MENU

Forum - CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

« poprzednie   | 1 | 2 |  

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Witam mam 33 lata i własnie stwierdzono u mnie to schorzenie ,czy ktos może na to choruje?Będe bardzo wdzięcza za jakiekolwiek odpowiedzi.

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

chorować nie choruję do lekarza też mi daleko ale znalazłem coś takiego http://www.okulistyka.com.pl/klinika/09_nr_79_art14.htm  z okulistyki ale nie Wien czy dokładnie o to chodzi a i jeszcze dopisze że najczęściej jest to wynikiem stresu należy lekko zwolnić i objawy ustępują ale tak jak wspomniałem do lekarza mi daleko pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia:)

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Witam.

Ja zachorowałem na CRS 4 lata temu. Miało samo przejść ale nie przeszło (forma przewlekła się zrobiła).

 Chodziłem po klinikach (Klinika okulistyczna na ul. kopernika w krakowie i chyba lepsza Klinika Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na ul. Ceglanej 5.

Najlepsze efekty u mnie daje zestaw leków: 

- uszczelniające - wcześniej troxerutyna (lek Venotrex 200 6 razy na dobę) ale teraz stwierdziłem że lepsza jest Diosmina (taka na żylaki - bez recepty, np. Pelethrocin lub Diosminex - dawka 2x500mg/ dobę)

 - Klarin Perfekt

-  Tran z olejem wiesiołkowym

- od czasu do czasu Disophrol Retard (moje ostatnie przypadkowe odkrycie).

- zestaw ziół od Ojców Bonifratrów (najbardziej pomaga)

 

Czytałem że można spróbowac terapii fotodynamicznej PDT jeśli nie minie samo po kilku miesiącach - ale mnie nie chcieli skierować.

Aha - i ani gramu alkoholu!

Lekarze zapisują czasem leki przeciwzapalne (np. sterydowe) ale w sieci są artykuły poważnych osób, że takich leków nie ma sensu stosować w tej chorobie, a mogą nawet bardziej zaszkodzić (niestety nie wszyscy lekarze są na bieżąco).

pozdrawiam i życzę zdrowia

Marcin

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

witaj Marcinie,

ciekawa jestem jak u ciebie wygląda przebieg choroby, ja mam równiez podejrzenie CRS, 3 lekarzy sie wypowiedziało w ten sposób choc nie miałam mroczka centralnego ale cos niszczy mi siatkówkę w poblizu plamki przez co jesli dalej sie posunie, zniszczy mi plamkę w prawym oku, lewe tez nie jest wolne od zmian, jestem załamana, nie ukrywam, moze odezwiesz sie na gg to wymienimy doswiadczeniaUśmiech12196610,

pozdrawiam

Iza

polecam artykuł:http://www.okulistyka.com.pl/klinika/09_nr_79_art14.htm

Re: CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!


Agnieszka77:
Witam mam 33 lata i własnie stwierdzono u mnie to schorzenie ,czy ktos może na to choruje?Będe bardzo wdzięcza za jakiekolwiek odpowiedzi.

 

czesć Agnieszko, ciebie tez zapraszam do wymiany doswiadczen Uśmiech12196610

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Witam!Od dwóch tygodni choruję na crs lewego oka. Przyznam,że po wstępnym rozeznaniu się w tej chorobie ciężko o jakiś hurra optymizm. Trochę mnie to przybiło...Do tej pory zrobiłem badanie OCT i angiografię fluoresceinową (oczywiście na własny koszt). Moja Pani Doktor rozważa zabieg laserem, jednak wyciek jest bardzo blisko tętnicy więc jest duże ryzyko uszkodzenia tej żyłki. Od 2 tygodni łykam diuramid, galvenox i kalipoz oraz stosuję krople takie jak Diclobak i Trusopt. Póki co nie ma poprawy, mam zwiększoną dawke leku i za 2 tyg. ponowne badanie OCT. Może ktoś coś doradzić, jakoś pocieszyć??Pozdrawiam, Damiano

Re: Re: CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!


belcia:

Agnieszka77:
Witam mam 33 lata i własnie stwierdzono u mnie to schorzenie ,czy ktos może na to choruje?Będe bardzo wdzięcza za jakiekolwiek odpowiedzi.

 

czesć Agnieszko, ciebie tez zapraszam do wymiany doswiadczen Uśmiech12196610

 Robert

 Mam 42 lata,perwszy raz spotkalem sie z ta chorobą w 2006 roku,ale szybko minęla i wlasciwie nikt w stosowny sposób tego mi nie przedstawil,leczylem sie wtedy w Katowicach.Ponownie dala mi znac w 2010,ale juz tak rózowo nie bylo i wlasciwie nie jest,chętnie odpowiem na pytania,ale trzeba nabrac duzo dystansu i miec duzo wiary

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Robert można jakiś namiar na Ciebie prosić ? ewentualnie prosić o kontakt na adres baroth@poczta.onet.pl ?

 

ja walczę z tą chorobą od ponad roku. Kilkakrotnie już miałem wylewy i wciąż powracają. Raz na miesiąc - dwa.

Jak dotychczas stosuje Diuramid i Calcium Dobesilate.

