MENU

Forum - Renta

Renta

Renta

Witam!

Nie widzę na prawe oko od ok. 4. roku życia. Teraz lat mam 17. Zasłaniając lewe oko, prawe wychwytuje obraz jakby przez ogromnie gęstą mgłę. Nie mogę nawet odczytać tego, co pisze na kartce papieru kilkanaście cm przede mną. Utrata wzroku w prawym oku, nie jest mi z bliska znana, temat muszę ponownie poruszyć z rodzicami.

Gdy miałem 12 lat lekarz polecił mi jakieś krople do oczu oraz noszenie "zaślepki" na lewe oko, gdyż dzięki temu mogę sobie wyrobić prawe oko, lecz poinformował, że do 14. roku życia mam tylko na to szansę. Próba jednak się nie powiodła i wzroku nie odzyskałem.

 Czy istnieje możliwość dostawania jakiejś renty inwalidzkiej, bo przecież w pewnym stopniu inwalidą jestem?

Renta

Porozmawiałem z rodzicami i utrata wzroku była spowodowana naturalnymi czynnikami. Po prostu zacząłem tracić wzrok w prawym oku.

Bardzo proszę o odpowiedź w jaki sposób mogę starać się o rentę, gdyż tylko tyle mi pozostało.

Renta

Witam. Pierwsze co możesz zrobić to złożyć od okulisty dokumenty sprzed lat ,które są w dokumentacji medycznej najlepiej jakby się znalazł wpis medyczny -ocena okulisty ,czy w Twoim przypadku są rokowania na poprawę wzroku i z taką kartą leczenia należy udać się do Zespołu do spraw Orzekania Niepełnosprawności jest Powiatowy Zespół lub Wojewódzki(zależy czy mieszkasz w mieście czy w małym miasteczku lub wiosce).Najlepszą pomocą służy lekarz rodzinny więc udaj się i zapytaj o wszystko!Powinieneś otrzymać wyczerpujące  informacje odnośnie dalszego postępowania.POZDRAWIAM i wierzę że otrzymasz jakieś świadczenie,zaznaczam,że nie jestem prawnikiem ,ale rodzice z uwagi na Twoją niepełnosprawność jako ,że są Twoimi opiekunami powinni pobierać świadczenie z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem.Życzę powodzenia:) 

Renta

I nalezy Ci się, jeśli przyznają Ci odpowiedni stopień - renta socjalna.

Renta

Witam wszystkich

 

To mój pierwszy post na tym forum. Gratuluję Twórcom pomysłu i realizacji tego przedsiewziecia.

 

Ale ad rem.

 

Dwa lata temu stanąłem przed Powiatowym Zespołem do spraw orzekania o Niepelnosprawności. Bez problemów otrzymalem stopień umiarkowany z oznaczeniem "04-O"Na lewe oko w ogóle nie widzę od urodzenia, na prawe słabo ale to ono ponosi calkowity ciężar widzenia. Diagnoza: atrofia nerwu wzrokowego/blade tarcze. Kiedy sie zapytałem mojej okulistki o szanse na taki stopień- pani doktor- szczena w dół i mówi "to pan jeszcze sobie tego nie wyrobił?? no oczywiscie że prosze się starać kwalifikuje sie Pan" W tym rokustaram sie o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawnosci oraz o rente socjalna z ZUS. Wiem że z tym ostatnim moze być różnie niemniej jednak sciszyłbym troche ten wszechobecny pesymizm panujacy w wątku "Prawo" Chodzi mi w szczególności o post o treści "Prawo jest takie, że na jednooczność dostaje się "lekki". po pierwsze nie ma czegoś takiego jak "jednooczność" są różne jej przyczyny Po drugie nazleżę do Polskiego Związku Niewidomych i tam właśnie- wbrew nazwie wiekszość osób to osoby niedowidzace (czyli z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności). Osoby niewidome w sensie medycznym to jakieś 15- 20 procent cxzłonków. wiec skądś Ci ludzie muszą sie brać prawda? (przypomnę: osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności "04- O nie moga być członkami PZN) 

 

Aha jeszcze jedno:  nie nie jestem zadnym szpiegiem ZUSu ani innego organu orzekającego.   :)

 

pozdrawiam

 

moerbecke (Jakub Oblizajek)

 

 

Renta

mam problem ma 24 lata 1 stopien inwalidztwa ma rente docjalna jakies 540zl i dodatkiem pielegnacyjnym wychodzi 650zl czy moge dorobic do rety lub cos w tym stylu coprawda nie idze dobze na lewe oko a na prawe calkowicie ale boje sie przyszlosci narazie mieszkam z rodzicami ale oni kiedys odejda i co ja zrobie za tyle to na oplaty nie starczy PROSZE O POMOC

 

Renta

Witam.Podaję Ci dwa linki no fakt ,,ze za wiele nie można dorobić ,ale nie dziwi nic w naszym pięknym kraju.Pozdrawiam  ja tez z zachodniopomorskiego:)                                                                     http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406                                                Renta socjalna
  • Od 1 marca 2009 r. 567,08 zł

Przychód stanowiący 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy (którego przekroczenie powoduje zawieszenie wypłaty renty socjalnej):

• od 1 grudnia 2008 r. do 28 lutego 2009 r.

890,60 zł• od 1 marca 2009 r. do 31 maja 2009 r.929,00 zł• od 1 czerwca 2009 r. do 31 sierpnia 2009 r.955,70 zł

• od 1 września 2009 r. do 30 listopada 2009 r.

924,50 zł

• od 1 grudnia 2009 r. do 28 lutego 2010 r.

934,20 zł
:http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=400Staż uprawniający do renty

Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi:

  • 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
  • 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
  • 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
  • 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
  • 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
/praca.gazetaprawna.pl/porady/89121,kiedy_zus_zawiesi_rente_socjalna.html

Renta

widze ze w naszym kraju to niema zaduzo przyszlosci dla ytakich jak ja Płaczę dziekuje za pomoc  nam nadzieje ze moj tata i mama beda zyli wiecznie pozdrawiam

 

 

Renta

Sebastian u mnie w pracy , ktory jest zakladem pracy chronionej, pracuja osoby pobierajace rente socjalna.  Pracuja ok. 5 godz. dziennie.  Kiedys przypadkowo zobaczylam temat, ze bedzie mozna bez limitu dorabiac do rent socjalnych.

Sebastianie mnie osobiscie przeraza twoje podejscie do zycia . Wiecej optymizmu !  Szukales wogule pracy w wiekszych miastach na swoim terenie?

Re: Renta


sebastian123:

widze ze w naszym kraju to niema zaduzo przyszlosci dla ytakich jak ja Płaczę dziekuje za pomoc  nam nadzieje ze moj tata i mama beda zyli wiecznie pozdrawiam                                                                                                       Sebastianie !Życzę Twoim rodzicom aby żyli długo:)ale jeśli w tej sytuacji masz pomoc (,bo trudności są z podjęciem pracy) ale masz prawo do pobierania zasiłku rodzinnego zachowując jednocześnie rentę socjalną.Więc w przyszłości kiedy zbraknie Twoich rodziców będziesz miał rentę rodzinną i zachowaną swoją rentę socjalną.                             

http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=404                                                      Przeczytaj całość i się nie dołuj,bo nie było  to moim    zamiarem :)ale zachęciłam Cię byś przeczytał ,że nie musisz się martwić,jednak nie zrozumiałeś więc podsyłam Ci link i głowa do góry:)Pozdrawiam

 

 

 

Renta

Mam pytanie właśnie na temat renty? Czy mogę ją dostać dla dziecka jeśli ja nie pracuje
i tylko mąż zarabia na nasze utrzymanie? Córka urodziła się bez gałki ocznej i ma niedosłuch
Prosze o odpowiedź

