MENU

Forum - Renta - Gr. Inwalidzka

Renta - Gr. Inwalidzka

Renta - Gr. Inwalidzka

Jak wyglada u Was sprawa z gr inwalidzka i renta.

Ja starałem sie 2 razy o rente i gr.ale za kazdym razem slyszalem ze nie mozna mi przyznac ani tego ani tego bo wg. prawa osobaze sprawnym jedym okiem jest w 100% sprawna.

Renta - Gr. Inwalidzka

Re: Renta - Gr. Inwalidzka


Adas.Sz:

Jak wyglada u Was sprawa z gr inwalidzka i renta.

Ja starałem sie 2 razy o rente i gr.ale za kazdym razem slyszalem ze nie mozna mi przyznac ani tego ani tego bo wg. prawa osobaze sprawnym jedym okiem jest w 100% sprawna.

 

 cześć Adaś a tak wogóle to witam wszystkich na tym forum .Kochani ja mam 3 grupę inwalidzką na stałe z zusu widzę jednym okiem już 28 lat .Przepisy są takie że osobie która doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu w czasie dzieciństwa czyli przed ukończeniem 16 roku życia przysługuje grupa inwalidzka .w moim przypadku musiałam mieć przepracowane 3 lata aby mieć ręte płatną i mam do dziś .mi dokumenty wysyłał zakład w którym pracowałam z dokumentacją leczenia.A tak wogóle to będąc ostatnio w szpitalu leżała pani która widziała jednym okiem i miała na stałe 1 grupę .

 

Renta - Gr. Inwalidzka

witaj w klubie andziula ;))

z zusu tzn renta inwalidzka a nie  socjalna, tak?

pozdrawiam serdecznie sąsiadkę zza miedzy :)

Renta - Gr. Inwalidzka

Inwalidzka jest po przepracowaniu iluś tam lat ( w zależności od wieku) a socjalna, jeśli niepełnosprawność powstała do 18 roku życia, lub dłużej, podczas nauki. Niekiedy udaje się wywalczyć rentę na specjalnych warunkach bezpośrednio od dyrektora ZUS.

Re: Re: Renta - Gr. Inwalidzka


@ndziul@:

Adas.Sz:

Przepisy są takie że osobie która doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu w czasie dzieciństwa czyli przed ukończeniem 16 roku życia przysługuje grupa inwalidzka .

 

 

 To nie do końca jest prawda, bo ja miałam już 27 lat, i mi przyznali.

Wszystko zależy od widzimisię orzecznika, taka jest prawda. 

Renta - Gr. Inwalidzka

Witam.

Czytam Wasze wypowiedzi z zainteresowaniem i sie zastanawiam, 

czy jako osoba jednooczna, z orzeczeniem o niepelnosprawnosci z
"miejskiego zespolu do spraw orzekania o niepelnosprawnosci" moge ubiegac sie o jakakolwiek rente? Ciekawi mnie to bardzo, bo jak wiadomo kazdy grosz sie przyda.

Dodam tylko ze pobieram z uczelni stypendium specjalne, 

dla osob niepelnosprawnych .

Z gory dziekuje bardzo za informacje, 

Renta - Gr. Inwalidzka

To zależy, w jakim wieku uzyskałeś tę niepełnosprawność. Jeśli do 18 roku życia, lub w trakcie nauki, a Twoje gospodarstwo domowe spełnia odpowiednie kryteria, to należy Ci się renta socjalna.

Renta - Gr. Inwalidzka

No tak, powstala przed 18. rokiem zycia, a co pojmujesz przez odpowiednie kryteria gospodarstwa?

Renta - Gr. Inwalidzka

Jednak chyba wysokośc dochodu w rodzinie nie ma znaczenia.

Google zawsze prawdę Ci powiedzą.

http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406

Renta - Gr. Inwalidzka

Jednak muszę Cię zmartwić.

Renta socjalna przysługuje osobie, która:
  • jest pełnoletnia oraz
  • jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
    • przed ukończeniem 18. roku życia albo
    • w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
    • w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Renta socjalna przysługuje zatem wyłącznie osobie, która osiągnęła pełnoletność i która jest całkowicie niezdolna do pracy. Za osobę pełnoletnią uważa się osobę, która ukończyła 18 lat. Za osobę pełnoletnią uważa się również kobietę, która zawarła związek małżeński po ukończeniu 16 lat, a nie ukończyła 18. roku życia.

