MENU

Forum - UWAGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ZMIANA PRZEPISÓW

  | 1 | 2 |   następne »

UWAGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ZMIANA PRZEPISÓW

UWAGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ZMIANA PRZEPISÓW

Napsiałam coś takiego ;

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4

/* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-qformat:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-fareast-font-family:"Times New Roman"; mso-fareast-theme-font:minor-fareast; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Telewizja Polska S.A.
Magazyn Ekspresu Reporterów
ul. Jana Pawła Woronicza 17
00-999 Warszawa

 

 

  Drodzy  reporterzy Magazyn Ekspresu Reporterów  w szczególności  Panie Prezenterze Michale Olszański

Zwracam się z ogromną prośbą do Państwa w swoim imieniu oraz w  imieniu osób jednoocznych mianowicie  bardzo krzywdzi  ,dyskryminuje nas przepis Sekretarzu stanu Jarosława Dudy z dnia 21 sierpnia 2012 r. gdzie  osoby jednooczne nie są zaliczane do osób niepełnosprawnych ,nie należy się żaden stopień niepełnosprawności  nawet ten najniższy czyli lekki .Osoba która jest jednooczna z brakiem całkowice gałki ocznej ,z całkowita ślepotą jednego oka,nawet w niektórych przypadkach osoby mają niedowidzenie w jedynym oku i są orzekane za całkowicie zdrowe( np. Pan z woj.:lubuskiego jednooczność  ,w jedynym oku wysoka krótkowzroczność przez 5 l.miał orzekany lekki stopień niepełnopsrawności w 2013 r został zabrany lekki -jest całkowicie zdrowy,Pan Z Bydgoszczy jednooczność proteza oka,w jedynym 1.75 ciśneinie wewnątrz gałkowe  –nie należy się stopień lekki nawet,całkowicie zdrowy)takich przykładów jest masa!!!gdzie osobie z jednym okiem nie przysługuje stopień lekki.

Jak można uznawać osobę z jednym okiem za całkowicie zdrową i zrównywać z osobą z obojgiem oczu??

gdzie u osoby jednoocznej pole widzenia jest mniejsze ,widzi jedną stronę tylko ,oko jedno jest  wtedy  bardziej obciążone szybko się męczy wtedy.

Jeszcze w dzisiejszych realiach przy takim bezrobociu ,nigdy pracodawca nie zatrudni osoby z jednym okiem jak będzie miał do wyboru osobę z obojgiem oczu, większe ryzyko jakiegoś wypadku,nikt nie będzie chciał odszkodowania płacić

Doświadczam na własnej skórze ,gdzie nawet  zakład pracy chronionej zwalnia bo się boi żeby osoba na komputerze pracowała z jednym okiem.

Brak słów jakichkolwiek żeby osobie jednoocznej nie należał się stopień niepełnosprawności  lekki ,chociaż przy tym lekkim stopniu taka osoba ma szanse na zatrudnienie  przez zakłady pracy chronionej ,pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne, chociaż  tylko chcą zatrudniać  z umiarkowanym stopień i ze znacznym bo mają dofinansowanie z PFRON.

Małego tego  Zespoły  do s/o niepełnosprawności  orzekają osobę jednooczną całkowicie zdrową  , A lekarz medycyny pracy zaświadczenia nie wydaje z powodów że osoba się do pracy nie nadaje,np. Pani z woj.ślaskiego.

Jednej pani z proteza oka na komisji wyjaśniono ze stopien lekki się nie należy ponieważ pracuje daje sobie rade ,mózg po jakimś czasie się przyzwyczaja i widzi tak samo jak wszyscy

Czyli tylko patrzeć jak Pan Sekretarz Duda zacznie nie długo oszczędzać nie tylko ludziach ułomnych wzrokowo ale np. na ułomnych ruchowo  np. sportowcy niepełnosprawni wykonują sporty które nawet zdrowy człowiek nie potrafi

Proszę w imieniu wszystkich osób jednoocznych reporterów Magazynu Ekspresu Reporterów  ,Pana Michała  Olszańskiego o nagłośnienie tej sprawy ,może Pan Sekretarz Duda zmięknie i ten przepis zniwelują.

Zamieszam treść tego przepisu;

 

w sprawie niezaliczania osób jednookich do osób niepełnosprawnych

pelację nr 6226

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na przesłaną przez Panią Marszałek przy piśmie z dnia 6 lipca 2012 r. (znak: SPS-023-6226/12) interpelację pana posła Jana Ziobry w sprawie niezaliczenia osób jednookich do osób niepełnosprawnych, przekazaną do ministra pracy i polityki społecznej przy piśmie ministra zdrowia z dnia 1 sierpnia 2012 r. (znak: MZ-ZP-Z-070-23117-5/MF/12), uprzejmie informuję.

   W aktualnym stanie prawnym zasady orzekania o stopniu niepełnosprawności oraz kryteria kwalifikowania do stopnia niepełnosprawności regulują przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721, ze zm.) oraz rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. Nr 139, poz. 1328, ze zm.). Natomiast kryteria oceny niepełnosprawności dzieci zawarte są w rozporządzeniu ministra pracy i polityki społecznej z dnia 1 lutego 2002 r. w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia (Dz. U. Nr 17, poz. 162, ze zm.).

   Zgodnie z powyższym osoby, które nie ukończyły 16 roku życia, zaliczane są do osób niepełnosprawnych, jeżeli mają naruszoną sprawność fizyczną lub psychiczną o przewidywanym okresie trwania powyżej 12 miesięcy z powodu wady wrodzonej, długotrwałej choroby lub uszkodzenia organizmu, powodującą konieczność zapewnienia im całkowitej opieki lub pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych w sposób przewyższający wsparcie potrzebne osobie w danym wieku (art. 4a ust. 1-3 ww. ustawy). Zaś u osób, które ukończyły 16 rok życia, zgodnie z art. 3 ust. 1 przedmiotowej ustawy ustala się trzy stopnie niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki. Przesłanki kwalifikowania do określonego stopnia niepełnosprawności zawarte są w ich definicjach (art. 4 ust. 1-3 ww. ustawy) oraz w rozporządzeniu ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 15 lipca 2003 r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności.

   Odnosząc się do zgłoszonego przez pana posła postulatu, należy wskazać, że zgodnie z § 32 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności przy kwalifikowaniu do znacznego, umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności bierze się pod uwagę zakres naruszenia sprawności organizmu spowodowany przez choroby narządu wzroku, w tym wrodzone lub nabyte wady narządu wzroku powodujące ograniczenie jego sprawności, prowadzące do obniżenia ostrości wzroku w oku lepszym do 0,3 według Snellena po wyrównaniu wady wzroku szkłami korekcyjnymi lub ograniczenie pola widzenia do przestrzeni zawartej w granicach 30 stopni. W przypadku zaś osób, które nie ukończyły 16 roku życia, zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 8 rozporządzenia w sprawie kryteriów oceny niepełnosprawności u osób w wieku do 16 roku życia do stanów chorobowych, które uzasadniają konieczność stałej opieki lub pomocy dziecku, należą wrodzone lub nabyte wady narządu wzroku powodujące znaczne ograniczenie jego sprawności, prowadzące do obniżenia ostrości wzroku w oku lepszym do 5/25 lub 0,2 według Snellena po wyrównaniu wady wzroku szkłami korekcyjnymi, lub ograniczenie pola widzenia do przestrzeni zawartej w granicach 30 stopni.

   Pragnę ponadto podkreślić, iż powyższe wartości upośledzenia ostrości wzroku po korekcji oraz wartości ograniczenia pola widzenia, będące kryterium medycznym orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, pozostają w pełni akceptowane przez krajowego konsultanta w dziedzinie okulistyki.

   Ponadto należy zauważyć, iż każdy wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności lub niepełnosprawności jest rozpatrywany wg tych samych zasad w oparciu o powyższe przepisy prawa. W przypadku uszkodzenia narządu wzroku przy ustalaniu stopnia niepełnosprawności brane są pod uwagę te funkcje wzrokowe, których obniżone wartości w sposób istotny ograniczają sprawność lub aktywność życiową i funkcjonowanie, są to przede wszystkim ostrość wzroku i pole widzenia. W przypadku osób jednoocznych, np. po urazie gałki ocznej, okres adaptacji do widzenia jednoocznego wynosi 12 miesięcy. Poprzez utratę wzroku jednego oka traci się zdolność obuocznego, stereoskopowego widzenia. Gdy utrata wystąpi we wczesnym dzieciństwie, zdolność kompensacji jest bardzo duża, zdolność tej kompensacji maleje natomiast wraz z wiekiem. Po nagłej utracie widzenia jednego oka (np. pourazowej) u osoby dorosłej, przy drugim sprawnym oku, okres adaptacji do utraty widzenia obuocznego wynosi około 12 miesięcy. Po tym okresie osoba jednooczna może uzyskać np. prawo jazdy. Rozważając ograniczenia w pełnieniu ról społecznych, do których u osób dorosłych należy przede wszystkim aktywność zawodowa, osoba jednooczna, przy dobrym widzeniu posiadanego oka, jest w stanie wykonywać większość istniejących prac zawodowych. Jedynie przeciwskazaniem jest wykonywanie zawodów, w których widzenie obuoczne jest zawodowo niezbędne. Dotyczy to kierowców zawodowych, pilotów i osób pracujących na wysokości oraz przy obsłudze maszyn w ruchu ciągłym. W celu eliminacji zagrożeń dla jednego oka nie są wskazane prace np. przy przeróbce materiału z odpryskującymi odpadami. Nie ma natomiast podstawy prawnej dającej lekarzowi prawo odsunięcia od pracy przy komputerze takiej osoby.

   Jednocześnie należy podkreślić, iż ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka. Przyjęte zasady orzekania oznaczają, iż orzekanie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności ma charakter kompleksowy. Wystąpienie tylko jednego z elementów np. naruszenia sprawności organizmu (potocznie utożsamianego z chorobą) nie musi zatem oznaczać, że mamy do czynienia z niepełnosprawnością. Natomiast intensywność tego czynnika nie wpływa bezpośrednio na ustaloną niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności, jeżeli w następstwie jego występowania nie dochodzi do istotnych ograniczeń w sferze społecznej lub zawodowej. Reasumując, orzekanie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności nie jest oceną stanu zdrowia osoby orzekanej, ale oceną ograniczeń w możliwości jej funkcjonowania w życiu społecznym i zawodowym, będących następstwem naruszenia sprawności organizmu.

   Naruszenie sprawności organizmu służące diagnozie orzeczniczej ustalającej niepełnosprawność jest podstawą do określenia ograniczeń, jakich doznaje osoba w samodzielnej egzystencji lub pełnieniu ról społecznych. Decyzja o zaliczeniu osoby do odpowiedniego stopnia niepełnosprawności nie tylko potwierdza samą niepełnosprawność, wskazuje również formy rehabilitacji zawodowej i społecznej, z jakich osoba orzeczona może korzystać, oraz warunkuje prawo do korzystania z wielu ulg i uprawnień przyznanych na podstawie odrębnych przepisów (m.in. z zakresu pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych, dodatków mieszkaniowych) wspierających osoby niepełnosprawne w życiu osobistym lub społecznym.

   Mając na uwadze powyższe, pragnę poinformować, iż w chwili obecnej nie rozważam wprowadzenia zmian dotyczących zasad w zakresie orzekania w przypadku schorzeń dotyczących narządu wzroku, w tym jednooczności.

   Z szacunkiem

   Sekretarz stanu

   Jarosław Duda

   Warszawa, dnia 21 sierpnia 2012 r.

 

 

Prezentowane przez Sekretarza stanu  Jarosława Dudę stanowisko jest odzwierciedleniem postawy przeważającej grupy polityków którzy prawdopodobnie na ten czas musieli się żwawo przygotowywać do parafowania "Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych". W tejże zapisano: "Do osób niepełnosprawnych zalicza się te osoby, które mają długotrwale naruszoną sprawność fizyczną, umysłową, intelektualną lub w zakresie zmysłów co może, w oddziaływaniu z różnymi barierami, utrudniać im pełny i skuteczny udział w życiu społecznym, na zasadzie równości z innymi osobami". A więc zgodnie z tym zapisem osoba jednooka jest osobą niepełnosprawną Panie Sekretarzu Duda

 Pańskie dewagacje odnośnie pola i kompensacji widzenia są żałosne.!!!!!!!

Skoro jednooki nie może wykonywać określonego zawodu to występuje tu zasada równości z innymi czy też nie????

 Informuje Pan iż w chwili obecnej nie rozważa wprowadzenia zmian dotyczących zasad w zakresie orzekania w przypadku schorzeń dotyczących narządu wzroku, w tym jednooczności. Czy to oznacza, że jednookich i sławetną Konwencję ma Pan w głębokim poważaniu ???

 

 

UWAGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ZMIANA PRZEPISÓW

Super,ale czy w ogole sie tym zajma jest jeszcze jeden program gdzie poruszane sa problemy ludzi zwyklych ludzi ale nie pamietam jak sie nazywa prowadzi go taka kobieta jak sobie przypomne to napisze

Re:


:

 

 pisz Marta ,wszedzie powysyłąmy to , ale jesli bedą chcieli program zrobić , to musi ktoś wystąpić więc zgłaszajcie się osoby ktorym nie przyznano lekkiego stopnia lub zabrano!!

sprawa dla reportera i jest jeszcze panstwo w panstwie

Re:


:

 

 wez Marta ty tez ten list co napisalam popraw po swojemu cos zmien i tez wyslij np do rzecznika praw obywatela do rzecznika praw niepelnosprawnosci  iinni tez niech zrobi tak im wiecej bedzie listow to wieksze szanse ze cos  tym zrobia, czy pozniej petycje robic ,takto lekki zabieraj i  tymsamym ciezej o te wyzsze stopnie takjak mnie zabrali teraz umiarkowany, mnie juz nie zalezy ale tylko dla was to robie bo wiemjak to jest ,jaka jest psychika zniszczona ,jaka traumna, i jaka rzycywistosc nikt ***** nie zatrudnikogos bez oka z dziura bo wezmie z obojgiem ocu 

UWAGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ZMIANA PRZEPISÓW

Dla mnie sprawa nie jest taka prosta i oczywista, tj, zgadzam się, że wiele osób jest pokrzywdzonych aktualnym orzecznictwem, ale jest to kwestia indywidualnych ocen i przypadków, wg mojej wiedzy nie ma teraz żadnych szczególnych zmian, sprawa wygląda jak wygląda już od paru lat, dawno już wykładnia przepisów dla lekarzy orzeczników została zmieniona na taką jak opisuje ją Duda w odpowiedzi na interpelację.

Wykładnia prawa wg Dudy jest taka:

"Jednocześnie należy podkreślić, iż ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności, bowiem orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka. Przyjęte zasady orzekania oznaczają, iż orzekanie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności ma charakter kompleksowy. Wystąpienie tylko jednego z elementów np. naruszenia sprawności organizmu (potocznie utożsamianego z chorobą) nie musi zatem oznaczać, że mamy do czynienia z niepełnosprawnością. Natomiast intensywność tego czynnika nie wpływa bezpośrednio na ustaloną niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności, jeżeli w następstwie jego występowania nie dochodzi do istotnych ograniczeń w sferze społecznej lub zawodowej. Reasumując, orzekanie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności nie jest oceną stanu zdrowia osoby orzekanej, ale oceną ograniczeń w możliwości jej funkcjonowania w życiu społecznym i zawodowym, będących następstwem naruszenia sprawności organizmu."

a cytowana na forum konwencja:

"Do osób niepełnosprawnych zalicza się te osoby, które mają długotrwale naruszoną sprawność fizyczną, umysłową, intelektualną lub w zakresie zmysłów co może, w oddziaływaniu z różnymi barierami, utrudniać im pełny i skuteczny udział w życiu społecznym, na zasadzie równości z innymi osobami"

z tego wynika dla mnie jasno,
że np Ja nie mam istotnych podstaw aby ubiegać się o jakiś stopień niepełnosprawności,
zarówno wg wykładni obowiązujących przepisów wg Dudy, jak i wg zapisu z Konwencji,
bo dopóki mam sprawne drugie oko a charakter mojej pracy nie koliduje z moją jednoocznością, to nie utrudnia mi to pełnego udziału w życiu społecznym i zawodowym, na równi z innymi osobami. I ja się z tym zgadzam, nie czuje się tym pokrzywdzony. Co nie znaczy, że nie dostrzegam krzywdy wielu osób jednoocznych, które oprócz tego mają inne problemy zdrowotne, one będą skrzywdzone brakiem orzeczenia o niepełnosprawności. Ale to kwestia indywidualna.
 Więc nie będę dobrym rzecznikiem starań aby coś zmienić, tym bardziej, że należy w takim razie zmienić całościową zasadę orzecznictwa na zasadzie - nie masz oka - lekki stopień, nie masz ręki średni stopień itd (i tak jakiś tysiąc różnych schorzeń), ale nie jestem wcale pewien czy stopień niepełnosprawności można tak pokwantować i wypunktować, dla mnie ocena niepełnosprawności jest sprawą bardziej złożoną, jest tyle jej poziomów ile jest przypadków ludzi skrzywdzonych przez los. Pytanie w takim razie co konkretnie chcecie zmienić w prawie? Ma być tam zapis, że jeśli nie widzisz na jedno oko to stopień lekki się należy i basta?  

Aby opisać sytuację bardziej obrazowo, brak oka wyklucza mnie z zawodu kierowcy. Ale osoba, która ma oboje oczu, lecz ma np jakąś wadę wzroku, np daltonizm, może również nie przejść pomyślnie badań lekarskich i być wykluczoną z tego zawodu. Czy to oznacza, że z automatu mieć nadany stopień niepełnosprawności?

 

UWAGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ZMIANA PRZEPISÓW

szkoda sie odzywac ,coz, a realia sa takie  ze pracodawca jak bedzie mial wybor zatrudnic jednookiego  a z dwojgiem oczu to wiadome ze wezmie z obojgiem, a juz niechce mi sie pisac z jakich powodow, szoda sie  odzywac ! dla mnie bynajmniej jest to niesprawiedliwosc bo jesli ktos oka niema i nienalezy sie lekki to ten co gluchy jest na ucho jedno to tez niech mu sie nie nalezy tez jest to  zmysl sluch jak i wzrok! 

szkoda sie odywac skoro jedni sa widze zadowloleni ze nie sa uznawani za niepelnosprawnych ,a realia sa takie jak pisze ze jeszcze w dzisiejszych czasach co ciezko o prace niesadze zeby pracodowca chcial zatrudnic z okiem jednym  

UWAGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ZMIANA PRZEPISÓW

No widzisz starasz sie o ktos ma to w ....szkoda czasu,dla mnie to tez niesprawiedliwe bo z jakiej racji niektorzy nie maja zadnego stopnia a niektorzy maja rente ,albo dac po rowno albo zabrac kazdemu kto nie ma oka

UWAGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ZMIANA PRZEPISÓW

Sluchajcie!!!!!!!!!!!!

dzownili teraz do mnie z gdz temu ze sprawy dla reportera p.Jaworowicz i oni chcą żeby się osoby zebrały ( myslę żeby było chcoicąż 10 osób ) i przyjechały do Warszawy do p Jaworowicz i porozmawiali !! oni zweryfiukją przepis i jest szansa że na głośnią , ale musza ludzie wystapić .

 

Proszę was odezwijcie się kto się czuję skrzywdzony komisjami komu zabrano lekki ,komu nie dano lekkiego

Proszę was jest szansa teraz ,zróbcie to już nie dla siebie ale dla innych!!

moze tym ludziom którzy wystąpią w programie jakieś peiniądzę zapłaca!!!!

więć odzywajcjie się szybko i piszcie kto chce jechać od Warszawy do p Elżbiety i kto by miała ochotę wystąpić w reportażu 

odzywajcie się bo za tydzień ta osoba będzie dzowoniła do mnie i mam jej odpwiedzieć jaka decyzja!!!!

dd

UWAGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ZMIANA PRZEPISÓW

czy wiecie cos już konkretnego czy coś sie dzieje w tej sprawie. Jestem mama dziecka jednoocznego (zanik nerwu wzrokowego) drugie oko ma -4,5. do listopada 2013 rokuy mial orzeczenie o niepełnosprawnosci oraz co wazne stała opieke. Składając wniosek kolejny ,prawie co 3 lata trzeba wszystko od nowa skłdac, nie dostalam stałej opieki wiec odwołałam sie do wojewódzkiego osrodka do spraw orzekania o niepełnosprawnosci i tu niespodzianka dziecku całkowicie odebrano niepełnosprawność !!!! nie mam pojęcia od czego to zalezy skoro powiatowy przyznał niepełnosprawność a wojewódzki odebrał...w uzasadnieniu było głownie pisane o badaniu psychologicznym ,które bylo conajmniej śmieszne "czy umiesz się sam ubrać?" "czy jeździsz na na rowerze?" "co lubisz robić?", "jaki przedmiot w szkole lubisz najbardziej?" a gdzie pytania dotyczace jego funkcjonowania w społeczeństwie itp. !!!! 

UWAGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ZMIANA PRZEPISÓW

Czy jedynym jego problemem są kłopoty ze wzrokiem i to te które opisałaś?

Jeżeli tak, to szczerze mówiąc nie jestem specjalnie zdziwiony. A pytania jak najbardziej sensowne, przynajmniej z mojego punktu widzenia.

Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi z funkcjonowaniu w społeczeństwie. Problemy które opisałaś - jednooczność i -4.5 na drugie oko - pozwalają na całkowicie normalne funkcjonowanie. OK, do wojska nie pójdzie, autobusu prowadzić nie będzie ale to nie znaczy, że nie może zupełnie normalnie żyć.

UWAGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ZMIANA PRZEPISÓW

czyli z jednym okiem słabowidzacym jest w pełni sprawny?! Pytania sensowne?! chyba zdecydowanie psycholog powinien bardziej sie wyśilić szczególnie ,że odpowiedzi były takie ...tak, nie, nie wiem może angielski! i to wszystko! wydaje mi się ,że badanie psychologiczne powinno być bardziej szczegółowe,ale moze mi sie tylko wydaje. dziecko ma jeszcze niedosłuch lewgo ucha, oraz zaburzenia rozwojowe (leczenie endokrynologiczne) ale do tej pory zawsze dostawał orzeczenie o niepełnosprawności co więcej prawo do stałej opieki tylko ze względu na wzrok!!! i nagle stał sie zdrowy...moze ja to źle odbieram. Zaznaczam od razu ,ze nie chodzi mi o zasiłki itp bo to 153 zł to naprawde smieszne ale chodzi o szkołe oraz pomoce które do tej pory otrzymywał...czyli wieksza czcionka, dodatkowe godziny rewalidacyjne itd.

UWAGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ZMIANA PRZEPISÓW

Na prawe oko nie widzę od urodzenia, w drugim mam + 3 z cylindrem + 0.75 - korekcja - wada jest trochę większa. Okulary zacząłem nosić około 20 roku życia, wcześniej nie potrzebowałem.

Tak, wiem, że osoby krótkowzroczne przy porównywalnej wadzie widzą zdecydowanie gorzej bez korekcji, niż dalekowzroczne. Natomiast z korekcją nie powinno chyba być różnicy.

Mam 40 lat i przez całe życie nie miałem żadnych problemów problemów z funkcjonowaniem. Zwykła szkoła, zwykłe książki, na studiach też bez problemów (biotechnologia - praca z chemikaliami, mikroskopem, itp.) Pracuję jako informatyk/programista - więc praca praktycznie cały czas przy komputerze.

Dopóki nie zacząłem nosić opaski (kwestia kontaktu wzrokowego - zez rozbieżny) praktycznie nikt z mojego otoczenia nie zdawał sobie sprawy że jestem jednooczny. Oczywiście wiedzieli, że z okiem jest coś nie tak ze względu na zeza ale dopóki sam nie powiedziałem, to raczej nikt nie zdawał sobie sprawy, że na nie nie widzę.

Więc z własnego doświadczenia mogę Ci powiedzieć: tak, taka osoba może być pełnosprawna.

Pytania które podałaś: umiem sam się ubrać, umiem jeździć na rowerze - one umożliwiają określenie stopnia samodzielności danej osoby. A skoro osoba jest samodzielna, to po co jej specjalna stała opieka? Nie wiem jak dokładnie przebiegało badanie - odnoszę się tylko do tego co napisałaś.

Nie powiedziałaś jakiego rodzaju zaburzenia rozwojowe. Może one w połączeniu z jednoocznością tworzą jakiś większy problem.

Pozdrawiam

 

UWAGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ZMIANA PRZEPISÓW

Pomogę bardzo skutecznie napisać odwołanie od Powiatowych Zespołów d/s niepełnosprawności aby odzyskać ,uzyskać należący się stopień niepełnosprawności jak również doradzić, zaznajomić jakie prawa się należą.

email 

jednooczni1976@wp.pl  lub  telf 790709097

Dziś trzeba wywalczyć swoje.

Mnie z kolei ponownie przyznali lekki stopien (na 2 lata), ale nie z symbolem 04-O jak do tej pory, tylko 10-N (choroby neurologiczne). Od urodzenia choruje na jaskre (wtorna na skutek rzadkiej choroby - Zespolu Axenfelda - Riegera, ktory ponadto powoduje u mnie zrosty rogowkowo - teczowkowe, mam ubytek w teczowce, poplatane nerwy w oku, oczoplas rotacyjny, krotkowzrocznosc), drugiego oka nie mam. Bylam tez operowana z powodu guza przysadki i wodoglowia (i chyba tylko to zostalo uwzglednione w tym przypadku). Przyznam, ze oslupialam i to nie ze wzgledu na to, ze dali mi ten lekki stopien, ale dlatego ze kompletnie nie wzieto pod uwage kwestii okulistycznych. 

Komisja

Nie tylko u Ciebie wzięto pod uwagę tylko jedno schorzenie . Ja mam ich kilka i też tylko wzięto jedno a do tego w powiatowym zabrano mi symbol 040 i dali 05R   złożyłam odwołanie do Wojewódzkiego i wojewódzki zabrał mi ten 05R co wydał powiatowy i przewrócił 040 ...  Złożyłam odwołanie do Sądu  i w Maju mam mieć badanie w Sądzie zobaczymy co wyjdzie

UWAGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ZMIANA PRZEPISÓW

Zgadzam się całkowice z Olf. Nie róbcie z siebie/dzieci bardziej chorych niż jesteście. ja mam obecnie 40 lat. Od prawie urodzenia nie widzę na 1 oko, drugie oko mam bez soczewki i noszę okulary +12. Funkcjonuję ZUPEŁNIE NORMALNIE jak każdy zdrowy człowiek.  bardzo dobrze uczyłam się w szkole, skonczyłam studia, obecnie pracuję ( prowadzę dział. gosp.). Mój wzrok nie przeszkadza mi w normalnym funkcjonowaniu. W 2011 roku odkleiła mi się siatkówka w oku, którym widzę. Jestem po witrektomii ratującej mój wzrok. Nadal pracuję i funkcjonuję normalnie. Mam znaczny stopień niepełnosprawności i całkowitą niezdolność do pracy ( ZUS). Trochę mnie to dobiło psychicznie, że do niczego nie nadaję się już skoro nawet ZUS uznał mnie za całkowicie niezdolną do pracy. Nic nie załatwiałam, nie miałam żadnych znajomości. Mimo tego pracuję, bo za 1000zł nie wyżyję. Naprawdę z jednym okiem można żyć normalnie. Moje niewidzące oko jest w zaniku. Wcześniej nigdy nie korzystałam z żadnej pomocy, nie miałam nawet renty socjalnej. Jako nastolatka nie chciałam stawać na żadne komisje i potargałam moją legitymację związku niewidomych. Po prostu nie uważałam się za osobę niepełnosprawną i nie uważam się za taką do dziś. Pomyślcie trochę jak bedzie czuło się wasze dziecko jak jako nastolatek karzecie mu stawać na komisje. Moi rodzice odpuścili, nie chciałam chodzić to nie. Nie jeden zdrowy człowiek radzi sobie gorzej ode mnie. Dla mnie brak jednego oka i w miarę dobre widzenie na drugie to żadna niepełnosprawność. Pisze to osoba, która wg Was powinna być całkowicie po waszej stronie. Ale z takim podejściem roszczeniowym to w Polsce nigdy nie będzie dobrze. Sorry za tak wylewny post, ale trochę zdenerwowałam się tym co tu wyczytałam.

@baz Przyznam, że niebardzo rozumiem tą Twoją "irytację" poruszonym tematem. Przecież nikt z nas nie leży krzyżem w oczekiwaniu na cud. Też normalnie pracujemy, studiujemy, czy uczymy się. Poza tym Ty jesteś po tej drugiej stronie, bo masz przyznany stopień, a pomyśl czy byłabyś taka spokojna, gdyby lekarze orzekli, że jesteś zdrowa, mimo bardzo słabego wzroku? Pewnie nie...

UWAGA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ZMIANA PRZEPISÓW

Stopień mam przyznany dopiero po odklejeniu siatkówki, wcześniej nawet nie ubiegałam się mimo, że bez problemu dostałabym. Tak jak pisałam prawie od urodzenia nie widzę na jedno oko i nigdy nie myslałam o sobie jako o osobie niepełnosprawnej mimo, że byłam w gorszej sytuacji niż wiele z osób tu piszących, bo na jedno oko nie widzę w ogóle a na drugie mam +12 od zawsze, jestem bezsoczewkowa. Tak więc dla mnie brak jednego oka i dobre widzenie na drugie nie jest powodem do starania się o stopień niepełnosprawności, bo z jednoocznością naprawdę da się NORMALNIE funkcjonować. Ja obecnie mam naprawdę bardzo słaby wzrok a i tak funkcjonuję bardzo dobrze i każdego ranka dziękuję Bogu za następny dzień widzenia:) , bo w każdej chwili mogę oślepnąć.
  | 1 | 2 |   następne »