Renta

Renta socjalna przysługuje wyłącznie osobie, która osiągnęła pełnoletność i która jest całkowicie niezdolna do pracy. Za osobę pełnoletnią uważa się osobę, która ukończyła 18 lat. Tutaj mamy dziecko2,5 roku  http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406

W omawianym wyżej przypadku, aby otrzymać pomoc materialną należy zwrócić się do Ośrodka Pomocy Społecznej - dodatki do zasiłku rodzinnego. Pozdrawiam.                      P.S Nie wiem czy korzystasz z urlopu wychowawczego wysyłam Ci więc link                    1. http://www.mpips.gov.pl/index.php?gid=297                                                   2http://www.prawo.egospodarka.pl/43406,Urlop-wychowawczy-a-niepelnosprawnosc-dziecka,1,34,3.html

Renta

Witam ponownie MARTYNA 21   Uśmiech      WKLEJAM LINK 

Świadczenie pielęgnacyjne

Natomiast świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu zrezygnowania z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dzieckiem. Uprawnieni są matka lub ojciec, a także opiekun faktyczny dziecka albo opiekun prawny, jeżeli nie podejmuje lub rezygnuje z zadnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad dzieckiem legitymującym się:

  • orzeczeniem o niepełnosprawności z koniecznością stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby,
  • orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
                         i proszę poczytać zdaje się ,ze możesz się ubiegać o swiadczenie pielęgna cyjne ,bo jest róznica między zasilkie pielęgnacyjnym ,a świadczeniem pielęgnacyjnym    Znalazłam więc wklejam i proszę starać się może przy okazji skorzystają inne osoby           dodano: 13:48 28-12-2008 przez: WiolaMysle, ze tu jest zły zapis, nie chodzi o zasiłek pielegnacyjny a swiadczenie pielegnacyjne dla osoby opiekujacej sie osobą niezdolna do samodzielnej egzystencji, a to jest duza różnica! Takie swiadczenie osoba sprawujaca opieke otrzyma wtedy, gdy zrezygnuje z pracy i bedzie opiekować sie taka osoba i wynosi ono mcznie 420zł, natomiast zasiłek pielęgnacyjny wynosi 153zl.Nie spotkalam sie jeszcze z tym, zeby osoba, która opiekuje sie osoba całkowicie niezdolna do pracy i samodzielnej egzystencji otrzymywała z tego tytułu zasiłek pielegnacyjny.Uwazam, ze w tym artykule jest błędny zapis, czy jest tu ktos kto mnie wyprowadzi z błędu?dodano: 07:40 30-12-2008 przez: WiolaTrybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 17 ust. 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 992 z późn. zm.) jest niezgodny z konstytucją. Zgodnie z nim świadczenie pielęgnacyjne (420 zł miesięcznie) może otrzymać matka lub ojciec opiekujący się dzieckiem, które ma orzeczoną niepełnosprawność łącznie ze wskazaniami konieczności stałej i długotrwałej opieki. Może się o nie ubiegać także opiekun faktyczny, jeśli wystąpił z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka. Świadczenie może zostać przyznane pod warunkiem, że osoby uprawnione nie podjęły pracy lub zrezygnowały z niej, aby opiekować się dzieckiem.

Wątpliwości dotyczące tych przepisów miały dwa wojewódzkie sądy administracyjne - w Łodzi i Gdańsku. Sprawa gdańska dotyczy Bożeny T., której odmówiono świadczenia za opiekę nad pełnoletnią siostrą. W pytaniu sądu łódzkiego chodzi o podobną sprawę - Lidia K. opiekuje się niepełnosprawnym mężem. Oba sądy wystąpiły z pytaniami prawnymi do TK. Ich zdaniem obowiązujący przepis jest niezgodny z konstytucyjną zasadą równości, bo nie przyznaje prawa do świadczenia innym osobom niż te, które zajmują się dziećmi.

