MENU

Forum - pielęgnacja szklanych epiprotez

pielęgnacja szklanych epiprotez

pielęgnacja szklanych epiprotez

Chciałam Was zapytać jakich środków używacie do czyszczenia waszych epi/protez? Ja myję zwykłą wodą i płuczę solą fizjologiczną ale czy to wystarcza? Kornelia w innym wątku pisała że swoją akrylową czyści wodą z mydłem ale czy szklane też można?

Re: pielęgnacja szklanych epiprotez


vivian darkbloom:

Chciałam Was zapytać jakich środków używacie do czyszczenia waszych epi/protez? Ja myję zwykłą wodą i płuczę solą fizjologiczną ale czy to wystarcza? Kornelia w innym wątku pisała że swoją akrylową czyści wodą z mydłem ale czy szklane też można?

 

 Krakowska pracownia protetyczna sugeruje takie rozwiązanie:

 

Przy mocniej utrzymujących się zabrudzeniach pochodzących z wydzielin oczodołu poleca się włożyć protezę na kilka minut do roztworu soli kuchennej (1-2 łyżeczek soli na ok. 1 litr przegotowanej wody) 

 

czasami to praktykowałem, natomiast ostatnio zniszczyłem sobie epi przez próbę usunięcia mechanicznego - drapanie paznokciem :) - więc ten sposób odradzam.

Jestem świeżo po odbiorze nowej epi z Katowic, i tam też zadałem twoje pytanie, ale Pan nie sugerował nic więcej niż wodę.

pielęgnacja szklanych epiprotez

Irek, dawno Cie nie bylo - stesknilismy sie :)

Widze, ze masz nowa epiproteze - jak wrazenia z Katowic?

Protez nie powinno sie drapac, czy to akrylowych, czy szklanych, bo robia sie nawet niewidoczne dla oka mikrootarcia, w ktorych potem osadzaja sie wydzieliny, ktore moga alergizowac - tak slyszalam.

Na forum losteye polecaja preparaty do twardych soczewek, ale nie wiem jak ze szklem. ktos pisal tez o wodzie z octem - ocet ogolnie szkla nie powinien zniszczyc, ale ja nie polecam, jako, ze zle wyplukany moze nam podraznic oczodol.

Lagodne mydelko w plynie, takie dla dzieci i woda letnia, nie goraca, powinno byc ok.

 

pielęgnacja szklanych epiprotez

Dzięki za rady :) Co do podrażniania oka... jak byłam po swoją epi w Krakowie to lekarz wsadził mi ją do ok (oczodołu w zasadzie) zaraz po spryskaniu środkiem dezynfekcyjnym... To dopiero piekło ;/

Re: pielęgnacja szklanych epiprotez


Kornelia:

Irek, dawno Cie nie bylo - stesknilismy sie :)


dzięki, jakoś tak życie za szybko płynie, że nie mam czasu się tu dłużej zatrzymać, ale czasem się też przypomnę na forum

Widze, ze masz nowa epiproteze - jak wrazenia z Katowic?

pozytywne, finalnie jest tak jak chciałem, na razie dopiero drugi dzień noszę nowe epi, ale wydaje się że jest dobrze :) a mam już taką kolekcję epiprotez, że uznałem, że napiszę jakiś artykuł na temat doboru, albo przynajmniej rozpiszę się tu na forum w jakimś wątku.

Generalnie Katowice polecam, są bardziej komunikatywni niż Kraków (przynajmniej takie jest moje subiektywne odczucie), nie ma problemu z drobną korektą jeśli coś nie wyjdzie jak trzeba. W Krakowie zawsze walczyłem z wielkością, ciągle robili mi trochę za duże, teraz mam w końcu dobrze dopasowane.

pielęgnacja szklanych epiprotez

To czekamy na artykul i na nowe zdjecia :)

 

pielęgnacja szklanych epiprotez

A może myjka ultradźwiękowa ? Postaram się sprawdzić czy proteza przeżyje, bo czyściutka po takim zabiegu będzie na 100%, byle by zachowała się w jednym kawałku.

Re: pielęgnacja szklanych epiprotez


wolek:
A może myjka ultradźwiękowa ? Postaram się sprawdzić czy proteza przeżyje, bo czyściutka po takim zabiegu będzie na 100%, byle by zachowała się w jednym kawałku.

 

 świetny pomysł :) jestem ciekawy efektów.

pielęgnacja szklanych epiprotez

Ja stosuję delikatne mydełko w płynie (p. akrylowa). Mnie kiedyś okulistka poradziła przepłukiwać oczodół borasolem. Jest dostępny w aptekach w buteleczkach 100 i 200 ml.  Przyznam, że się doskonale sprawdza. Rano i wieczorem, wystarczy tyle co wlać do nakrętki. Leciutko dezynfekuje, po tym czuć przyjemne odświeżenie. Sprawdza mi się dużo lepiej niż ampułki z solą fizjologiczną. Poza tym tani i bardzo wydajny.

pielęgnacja szklanych epiprotez

Ja przemywam moja proteze tylko zwykla woda z kranu .Pytalam mojego protetyka czy tak mozna i powiedzial ,ze tak .Do wyjmowania  tez nie uzywam szpatulki tak jak kiedys tylko wlasnego palca .Tak jest prosciej bo moge to zrobic w kazdej chwili jak tylko poczuje ,ze powinnam ja przemyca mam gdzie to zrobic .

 

 

  Jezeli ktos bylby zainteresowany prywatnym kontaktem ze mna To chetnie poznam, inne osoby jednooczne .

 Jestem  osoba jednooczna od 40 juz lat I dodatkowo jeszcze sie jakam.To zaczelo sie jak mialam,  3 lata.A wiec trwa juz 43 lata

Teraz jestem na terapii od 9 miesiecy  metoda  ARUTIUNIAN  I terapia przynosi efekty .

 

 

Moj adres mailowy   malgoska1991@interia.pl  

numer skaypa to malgoska19666

pielęgnacja szklanych epiprotez

A ja czasem używam do mycia płynu do mycia naczyń

pielęgnacja szklanych epiprotez

A czy do dezynfekcji szklanej epiprotezy można stosować BRAUNOL (jodopowidon), bo mi ostatnio okulista tak zalecił (jako że ma bardzo dobre działanie dezynfekująco - bakteriobójcze). Bo ja mam pewne wątpliwości, czy taki preparat nie uszkodzi czasem szkła, a nigdzie niestety nie znalazłam jakiejś informacji na ten temat.

pielęgnacja szklanych epiprotez

Do Kornelia:

 "Na forum losteye polecaja preparaty do twardych soczewek, ale nie wiem jak ze szklem."

 Właśnie zastanawiam się, czy czyścić protezę akrylową środkiem do soczewek kontaktowych. Zastanawiam się tylko czy nie uszkodzi się proteza akrylowa. Stosował Ktoś z pośród jednoocznych ten sposób?

pielęgnacja szklanych epiprotez

Witam wszystkich jestem tu nowy ale z długoletnim doswiadczeniem ,co do pielęgnacji pierwsza moja szklana była super ale  pani kazała ja dezynfekować przez gotowanie i zaczeło pękac szkliwo tym sposobem trafiłem do Rostoku  w DDR  tam zost zrobiona moja pierwsza super proteza prototyp do innych tu były zalecenia zeby przemywac kwasem bornym,kolejnym juz niewypałem była plastykowa z warszawy tylko dwa dni uszkodzona powieka na skutek przyklejającego sie kurzu kadencja 2 dni,kolejna podróz to była szwecja  Malmo proteza szklana i do tej pory pielegnacja zalecana tak jak by jej nie był mycie twarzy jak kazdy to robi nie wyjmować jak nie ma potrzeby lub jezeli jest stan zapalny wyjac i przemuc w bierzacej wodzie z kranu a oczoduł przeplukac roztworem kwasu bornego .