MENU

Forum - Badania na kategorię A

Badania na kategorię A

Badania na kategorię A

Cześć, mam 28 lat i postanowiłem zabrać się za badania do prawa jazdy kat. A.

Prawko B posiadam od 10 lat i nie miałem żadnych problemów z przejściem badań lekarskich.

Dziś zrobiłem badanie okulistyczne przed lekarzem orzecznikiem i zaskoczyła mnie informacja od okulisty, że osoby bez obuocznego widzenia nie mogą dostać uprawnień na jednoślad.

Trafiłem na to forum i trochę pokrzepił mnie artykuł z wklejoną ustawą:
https://jednooczni.org/download/D2015000224701.pdf

Tu rodzi się moje pytanie, czy zna ktoś lekarza orzecznika, który honoruje powyższą ustawę z województwa Warmińsko-Mazurskiego? Najlepiej okolice Ostródy, Olsztyna lub Giżycko.

Jutro wybieram się do jednego z lekarzy orzeczników w Giżycku, po przeczytaniu starszych wpisów mam wydrukowane rozporządzenie, ale czy to przyjmą jest już jedną wielką niewiadomą.

Będę wdzięczny za podpowiedź, jeśli ktoś ma sprawdzonego orzecznika, w ostateczności czeka mnie Dr Dariusz Kraśnicki z Wrocławia :)

Badania na kategorię A

odpowiem- bo nie ma odpowiedzi: zrób u kogoś innego! ja jak robiłem prawko B to okulistka mi nie wydała papierka bo od 20 dopiero można było- baju baju- spytałem u innej i co innego powiedziała...

A jakby nie pykło, to zrób w niemczech- i masz na 15 lat z automatu

 

Badania na kategorię A

Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2015 r (poz 2247), w przypadku ubiegających się o prawo jazdy kat AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T, przy stwierdzeniu jednooczności można orzec brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów, pod następującymi warunkami:
  1. ostrość wzroku oka widzącego wynosi nie mniej niż 0,5 z korekcją;
  2. pole widzenia oka widzącego powinno wynosić co najmniej 120°, a jego zakres powinien wynosić co najmniej 50° na lewo i na prawo oraz 20° w górę i w dół; w obrębie kąta 20° od punktu fiksacji nie powinny występować żadne ubytki pola widzenia**);
  3. od powstania jednooczności lub diplopii upłynęło

Słowem: jednooczni na motocykle ;) Tylko bez szaleństw, pamiętajmy o swoich ograniczeniach!