Bo Diuramidzie następuje szybka poprawa - niesttey tak jak pisałem po pewnym czasie znów choroba nawraca :(

 

zachęcam innych do wpisywanmia się tu i wymiany doświadczeń walki z tą chorobą.

 

Pozdrawiam

Dominik 

Re: CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!


dg:

Robert można jakiś namiar na Ciebie prosić ? ewentualnie prosić o kontakt na adres baroth@poczta.onet.pl ?

 

ja walczę z tą chorobą od ponad roku. Kilkakrotnie już miałem wylewy i wciąż powracają. Raz na miesiąc - dwa.

Jak dotychczas stosuje Diuramid i Calcium Dobesilate.

Bo Diuramidzie następuje szybka poprawa - niesttey tak jak pisałem po pewnym czasie znów choroba nawraca :(

 

zachęcam innych do wpisywanmia się tu i wymiany doświadczeń walki z tą chorobą.

 

Pozdrawiam

Dominik 

 

Witaj Dominik,kontakt przesłalem na poczte i zgadzam się z Tobą ,że osoby dotknięte tym problemem powinny się wymieniac informacjami jak równiez się wzajemnie wspierac.Pozdrawiam wszystkich,którzy tu zaglądają.              Robert

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

witam was wszystkich serdecznie,

czy ktoś mógłby mi cos doradzić?:( Właśnie teraz CRS odnowiło mi się po 2,5 roku i jestem zupełnie bezradna. Prawdopodobnie ma to podłoże stresowe.

Pierwsza walka z CRS była bardzo dla mnie przykra, poniewaz odbyła się leczeniem sterydami w warunkach szpitalnych. Jak sie okazało - sterydy są przeciwskazaniem przy CRS ale o tym dowiedziałam się po fakcie. One zachamowały mi w koncu wysięki do siatkówki ale złamały mi zdrowie i przez rok nie mogłam dojść do siebie. 

Obecnie jestem o tyle mądrzejsza, ze zmieniłam specjalistę i sterydy odpadają. No dobra ale co mam robić?

Jak tylko zauważyłam powiększajacą się szarą plamę to włączyłam uszczelniający OTREX600, CYCLO3FORTE, OEPAROL, BIOLUTEINĘ.

Miałam wrażenie, że wzrost plamy zatrzymał się przez kilka dni ale gdy zaczął mi boleć brzuch po lewej stronie pod żebrem to zmniejszyłam dawki no i plama urosła. Niestety jest spora i zasłoniła mi centrum widzenia. 

Słyszałam, ze to samo niby ma sie wchłonać. Czy ktoś może wie jak postępować by zachamować wylew, czy postępuję dobrze? Moze coś jeszcze? 

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Witam!

 

Wczoraj dowiedziałam się, że cierpię na CRS. Okulistka była dość zdziwiona, bo powiedziała, że spotyka to najczęściej młodych chłopaków. Powiedziała rownież, że to nic groźnego i samo ustąpi po pewnym czasie. Dostałam namiary do kliniki w której powinnam zrobić OCT, jednak po tym co tu przeczytałam, waham się. Doradźcie co robić:(

 

Pozdrawiam!

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Wyczytałam również, że przy CRS nie wolno spożywać alkoholu ani palić papierosów. Jak to jest u Was?

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

ja także słyszałam, ze lepiej nie palic ani nie pić. Napewno trzeba zrobic OCT i angiografię fluorosceinową. Ponoć antybiotyki NIE, sterydy NIE (kiedyś tak leczono, ale nie w tych czasach).

A co do reszty to sama potrzebuje pomocy:(

Re: CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!


rena:

ja także słyszałam, ze lepiej nie palic ani nie pić. Napewno trzeba zrobic OCT i angiografię fluorosceinową. Ponoć antybiotyki NIE, sterydy NIE (kiedyś tak leczono, ale nie w tych czasach).

A co do reszty to sama potrzebuje pomocy:(

  Ja proponuje wiekszy optymizm pomimo tegoco sie dzieje z waszymi oczami,wiem ze to trudne bo jestem osobą nerwowa z natury,ale ja jak przeżywalem cos podobnego nie byłem na takim portalu i nie mialem kontaktu z nikim kto chorowal czy zmagal się z tą choroba i dlatego bylo to dosc cięzkie przeżycie.Pytacie o alkohol i papierosy,tak nie wolno,ale ja sam nigdy nie palilem i nie pije alkoholu,uprawialem sport,a i tak mnie to dopadlo.Ostatni znalazlem artykuł cyt."Przyczyny choroby wiąże się ze stosowaniem kortykosteroidów,leków uspakajających,antydepresyjnych,nadcisnieniem tętniczym oraz infekcją Helicobacter pylori:" Ja biorę male dawki ale biorę na cisnienie i bralem leki na uspokojenie,teraz rozmyslam zastąpienie tego atupunkturą,bo podobno daje to dobre efekty

 

 

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Zgadzam się z Robertem.

Jak wiemy choroba ma jakiś związek z temperementem danego człowieka.  Osoby nerwowe, często przeżywające stres na pewno są bardziej narażone na możliwość wystapienia tej choroby.

Troche jak powiedział mój lekarz jest to choroba XXI wieku. Niestety świat pędzi zbyt szybko do przodu, od ludzi wymaga się zbyt dużo (lub ludzie sami sobie narzucają pewne rzeczy).  a z tym wszystkim pojawia sie stres.

Po rozmowach z kilkoma osobami mającymi tą chorobę u każdej z nich przebiega ona troszkę inaczej - różne leki pomagają.

Bardzo wązny tak jak napisał Robert jest zachowanie spokoju. Oczywiście zdaje sobie sprawę że to nie jest proste.  Ale dopóki nie będzie znana 100% przyczyna choroby to musimy być cierpliwi.

Wiem że u części osob laser pomagał ale wiem że są takie osoby że i on nie pomógł. Więc nie ma reguły.

Życzę wszystkim spokoju i zachecam do wpisywania swych doświadczeń spostrzeżeń itd

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Witam!

Wczoraj wykonano u mnie badanie OCT, ponieważ moja okulistka stwierdziła, że występuje u mnie schorzenie CRS. Tak naprawdę już nie wiem co mi dolega i jak nasłuchałam się tych wszystkich lekarzy to szczerze mówiąc nie jestem zachwycona i nikt nie ma bladego pojęcia co tak naprawdę mi jest. Z wyników wczorajszego OCT nic wskazującego na typowe CRS nie wyszło dlatego moja doktor postanowiła przeprowadzić u mnie badanie AF (angiografię fluoresceinową). Diagnozą było zwyrodnienie plamki oka lewego z podejrzeniem CNV (neowaskularyzacja naczyniówkowa)- cholera wie co to jest, ponieważ nikt dokładnie mi tego nie wytłumaczył. W zaleceniach znajdowało się rozważenie terapii anty-VEGF do oka lewego. Według Pani doktor wyniki nie były zadawalające ponieważ jej zdaniem jedynym i ostatnim wyjściem z walką tej dolegliwości były zastrzyki, a to wiązałoby się z pobytem w szpitalu;/ No niestety nie ucieszyłam się tą wiadomością. Taki zastrzyk wykonuje się raz w miesiącu i kosztuje on 780 zł:/ Ale pani doktor nie była pewna niczego w 100% więc poprosiła swoją znajomą panią doktor od chorób oczu z pobliskiej kliniki o konsultacje dla mnie. Więc w pędzie szybko musiałam się przemieścić z jednej kliniki do drugiej:/ Tam zostałam jeszcze raz zbadana. Pani przeprowadziła ze mną wywiad i wydała dość szybką diagnozę. Wg niej zastrzyki jak narazie nie są konieczne. Zaleciła kontrolę u okulisty dali i bliży, celem określenia aktywności schorzenia oraz powtórne badanie OCT za 6 tygodni.Zaleciła również unikania słońca oraz jasnego światła i chodzenia w okularach przeciwsłonecznych:/

Szczerze to nie wiem co mam myśleć. Naczytałam się różnych rzeczy w Internecie i mam małego stracha. Moje objawy są identyczne jak u osób z AMD, tylko, że pani doktor wykluczyła to, ponieważ występuje to u osób dużo starszych, a ja mam dopiero 20 lat:/ Przestraszyłam się zaangażowania i opinii Pani doktor, która robiła mi OCT i AF, ponieważ konsultowała moje wyniki z wieloma lekarzami i każdy z nich mnie badał i tylko rozkładał ręce z bezradności:/

Moje nastawienie w obecnej chwili jest dość pesymistyczne, najbardziej się boję, że mogę stracić wzrok na lewe oko:( A gdy wykonuje test Amslera, (który również mi zalecono) nie jestem zbyt zachwycona, ponieważ kratki mi "falują":/

Pomóżcie, nie wiem jakie dalej kroki podjąć... Najgorzej jest z psychiką, od niej zależy dużo... A u mnie nie jest najlepiej:(

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Może powinnaś skonsultować to z innym okulistą mogę Ci polecić dobrego specjalistę prof.Marek Prost z Warszawy ma swoją stronę internetową.

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

   Jijana jesli mozesz to się skontaktuj ze mną ja wziołem 3 zastrzyki dw lata temu w Warszawie jed38@wp.pl

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

A czy ktoś z was miał może wylew krwi z chorego oka? Bo mi powiedziano, że jest to możliwe... :(

Re: CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!


Jijana:
A czy ktoś z was miał może wylew krwi z chorego oka? Bo mi powiedziano, że jest to możliwe... :(

 

Masz na mysli krwotok taki jak z nosa????Raczej chodzi o wylew z naczynia ,który powoduje rozwarstwienie siatkówki.Myslę ze mniej słuchaj podobnych opinii bo czasem ludzie mają wybujałą wyobraznie,nie mając swiadomosci jak ktos inny to odbierze

 

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Witam Was wszystkich i każdego z osobna.

 

 Wczoraj byłem u okulisty bo od jakiś trzech tygodni porobiło mi się nieciekawie z jednym okiem. Mianowicie widzę tunelowo, pomniejszony obraz i i taka ciemna przezroczysta plamkę po środku obrazu.

Okulista zrobił mi badania popadł lekko w panikę i powiedział ze mam Centralne Uszkodzenie Siatkówki. Wypisał skierowanie do szpitala z rozpoznaniem Centralna Surowicza Retinopatia. 

Strasznie nalegał by iść i nie lekceważyć.

