrowym oku,  funkcjonuje społecznie bez problemów, uprawiam rozmaite sporty, nie potykam się o ludzi i przedmioty. Ograniczanie możliwości pracy zawodowej w takim zakresie, jest dla mnie niezrozumiałe. Cieszę się, z tej zmiany, ale to powinien być dopiero początek.

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

W tym miesiącu już trzy razy dostałem orzeczenie negatywne przy badaniach wstępnych do pracy. Mimo że wszystkie urządzenia były zabezpieczone i do uruchomienia trzeba było jednocześnie nacisnąć dwa przyciski. 

Wydaje mi się śmieszne że od czerwca będę mógł prowadzić autobus 50-osobowy a nie mogę pracować przy tokarce/ prezerce/ prasie zautomatyzowanej.   

Co do wózków widłowych i suwnic jestem pewien że przepisy zostaną zmienione ale będzie to kwestia co najmniej 10 lat.

 

Nie wiem czy wiecie, ale osoba jednooczna nie może pracować na zwyżce- mimo że mam barierki do pasa, jestem przypięty  szelkami do konstrukcji to lekarz nie pozwolił mi na tym pracować a WOMP nawet nie wiedzieli co to jest ale powiedzieli że skoro pracuje powyżej 1,6 m. to nie wolno.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

A orientujecie się może jak jest za granicą np. w niemczech albo w czechach?  Słyszałem ale nie mam potwierdzenia że tam jednooczni mogą normalnie pracować na wózkach itp. 

Re: Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Pewności nie mam, ale wydaje mi się że w Wielkiej Brytanii nie jest wymagane widzenie stereoskopowe na wózki widłowe. Ale tak tylko słyszałem, nie widziałem żadnego dokumentu. 

 

tasman74:

A orientujecie się może jak jest za granicą np. w niemczech albo w czechach?  Słyszałem ale nie mam potwierdzenia że tam jednooczni mogą normalnie pracować na wózkach itp. 

 

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Nowe przepisy już obowiązują  Super

 https://www.youtube.com/watch?v=Bqf8bkL6bWw

Powodzenia na kursach xd 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Witam, czy ktoś z was był już na badaniu? Z kąd można pobrać te nowe przepisy  , aby je wydrukować ? Bo znając lekarzy to pewnie nic nie wiedzą o nowych zmianach . Na stronie Pana Dariusza jest tylko tabelka i w niej informacja o nowych 

zmianach . 

Re: Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Stąd można pobrać rozporządzenie:

http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2018/970/1

 

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Super , o to mi chodziło . Dziękuję . Jak przejdę badania napiszę o tym na forum , jak było . Pozdro 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

to powodzenia, i czekamy na wynik .:) 

tylko pytanie gdzie się dowiedzieć o interpretacji przepisu dot. obsługi wózków jezdniowych z napędem silnikowym czyli tzw. wózek widłowy , bo mi kiedyś lekarz mówił , ze na wózki musze mieć wzrok i zdrowie jak na kat C-D wiec już mam :) nie wspomnę , że pracowałem na wózkach rożnego typu 10 lat. 

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Witaam was. Dziś byłem w wojewódzkiej medycynie pracy w Białymstoku na wiewiórczej. Pani okulistaka miła , ale po badaniu stwierdziła ,że na kat  c nie podpisze mi papieru, bo wymagany jest kąt widzenia ,a jednoczni nie mają takiego kąta widzenia jak w tej ustawie. Ja jej na to ,że tam jest napisane ,że można orzec o braku przeciwskazań jak jedno oko nie widzi , a ona ,ze takich kątów widzenia ja nie zobaczę zdrowym okiem jak jest tam wymagane , bo moje drugie oko ma plamke po toxoplazmie i ona nie podpisze, bo nie wie ocb ,zaczeła się motać i takie tam. Powiedziała ,że ta ustawa jest świeża i żeby w październiku przyjść. Ja jej na to ,że  w innych miastach ludzie robią kwity , a ona to jedź pan gdzie indziej. 

Co mam teraz zrobić ? jechać do Wrocławia do pana Dariusza? 

Re: Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach


Maro:

Witaam was. Dziś byłem w wojewódzkiej medycynie pracy w Białymstoku na wiewiórczej. Pani okulistaka miła , ale po badaniu stwierdziła ,że na kat  c nie podpisze mi papieru, bo wymagany jest kąt widzenia ,a jednoczni nie mają takiego kąta widzenia jak w tej ustawie.


To są jakieś bzdury, zdrowe oko ma średni kąt widzenia (w poziomie) 155° - w ustawie jest wymagane 120° (w tym min. 50° w prawo i lewo, oraz 20° w górę i dół)

http://www.vision-and-eye-health.com/visual-field.html 

 Co mam teraz zrobić ? jechać do Wrocławia do pana Dariusza? 

 

To chyba najpewniejsza opcja

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

czy ustawa weszła już w życie , dzieki pozdrawiam 

Re: Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach


zuras3k23:
czy ustawa weszła już w życie , dzieki pozdrawiam 

 

 Tak, została opublikowana 22 maja 2018 w dzienniku ustaw. Weszła w życie 14 dni po ogłoszeniu. Czyli funkcjonuje już ponad miesiąc.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

witam mam delikatnego zeza widzenie stereoskopowe brak ale czytam wszystko dobrze widze dobrze no jedno i drugie oko czy to rozporządzenie mnie ratuje?

Re: Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Witam,

Po pierwsze lekarze i psycholodzy  nie wiedzą nic o zmianach, tak przynajmniej było w czerwcu.

Po drugie, jak przejdziesz badania psychotechniczne ( a nie ma już patyczków) a zwłaszcza badanie w ciemni na olśnienie to lekarz patrzy na to inaczej.

Po trzecie, jak idziesz na badania to wydrukuj sobie nowe rozporządzenie, może być pomocne.

 

Ja odebrałem już nowe prawo jazdy C z kodem 95, ale musiałem je tylko odnowić, więc może było mi łatwiej. Ale wiem że jak pokazywałem lekarzom ustawę to byli zdziwieni i powiedzieli że gdybym im tego nie pokazał to nigdy by w to nie uwierzyli. Wielu lekarzy opiera się na wytycznych z Instytutu Medycyny Pracy z 2016 roku, a tam jeszcze jest coś takiego jak widzenie stereoskopowe.

 

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Własnie się zapisałem na kurs C+E dzięki za rady:)

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

rozumiem ze 0,8 w oku lepszym i 0,1 na niedowidzacycm.A co gdy jest tylko na słabszym oku 0,05?lub całkowita nagła utrata widzenia na jedno oko?

Re: Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach


@Alicja 800

właśnie tego dotyczy to rozporządzenie:

W przypadku stwierdzenia znacznej i nagłej utraty możliwości widzenia na jedno
oko można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami pod
następującymi warunkami:
1) od powstania znacznej utraty możliwości widzenia na jedno oko upłynęło 6 miesięcy;
2) przedstawienia opinii lekarza okulisty potwierdzającej adaptację.

 

 

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Dziękuję Irek.Znam ten tekst nowego rozporządzenia ale nie jasne a nawet wykluczające się dla mnie są zawarte w nim normy.Mowa jest ,że normy wzroku nie mniej niż 0,8 i 0,1.To jest jasne .Ale gdy ktoś nagle utraci możliwosć widzenia na jedno oko i jest na oku niedowidzacym mniej niż 0.1 to jest zdyskwalifikowany?Czy obejmuje go ten zapis nagła i znaczna ?Reasumując mając 0.8 i 0.05 ostrość widzenia po okresie dłuższym niż pół roku i po zaadoptowaniu oka widzącego czy można dopuścić osobę do kursu na C lub D czy też nie?

Re: Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

 

Teraz rozumiem twoje wątpliwości, to jest dobre pytanie. Wg Wikipedii - 0.05 to "słabowzroczność głęboka" czyli prawie niewidzenie, bo kolejna w skali jest już tylko "ślepota całkowita", która zaczyna się od dopiero 0.01. W mojej opinii, zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, lekarz orzecznik może to podciągnąć pod zapis o utracie wzroku w jednym oku. Bo faktycznie oznaczałoby to, że lepiej nie widzieć nic, niż widzieć cokolwiek. Takie orzecznictwo skłaniałoby do kłamania na teście badania wzroku i składania oświadczeń, że nic się nie widzi, czego nie są w stanie przecież zweryfikować.