 

Renta - Gr. Inwalidzka

"UWAGA! Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o: całkowitej niezdolności do pracy traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności częściowej niezdolności do pracy oraz celowości przekwalifikowania jest traktowane na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności. Takie same zasady obowiązują w stosunku do innych odpowiednich orzeczeń, w tym wydanych jeszcze przez komisje do spraw zatrudnienia i inwalidztwa, tj. orzeczeń o I, II i III grupie inwalidztwa."


Cytat z: http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406

Renta - Gr. Inwalidzka

Witam serdecznie

Zainteresował mnie ten temat, gdyz ja również w trakcie nauki składałam dokumentację o przyznanie renty socjalnej, zrezygnowałam jednak gdy kazali mi dostarczyć wszystkie dokumenty ze szkół, czyli zaświadczenia że w byłam uczniem w danych latach w tej szkole(jakby swiadectwa nie wystarczyły). Mam też pytanko odnosnie renty.

Nie widze na lewe oko, w prawym mam krótkowzroczność, (na oko nie widzę od urodzenia, krótkowzroczność powstała w trakcie nauki), obecnie odbywam przygotowanie zawodowe(do sierpnia), potem będę bez pracy. Czy mogę sie starać o rentę socjalną mając 26 lat i statut bezrobotnego oraz czy musze dostarczyć zaświadczenia ze szkoły. Czy ma znaczenie gdzie składam wniosek, tzn. czy muszę w miejscu zamieszkania czy też mogę gdzie indziej? Dzięki za informację.

Renta - Gr. Inwalidzka

Witam,

Jestem osoba dwuoczna mam 19 lat,ale dopiero w wieku 6 lat wykryli u mnie niedowidzenie na praw oko.Widze tylko 5% .W zawiazku  z tym mam pytanie czy mam wogule jakąś szanse aby uzyskac stopień niepełnosprawności.Dodam że moje lewe oko jest krótkowzroczne i wada wynosi -1.Proszę odpowiedz.

Re: Renta - Gr. Inwalidzka


magda:

Witam serdecznie

Zainteresował mnie ten temat, gdyz ja również w trakcie nauki składałam dokumentację o przyznanie renty socjalnej, zrezygnowałam jednak gdy kazali mi dostarczyć wszystkie dokumenty ze szkół, czyli zaświadczenia że w byłam uczniem w danych latach w tej szkole(jakby swiadectwa nie wystarczyły). Mam też pytanko odnosnie renty.

Nie widze na lewe oko, w prawym mam krótkowzroczność, (na oko nie widzę od urodzenia, krótkowzroczność powstała w trakcie nauki), obecnie odbywam przygotowanie zawodowe(do sierpnia), potem będę bez pracy. Czy mogę sie starać o rentę socjalną mając 26 lat i statut bezrobotnego oraz czy musze dostarczyć zaświadczenia ze szkoły. Czy ma znaczenie gdzie składam wniosek, tzn. czy muszę w miejscu zamieszkania czy też mogę gdzie indziej? Dzięki za informację.

 

 

http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=406

 

Renta - Gr. Inwalidzka

Dziękuje za informacje.Chiałabym się dowiedzieć jakie są potrzebne dokumenty aby starać się o grupę inwalidzką.I gdzie pobiera się wnioski w Krakowie.

Renta - Gr. Inwalidzka

Jeśli chcesz się starać tylko o grupę inwalidzką, to w Powiatowym Ośrodku do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Jeśli o grupę do renty socjalnej - w ZUSie.

Renta - Gr. Inwalidzka

Witam.Bardzo trudno jest sie odniesc do sprawy renty inwalidzkiej wyplacanej przez ZUS dla osob jednoocznych.Wydaje mi sie ze jest to zprawa indywidualna i nie ma reguly.Tak jak ktos napisał wczesniej-zalezy to moze od humoru orzecznika zusPerskie oko.Ale pewne jest ze trzeba walczyc do upadlego odwolywac sie wszedzie gdzie tylko jest to mozliwe.Ja osobiscie majac 32 lata od 7 lat jestem na rencie (byla 3 grupa)Orzeczenie:Cześciowo niezdolny do pracy.Gdy skaldalem papiery do zusu 7 lat temu mialem przepracowane 8 lat.Oko stracilem w wyniku choroby nowotworowej-guz wewnatrzgalkowy-czerniak.Za pierwszym razem orzecznik zusu przyznal mi rente na 1 rok.Po nastepnych komisjach ten okres byl dluzszy,przewaznie na 2 lata.Na stałe nie chca dac.Mysla moze ze mi  nowe oko nie bawem wyrosnie,i zaczne widziecUśmiechTak wiec jesli moge doradzic to tylko w taki sposob zebyscie skladali papiery do zusu o rente.Nie ma sie nic do stracenia ,a mozna wrecz zyskac

Renta - Gr. Inwalidzka

Witam wszystkich na forum cieszę się że jest taka strona. Co do renty z ZUS to byłam ostatnio na komisji ( nie widze od urodzenia na lewe oko mam w  nim jaskrę dokonaną a w prawym mam obserację pod kontem jaskry) pani doktor która mnie badała (okulistka) stwierdziła że renta z tytułu niezdolności do  pracy mi sie nie należy ponieważ niepełnosprawność powastała przed nawiązaniem stosunku pracy. Mam przepracowane 5 lat czyli wymagane okresy składkowe jednak mimo to reny nie dostanę:( Nie wiem czy jest sens odwoływać się od tej decyzji. Z powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności mam ustalony lekki stopień niepełnosprawności. Może ktoś wie czy ja w takiej sytuacji mam szansę na rente z ZUS?? Chciałabym ją dostać i pracować na pół etatu ponieważ stan mojego dobrego oka też się pogarsza i po 8 godzinach przy komputerze w pracy oko jest bardzo zmęczone i widzę znacznie gorzej. Pozdrawiam wszystkich Ania 

Renta - Gr. Inwalidzka

Witam wszystkich moja historia z renta inwalidzka jest dziwna chorobę wzroku mam od urodzenia ( nie widzę na lewe oko mam spłaszczone dno soczewki )

Jak bylem nie pełnoletni dostałem 3 grupe na wzrok na stale NIE PŁATNA ( Zus stwierdził ze mi sie nie należy płatna renta rodzice odwoływali sie do paru sadów w koncu nie było ich stać dalej ) Zus stwierdził  ze mam sobie przepracować 7 lat.

Potem uczyłem się i po technikum ekonomicznym ( otworzyla sie furtka pan z kontroli pefronu mi podpowiedzal ze jak do końca roku zdarzę miec 2 gr inwalidzka to wystarczy 4 lata miec przepracowane a miałem juz 5 lat  Pan byl w szoku z Pefronu ze nie mam od urodzenia płatnej renty) do dzis mu jestem dozgonnie wdzieczny za pomoc nawet kiedyś mu pomoglem :)

Potem na komisji ze mi się nie należy ze za mlody jestem na 2 gr  itd jak juz wiedzalem ze nie dostanie to powiedzalem Pani doktor wprost ze bede sie odwoływał do samej śmierci aż dostane wiele przecierpiałem z powodu wzroku aZ w końcu dostane.

Odwołałem się trafiłem na dobrego lekarza tym razem okuliste ktory dal mi 2 gr na stale i płatna.

Pozdrawiam Adam

Renta - Gr. Inwalidzka

  Witam wszystkich!!

 chcialbym bardzo poromawiać z osobą która ma umiarkowany stopień lub lekki, prosiłabym bardzo zeby ktoś  się odezwał ,moje gg  121168 pozdrawiamĹ�miech

Renta - Gr. Inwalidzka

Prawda o rentach i grupach inwalidzkich dla jednoocznych jest taka: wszystko zależy od widzimisię orzekających. Ja po wypadku w wieku 12lat uzyskałem zasiłek pielęgnacyjny, który otrzymywałem do 16 roku życia. Potem byłem już "za stary" na zasiłek, więc zaczełem się starac o rentę. Jednak na komisji lekarskiej usłyszałem, że jeszcze kiedyś będę na to oko widział i mi się nie należy. Dziś gdy mam już lat 21 i oko usunięte, będę ponownie się starał o rentę i grupę inwalidzką. Jak będę coś wiedział to napiszę, pozdrawiam.

Renta - Gr. Inwalidzka

Kochani! Zajrzyjcie łaskawie do moich postów! Ja o problemie, który Was nurtuje pisałam dość obszernie przy okazji jakiegoś innego wątku, a nie chciałabym tu się powtarzać! Pozdrawiam!

Renta - Gr. Inwalidzka

O, sama znalazłam, to Wam tu wkleję!

Ja mam II i zupełnie nie rozumiem, jak możecie mieć trzecią, skoro tylu z Was w ogóle nie posiada jednego własnego oka! Ja mam oboje oczu, jedno w wiecznym spoczynku, i chociaż z ZUS-em musiałam stoczyć prawdziwą batalię, wywalczyłam drugą grupę oraz dożywotnią rentę socjalną wraz z dodatkiem pielęgnacyjnym, łącznie ok 650 zł. Mało, ale do tejże renty można sporo do robić, pod warunkiem, że pracuje się na umowę o dzieło. Tak też czynię i ZUS-owi gram na nosie.