MENU

Forum -

  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |  
Wszystkie posty użytkownika ronia 73

STRACIĆ SENS ŻYCIA

Przed chwila uslyszalam w radiu reklame tabletek POZITIW na stany depresyjne nie wiem czy dobrze napisalam.
» przejdź do wątku

STRACIĆ SENS ŻYCIA

» przejdź do wątku

Jeszcze raz o orzeczeniu...

Wiecie co niby czytalam o podpisaniu nowelizacji ustawy o dofinansowaniach przez prezydenta ale sa ludzie ktorzy twierdza ze tak naprawde to te pensje nie sa w 100 % refundowane. rany boskie my chyba faktycznie jestesmy absolutnie darmowa sila robocza!
» przejdź do wątku

kontakt

Aldona jesli dasz rade to obejrzyj przed lustrem swoje zdrowe powieki od srodka tzn sproboj jedna lekko odwinac na zewnatrz zobacz jaka masz elegancka spojowke zdrowa i gladka a sproboj tez to samo zrobic Rozalce a obstawiam ze jej wnetrza powiek beda mocno zaczerwienione. Byc moze jest to ten nieszczesny odczyn brodawkowy towarzyszacy protezom ocznym, napewno jest zaklocone nawilzanie a brodawki pod powieka plus suchosc to straszny dyskomfort mrugania. Czasami ta powieka sie jakby zatrzymala zatarla na protezce to piecze i boli. Ja w takich chwilach po prostu lapie powieke w dwa palce i odrywam od protezy. Aldona popros kiedys o odwiniecie powiek u okulisty niby dlaczego masz sluchac odpowiedzi, ze tak ma byc i koniec. Moja okulistka raz jak mi odwinela powieke to uslyszalam: Ale brodawy! Pozdrawki!
» przejdź do wątku

kontakt

Aldona ja u siebie nie kojarze zjawiska przymarzania powieki do protezy, ja nosze okulary ktore na pewno czesciowo zaslaniaja oczy przed pezposrednim opadem sniegu na oczy  poza tym powieki sa cieple w temperaturze ciala i mimo nieznacznego spadku temperatury powiek na mrozie one nie sa moim zdaniem w stanie zamarznac na protezce.    Aldona z caly szacunkiem ty nie masz protezy w oku wiec do konca nidy nie bedziesz w stanie sie dowiedziec jak to jest.   Moze Rozalka ma suchosc pod powiekami nie ma takiej bariery wilgoci pomiedzy powieka a proteza a mrozne suche powietrze i wiatr dodatkowo obsuszaja to srodowisko jej oczek.

Wiem ze nie powinno sie zapuszczac do oczu z proteza w trakcie noszenia zadnych kropli nawilzajacych ale moze to by pomoglo,  To takie moje wolne wnioski nie obraz sie!

» przejdź do wątku

Jeszcze raz o orzeczeniu...

DO Magdy SZ:    Magda to napisz jak to jest z tymi dofinansowaniami do stanowisk pracyw takim zakladzie ile zwrotu  faktycznie otrzymuja pracowdawcy za zatrudnienie osoby.np na 2 grupie ty to faktycznie tak wychodzi, ze taki pracownik jest  bardzo oplacalny  

Bo teraz wielkie halo, bo prezydent podpisal ustawe o zmniejszeniu diofinansowan do lekkiego stopnia niepelnosprawnosci .   Jestes chyba na biezaco w tej tematyce.

» przejdź do wątku

Co można odliczyć od podatku.

Osoba z umiarkowanym stponiem nawet okulistycznym posiadajaca psa rekreacyjnie a nie do przewodzenia  nie ma prawa do odliczen wydatkow za psa.  W najnowszym linku o odliczeniach dla niewidomych pisze ze Urzad Skarbowy bedzie mial prawo sprawdzic czy pies ma uprawnienia przewodnika dla niewidomych.  Radze nie ryzykowac takich odliczen , bo mozna niezle oberwac finansowo w razie kontroli. 
Wiem od znajomych z PZN-u ze niektorzy ludzie korzystaja z ulg na wydatki rehabilitacyjne psa itd nie majac nawet orzeczenia o niepelnosprawnosci . Podziwiam za odwage! a jednoczesnie uwazam to za chamstwo.
» przejdź do wątku