Wygląda na to, że dużo będzie zależeć od rozsądku lekarza, dopóki nie wykształci się sensowy standard postępowania w takich przypadkach. Na razie lekarze mogą być jeszcze zagubieni, ale intencje rozporządzenia są takie abyś mogła zostać kierowcą zawodowym o ile w zdrowym oku masz 0.8 i nastąpiła adaptacja do widzenia jednoocznego.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Gdyby tak miałobyć jak piszesz to w nowym rozporządzeniu zmieniłby się także zapis dotyczący ostrości wzroku z zapisu v=0,8/0,1  po prostu na zapis okiem widzacym v=0.8.Także wg.toku rozumowania możesz mieć osłabioną ostrość spowodowaną nagłą utratą widzenia na jednym oku ale nie niższą niż 0,1.No i te nieszczęsne wytyczne IMP z 2016 gdzie nadal widnieje widzenie przestrzenne.Ciekawe kiedy je uaktualnią.

OK.A w przypadku pracy do 3 m z taką ostrością jak pisałam v=0.8 i 0.05 nie powinno być problemu w medycynie pracy? 

Re: Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Masz racje, twoja interpretacja jest logiczna. Brałem pod uwagę interpretacje zmian, wg. lekarza medycyny pracy i mówi on tu jednoznacznie o utracie oka:

https://www.youtube.com/watch?v=Bqf8bkL6bWw

W praktyce, pewnie wszystko będzie zależało znów od interpretacji lekarzy.

 

OK.A w przypadku pracy do 3 m z taką ostrością jak pisałam v=0.8 i 0.05 nie powinno być problemu w medycynie pracy? 

 

Z tego co wiem do 3m nie powinno być problemu.

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

No dobra ok.Dr Kraśnicki w podesłanym przez Ciebie Irku fimie mówi o kierowcy ,który nagle utracił oko i mija 6 miesięcy oko się adoptuje.A co gdy od dziecka jest takie widzenie o którym pisze V=0,8 /0,05?

Z tego co wiem w womp kierują się wytycznymi IMP 2016.Czy IMP ma obowiązek uaktualnić wytyczne w związku z wejsciem w zycie nowego rozporządzenia?Ono ukazało się w maju a mamy koniec sierpnia i nie ma nowych wytycznych...... 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

acha i jeszcze jedno nasuwa mi się przemyślenie w związku z Twoją ostatnią odpowiedzią.Zakładając,że osoba dajmy na to bez widzenia na jednym oku np.te nieszczesne 0,05 lub po utracie oka  zostanie dopuszczona do kursu na C lub D przejdzie kurs ,zda egzamin itp.bedzie na badaniach wstępnych do pracy jako kierowca zawodowy to co może być przez lekarza medycyny pracy i tak niedopuszczona ,bo interpretacja przepisów przez tych co kwalifikują do kursu a tych co orzekają o zdolności do pracy będzie różna?

Re: Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Faktycznie nie można wykluczyć takiej sytuacji. Generalnie w kwestii twoich wątpliwości mogę tylko snuć domysły, nie czuje się kompetentny. Spróbuje zebrać te pytania i zadać je dr Kraśnickiemu.

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Fajnie ,będę wdzięczna ,bo nie wiem jak do niego dotrzeć.

Re: Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach


Dostałem odpowiedź od Pana Dariusza:

Nie wywoływałbym wilka z lasu i szukał dziwnych interpretacji

 
Super więc może faktycznie nie wywołujmy go i trzymajmy się tego, że będziemy mogli mieć to prawo jazdy kat. C,D,E itd.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

O to fantastyczna wiadomość.Bardzo Ci dziękuję.Zostaje mi jeszcze zrobienie perymetrii ,żeby mieć w garści dokładne badanie aby ktoś się nie przyczepił,że pole widzenia nie takie przy jednooczności i nic trzeba próbować.Pozdrawiam

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Mam jeszcze jedno pytanie.Czy w zwiazku z nowym rozporządzeniem z maja 2018 IMP ma obowiązek wydać nowe wytyczne czy też uaktualnić stare?Dopóki to się nie zmieni to będa kłopoty z orzecznictwem ,bo jeden lekarz będzie patrzył na wytyczne a inny na rozporządzenie.

Re: Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach


Przesłałem pytanie bezpośrednio do Instytutu Medycyny Pracy.

« poprzednie   | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |