MENU

Forum - Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |  

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Re:


:

 Z własnego doświadczenia wiem że wszystkie sklepy wymagają badań wysokościowych.

Ponieważ z powodu wzroku miałem problemy z przejściem badań na typowo fizyczne pracę, to zdecydowałem się na pracę w sklepach typu Leroy Merlin, Castorama, Media Markt itp.

Wszystkie te sklepy od sprzedawców wymagają badań wysokościowych powyżej 3 metrów.

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Xxx

Ale jakie sklepy wymagają pow.3m jako sprzedawca?ja wiem że castorama Leroy Merlin bricoman jysk wymaga.Biedronka Lidl nie wymaga.Ty piszesz ze media nie wymaga jako sprzedawca obsługa klienta.Ja myślałam że też wymaga .mozesz napisac na jakie staniwisko i do jakiego sklepu nie trzeba pow 3m?

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

moja wizyta u okulisty

dziś byłam na badaniach pod kątem co mi wolno a co nie z niedowidzeniem ol-0,1.Super wypasiony gabinet ,mówię Pani doktor ,ze chcę zaswiadczenie okulistyczne pod kątem prawa jazdy zawodowego.Pani doktor wyjęła stare rozporzadzenie 2014.A ja przygotowana wyjęłam swoje z maja 2018.Pani doktor-A dlaczego my tego nie mamy?Czy mogę je skserować?Odpowiedziałam,że może Pani je nawet sobie je zatrzymać.Zaczęło się badanie.Perymetria komputerowo-wynik bdb,badanie ośrodków optycznych-bdb,ostrość wzroku czego bałam się najbardziej ,bo jak się zdenerwuję to czasami z 0,1 wychodzi mi nieco mniej.Za pierwszym razem wyświetliła mi 2 litery na poziomie 0,1 po czym powiedziała,że przy takim niedowidzeniu należy wyświetlac litery POJEDYŃCZO.To bardzo ważne o to się domagajcie gdy macie niedowidzące znacznie oko.Dałam radę .Drugie oko -bdb. Do tego kolory i też było ok.Mam to nieszczęsne zaswiadczenie zwane dalej świadectwem lekarza okulisty o stanie wzroku kierowcy-kandydata na kierowcę pojazdu mechanicznego ubiegającego się o kat.BCDE .Nie to ,ze chcę isc już na kurs ale MAM.Może kiedyś sie przyda.Jeszcze poprosiłam o dopisek zgoda na pracę do 3m.Piszcie jak było u Was.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Alicja 800

G R A T U L A C J E Uśmiech

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

nasunęła mi się pewna refleksja po wizycie u okulistki.Większość lekarzy orzekających ma gdzieś obowiązujące ich przepisy orzecznicze.Człowiek z jakims problemem musi sam szukać po forach,grzebac w przepisach ,żeby móc zawalczyć o swoje -ba jeszcze douczyć lekarza.To jest ich zakichany obowiązek.Biorą za to pieniądze.Nie mówię o lekarzach w WOMP ale w różnego rodzaju przychodniach .Sama natknęłam się ,ze okulistka miała nie tylko stare rozporządzenie co do kierowców ale także wytyczne IMP z 2011 roku.To mnie osłabiło.I co tak za kazdym razem do lekarza z aktalnymi przepisami?

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

 

No własnie jestem po telefonach do 3 przychodni .Wszyscy otwierają szeroko gębe ze zdziwienia  że weszło jakies rozporządzenie .

Pozostaje chodzić z własnym wydrukowanym 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

 

Aj eszcze sie tak zastanawiam nad pracą na wózkach  na umowe b2b . Bo np jako kierowca kat B nie mozna było jezdzić natomiast prowadzac działalnosc juz tak

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Filipek

Jako kierowca kat.B możesz pracować.Tylko nie jako osoba podlegająca ustawie o transporcie drogowymCzyli możesz być dostawcą lub kurierem.A o czym Ty myślałeś? 

Alicja 800

Przepraszam ale teraz to ja nierozumiem z tym pod ustawe o transporcie drogowym.

Miałem na mysli to ze przed rozporządzeniem z maja lekarz orzecznik nie wydał zgody na prace jako kierowca B .Ale zakładając działalnosc gospodarczą juz mogłaś pracowacjako kierowca bo u siebie badan nie potrzebujesz.

Teraz po zmianach na B musi wydac czy na CE wyda pozwolenie o prace na "TIRA"  hmm nie wiem .Ale jak w wątku jest bez 3d mozna juz robic prawko czyli jest tez wyjscie na własną dzialanność.

Dlatego tak sie zastanawiam  np na wózki pracującna umowe b2b nie dotycza nas badania.

Umowa b2b to innaczej biznes to biznes czyli prowdadziśz działalnośc gospodarczą i oferujesz swoje usługoi pracodawcy .Wystawiasz mu FV 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Filipek

Chyba mnie nie zrozumiałeś.Pytałam się czy Ty chcesz pracować jako kierowca z kat B ale co dokładnie mialbyscrobic?przewóz rzeczy np kurier dostawca lub przedstawiciel handlowy?to możesz robić bo tu są takie same wymagania jak na kat B tylko dodatkowo badanie na olśnienia i psychotesty bez patykow.A z kat B nie mogłaś przewozić ludzi czyli np busik czy taxi.A teraz po wejściu rozporządzenia w maju na wszystkie kat zawodowe prawka oraz kier.zawodowego b wymagania są takie same.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

 

Aicja800

Mysle nad kurierka ewentualnie trasy na Ue. A z tym busikiem z ludzmi to troszke zagmatwane bo niby na B do 9 osób alepracując jako kierowca u kogos musiałas miec D ale jezdząc swoim busem juz wystarczylo B

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Musisz mieć kat. D bo jego firma ma w taborze samochody powyżej 9 pasażerów. Normalna u prywaciarzy.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Na stronie IMP w Łodzi jest informacja ze nowe wytyczne są w opracowaniu.Te z 2016 zniknęły .

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

ALICJA 800

Bedzie tak jak pisałem. Najpierw szkolenie dla lekarzy , później wytyczne , a później jakaś książka dla studentów. Moim zdaniem wytyczne zluzują, wszelkie wymogi dla : wózków , maszyn budowlanych powinny być zrównane z ciężarówkami. Nie mam pojęcia co zrobią z praca na wysokości. - oczywiście to moje prywatne przemyślenia. :) 

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

 

 

No i elegancko odpowiedz od pani z badania kierowców.

 Ciekawe jak na kategorie  D.Bo znajomy ma szanse mi załatwic w Mpk kredytowany a oddał bym w ratach pracując dla nich 

 

 Witam. Aby uzyskać kat C nie musi pan mieć widzenia stereoskopowego czyli tzw 3d. Ważne jest żeby przeszedł pan ciemne czyli widzenie w zmierzchuvivreakcje na olśnienie. Zapraszam na badania .proszę o kontakt tel 503774747 Pozdrawiam

są wytyczne ,nic nie rozumiem

 

Niby przepisy sie zmieniły a w wytycznych  jest zapis "ocena widzenia przestrzennego"

Czyli napisane tak aby nie wiadomo jak interpretować

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

 

Ok poanalizowałem troche i trochekumam .Mozemu jezdzic walcem,koparka ale nie wózkiem widłowym .dla mnie bezsens.

Praca powyzej 3 metrów tez juz mozna wykonywać

Tramwajem tez mozna 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Powyżej 3m nie można bez widzenia przestrzennego.tylko do 3m

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Praca powyżej 3 m - bez widzenie 3D - popatrz na minimalne wymagania zdrowotne w tabeli.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

http://www.imp.lodz.pl/upload/edukacja/2018/wytyczne_imp_2018_19.11.2018.pdf

Zainteresowanych zapraszam do lektury nowych wytycznych. 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

 

No własnie w/g dziejszych wytycznych mozna .Takie same wymagania jak na kat C

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Ale dlaczego oni się czepiają tych wózków widłowych - tego nie kumam.

Każda maszyna budowlana może mieć założone widły i pracować jak wózek . 

Koparko-ładowarka poda na 2.5 wysokości a duża ładowarka na 3.5 m wysokości. 

 

Wózek widłowy powinien być to samo co maszyna budowlana. 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

filipek

 

No ale gratuluję refleksu, pierwszy wypatrzyłeś nowości :) 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

No faktycznie.To świeża informacja dosłownie z dziś.Dziękuję Filipek .

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

No faktycznie.To świeża informacja dosłownie z dziś.Dziękuję Filipek .

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Coś się zmieniło ale jedno wyklucza drugie.Co z tego że na wys.Powyżej 3m możesz z niedowidzenie i bez widzenia przestrzennego jak wózkiem już nie.Wózek widłowy idzie zawsze w parze z wysokością pow. 3m.np.sklepy typu obi itp wpisują do badań jako warunki jedno i drugie.Bo pracując tam musisz wozek obsługiwać przynajmniej w teorii ...

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

No z tymi wózkami to nie trafili, pewnie dlatego że w ich mniemaniu wózek widłowy to coś podobnego do dźwigu lub żurawia.

Ale badania wysokościowa są konieczne w wielu innych profesjach : praca na rusztowaniu, praca w wykopie, czy każda inna praca na budowie. To chyba pozytywne.

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Siemka według tych nowych wytycznych można się starać o kategorie C bez jednego oka? :D

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Ale już dużo daje.

Ja straciłem dobrze płatną pracę z powodu nie przejścia badań pow. 3 metrów.

Czyli ( w zależności od lekarza i wyniku badania okulistycznego) można mieć:

  • prawo jazdy kategorii A,B,C,D,E i tramwaj
  • prowadzić samochody uprzywilejowane gazowni i pogotowia energetycznego
  • być instruktorem lub egzaminatorem nauki jazdy
  • być operatorem wózków niskiego składowania
  • być operatorem ciężkiego sprzętu budowlanego
  • pracować na wysokości pow. 3 metrów

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Myślę że trzeba zrobić to co zrobiła nasza odważna koleżanka Alicja 800. Wydrukować nowe wytyczne i do lekarza. Jeśli zachowane są minimalne wymagania wzroku to: Kierowca C+E D instruktor, maszyny budowlane a nawet praca na wysokości stoi otworem .

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Teraz przed wizytą u okulisty przyszedł czas na wydrukowanie nowych wytycznych IMP.Zanim lekarze orzekający laskawie sie o nich dowiedza to ho ho...Wszyscy z glebokim niedowidzeniem jak ja w granicy 0.1 pamietajcie aby domagac sie wyswietlania liter pojedynczo.No i niech ktos opisze swoja wizyte i doswiadczenia od okulisty...

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

 

Kochani nie wiem o co chodzi ale dostałem odpowiedz od ministerstwa zdrowia.

Moze ktos to przełozyc z urzedowego na chłopski

 

Napisałem skargę jeszcze przed wytycznymi  na temat wózków widłowych oto tresc

 

p.s.

Mamy rodo nazwisko i adres @ zamazałem 

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Dzień dobry wszystkim,

w końcu nie jestem pewien ,

również za sprawą lekarzy, u których przeprowadziłem ostatnio badanie na kandydata na kierowcę kategorii B,

z pozytywnym rezultatem ,

i którzy poinformowali mnie, że jako zawodowy kierowca w tej kategorii może być problem z uzyskaniem zdolności ,

wspominali natomiast o zmianie przepisów i żeby najlepiej kontaktować się z WOMPem  ws aktualnych,

a na stanowisku pracy Kierownika Regionalnego na pewno jednym z czynników wpisanych w skierowaniu na badanie będzie „prowadzenie samochodu”,

jestem trochę zaniepokojony czy rzeczywiście może być problem z orzeczeniem w przyszłości ,

pozdrawiam Państwa serdecznie :)

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Nate

w przypadku kat.B zawodowego takie same wymagania okulistyczne jak do badań do kursu czyli V-0,5 i dodatkowo badanie na olśnienie.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Nate

 

Wydrukuj nowe wytyczne , ilość sztuk=ilość konowałów. Zostaw ich na 10 minut i niech się przygotują. Niestety taki jest los ludzi przecierających nowe szlaki. Za rak - dwa lata przepisy będą już powszechnie znane przez naszych felczerów.

Chociaż moja lekarka we wrześniu 2018 badała na podstawie wytycznych z 2014.

A pewnie będą i tacy którzy nigdy się nie dowiedzą o nowym rozporządzeniu z 2018.  

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

chciałam nawiązać do nowych wytycznych IMP.Ostatnia rubryka  m.i. prace wymagające pełnej sprawności psychoruchowej itd a tam ostrość wzroku v-0,8/0,5 oraz stereopsja.Co tutaj się zalicza?Jak spojrzałam w załącznik to jest tam m.i. praca przy pulpitach i monitorach.Ja mam nadzieję ,że to nie dotyczy pracy przy komputerze powyżej 4 godzin.To byłby dramat .....

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Alicja 800 - myślę że to chodzi o wszelkiego rodzaju pulpity sterownicze w zakresie obsługi ruchu kolejowego lub lotniczego. ( dróżnik, kontroler lotów )  

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Pan Dariusz Kraśnicki koryguje swoją interpretację:

https://www.youtube.com/watch?v=P-qI7pr40wQ&t=46

W skrócie: całkowita ślepota lub utrata oka wyklucza z zawodu zawodowego kierowcy.

Warto posłuchać całości.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Witajcie jestem nowy na forum. 

Znalazłem wasz temat w wyszukiwarce, ponieważ gorzej widzę na lewe oko. Zawsze chciałem być kierowcą zawodowym. Ostatnio trafiły się pieniądze z unii na prawko C CE. Postanowiłem iść na badania. Zrobiłem psychotesty i udałem się na badania. Pani okulistka do mnie,że nie mam widzenia obuocznego i skąd pomysł na kierowcę zawodowego. Powiedziałem grzecznie,że przecież przepisy zmieniły się w maju 2018 i nie jest ono wymagane. Ona natomiast do mnie z nerwami,że są na bieżąco itd. Odpaliła Google i mówi proszę mi pokazać. Mówię,żeby poczekała chwilkę bo mam w telefonie pobrane rozporządzenie tylko muszę znaleźć. Nie poczekała zabrała mnie do kierowaniczki ośrodka. Szukały we dwójkę przez parę minut i pani okulistka doznała szoku i powiedziala, że za niedługo ludziom bez rąk będą prawo jazdy dawać. Powiedziała, że według niej i tak nie powinienem jeździć, ale że okej dokończymy badanie i wróciła do gabinetu porobiła resztę badań wzroku i kazała podejść pod następny gabinet. Gdzie siedział lekarz wystawiający orzeczenia. Podbił mi wszystko i pozyczyl wesołych świąt. Ludziska jeśli widzicie minimum 0.1 na jedno oko a na drugie 0.8 bierzecie wydrukowaną ustawę i do lekarza muszą podbić. Prawdopodobnie boją się afery,że posługują się przedawniony mi wytycznymi.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

@Mati9128

Gratuluje wzorowej postawy obywatelskiej, kolejny lekarz został zaznajomiony z aktualnymi przepisami Super. Jak mi przykro, że pani się to nie podoba śmiech.

Można jej dodać, że jest jeden taki, prawie bez ręki i powrócił właśnie do F1. Skandal Perskie oko

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Ta pani okulistka tak na mnie naskoczyła, że poczułem się jak szkodnik najgorszy. No ale miną jej po zaznajomieniu się z nowymi wytycznymi bezcenna. Oczywiście podpierała się wompem,że zaraz zadzwoni zapyta itd. Ciekawe czy w WOMPie mają aktualne wytyczne.

Tak nawiasem w tym kraju nigdy chyba nie będzie porządku w jakiejkolwiek dziedzinie skoro osoby pracujące na co dzień z tym nie znają przepisów. 

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Mogę się pochwalić ze już w sierpniu robiłem badania ma c+e bez widzenie obuocznego gdy tylko wszedłem do gabinetu od razu zacząłem mówic o tych przepisach co się zmieniły ,okulistka szybko mnie uciszyła i zaczęła badać więc musiała cos wiedzieć podpisała brak przeciwwskazań i prawko c+e mam już zrobione:)

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

A ja byłem dzisiaj u okulisty. Jeśli chodzi o mnie mam niedowidzenie oka prawego od urodzenia. Pani doktor okulista powiedziała mi że 0,1 to nie jest ta największa litera na tej tablicy i kazała mi czytać mniejsze niż ta 0,1 która jest na szczycie tablicy :) sam już nie wiem jak to interpretować.. fakt faktem nie dopuściła mnie do kat CE. Co jeśli ma się niedowidzenie lecz nawet widząc ciężko jest odczytać ta największa literę na tablicy lecz widzisz chorym okiem co sie dzieje dookoła, widzisz kształty i osoby lecz nie możesz niestety nic przeczytać? Dodam że psychotesty zdałem bez problemu i widzenie w ciemni również.. będę próbował dalej chociaż nie wiem który okulista stwierdzi że nadaje sie :)

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Na standardowej tablicy o kulistycznej snelena pierwsza cyfra lub literą to 0.1.No chyba że ta twoja okulistyka miała jakas inne nietypowa tablice.proponuję wizytę u okulisty w womp w twojej miejscowości.Tam wiedzą dokładnie co i jak z nowymi wytycznymi do badań dla kierowców.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Witam. Jestem tutaj nowy na forum. Pare lat temu nie moglem zrobic prawa jazdy przez bardzo slabe widzenie na jedno oko tzw. leniwe oko. W nowych przepisach napisane jest 'w przypadku znacznej i naglej utraty wzroku...' Zastanawiam sie, czy osoby ktorych wzrok jest slabszy od dziecka beda pozytywnie przechodzily przez badania ze wzgledu na ta linijke. Pozdrawiam

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Michał 31

Możesz mieć slabsze oko od dziecka możesz też taka ostrosc uzyskać w trakcie swojego życia.Ważne żeby to slabsze oko widziało na poziomie 0.1 a lepsze 0.8.

Re: Witaj


:Mam pytanie a jakim stopniu masz niedowidzenie w jednym oku od urodzenia ?? i  w jakim miejście robiłeś badania ,,napisz coś więcej jezeli mozesz 

 

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Witam. Ze strony IMP w łodzi znikły wytyczne. Dzwoniłem i pani powiedziała iż było tyle zamieszania z lekarzami iż Instytut się wycofał z publikacji. Z MZ dowiedziałem się że szykuję się kolejne doprecyzowanie w zakresie badań . Dotyczyć to będzie miedzi innymi wózków widłowych, żurawi itp.

Myślę że wszystko zluzują i dopuszczą brak widzenia stereoskopowego do uprawnień. Swoją drogą to się kupy nie trzyma ...dają uprawnienia na maszyny po 10-100 ton można do nich montować widły do podnoszenia na wysokość powyżej 3-4-5 metrów. A mały widlaczek taki problem. :) 

Takie numery tylko w PL :) 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

No to słabo ze zginęły wytyczne.To oznacza że na ten moment cofniere jest wszystko co było w nich zawarte dla niedowidzących jednym okiem czyli praca powyzej 3m i sprzęt budowlany itp.I co teraz niewiadomo kiedy coś nowego w naszej sprawie się ukaże i ze obowiązuje Stare przepisy i jedynie rozporzadzenie mz z 2018.Czy to znaczy IMP nie będzie już wydawał swoich wytycznych?Trzebaby do wompu przedzwonic żeby się spytać co teraz obowiązuje.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach


No własnie i teraz pytanie czy te konowaly orzeczniki będą puszczac powyzej 3 metrów czy nie .Ma moze ktos wydrukowane te wytyczne z pazdziernika? 
  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |