MENU

Forum - Renta

Renta

Renta

 Witam

mam 20 lat. Nie widzę "prawie" nic na prawe oko (na lewe słabo widzę) zasłaniając lewe oko, prawe wychwytuje obraz jakby przez bardzo gęstą mgłę. Nie mogę nawet odczytać tego, co pisze na kartce papieru 2 cm przede mną (nie sposób tego opisać). Mam wrodzoną wadę wzroku. W wieku 6 lat miałem operacje na "zeza" (właśnie na prawe oko)

Czy należy mi się jakaś renta z tego tytułu??? jeśli tak to gdzie i z czym mam się udać???

 

 

Renta

Najlepiej jak byś miał umiarkowany stopien niepełnosprawności tym łatwiej było by ci taką rentę otrzymać. Udaj się do Zusu i zlóż odpowiednie papiery i po 2-3 tygodniach przyjdzie ci wezwanie na komisje lekarską i dopiero oni zdecydują czy sie należy

Pozdrawiam

Renta

Witam,

Stopień umiarkowany nie ma żadnego wpływu na otrzymanie renty.

Złóż dokumenty na rente, wezwa Cię na komisje i albo przyznają albo nie.

Inaczej się dowiesz.

Pozdrawiam

Renta

Cześć!

Żeby się starać o rentę socjalną musisz udowodnić, ze niepełnosprawność powstała przed 16 rokiem życia .

Piszesz, że operację zeza miałeś w wieku 6 lat- masz wypis ze szpitala?

Miałeś jeszcze jakieś operacje?Jeżeli tak postaraj się o wypisy ze szpitala.

Na takich komisjach liczą sie przede wszystkim papiery, czyli jak to sie mówi, czarno na białym, bo tak na słowo nikt Ci nie uwierzy i nie przyznadzą Ci renty.

Tym bardziej, że to się wiążę z wypłatą pieniędzy, a wiesz jak to jest jak chcesz od państwa kasę.Lekko nie ma .

Konieczna jest też kartoteka leczenia od okulisty im grubsza tym lepiej .

Mnie się nie udało dostać renty socjalnej, ale trzymam kciuki za Ciebie i pozdrawiam Magda

Renta

Ze swojego doświadczenia wiem że z zusu raczej renty nie dostaniesz,bo zapewne nie masz lat pracy co jest podstawą aby ją otrzymać.Jeśli już to jako zasiłek z mopsu jako rentę socjalną o ile nie pracowałeś.Jeśli pracowałeś min.5 lat ,to musisz udowodnić iż stan twojego zdrowia się pogorszył .A tak na marginesie, renta to nie jest dobre rozwiązanie, najlepiej szukać dla siebie odpowiedniego zajęcia. POZDRAWIAM!

Renta

Witam!

Jestem tutaj nowy na forum. Jestem uczniem, w grudniu będę miał 18 lat, uczę się w Liceum ogólnokształcącym. Na prawe oko widze dobrze, na lewe nic, wszystko rozmazane nie ma nawet możliwości z bliska żebym powiedział ile palców widzę...

Problem zaczął się około 2 lat temu lecz dopiero od wakacje bierzącego roku otrzymałem na to oko soczewkę, lecz to aż tak dużo też nie daj. W badaniach na prawo jazdy zostałem wpisany jako jednooki... 

 

Czy w takim przypadku mam prawo ubiegać się o rentę jakąkolwiek?

 

Pozdrawiam, Karol

Renta

Możesz postarać się o rentę socjalną tylko, że niewiem jak to jest jesli chodzisz do szkoły i się uczysz to niewiem czy właśnie o taką możesz się starać.

Renta

Czyli jeżeli nie byłbym uczniem to mógłbym otrzymać taką rentę tak?

 

A czy przy przyznawaniu rent patrzą na zamożność? Czy każda osoba nawet bogata może otrzymać rentę?

Renta

Wydaje mi się że nie ,bo renta socjalna jest przyznawana osobą które nie osiągają dochodów powyżej kwoty minimum egzystencji t.j. chyba jakieś 350 zł. jednak to trzeba sprawdzić w MOPSIE.

 

Renta

Ale  po co ci renta,przecież otrzymując takową nie będziesz mieć w przyszłości nawet emerytury,a jeśli już to minimalną , gdyż w dzisiejszych czasach to co odłożysz to i dostaniesz.Im dłużej pracujesz tym większa emerytura, a czasy kiedy bylo inaczej mineły.

 

Renta

Nie myśl o rentach, bo to nie jest najlepsze rozwiązanie .Ja wiem że parę złotych w kieszeni nigdy nie za dużo.W krajach zachodnich osoby bez rąk i nóg jeśli mają jakieś odpowiednie zajęcie pracują i daje im to wielką satysfakcję ,a w przyszłości godziwą emeryturę.Osoby niepełnosprawne na pewno nie są tak wydajne jak zdrowe,ale nie zawsze, wiem to po sobie.

Renta

Największą korzyścią niepełnosprawnych są dofinansowania i te trzeba wykorzystać maksymalnie. POZDRAWIAM!!

Renta

Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
    1)    przed ukończeniem 18. roku życia;
    2)    w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia;
    3)    w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Ja mam stopień umiarkowany i taką rentę przyznano mi na stałe. Ostatnio wynosiła ona 520zł. Poza tym osobom niepelnosprawnym przysługuje zasilek pielęgnacyjny w wysokości 152zł. I było to całkiem dobre dla mnie rozwiązanie bo miałam dodatkowy dochód na studiach. 

Poza tym nigdzie nie jest napisane, że jesli masz rente to nie możesz pracować. W przypadku renty socjalnej ulega ona zawieszenia jesli zarobisz więcej niż 30% przeciętnego wynagrodzenia (w tej chwili to jakieś 900 z kawałkiem). A jeśli trafi się jakiś okres bezrobocia to zawsze jakieś pieniądze.

Od renty socjalnej należy odróżnić rente z tytułu niezdolności do pracy. W tym przypadku trzeba miec odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy oraz niezdolność do pracy musiała powstać w tym okresie. W przypadku tej renty można zarobić troche wiecej bez jej zawieszania. Ale jeśli jeszzce nie pracowałes to w gre wchodzi chyba tylko renta socjalna.

Renta

Dzięki za informację!!!

 

Renta

Czyli jednak jest jakiś w tym sens, bo nigdzie nie pisze, że w takim przypadku dzieje się coś z emeryturą, tj. Najniższa bądź całkowity jej brak... tak?

Po skończeniu studiów chce normalnie iść do pracy, to nie ma być dla mnie jedyny środek utrzymania, planuję iść na Geodezję...

 

Czyli podsumowując, odpuścić, bo mogą być przez to jakieś niedogodności, czy przeciwnie, starać się o tą rentę?

Renta

Wydaje mi się że w każdym przypadku jest inaczej i chyba po to są te komisje.Mam przeszło 25 lat pracy ,III grupę inwalidzką orzeczoną przez zus, lecz nigdy nie miałem renty ani socjalnej,ani zuso-wskiej.Kiedy próbowałem się starać to usłyszałem od lekarzy ,że po co mi renta jeśli mogę pracować i że czasy się zmieniły.Początkowo byłem zły,gdyż jakiś stały dodatkowy dochód  by się przydał,ale dzisiaj muszę im przyznać rację.Nie wiadomo jak by się potoczyło moje życie gdybym ją otrzymał,może zamkną bym się w domu i siedział przed telewizorem czekając na listonosza.

Re: Renta


bronek:
Największą korzyścią niepełnosprawnych są dofinansowania i te trzeba wykorzystać maksymalnie. POZDRAWIAM!!

 

jakie dofinansowanie?:) jak z moich podatkó i ogromnych skłądek, które płącę, to ja strakuję!!!:)

 

Re: Renta


bronek:

Ale  po co ci renta,przecież otrzymując takową nie będziesz mieć w przyszłości nawet emerytury,a jeśli już to minimalną , gdyż w dzisiejszych czasach to co odłożysz to i dostaniesz.Im dłużej pracujesz tym większa emerytura, a czasy kiedy bylo inaczej mineły.

BRONEK, co Ty gadasz, jaka emerytura?!?! za kilka lat ZUS padnie, już przy obecnym zadłużeniu ledwo zipie... bądźmy realistami. Mijemy nadzieję, że z II filaru coś wyrwiemy... - ot tak na marginesie:) pzdr

 

 

Renta

W większości z nas ciągle pokutuje takie myślenie... jestem inwalidą należy mi się renta ,mam 65lat należy mi się emerytura.A w wielu krajach europejskich niepełnosprawni pracują,a emeryci chcąc być potrzebni pracują dopóki im zdrowie na to pozwala.Dofinansowania są potrzebne na stworzenie niepełnosprawnym warunków do pracy,a wszelkie składki ,podatki między innymi na to idą.To tak jak z pieniędzmi unijnymi ,dają po to by wyrównać poziom życia i wdrożyć nowe technologie.Nie jestem zwolennikiem zusu,bo jest to jak na dzisiejsze czasy, kolos który trzeba reformować.Cały problem w tym ,że wciąż jeszcze za mało zarabiamy i proporcjonalnie składki są zbyt niskie by w przyszłości dostać godziwą emeryturę .Pamiętam czasy kiedy miesięczne średnie zarobki w naszym kraju to 10 dolarów,a do tego w sklepach pustki.Wierze w to że za jakieś dwadzieścia lat będziemy zarabiać tyle co w niemczech,a nasz dzieci dostaną godziwą emeryturę,a teraz... to czas przejściowy.     POZDRAWIAM!!!

Renta

Jak myślicie, mam szansę na rentę przy umiarkowanym stponiu niepełnosprawności?... Na lewe oko nie widzę, a na prawe mam -5d. Dodatkowo leczę się też na depresję:(

Pozdrawiam wszystkich:)))

Renta

Masz szanse na rente jesli spelniasz ustawowe okresy skladkowe i nieskladkowe, tzn w zaleznosci od Twojego wieku.

No i oczywiscie, stopien niepelnosprawnosci na komisji zusowskiej moze sie w ogole zmienic, w stosunku do tego, ktory przyznaja z PC d/s orzekania o niepelnosprawnosci. 

Renta

Dziękuję Kornelio za odpowiedż i pozdrawiam:)

Renta

Moim  skromnym zdaniem przy dzisiejszych realiach tj. zadłużeniu zusu i całego państwa szansa na rente dla osob jednoocznych jest minimalna. Ja nie widze na lewe oko nic (zanikowa gałka oczna) , a w  prawym mam wizus 0,1 (widze duza 4). Stan po odwarstwieniu siatkowki,po zacmie,oko  z silikonem,sztuczna soczewka i po kapsulotomii tylnej. Łącznie 7 zabiegow. Pole widzenia szacuje na 30% w stosunku do zdrowej osoby obuocznej...no moze 25%. Sprobuje wystartowac po rente w lutym.  Bede miec 3 lata pelne przepracowane + 5 lat studiow jako nieskladkowe ( z czego liczy sie 1/3,czyli 1,6 roku). Bede miec wiec pelne 4 lata do okresu "rozliczeniowego" i cien szansy ze zalicza mnie do II grupy (czesciowo niezdolny) no i ze niezdolnosc powstala przed 30 rokiem  zycia. A obecnie mam 32 lata. Takie sa realia...ale  sprobowac mozna...No i zawsze pozostaja odwolania...sądy...powalcze :)

Aha. Zapomnialem ze nieskladkowe jest tez okres pobierania renty socjalnej, w moim przypadku to 2 lata. Doliczajac to bede miec 1/3*7=2,3 + 3=5,3 lat. Hmm moje szanse wzrastaja... hehe

 

Renta

Jak będziesz składał papiery zrób pole widzenia i weź opis wyniku od lekarza, to powinno dużo pomóc.