Trybunał podzielił pogląd sądów. Jego zdaniem osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, jest zdolna do pracy, ale nie pracuje ze względu na konieczność sprawowania opieki nad innym niż jej dziecko niepełnosprawnym członkiem rodziny, ma prawo ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne

Re: Renta


sebastian123:

widze ze w naszym kraju to niema zaduzo przyszlosci dla ytakich jak ja Płaczę dziekuje za pomoc  nam nadzieje ze moj tata i mama beda zyli wiecznie pozdrawiam

Witam, mam artykul że bedzie mozna dorobic bez limitu jako że jesteś tym zainteresowany przesyłam Ci link                                                         

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/59730  poczytaj:)Pozdrawiam

 

 

 

Renta

No dobrze przeczytalam teksty z linków, niestety nie znam się na tych przepisach i nie do końca wiem co z tym urlopem wychowawczym? Ja opiekuje się dzieckiem od kąd skończyłam technikum nie pracowałam i nie pracuje... Tylko gdzie trzeba się ubiegać?
Świadcznie pielęgnacyjne przyznali mi w tym roku, a zasiłek mam odkąd urodziłam dziecko i wiem że z tą rentą to tak różnie i czasem niesprawiedliwie (w sąsiedztwie mieszka chłopiec który ma i świadczenie i rente - nie wiem na jakiej podstawie skoro jest zdrowym dzieckiem i nie ma żadnych wad, a tu takie potrzebujące dzieciaki nie dostają pomocy) Może niektórzy pomyślą że chodzi mi tylko o pięniądze - może w tym połowa prawdy, bo te dzieci potrzebują rehabilitacji, ciągłej opieki, jakiś zabiegów, ciągłe wyjazdy... a to wszystko niesie ze sobą koszta - nie ma sprawiedliwości niestety to jest przykre!

Renta

Witam .Jeśli chodzi o urlopy wychowawcze to najlepiej mieć zaufaną księgową,bo to wiele się zmieniło w 2010r. a żaden z urzędów nie da Ci jasnej odpowiedzi.Można kogoś wprowadzić w błąd ,bo tam wchodzą kryteria dochodowe żeby odpowiedzieć trzeba niemalże znać o Tobie wszystko,a renta socjalna to od 18 roku dla dziecka, wszelkie opiekuńcze to musisz się zwrócic do żródła: czyli do gminy pod którą podlegasz tam są specjalne referaty.Do poczytania przesyłam Ci link aby przybliżyć http://praca.gazetaprawna.pl/porady/94687,jak_dlugo_mozna_korzystac_z_urlopu_wychowawczego.html urlop wychowawczy. Pozdrawiam                                            

Renta

Mnie sie wydaje ze na urlop wychowawczy mozna isc jak sie urodzilo dziecko w czasie trwania zatrudnienia tj najpierw macierzynski potem prosba do pracodawcy o podpisanie urlopu wychowawczego.  W tym calym czasie musi trwac umowa o prace bo jesli np. w trakcie macierzynskiego wygasa umowa ...  Moim zdaniem osoba ktora nigdy nie pracowala nie moze ot tak sobie isc na urlop wychowawczy  juz samo slowo "urlop" kojarzy mi sie z przerwa w pracy.  Wolna interpretacja tematu bez czytania linku Stani.

Re: Renta


ronia 73:
Mnie sie wydaje ze na urlop wychowawczy mozna isc jak sie urodzilo dziecko w czasie trwania zatrudnienia tj najpierw macierzynski potem prosba do pracodawcy o podpisanie urlopu wychowawczego. W tym calym czasie musi trwac umowa o prace bo jesli np. w trakcie macierzynskiego wygasa umowa ... Moim zdaniem osoba ktora nigdy nie pracowala nie moze ot tak sobie isc na urlop wychowawczy juz samo slowo "urlop" kojarzy mi sie z przerwa w pracy. Wolna interpretacja tematu bez czytania linku Stani.