Re: Co można odliczyć od podatku.


ramona114:
Kwota 420 zł to procent możliwy do odliczenia z kwoty 2280zł bo to z tej kwoty odliczają.Ale dobra wiadomość to taka,że rozmawiałm z Panem z zarządu Pzn i powiedział,że członką Pzn należą się te odliczenia jak koniowi owies i nie powoływać się na ulgę rehabilitacyjną tylko na pomoc osób z poza rodziny i odwdzięcznie się im np.zaproszeniem na obiad(bo np. zawieżli nas do lekarza).Twierdził,że w tym kole terenowym w którym działa,co roku wszyscy to odliczają i nikt nie był wzywany do przedstawienia dokumentów na pokrycie tego.A swoja drogą aż śmiech bierze,że oddadzą aż 420 zł a mało kto odlicza,bo boi się mieć coś z nimi wspólnego.

 

Ramona zgadzam sie z Toba we wszystkim tylko w tym roku troszke zostrzaja przepisy  nigdy nie wiadomo do czego sie przyczepia podczas kontroli. 

Ja np. w tym roku ktory mija nie skorzystalam z zadnych zabiegow rehabilitacyjnych i nic nie bede odliczac i jestem ciekawa czy mnie czasem nie wezwa i nie zapytaja dlaczego nagle przestalam odliczac i czy aby nie zechca skontrolowac lat wstecz  -  pozyjemy zobaczymy na pewno bedziemy sie informowac na biezaco nawzajem.

» przejdź do wątku

Witam wszystkich serdecznie

Dobry wieczor Wam!
» przejdź do wątku

Czy możemy oddawać krew i szpik kostny?

Ja tez jestem zapisana w banku dawcow szpiku a krwi nie oddaje bo mam zbyt niski poziom hemoglobiny i sie nie nadaje na krwiodawstwo a szkoda.  Mozemy byc dawcami organow ale niestety w wiekszosci prxypadkow nasze rogowki nikomu by sie juz nie przydaly.
» przejdź do wątku

Re: Co można odliczyć od podatku.


ramona114:
Jeszcze można odliczyć leki jak są faktury.Zwracają koszt leków odejmując 100 zł od całej kwoty.

 

mozna odliczac nadwyzki odkwoty 100zl to mniej wiecej oznacza dla skarbowki ze sto zl to jeszcze kwota mozliwa do zaplaty a wiecej wydane to juz luksus dla bogatych i jesli ydajesz wiecej miesiecznie niz 100 to te roznice mozna zsumowac i odliczyc.

A skad Ramono ktos wytrzasnal sume akurat 420 zl ze mozna odliczyc.?

  A propos rehabilitacji zabiegowej to w naszym przypadku wcale nie musi chodzic o rehabilitacje oczna tylko o normalna typu masaze itd.  I chyba dokumentem swiadczacym o odbyciu zabiegow jest karteczka ktora sie dostaje w osrodku rehabilitacyjnym, na ktorej jest termin i ilosc wykonywanych zabiegow  ksero do kartoteki a oryginal dla siebie-moim zdaniem.

» przejdź do wątku

Co można odliczyć od podatku.

Przywoluje watek  n ulg bo juz niedlugo koniec roku  i aby odpowiedziec na temat odliczen na podstawie legitymacji PZN-u.

najnowsze info http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/77391?utm_source=biuletyn&utm_medium=email&utm_campaign=25.11.2010

» przejdź do wątku

Wątek humorystyczny - porady dla początkujących

niedawno pewnego wieczoru chcialam sie poskrobac po dolnej powiece w oku z epi i nagle ... bęc moja epi zladowala na ziemię na szczescie spadla na dywan.  Mnie goraco oblalo bo koncem sierpnia wykorzystalam limit NFZ-owski na najblizsze pięciolecie.

Kiedys w pracy rozmawialysmy o psach i chcialam zaprezentowac jak maja obwisniete powieki psy bassety ale sie w pore zreflektowalam i dalam sobie spokoj bo jak by mi oko wypadlo na jadalni to chyba by mnie smiechem zabili..

» przejdź do wątku

Bielmo rogówki

Przywoluje watek  o rogowce  z namiarami na Slask

» przejdź do wątku

keratopatia, zmetnienie rogówki

Warto uwaznie przesledzic forum, jut taki temat byl i nawet gdzies sa namiary na speca od rogówki w Polsce  Pozdro!
» przejdź do wątku

kontakt

Aldona specjalnie weszlam na forum teraz przed praca aby zobaczyc czy sa jakies wiesci od malej Rozalki a tu czytam ze nie ma tego czego sie najbardziej obawialiscie.  Superowo...

 

» przejdź do wątku

Seks po operacji oka

To powinno byc umieszczone w watku humorystycznym. Dobre!  

  Zalecam powolne nie gwaltowne ruchy albo niech partner[ka]  przejmie sprawy w swoje rece. 

» przejdź do wątku

kontakt

Aldona trzymam Was w duchowym uscisku ! 
» przejdź do wątku

Pozdrowka z Londynu

Kornelia gratuluje odwagi i zycze powodzenia.  Moj brat wlasnie wrocil w piatek z powrotem do pracy do Londynu po 1,5 roku bezowocnego pobytu w Polsce.   Znow bedziesz regularnie bywac na forum  - fajnie.  A jak corcia sie zaklimatyzowala ?  No wiesz matka-polka przeze mnie przemawia.
» przejdź do wątku

jakie mam prawa z grupą 2

Mysle ze tej sytacji nie uregulowuje zaden przepis tylko czysta ludzka wyrozumialosc.  Jesli do tej pory dawalas rade myc te cholerne okna to kto Ci uwierzy ze akurat nagle nie mozesz.  czy aby napewno pisze neurolog w zaswiadczeniu, ze nie mozesz myc okien wysoko .  czy termin zakaz pracy na wysokosciach nie oznacza czasem zakazu pracy np. na rusztowaniu.  Na czas mycia okien popros o zastepstwo lub pomoc kolezanki ktora wejdzie na wysoka drabine.   ja to przerabialam Powodzenia
» przejdź do wątku

GDZIE PRACUJECIE?

wyciagam watek na gore  na powyzszej stronce kopalnia informacji  warto sie tam doprosic serwisu informacyjnego na skrzynke.
» przejdź do wątku

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

Na tej stronce do ktorej odsylalam w innym watku mozna sie jakby zarejestrowac i na poczte otzrymuje sie co tydzien serwis informacyjny dotyczacy tematu niepelnosprawnosci.  Ponadto polecam prenumerate  tego kwartalnika INTEGRACJA koszt niewielki a sporo informacji tez jest.   Warto byc na biezaco do rok 2011 i 2012 przyniosa sporo zmian w systemie zatrudniania niepelnosprawnych.   Apropos dzis swieto NIEWIDOMYCH. tzw dzien bialej laski.
» przejdź do wątku

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

Jak to czytam to rece opadaja normalnie i nie wiem co dalej powiedziec.  W innym watku aktualnosci dotyczace niepelnosprawnych . 
» przejdź do wątku

GDZIE PRACUJECIE?

» przejdź do wątku

Czy informowaliście swoich pracodawców o niepełnosprawności??

Dzis odbylo sie w sejmie z tego cowiem z portalu dla niepelnosprawnych pierwsze czytanie nowelizacji ustawy dotyczacej zmian w dofinansowaniach stanowisk pracy ludzi z roznymi stopniami niepelnospranosci i od 2012 r stopien znaczny bedzie mial 180 % dofinansowania z PEFRON-u wiec Magda uderzaj tylko w kierunku zakladow pracy chronionej. 

Poszukaj w swoim miescie Rejonowego Biura Pracy a w nim komorki-osoby zajmujacej sie posrednictwem w poszukiwaniu pracy dla osoby niepelnosprawnej.   Sprobuj w w wyszukiwarce GOOGLE poszukac adresow ZPCHR-ów  w swoim miejscu zamieszkania lub okolicy itam sie dobijaj wielokrotnie.   Powodzenia!

» przejdź do wątku

łzawienie oka

Ja tez slyszalam, ze rumianek moze bardziej zaszkodzic niz pomoc  ja mam w pamieci rade o przykladaniu i przemywaniu oka takze torebka z fusami herbacianymi albo samym naparem  namoczonym w gaziku..   Moze podczas zabiegow zostal uszkodzony kanalik lzowy i stad to notoryczne lzawienie albo jakies czynniki zewnetrzne uczulaja.
» przejdź do wątku

Epiproteza...

