MENU

Forum - Wykonywanie protez oczu

Wykonywanie protez oczu

Wykonywanie protez oczu

Witam, mam pytanie odnośnie wymagań jakie trzeba spełniać by móc wykonywać protezy oczu (bez etapu klinicznego, samo wykonanie protezy). W przypadku protetyki dentystycznej są: technik i lekarz(lekarz pobiera wyciski, przygotowuje podłoże protetyczne, technik natomiast wykonuje przyszłą protezę,). Jak jest w przypadku protetyki oczu? Żadnej szkoły kształcącej w tym kierunku nie znalazłem. Pozdrawiam.

Wykonywanie protez oczu

Mnie się wydaje, że trzeba mieć podbudowę właśnie protetyki stomatologicznej, aczkolwiek, jak rozmawiałam kiedyś z Panem Wieremczukiem, to mówił też , że można się po prostu uczyć od kogoś - wymogu szkoły żadnej pod tym względem nie ma.

Sama byłam zainteresowana tematem. Ale raczej jest to bardzo ciężki kawałek chleba, więc już o tym nie myślę. 

Wykonywanie protez oczu

Dzięki za odpowiedz, czyli wystarczą zdolności plastyczne i współpraca z lekarzem...bo wycisk to pewnie tylko lekarz może pobrać...

Re: Wykonywanie protez oczu


jankowiak:
Dzięki za odpowiedz, czyli wystarczą zdolności plastyczne i współpraca z lekarzem...bo wycisk to pewnie tylko lekarz może pobrać...

 

 W naszych polskich pracowniach protetycznych (oczu) nie ma żadnej współpracy z lekarzami. Z tego co wiem, to gdy istnieje konieczność, pewnie okularzysta się konsultuje z lekarzem, ale nie ma ścisłej współpracy tak jak np. w USA czy Kanadzie. Tam jednak proces robienia protezy wygląda trochę inaczej i trwa o wiele dłużej.

Wycisk pobierają również okularzyści. I chyba tylko w Łodzi robią to najczęściej. Ja nigdy nie miałam.

Okularzysta - piszę tak, ponieważ z angielskiego jest to słowo "Ocularist", ciężko pisać protetyk :) 

Wykonywanie protez oczu

Witam,

 

Dawno mnie na forum nie było a dzisiaj właśnie wróciłem od protetyka i mam parę uwag i spostrzeżeń o których chciałbym podyskutować.

Mianowicie ostatni raz u protetyka byłem 12 lat temu, byłem wtedy jeszcze nastolatkiem. Przez ten okres zupełnie nic się nie zmieniło. chodzi mi o sposób wykonywania protez, ich jakość, serio zupełnie nic! Aż byłem w szoku, nawet protetyk się bardzo nie zmienił:-)

Siedząc tak na fotelu i czekając aż Pan od protez znajdzie coś dopasowanego dla mnie w stercie protez brało mnie przerażenie i oburzenie.

Przede wszystkim jak można "dobrać" protezę z tzw. gotowców?  Zacząłem dyskutować z szanownym Panem, ze to tak jakby człowiek poszedł do protetyka stomatologa po "trzecie" zęby (sztuczne:-) i tu dentysta otwiera szufladę i wyciąga jeden z setki modeli i wkłada nam w usta? A jednak w protetyce dentystycznej proces tworzenia protezy jest dużo bardziej spersonalizowany niż wybór protezy oka. 

Zapytałem mojego protetyka czy istnieje mozliwość zrobienia protezy na zamówienie, tzn. że np. on robi mi bardzo dobrej jakości zdjęcie i później robi taka protezę na wzór. Z niechęcią mi odpowiedział, że  on nie praktykuje takich metod. Ja się zastanawiam dlaczego. Skoro i tak plastyk, który wykonuje na zlecenie "standardowe" protezy nie mógłby się wykazać talentem i zrobić coś na miarę?.

Wydaj mi się, że każdy z nas chciałby mieć protezę zrobioną indywidualnie, żeby tęczówka protezy była odwzorowaniem "oryginału".

Pewnie wiąże się to z dodatkowymi kosztami dla plastyka, ale z drugiej strony skoro i tak możemy się starać o dofinansowanie z NFZ (max. 600 zł) to czy nie wolelibyśmy zapłacić drugie tyle za protezę, w której będziemy "chodzić' kolejnych 5 lat?

Mam nadzieję, że dyskusja się w tym wątku rozwinie i będziemy mogli podyskutować na ten temat.

Pozdrawiam

 

Marconi

Wykonywanie protez oczu

Marconi, wystarczy li i jedynie pojechać do innego kraju :)

Ja osobiście miałam podkolorowywaną tęczówkę, tzn dorabiane plamki na świeżo, bo mam różne takie dziwadła w tej zieleni moich oczu. I jestem bardzo zadowolona z koloru.

Wiesz... mnie się wydaje, że to po prostu wygoda, taniej itd. W razie czego mogą zawsze coś dodać, ale proces robienia protezy wówczas zająłby bardzo wiele czasu. A my jak zawsze chcemy już na TERAZ. 

Wykonywanie protez oczu

Tu się z Tobą nie zgodzę. Dajmy na to, że wymieniasz protezę raz na 5 lat (ze względu na częściową refundację) i chodzisz w niej codziennie 24h na dobę, i co? spieszysz się z wyborem? Ludzie kupuja buty na jeden sezon i potrafia godzinami łazic po sklepach i wybierać, przymierzać... a tu chodzi o coś bardziej osobistego niz buty. Więc skoro wiemy, że dopasowanie jest bardzo ważną sprawą to trzeba temu poświecić trochę wysiłku i czasu. Przyznam, że ja podczas ostatniej wizyty u protetyka czułem duży dyskomfort o czym pisałem wyżej.

Uważam, że gdyby podniesiono standard dobierania i wykonywania protez (wykonywano by je indywidualnie, tak jak jest napisane w zleceniu z NFZ), z chęcią dopłaciłbym drugie tyle do ceny refundacji. Niestety moje doświadczenie z pracowniami protetycznymi zostawiają wiele do życzenia. 

Wykonywanie protez oczu

Marconi masz absolutna racje

Wykonywanie protez oczu

Marconi, i owszem, tyle, że nadal znajdujemy się w Polsce - protetycv "oczni", nawet nie mają swojej nazwy oficjalnej, nie mówiąc o środkach, szkołach i możliwościach rozwoju.

Nie ma żadnej współpracy pomiędzy lekarzem, a osobą wykonującą protezy, moim zdaniem często z winy lekarzy - bagatelizują sprawę - bo to nie ich broszka.

NFZ? Co to jest jedna proteza raz na 5 lat? Śmiech na sali. Logiczne, że nikt nie będzie wymieniał, jeśli wygląda ok - powinniśmy mieć prawo wymiany, wyboru i reklamacji!