MENU

Forum - Po co grupa inwalidzka?

Po co grupa inwalidzka?

Po co grupa inwalidzka?

Wtam. Jestem niewidomy na jedno oko od około 4 roku życia (jak dla mnie to od zawsze). Przejrzałem forum i zauważyłem, że bardzo często piszecie o orzeczeniu stopnia niepełnosprawności.

 Sam nie mam grupy inwalidzkiej i nigdy nie myślałem , że mogę mieć. Ba! Nigdy nie myślałem, że mi się przyda. Piszecie na forum, że lekka grupa, do której się (w większości) zaliczamy nie daje żadnych przywilejów za to może być przyczyną problemów (np z pracą). 

 

Nasuwa więc się pytanie, które mnie dręczy (albo lekarze mnie tym dręczą)  od ostatnich 2 lat: Po co grupa inwalidzka? Z tego co wyczytałem, to tylko niepotrzebny zachód. Czekam na wasze opinie.

 

ps.: Po przeczytaniu kilku kolejnych wątków na forum, widzę, że orzeczenie zaczyna być przydatne, kiedy mam stopień przynajmniej umiarkowany. Jest to jednak mało realna opcja dla kogoś po chorobie albo drobnym wypadku, kiedy nie ma żadnych innych "braków". Tak więc pytanie dalej jest aktualnie: Po co ten zachód?

 

Po co grupa inwalidzka?

wedlug mnie jest nieprzydatne,ja kiedys mialam ale dostalam z wielkim bolem i dalam spokoj i tak do niczego mnie sie nie przyda

Po co grupa inwalidzka?

Witam! O ile mi wiadomo to stopiem 2 czyli umiarkowany jest bardzo przydatny. Gdybys miał ten stopień wtedy osoba zatrudniajaca cie dostaje zwrot 70 procent wynagrodzenia z programu PEFRON. Wiec sam rozumiesz ze w takiej sytułacji pracodawca przyjmie cie z otwartymi rekoma. tym bardziej ze jakość wykonanej przez ciebie pracy nie będzie zbytnio odbiegać od jakości pracy osoby zdrowej! Ponadto PFRON zwraca czesne za naukę i zakup pomocy naukowych (np.laptop), a uczelnia przyznaje niewielki stypendium z tytułu niepełnosprawności. A i jeszcze komunikacja miejska o 50 procent taniej. Ale nie mogę jednak zaswiadczyć ze wszystko co tu napisałem jest prawda, słyszałem to jedynie od znajopmych i nie weryfikowałem.

Re: Po co grupa inwalidzka?


Seler:

Wtam. Jestem niewidomy na jedno oko od około 4 roku życia (jak dla mnie to od zawsze). Przejrzałem forum i zauważyłem, że bardzo często piszecie o orzeczeniu stopnia niepełnosprawności.

 Sam nie mam grupy inwalidzkiej i nigdy nie myślałem , że mogę mieć. Ba! Nigdy nie myślałem, że mi się przyda. Piszecie na forum, że lekka grupa, do której się (w większości) zaliczamy nie daje żadnych przywilejów za to może być przyczyną problemów (np z pracą). 

 

Nasuwa więc się pytanie, które mnie dręczy (albo lekarze mnie tym dręczą)  od ostatnich 2 lat: Po co grupa inwalidzka? Z tego co wyczytałem, to tylko niepotrzebny zachód. Czekam na wasze opinie.

 

ps.: Po przeczytaniu kilku kolejnych wątków na forum, widzę, że orzeczenie zaczyna być przydatne, kiedy mam stopień przynajmniej umiarkowany. Jest to jednak mało realna opcja dla kogoś po chorobie albo drobnym wypadku, kiedy nie ma żadnych innych "braków". Tak więc pytanie dalej jest aktualnie: Po co ten zachód?

 

 Witam.Odpowiem ,że jeśli czujesz na siłach pracujesz i nie potrzebujesz pomocy to ok moze i ta grupa inwalidzka jest Ci zędna.Natomiast jeśli potrzebujesz pomocy ,bo wyuczony zawód okazuje sie po utracie widzenia lekarz nie dopuszcza do pracy wtedy jest potrzebna najlepiej w stopniu umiarkowanym (dawniejII).Jestem zarejestrowana w Urzędzie Pracy jako osoba poszukująca pracy poniewaz mam rentę.W okresie od maja do lipca odbywałam staż pracy z Urzędu Pracy refundowany z PFRON, ponadto staram się o komputer z akcji PFRON,,Komputer dla Homera"tylko ,ze w tym roku ma być w 3 kwartale 2010r.,ale jak na razie nie ma jeszcze nic wiec poddają z PEFRON urzędniczki czy w ogóle to będzie w 2010r.Zapisując się ze stopniem umiarkowanym do PZNiewidomych mam zniżke na o 50%komunikacji miejskiej a jeśli ja mieszkam 30 km do Szczecina to również niektórzy spedytorzy komunikacji krajowej tą zniżkę uwzględniają.Kiedy rozliczam sie zUS moge sobie odliczyc cos ok2200zl tak było na rok 2009 w tym roku dopiero ukaże się pod koniec roku.Po zatem  zakładając działalność gospodarczą tez korzysta się z ulg opłat ZUS.Jak są ZPCH jest możliwość podjęcia pracy.Korzystam z ulgi w TP wykupując abonament telefoniczny płacąc połowę jak również mam w sieci Plus komórkowy też z 50% znizką.A więc zastanów się czy warto???Oczywiście trzeba załatwić wszelkie formalności ale  jeśli chodzi o mnie to warto.Decyzja należy do Ciebie:)))Pozdrawiam