  Ja dawno temu zrezygnowalam ze szklanej jedna zbilam inna nastepna miala nieciekawie zatopione brzegi na ostro i to mi dokuczalo, oko plamilo 

  Ja mam epiproteze na wlasnej galce od wczoraj najnowsza od Pana Andrzeja z Warszawy z Konwiktorskiej  oszlifowana idealnie na gladko teczowka super nalozona aby uniknac efektu uciekania w bok kolor superowy  jak bym nic nie miala.

Chyba przy zadnym materiale nie unikniemy efektu plamienia i wysieku wydzieliny jak by nie bylo to cialo obce.

» przejdź do wątku

Re:


: Aldona Rozalka wyglada super,  ma swietnie osadzone protezki i jest tak pogodna na zdjeciach az milo popatrzec!  Trzymajcie sie!

 

 

» przejdź do wątku

kod przedmiotu ortopedycznego

Iza dzieki za ifo  ja niedawno szukalam nr epi aby wpisac na wniosku bo tez nie wiedzialam czy w przychodni bedzie wiedzial doktorek i wsrod tych wszystkich watkow nie znalazlam pogubilam sie w ilosci tematow.
» przejdź do wątku

Co was cieszy?

Mnie cieszy, ze moja rodzinaka jest zdrowa,  

  ze moja mame zdazyli uratowac na kardiologii inwazyjnej od pekniecia serca,  

 

 ciesza mnie fajnie spedzone wakacje, ciesze sie, ze mam w swoim otoczeniu ludzi ktorzy chca ze mna slowo zamienic, 

 cieszy mnie przefajny pies u mojej mamy,   cieszy mnie widok mlodych mam z malymi dziecmi w wozkach  i jeszcze dlugo by wymieniac...

» przejdź do wątku

Proszę o radę

Bardzo dziekuje za zainteresowanie tematem  ja moge odpuscic ewentualnie Trojeczke ale moje dziecko ani maz na pewno nie opdpuszcza Legii i Palacu Kultury.  Zobaczymy oby tylko pogoda nie skorygowala naszych planow.  Pochwale sie co udalo sie zobaczyc !
» przejdź do wątku

Proszę o radę

Pzwalam sobie w tym watku zapytac o rade zupelnie nie zwiazana z jednoocznoscia - bedzie to prosba do mieszkancow Warszawy.  Bede w stolicy 27 sierpnia u Protetyka na Konwiktorskiej u Pana Andrzeja i zostajemy  na caly dzien.  Mam w planach po oprotezowaniu pospacerowac po Placu Zamkowym z synemi mezem, potem moj Syn ma obiecany wjazd na Palac Kultury  i dalej mam w planach: Zoo na Pradze na Ratuszoweju,  moj maz ma ochote zobaczyc stadion Legii a ja np chcialabym skoczyc na Mysliwiecka pod siedzibe mojego kochanego radia Trojka.

 Moze ktos z warszawskich forumowiczo doradzil mi jakis komunikacyjny tj mks- owy lub metrowy lub spacerowy szlak i najsensowniejsza kojejnosc dzialan aby  poogladac  to co chcemy.  ok 12 mam nadzieje skonczyc w pracowni  a o 21.30 mamy pociag powrotny z dworca Zachodniego na nasze Podkarpacie.  

Prosze o wyrozumialosc  i sugestie jak tresciwie spedzic dzien w Warszawie

» przejdź do wątku

GDZIE PRACUJECIE?

 

Wielkie zmiany w ustawie o rehabilitacji! >>    mysle ze to garstka informacji , ktore zainteresuja zatrudnionych w ZPCHR-ach.

» przejdź do wątku

Wirusowe zapalenie rogowki.

Mamo Ameli mioim zdanem jestescie w rekach najlepszego specjalisty od rogowki.  Proponuje poszukac na liscie forum innych watkow o rogowce i kontaktowac sie z innymi rodzicami za pomoca podanych w profilach adresow internetowyh.
» przejdź do wątku

Aldona Cieszymy sie i zdrowka zyczymy trzymajcie sie  udanych wakacji !!!
» przejdź do wątku

Re: Opadanie powieki


martka26:
Roniu jak sobie radzisz z ta chropowatoscia? Okropne uczucie,mam to samo

 

Martko wlasciwie to sobie nie radze nie pomagaja na to zadne krople jest to odczyn brodawkowy. Nie znosze nadmiaru kleistej wydzieliny ale tak naprawde ta wydzielina tworzy bariere ochronna pomiedzy epi a powieka. Jak mam   pelno tego dudranstwa to z kolei cale rzesy mam zlepione pozasychane na zolty kolor.   Jak sucho to z kolei mrugac nie idzie bo piecze.  

Krople nawilzajace nie przynosza efektu leczniczego dla brodawek krople z zawartoscia sterydu na eliminacje ropnej wydzieliny podobno dzialaja jak odzywka dla tych brodawek.  To alergia na epi  tak juz chyba musi byc.  Kiedys na google po haslem odczyn brodawkowy znalazlam identyczne zdjecia z czyjas powieka ze sztucznym okiem.

» przejdź do wątku

Kiedy macie urodziny?

Ja dalaczam to WSZYSTKO NAJLEPSZE  dla czerwcowych solenizantow.
» przejdź do wątku

Podaje info do fundacji 'Zdazyc z pomoca"  moze ci sie przyda albo innym nie poczuj  sie Aldonko ze Ci cos narzucam  moze skorzystasz moze skorzystaja inni co zagladaja na forum   

http://www.dzieciom.pl/index.php

» przejdź do wątku

Opadanie powieki

Jak masz epi to oznaca, ze twoje oczko z jakichs przyczyn zostalo uszkodzone i temu uszkodzeniu mogly ulec tez miesnie odpowiadajace za mruganie ja tak mam czasami tak mi to wytlumaczyl okulista.  

poza tym moim zdaniem i to znow jest u mnie epiproteza mimo swej gladkosci powoduje chropowatosc brodawkowa na wewnetrznej stronie powieki i jest efekt piekacego ocierenia sie a co za tym mniejszej zamykalnosci tj. tak jak by nie domyklala sie calkiem.   

proponuje odwinac przed lusterkiem powieke zdrowa i ta od epi czy jest roznica.   czasami mi opada  czasem tak jakby nie mogla sie cala  wyprostowac i gladko rozlozyc na galce.

» przejdź do wątku

kontakt

Aldonko odezwij sie na przyszly tydzien po 16 czerwca.

 A przy okazji jak mozesz to napisz czy kiedykolwiek szukalas pomocy finansoej za posrednictwem jakichs fundacji zajmujacych sie zbieraniem funduszy na leczenie chorych dzieci - pytam po prostu z ciekawosci jak wyglada faktycznie korzystanie z tych srodkow i jak to jest rozdawane i rozliczane. 

  Trzymamy kciuki za Rozalke!!

» przejdź do wątku

Strach przed oślepnięciem ;(

Mi tez taka schiza towarzyszy caly czas gdzies w zakamarkach umyslu.  Boje sie zeby sie na rowerze nie wywrocic i nie uderzyc w glowe albo zeby np.przez przypadek nie popatrzyc bezposrednio na slonce, w samochodzie zawsze prawie siedze z tylu zeby ewentualnie rozpadajaca sie szyba nie przeorala mi twarzy itp   Kiedys bezposrednio po zabiegu bylam calkowicie niewidoma w skutek odniesionych ran i wiem jak jest wtedy ciezko funkjonowac.  Badzmy dobrej mysli!
» przejdź do wątku

Wątek humorystyczny - porady dla początkujących

Magda mialam kedys podobna sytuacje slowna z sasiadem.  U nas w Krosnie jest jedo takie osiedle nazwane od zakladu pracy  WSK   tam sa dzialki rekreacyjne ludzie sobie tak uprawiaja warzywa i owoce.

  Jednego razu szlam po kocyk mojego syna na dol do wozka po spacerze i po drodze wstapilam do sasiada na 1-wszym pietrze z koscmi dla psa.  Sasiad mnie zaprasza  a ja mu mowie ze ide po rzeczy do wozka - on mi na to, ze pojdzie ze pojdzie ze mna , bo juz ciemno  - ja mu powtarzam , ze nie trzeba, ze ja tylko po rzeczy do wozka   a on zrozumial, ze ja ide na porzeczki na WSK  i dlatego chcial isc ze mna zebym sama tych porzeczek na dzialce WSK po ciemku nie zbierala.   Co bylo smiechu!

» przejdź do wątku

Re: spotkanie ŚLĄŚK :)


Kornelia:

Z operacją na razie nic nie wiadomo, nie ma implantów. Myślę, że póki nic nie wiadomo, utrzymam ubezpieczenie w Polsce do końca roku ( będę musiała przyjezdżać), a jeśli nie, to zrobię operację w Anglii.

Wyjeżdzam pod koniec czerwca, natomiast przenoszę się na dobre z wszystkim w połowie sierpnia.

 

Kornelia podziwiam Cie , ze tak stawiasz wszystko na jedna karte i masz przekonanie, ze to bedzie na stale.  Wszystkiego najlepszego na nowej drodze...

» przejdź do wątku

Re:


: Magda wylaczylas CAPS Locka  co sie stalo?  Wiecie co te tematy typu randka, lub"czy macie kogos?" maja wiecej wyswietlen niz  niektore watki zdrowotne  romantyczni wrazliwcy z nas nie? 

Chcialabym sie kiedys doczekac jakiejs pary zawiazanej na forum. Dzialajcie droga mlodziezy!

 

 

» przejdź do wątku

OLEJ SILIKONOWY W OKU

Ja mialam usuwany olej niewielka ilosc z przedniej komory strzykawka z igla w warunkach ambulatoryjnych pod mikroskopem potem tylko antybiotyk miejscowo byl podany a  razie bolu tabletka.  Zalatwilam to sobie prywatnie z okulista ale to okulista chirurg byl.
» przejdź do wątku

Usterka naprawiona

Ja pomyslalam ze ludzie prze3stali sie chwilowo wypowiadac a dzis patrze a tu wszystko gra.  Prosimy o nr konta posypia sie przelewy z grzecznosciowymi sumami symboliczny 1% dla Irka.
» przejdź do wątku

10 kwietnia godz 9,56 2010 Rok [

Ja przez caly czas rozmyslam o tym, co musieli przezywac Ci wszyscy ludzie w ostatnich chwilach lotu.  Zastanawiam sie czy mieli czas jeszcze sie uscisnac moze zadzwonic ...   mysle, ze najtrudniej jest zawsze tym, ktorzy pozostali. 

 R.I.P.

» przejdź do wątku

GDZIE PRACUJECIE?

Ja u siebie nie kojarze studentow jedynie jedna pani ma grupe pracuje i studiuje zaocznie.  Uczniow tez nie ma  bywali stazysci ale po odbyciu starzu w wiekszosci zostawali jako normalni pracownicy.   Stopien znaczny to 1-wsza grupa?  W przypadku naszym okulistycznym piewsza grupa to juz chyba niewidomy albo mocno ociemniali tak mi sie wydaje.
» przejdź do wątku

GDZIE PRACUJECIE?

Ania serdecznie dzieki za wyjasnienia  

Ja tak po swojemu obstawiam, ze jesli zniesliby dofinansowania na stopien lekki to nastapiloby zbiorowe uzdrowienie sporej ilosci Polakow i pieniazki z refundacji trzeba by bylo przeksiegowac na konta biur pracy aby wyplacac nowo przybylym bezrobotnym zasilki.  

Poki co do pracy rodacy! 

» przejdź do wątku

GDZIE PRACUJECIE?

Pytanie do Ani kadrowej z Rzeszowa:  Aniu czy jest faktycznie taki przepis , ze moge wyjsc w godzinach pracy do lekarza zwiazanego z tematem mojej choroby w moim przypadku okulista i nie odrabiac ych straconych godzin tylko przyniesc zaswiadczenie od tego okulisty ze faktycznie w tym przedziale godzinowym u niego bylam.

I 2-gie pytanie czy jest jakas realna grozba w powietrzu na najblizszy rok ze ZPCH_ry  straca dofinansowania albo czesc ich na ten najnizszy lekki stopien?    I czy ta refundacja wynagrodzenia to jest refundacja skladki i wynagrodzenia czy tylko samego wynagrodzenia jak to wyglada?

Mysle ze te odpowiedzi zainteresuja nie tylko mnie.  Dzieki z gory za odpis!

» przejdź do wątku
  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 |