 

 Oczywiście, że macierzyński i wychowawczy mają miejsce tylko, jeśli osoba jest zatrudniona.

Renta

Re: Renta
ronia 73:
Mnie sie wydaje ze na urlop wychowawczy mozna isc jak sie urodzilo dziecko w czasie trwania zatrudnienia tj najpierw macierzynski potem prosba do pracodawcy o podpisanie urlopu wychowawczego. W tym calym czasie musi trwac umowa o prace bo jesli np. w trakcie macierzynskiego wygasa umowa ... Moim zdaniem osoba ktora nigdy nie pracowala nie moze ot tak sobie isc na urlop wychowawczy juz samo slowo "urlop" kojarzy mi sie z przerwa w pracy. Wolna interpretacja tematu bez czytania linku Stani.

 

 Oczywiście, że macierzyński i wychowawczy mają miejsce tylko, jeśli osoba jest zatrudniona.                                                                                                    Dlatego jest warto zapytać księgową ,bo jeśli szkoła jest szkołą przyzakładową więc zalicza się do stażu pracy ,a tym samym można pozostawać na urlopie wychowawczym jęśli się spełnia kryterium dochodowe dlatego nie chcę wprowadzć wbłąd ,bo na odległośc ale wiem że księgowa zaufana wyłapie wszystkie furtki jakie sa obecnie wprowadzone i jasno określi więc tutaj można wprowadzić w błąd.Pozdrawiam

Re: Renta


stania133:
Re: Renta
ronia 73:
Mnie sie wydaje ze na urlop wychowawczy mozna isc jak sie urodzilo dziecko w czasie trwania zatrudnienia tj najpierw macierzynski potem prosba do pracodawcy o podpisanie urlopu wychowawczego. W tym calym czasie musi trwac umowa o prace bo jesli np. w trakcie macierzynskiego wygasa umowa ... Moim zdaniem osoba ktora nigdy nie pracowala nie moze ot tak sobie isc na urlop wychowawczy juz samo slowo "urlop" kojarzy mi sie z przerwa w pracy. Wolna interpretacja tematu bez czytania linku Stani.

 

Oczywiście, że macierzyński i wychowawczy mają miejsce tylko, jeśli osoba jest zatrudniona. Dlatego jest warto zapytać księgową ,bo jeśli szkoła jest szkołą przyzakładową więc zalicza się do stażu pracy ,a tym samym można pozostawać na urlopie wychowawczym jęśli się spełnia kryterium dochodowe dlatego nie chcę wprowadzć wbłąd ,bo na odległośc ale wiem że księgowa zaufana wyłapie wszystkie furtki jakie sa obecnie wprowadzone i jasno określi więc tutaj można wprowadzić w błąd.Pozdrawiam

 Ale trzeba być zatrudnionym, lub na stażu, a koleżanka napisała, że nie pracowała i nie pracuje.

 

Renta

Dziekuję za odpowiedzi czytałam te wszystkie linki i właśnie też od razu coś mi nie pasowało o tym urlopie wychowawczym może zła interpretacja:P wiem że trzeba mieć przepracowane pół roku żeby dostać urlop. Już wszystko wiem!

Re: Renta


sebastian123:

mam problem ma 24 lata 1 stopien inwalidztwa ma rente docjalna jakies 540zl i dodatkiem pielegnacyjnym wychodzi 650zl czy moge dorobic do rety lub cos w tym stylu coprawda nie idze dobze na lewe oko a na prawe calkowicie ale boje sie przyszlosci narazie mieszkam z rodzicami ale oni kiedys odejda i co ja zrobie za tyle to na oplaty nie starczy PROSZE O POMOC

 

Chłopie! Ja nie widze na jedno oko od 11 lat (nawet poczucia swiatla nie mam) po odwarstwieniu siatkowki. Drugie oko (prawe) tez mam po OS ,zacmie wtornej, 7 zabiegach. Widze nim slabiutko,tzn "4" z tablicy nie widze,nie pznaje ludzi z 4m. Z bliska jeszcze w miare. Mam w tym oku oczywiscie tamponade olejem silikonowym, w innym przypadku dochodzilo do ponownego odwarstwienia. Olej wiecznie tez yc nie moze i ma efekty uboczne. Mam rowniez I (znaczny) stopien niepelnospr. ,ale ZUS w 2008 zabrali mi rente socjalna,bo orzekli,ze wyzdrowialem. A orzekli pewnie tak, poniewaz po ostanim zabiegu usuniecia zacmy (kapsulotomii wlasciwie) widze na tyle ze moge sie samodzielnie poruszac, ale tylko w dzien hehe.

Jak widze jak biadolisz to mnie ch.. strzela. Sorry za okreslenie, ale stary wez sie w garsc. Ja z iwalidztwem skonczylem studia inzynierskie (budownictwo) a teraz od 2 lat pracuje w biurze projektowym. I co -  mozna? Nie jestem moze super projektantem, ale daje rade na kompie w Autocadzie i MS Officie, przy powiekszeniu,duzej czcionce itp. NIe placa mi moze jak zdrowemu, bo i nie jestem w pelni sprawny i mam ograniczona zdolnosc wykonywania mojego zawodu, ale i tak sie ciesze, a przede wszystkim nie marudze!!!

Teraz postaram sie o rente inwalidzka,pracownicza z tytulu niezdolnosci do pracy, nie wiem czy mam szanse,ale powalcze i w zusie a jak i trzeba bedzie to w sadzie.

Aha i wiem co znacza nadopiekunczy rodzic, czy u Ciebie tez nie ma takiej sytuacji? Moze wrecz Cie ograniczaja, przez swoja zaborcza milosc? Musisz sie oderwac od cycka mamusi szczegolnie ze masz juz swoje latka. Uwierz w siebie!

Pozdrawiam

Michał

 

 

Re: Renta


sebastian123:

widze ze w naszym kraju to niema zaduzo przyszlosci dla ytakich jak ja Płaczę dziekuje za pomoc  nam nadzieje ze moj tata i mama beda zyli wiecznie pozdrawiam

 

 

 

Witam. Mam 17 lat (prawie 18 ;]]), na prawe oko nie widzę od 14 roku życia (nowotwór + niewybaczalny błąd okulistów z KRAKOWA). Czytam to i owo na waszym forum i coraz bardziej staję się zdezorientowany. Nie rozumiem wypowiedzi Renaty. Z jednym okiem nie jest się zdolnym do pracy? :O

Renta

niestety wielu zawodow nie mozna wykonywac bedac jednoocznym ( z powodu zawrotow glowy, astygmatyzmu, braku mozliwosci ocenienia odleglosci itp.) niestety lekarze niechca ponosic ryzyka i nie daja zdolnosci,. wiem po sobie od drzwi do drzwi i sie proszenie, i dlatego jestem ciekaw czy przysluguje mi renta.

Renta

Chciałam Was się poradzić bo jesteście bardziej obeznani w w sprawach prawnych.

Mam 24 lata, studiuję (przedemną ostatni rok studiów), nie pracuję, mam orzeczony stopiń umiarkowany przez Wojewodzki ośrodek ds. Orzekania o niepełnospawności-sostaję zasiłek pielgnacyjny.

Czy mogę (i czy warto) starać sie o rentę w ZUS? po studiach chciałabym normalnie pracować.

Renta

Móc możesz zawsze, kwestia czy dostaniesz. A nawet jak Ci dadzą to też na max 2-3lata.

Renta

Dzięki za odpowiedz. Ale czy to nie zablokuje mi mozliwosci pojscia do pracy? jesli bym dostala to i tak nie dluzej bo orzeczenie mam na razie do 2012r.