 

Po co grupa inwalidzka?

Dobrze przecież wiemy, że osoby, które utraciły wzrok z powody choroby a nie w wypadku nie mają szans na dostanie grupy umiarkowanej. Poza tym, w prawie jest zapisane, że osoby jednooczne mogą dostać grupę lekką. Więc dalej pytanie pozostaje otwarte. Chyba, że są szanse na dostanie II grupy, w co wątpię.

 

Re: Po co grupa inwalidzka?


Seler:

Dobrze przecież wiemy, że osoby, które utraciły wzrok z powody choroby a nie w wypadku nie mają szans na dostanie grupy umiarkowanej. Poza tym, w prawie jest zapisane, że osoby jednooczne mogą dostać grupę lekką. Więc dalej pytanie pozostaje otwarte. Chyba, że są szanse na dostanie II grupy, w co wątpię.

 Witam:)a w jakim prawie???:)bo czegos tu nie rozumiem!Dostałam II grupę ,wcale nie ulegając wypadkowi tylko mam chorobę oka.A tak ogólnie to o co Ci chodzi???Wybacz ,bo już się trochę pogubiłam:).Każdy ma prawo do godnego chorowania!Pozdrawiam 

 

 

Po co grupa inwalidzka?

Na forum jest cała masa osób zupełnie nie widzących na jedno oko a mają grupę III.

Kornelia napisała:

 Do III grupy inwalidów (lekki stopień niepełnosprawności) kwalifikują się osoby z obuoczną bezsoczewkowością, osoby jednooczne oraz osoby, których ostrość wzroku w lepszym oku po korekcji szkłami nie przekracza 25% normalnej ostrości. Osoby te nie są prawnie uznawane za niewidome.

 Tak więc większość jednoocznych trafia do III grupy, chyba, że mają wadę drugiego oka.

Znalazłem jednak chyba jeden ciekawy powód dla którego można się starać o oczeczenie o LEKKIM stopniu niepełnosprawności. Jeśli dobrze wyczytałem tutaj to nawet osoba w III grupie może otrzymać kartę N+ do bezpłatnego parkowania w warszawie. 

Stania, jakie są szanse, że osoba, która nie widzi od małego dziecka na jedno oko dostanie grupę umiarkowaną, kiedy drugie oko bez problemu czyta najmniejszy rządek literek na tablicy?

Re: Po co grupa inwalidzka?


Seler:

Dobrze przecież wiemy, że osoby, które utraciły wzrok z powody choroby a nie w wypadku nie mają szans na dostanie grupy umiarkowanej. Poza tym, w prawie jest zapisane, że osoby jednooczne mogą dostać grupę lekką. Więc dalej pytanie pozostaje otwarte. Chyba, że są szanse na dostanie II grupy, w co wątpię.

 

 Ja utraciłam wzrok w oku w wyniku choroby-odklejenie siatkówki, w tym miesiącu stanęłam na komisji i dostałam znaczny stopień

 

Po co grupa inwalidzka?

III grupa inwalidzka daje mi przychód w postaci renty inwalidzkiej. Nic poza tym.

Po co grupa inwalidzka?

Umiarkowany lub znaczny stopien niepełnosprawności z powodu wady narządu wzroku (czyli z oznaczeniem O-04) uprawnia w niektórych miastach do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską wraz z przewodnikiem, tzn. ze wskazaną przez siebie osoba dorosłą. Wiem na pewno że mozna za darmo jeździć w Krakowie i Białymstoku, ale podejrzewam, że w innych miastach jest podobnie.

Poza tym stopien umiarkowany i znaczny z symbolem O-04 uprawnia do zniżek w PKP. Dla osoby niepełnosprawnej jest to zniżka 37% a dla przewodnika 95%. Oczywiście trzeba mieć legitymacje osoby niepełnosprawnej z oznaczeniem symbolu O-04.