Nie na widzę  lekarzy i szpitali ale mam 31 lat i dwójkę małych dzieci na wychowaniu. Więc trza jednak będzie się przełamać.

 Szukam jak na razie info na ten temat. Najbardziej mnie interesuję od czego to diabelstwo się przypałętało.

Pozdrawiam

Konrad

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Ja już 3 lata to mam i nie mam pojęcia od czego. Lekarze twierdzą, że stres. Po roku umiarkowanego spokoju choroba dała się  we znaki po raz kolejny i od dwóch miesięcy przyjmuje diuramid, venotrex, galvenox, aspargin, yellox. Dodam, że nie widzę poprawy, ale też nie zdecydowałem się na zwolnienie L4 i leczę się jednocześnie pracując - być może praca koliduje z leczeniem.

Napisz jak przebiega u Ciebie leczenie. Pozdrawiam

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

witam wszystkich ponownie,

leki które opisałam wczesniej czyli OTREX600, CYCLO3FORTE, OEPAROL, BIOLUTEINĘ okazały się a słabe.

 Lepsze rezultaty daje:

- VENORUTON 1000 (2x dziennie), 

- CALCIUM DOBESILATE GALENA (2 razy dziennie po 250 mg)

- BIOLUTEINA 

- krople NEVANAC

Dodatkowo można:

- DIURAMID

- OLFEN

O dawkowanie warto zapytać lekarza.

 

Miałam teraz 3 wylew ale widzę, ze po tych lekach lepiej wchłania się płyn nagromadzony w oku. Tym razem nie był to stres, ponieważ nastrój miałam bardzo pogodny, jedyne co zrobiłam to w przeddzień wylewu wypiłam piwo. Niewiem czy to ma jakiś związek ale znam osobę, którą właśnie po piwku wylewaL Pozdrawiam

Re: CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!


animowany:

Ja już 3 lata to mam i nie mam pojęcia od czego. Lekarze twierdzą, że stres. Po roku umiarkowanego spokoju choroba dała się  we znaki po raz kolejny i od dwóch miesięcy przyjmuje diuramid, venotrex, galvenox, aspargin, yellox. Dodam, że nie widzę poprawy, ale też nie zdecydowałem się na zwolnienie L4 i leczę się jednocześnie pracując - być może praca koliduje z leczeniem.

Napisz jak przebiega u Ciebie leczenie. Pozdrawiam

 

 Witaj.

 

Byłem pod koniec lutego na OCT.

Faktycznie potwierdzono ze jest to Centralne Zapalenie Siatkowki. Dostałem Yellox przez dwa tygodnie 2xdzien po jednej kropli. Wczoraj tj. 13.03 kontrola, powtorne OCT no i lipa. Jest niewielkia poprawa, minimalnie wylew sie wchlonol ale dla pani doktor to nie poprawa. Jedynie troche ostrosc wzroku sie poprawila. 

Ok, moje pytanie do pani doktor "What Next"?

 Kolejna recepta na... tym razem leki narazie nie powiem jakie bo recepta lezy w samochodzi jutro ja wykupie, a Yellox brać do nastepnej wizyty.

Pytam się, a co jak nie pomoze czy wchodza w role jakies zabiegi???

Odpowiedz: Co do zabiegów to jest mozliwe laserem. Z tym ze jest ryzyko.

Podczas zabiegu laserem jest obawa ze mozesz poruszyc okiem a laserem beda blisko siatkowki. Wiadomo co moze sie zdarzyc jak przepala siatkówke. 

Wiec jezeli leki nie pomoga to cyt. "...Bedziemy sie modlic..."

Wiec jutro po tabletki i czekac.

Jedynie czego sie jeszcze dowiedzialem to ze calkiem wzroku sie nie straci.

Od czego to jest? Rowniez uslyszalem ze m.in. od stresu, moze byc od helikobaktera ktorego niestety kiedys mi wykryli a teraz sie znow odezwal.

 A jeszcze jedna cenna uwaga odPani Doktor, rzucic palenie.

Jasne, jak probowalem to myslalem ze kogos normalnie rozniose :D

Zatem 31.03 kolejna kontrol i zobaczymy.

Pozdrawiam

Konrad

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!


Mój wiek 42 lata. Choroba dotyczy oka prawego. CRS dopadła mnie z dnia na dzień, standardowa diagnoza u okulisty nr. 1 zapalanie siatkowki oka - przepisany lek to metypred(silny staryd 3xdziennie a 16mg-który zupełnie nie pomógł) oraz krople: 4xdzinnie Tobradex i Difadol. W miedzyczasie u okulisty nr. 2 wykonany OCT w  ktorym można dopatrzyć się czegos niepokojącego-małego rozwarstwienia rogówki. Po trzech dniach od wykonania OCT wskutek ciagłego pogarszania się widzenia, ponowne wykonanie OCT i stan się gwłatownie pogorszył, natychmiast skierowanie do szpitala. Diagnoza okulisty nr. 2 - zapalenie ogniskowe naczyniówki i siatkówki (centralne zapalenie i zaostrzenie)Przy tescie Amslera zupełnie nie widzę  juz kwadratu.

W szpitalu okulistka stwierdziła,że jest to CRS i diagnoza okulisty nr.1 oraz okulisty nr. 2 jest nietrafiona. Powinno ustąpić po kilku tygodniach, a możne miesiacach samo,  przepisano mi krople Novanac 3x dziennie.

Zaniepokojony zapisałem się Obecnie w kolejce na angiografię (AF) mam nadzieję, ze będzie po tym badaniu (09.04.2014)więcej wiadomo. 

 

Pozdrawiam wszystkich dotknietych tą chorobą.

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Dzień dobry wszystkim,

 

CRS przyszedł do mnie po dość stresującym momencie w moim życiu dwa lata temu.  Zrobiłem badanie OCT i angiografię fluoresceinową Pani doktor z wrocławskiego Spekturum stwierdziała, że objawy powinny same przejść po 6-8 tygodniach. Nie dostałem, ani nie brałem żadnych leków. Natomiast bardzo zmieniłem podejście do życia. Po paru tygodniach wyciek zaczął ustępować,najpierw ustąpiła plamka później kolory stawały się żywsze, drzwi bardziej proste. Praktycznie można pomyśleć, że problem się sam rozwiązał. Martwi mnie to że od paru tygodni zacząłem czuć że mam to oko. Nie jest to jakiś mocny ból który uniemożliwia zaśnięcie czy skupienie się, ale czuje że jest. Czy ktoś z Was miał podobne objawy związane z CRS?

 

Czy ma ktoś kopię artykułu ze strony, niestety przestała działać?

http://www.okulistyka.com.pl/klinika/09_nr_79_art14.htm 

 

Pozdrawiam serdecznie,

Dominik 

gg 1407712 

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

witam wszystkich ponownie,

mija już 6 tydzień po tym jak dopadła mnie CRS. Wykonałem angiografię i ...rozczarowanie, obrzęk jest nadal dość duży,  od tygodnia znikła ciemna poświata w kształcie koła, i obraz nie jest tak pokrzywiony jak był dotychczas, ale na tyle rozmazany, że nici z czytania. Okulary dodatnie(+0,75) nieco pomagają!!! Wydaje mi się, ze najlepiej zakryć oko niesprawne i korzystać ze sprawnego.

Postanowiłem wyniki OCT i AF skonsultować z okulistą od laseroterapii.Niestety odradził mi zabieg usuniecia obrzeku laserem, jest duże ryzyko uszkodzenia siatkówki, obrzęk jest bardzo blisko plamki. Zatem czekam dalej na poprawę-stosując 2xdziennie Yellox, Diuramid, Kalipoz.

Mam jednocześnie pytanie do osób u których nastąpiło "wyleczenie".Jak się ono objawia? Następuje to gwałtownie tak jak się pojawiło czyli z dnia na dzień, czy stopniowo ostrość widzenia się poprawia? 

Jak sobie radzicie z praca na komputerze i jazda autem?

pozdrawiam wszystkich

Re: CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!


meridol72:

 

Mam jednocześnie pytanie do osób u których nastąpiło "wyleczenie".Jak się ono objawia? Następuje to gwałtownie tak jak się pojawiło czyli z dnia na dzień, czy stopniowo ostrość widzenia się poprawia? 

Jak sobie radzicie z praca na komputerze i jazda autem?

pozdrawiam wszystkich

 

 u mnie choroba nawraca co pewien czas od 2 lat.

"wyleczenie" następuje powoli - płyn w oku ustępuje powoli  dzien za dniem

 

z jazda autem nie mam problemu poza jazdą w nocy gdy dość mocno oślepiają mnie auta jadące w przeciwną stronę

przy bardzo długim siedzeniu przy komputerze (okolo 8 i wiecej godzin) oko pobolewa

zalecany jest kontakt z przyroda i relaks gdyz oczy wtedy odpoczywaja

pozdrawiam

 

Re: CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!


Dominik77:

Dzień dobry wszystkim,

 

 Martwi mnie to że od paru tygodni zacząłem czuć że mam to oko. Nie jest to jakiś mocny ból który uniemożliwia zaśnięcie czy skupienie się, ale czuje że jest. Czy ktoś z Was miał podobne objawy związane z CRS?

 

 

 Czuję również to oko z CRS-em, ale nie wiem czy to można nazwać bólem tzn. 

raczej określiłbym jako "drobny dyskomfort" jako smużenie i nie jest to ciągle. Mija po kilku minutach, może po godzinie. Da się z tym żyć.

Wracając do przebiegu CRS, mijają ponad 2 miesiące od dignozy, ale zauważam poprawę, obrzęk na plamce się wchłania. Znikła zupełnie ciemna okrągła poświata, kwadrat i linie przy Amsler test jest bardziej wyraźniejszy. Jednak czytanie nie jest jeszcze Ok, funkcjonowanie w dni słoneczne bez okularów przyciemnianych jest uciążliwe.Jazda nocą autem -wręcz wykluczona.

Powoli sie do tego stanu przyzwyczajam z nadzieję, ze będzie lepiej. Wszystkim, życzę cierpliwości i "zwolnienia" tempa życia.

Tak jak pisze 'demo'(któremu dziękuję za odpowiedz)" zalecany kontakt z przyrodą"-pomaga!

 

Jazda nocą

 

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Moi Drodzy, utworzyłam na FB zamkniętą grupę skierowaną do osób dotkniętych tym cholerstwem, sama choruję do 12 lat. Kto ma ochotę - zapraszam: https://www.facebook.com/groups/pokochajcrs/

 

Pozdrawiam, Beata :)

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Taki suplement Proargi 9 Plus może być bardzo pomocny w przyspieszeniu gojenia blizn dna oka jako następstw CSCR, z czym borykam się od wielu lat. Blizny normalnie zanikają w stopniu wystarczającym, by nie dostrzegać ich w polu widzenia po jakimś tygodniu do kilku tygodni od wysięku. Ale po wzięciu Proargi 9 w dawce 2 razy po 10 gramów dziennie, blizny znikają już po 2 - 4 daniach. Moim zdaniem to jest świetny wynik!! Polecam każdemu, kto cierpi na nawracającą retinopatię. To Proargi jest niestety drogie. Nie wiem, czy inne suplementy zawierające argininę są tak samo skuteczne ale ten jest naprawdę dobry. Dobrze jest też brać przez kilka dni po kilka gramów na dobę witaminy C.Nie twierdzę, że to każdemu pomoże, ale mi pomaga od półtora roku. Na pewno warto spróbować. Pozdrawiam.

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Witam, mam 36 lat i właśnie dowiedziałem się, że mam CRS w prawym oku. Mam tylko jedno pytanie: ponieważ od roku regularnie chodzę na siłownie i biegam na bieżni, czy ma to jakiś wpływ na polepszenie/pogorszenie CRS w oku? Nie wyobrażam sobie zrezygnowania z aktywności fizycznej...  pozdrawiam.

Re: CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Witaj

Aktywność fizyczna przy naszym schorzeniu jest jak najbardziej wskazana.

Tylko jedna uwaga - bez ekstramalnych obciażeń. 

Z mego doświadczenia mogę powiedzieć ze z okiem mi się pogarszało po b. dużym wysiłku fizycznym. Ale pogarszało się na dzień lub dwa. Potem wracało do normy.

Jeżdzę bardzo dużo na rowerze i nie zauważyłem jakiegos pogorszenia.

Pytałem kilka razy lekarzy o sporty - jednogłośnie mowili by z nich nie rezygnować. (tylko - powtórzę się - bez bardzo dużych obciażeń).

Co do siłowni - i żelastwa - tu już bym się zastanowił. Bo pewnie dzwiganie cieżarów może być nie wskazane.

 

Popytaj jeszcze lekarza swego. Lepiej znać jego opinię.

 Pozdrawiam

 

 

 

artur_w:

Witam, mam 36 lat i właśnie dowiedziałem się, że mam CRS w prawym oku. Mam tylko jedno pytanie: ponieważ od roku regularnie chodzę na siłownie i biegam na bieżni, czy ma to jakiś wpływ na polepszenie/pogorszenie CRS w oku? Nie wyobrażam sobie zrezygnowania z aktywności fizycznej...  pozdrawiam.
 
 

 

 

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Czy łatwo pomylić CRS z inną jednostką ? 

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Witam wszystkich! Na CRS choruję o 5-ciu lat,próbowałem już chyba wszystkiego począwszy od tabletek,zastrzyków,iniekcji doszklistkowej skończywczy na terapii fotodynamicznej oraz laserze. Zrobiła mi się forma przewlekła w której skutek jestem od 4-rech lat na rencie. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć czegoś więcej,jakieś szczegóły proszę podać kontakt. Pozdrawiam wszystkich!

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Centrana Rutinopatia Surowicza

Hej! Mam na imię Darek. Na CRS choruję od 3,5 lat. Próbowałem iniekcji do oczu Lucentisem, laseroterapie, sterydy(coosłabiło mi kości-osteroporoza). Czy ktoś może mi pomóc? Czy na to wogóle jest jakiś lek który by mi pomógł-może wiecie o jakiejś terapii która by pomogła? Może wiecie kto strikto zajmuje się CRS, jaki lekarz? Czy wogole istnieje coś co by zatrzymało wylewy w oczach? Prosze pomóżcie. TEl . 507134256

 

Re: CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!


vatzlav:
Witam wszystkich! Na CRS choruję o 5-ciu lat,próbowałem już chyba wszystkiego począwszy od tabletek,zastrzyków,iniekcji doszklistkowej skończywczy na terapii fotodynamicznej oraz laserze. Zrobiła mi się forma przewlekła w której skutek jestem od 4-rech lat na rencie. Jeśli ktoś chce się dowiedzieć czegoś więcej,jakieś szczegóły proszę podać kontakt. Pozdrawiam wszystkich!

 

 Witam! Mam zdiagnozowaną crs od tygodnia, podobne objawy miałem rok wcześniej ale słabsze i ustąpiły po około dwóch tygodniach.  Powtórka jest mocniejsza i trudno mi czytać tym okiem. Miałem zrobione OCT przepisano mi inspre i za 5 tyg. badanie AF by zlokalizować przeciek, czy można laserem czy inna terapia. Zastanawiam się czy nie powinienem poszukać innego lekarza który szybciej mi zrobi AF i zacznie leczenia. Obawiam się czy na trwale nie stracę wzroku. Lekarz powiedział ,że mogę się schlać i ćwiczyć jogę (pozycję odwrócone) jak do tej pory, a inne osoby że absolutnie i nawet podnosić 5kg nie mogę?? Jeśli możesz napisać co o tym sądzisz będę wdzięczn,pozdrawiam. kubamartyniak@wp.pl

 

 

 

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Witam

Portal "Jednooczni" nie do końca pasuje do mojej przypadłości, ponieważ 3 miesiące temu dotknęło mnie CSR w obojgu oczach. Jak w większości z Was stało się to z dnia na dzień. Wyobraźcie sobie  co czułem rano tego felernego dnia, gdy po przebudzeniu jednym i drugim okiem ujrzałem moją zawsze prostą i wysoką szafę w sypialni jako mebel prosto z bajki o Żwirku i Muchomorku.

Oszczędzę Wam reszty moich traumatycznych przeżyć do wizyty u okulisty i wyniku badania. Wyrok - CSR w obu oczach. Zadałem pytanie mojej wspaniałej pani doktor: I co dalej? Otóż poinformowała mnie, iż w najgorszym wypadku, jeśli obrzęk będzie się pogłębiał za dwa tygodnie mogę stracić wzrok.Nie wiem do tej pory ile w tym było prawdy i nie chcę już wiedzieć, ponieważ jak sami zauważyliście piszę do Was te moje wypociny, czyli żyję i widzę. W tej chwili obrzęk odpuścił całkowicie w jednym oku, a w drugim schodzi bardzo systematycznie. W okresie tych 3 miesięcy miałem wykonane 4 badania OCT i moje CSR było kontrolowane na bieżąco.

Leki jakie przyjmowałem w tym okresie to tylko Diuramid 2 razy dziennie. Oczywiście na początku zdesperowany pod namową przyjaciół włączyłem do mojego leczenia suplementy takie jak Luteina. 

Czytając wypowiedzi "co mogę, a czego nie mogę" chciałbym powiedzieć, iż trzeba sobie zadać pytanie: Czy mam respekt przed tym co mnie dopadło? Jeśli tak to trzeba przede wszystkim zmienić dotychczasowy tryb życia, bo to On mnie do tego doprowadził. Bardzo poważnie ograniczyłem swoje brzydkie nawyki. Przede wszystkim jestem palaczem i przed paliłem ok 20 szt dziennie. Teraz palę ok 5 szt dziennie. Moja Pani doktor powiedziała, iż w moim stanie w jakim byłem 3 miesiące temu całkowite rzucenie palenia jest wykluczone ( choć byłem tak zdesperowany, że chciałem to uczynić od ręki). Po prostu trzeba unikać sytuacji przewlekle stresujących. Przed CSR piłem ok 5-6 kaw dziennie. Teraz przerzuciłem się na mocną kawę Inkę (można się przyzwyczaić). Alkoholu nie tykam w ogóle. No i spacery, spacery, spacery. Nie bieganie, nie podnoszenie ciężarów, nie rower ( chyba, że bardzo rozważnie).

Takie jest moje zdanie. Trzeba sobie wybrać priorytety. Czy ważne jest dla Was widzenie i ogólnie oczy, czy kondycja fizyczna. Myślę, że można na kilka miesięcy zrezygnować z biegania i uprawiania czegokolwiek co podnosi nam ciśnieni. Potem można do tego wrócić. 

I przede wszystkim pogoda ducha i optymizm. Pijcie sok pomidorowy, jedzcie porządne śniadanie rano i dużo spacerów.

Pozdrawiam

 

 

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Witam, mam 50 lat na CRS choruje od 5 lat.

 

Trafiłem w internecie na metodę leczenia stosowaną w Stanach: http://www.okulista-morawski.pl/choroby-oczu/centralna-retinopatia-surowicza/

 

Leczenie tą metodą trwa 3 msc i polega na przyjmowaniu leku Inspra na serce w małych dawkach. (oczywiście trzeba to skonsultować z lekarzem)

 

Zażywam lek od ponad miesiąca i wydaje mi się ,że jest trochę lepiej.
Napisze więcej po zakończonej kuracji.

 

Dodam ,że chodziłem do wielu specjalistów próbowałem wieloma metodami się leczyć (np.zastrzyki w oko) i nic nie pomagało.

 

Ta metoda nie jest znana większości naszych lekarzy. Znała ją specjalistka chorób oczu z Wrocławia która przypisała mi Insprę.

 

Mam nadzieję na poprawę i może przy okazji komuś pomogę

 

pozdrawiam Sławek

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Kolejny wylew w prawym oku. OCT jeszcze nie zrobione. Dostalem natomiast skierowanie na przyjecie do szpitala na oddzial okulistuczny i leki w poradni:

- Olfen 100 - 1x1

- Yelox 2x1

- Dexamethason 4x1

- Lotemax 4x1 

Nigdy wczesniej tyle kropli do oczu nie mialem. Co myslicie? 

 

 

 

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Witaj Animowany, powiedz mi proszę jak u Ciebie objawia się taki wylew?

 Pozdr. Artur

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Czy ktoś mógłby opisać jak przebiega zabieg laserem i na czym polega ryzykowność tego zabiegu?

Re: CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!


Slawek07:

Witam, mam 50 lat na CRS choruje od 5 lat.

 

Trafiłem w internecie na metodę leczenia stosowaną w Stanach: http://www.okulista-morawski.pl/choroby-oczu/centralna-retinopatia-surowicza/

 

Leczenie tą metodą trwa 3 msc i polega na przyjmowaniu leku Inspra na serce w małych dawkach. (oczywiście trzeba to skonsultować z lekarzem)

 

Zażywam lek od ponad miesiąca i wydaje mi się ,że jest trochę lepiej.
Napisze więcej po zakończonej kuracji.

 

Dodam ,że chodziłem do wielu specjalistów próbowałem wieloma metodami się leczyć (np.zastrzyki w oko) i nic nie pomagało.

 

Ta metoda nie jest znana większości naszych lekarzy. Znała ją specjalistka chorób oczu z Wrocławia która przypisała mi Insprę.

 

Mam nadzieję na poprawę i może przy okazji komuś pomogę

 

pozdrawiam Sławek

 

Sławek, mógł byś napisać czy pomogła Ci ta metoda?

I jak się nazywa ta lekarka z Wrocławia? I gdzie przyjmuje, bo nie mogę znaleźć odpowiedniego lekarza który by mi pomógł, a mecze się z CRS od ponad roku.

 

 

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Ja brałem Inspra. Nic mi nie pomogło.

Przepisała mi pierwsza okulistka do której trafiłem.

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Przypuszczam że Insprę powinien Ci przepisać bez problemu lekarz pierwszego kontaktu.

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Witam.

Na crs choruję od dwóch lat. Na początku pojawiały się na przemian plamy w polu widzenia raz na prawym raz na lewym oku i same ustępowały. Jednak ok 1.5 roku temu choroba nagle zaatakowała obydwoje oczu. W ciągu kilku dni postąpiła na tyle, że nie mogłem już czytać, a chodzenie po zmroku było prawie niemożliwe. Nawet z kilku metrów nie widziałem ludzi na chodniku. W dzień było trochę lepiej. Leczenie zaczęło się od przyjmowania diuramidu i trusoptu. Bez efektów poprawy. Wykonana została angiografia i stwierdzono obszerny wylew w centralnym punkcie oka lewego, oraz punktowy przeciek w oku prawym. W oku prawym przeciek był poza miejscem centralnego nerwu wzrokowego i zastosowano leczenie za pomocą lasera klasycznego. Po kilku tygodniach widzenie wróciło i nadal jest ok. Do lewego oka podano dwa razy iniekcję leku avastin. Wylew się wchłonął. Po ok 1,5 miesiąca pojawił się niestety ponownie. Zastosowano trzykrotną iniekcję avastinem, tym razem bez powodzenia. Podjęto również potem trzykrotną próbę zabiegu laserowego. Tym razem zastosowano laser mikropulsowy. To również nie przyniosło efektu. Przez cały czas stosowałem diuramid oraz trusopt. Obecnie jestem po kolejnej iniekcji tym razem lekiem eylea i czekam na efekt. Wiele opinii mówi o tym że przyczyną  choroby jest podwyższony poziom kortyzolu w organiźmie. Na początku choroby wykonalem badania i rzeczywiście stężenie kortyzolu było mocno przekroczone. Jednak po kilku miesiącach udało mi się go unormować i do dzisiaj jest na odpowiednim poziomie, a i tak poprawy nie ma. Obecnie odstawiłem diuramid bo tylko niszczył mi organizm i nie przynosił efektów, stosuję jedynie trusopt. To, że jeszcze widzę zawdzięczam mojemu panu doktorowi, który jest wspaniałym człowiekiem. Myślę, że opis mojego przypadku pomoże zrozumieć jak trudna jest walka z crs. A i jeszcze jedno. Uwaga na alkohol!!!! Życzę zdrowia wszystkim.

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

Może troche odswieżę temat. Choruje na CSR od 2015 roku, samo przyszło do mnie na tle dużego stresu, od tamtej pory odwiedza mnie średnio 3-4 razy w roku. Pierwszy rzut oko lewe ( i ciągle w tym oku ) udało się zbić kroplkami Nevanac, drugi raz iniekcja doszlista do oka z Avastinu - tutaj namówil mnie jeden z lekarzy zapewniając mnie że to już nie wróci, to że się pomylił dowiedziiałem się już po 3 miesiącach. Kolejne CSR leczyłem nevanac'iem. Ostatnio doczytałem właśnie u was że diuramid daje super efekty, na ta chwilęjestem po 1,5 miesięcznej kuracji diuramid 2 x jedna tabletka do tego nevanac i kompletnie nic się nie zmieniło. Zdecydowalem sie na kolejna iniekcje wiedząc że może to wrócic ( nie mniej jednak wtedy mi avastin zaleczył csr ) ale nie powiem, żeby efekty były spektakularne, jutro jadę na OCT zobacze jakie sa postepy, iniekcje miałem 4 dni temu. 

W związku z tym że CSR jest przede wszystkim na tle nerwowym i stresowym postanowiłem stworzyc grupe na fb. Nie jest to żadna reklama ani nic z tch rzeczy, uważam, że my wszyscy chorzy na te paskudna doligliwość - chorobe powinni się wspierać na wzajem i wymieniac doświadczeniami, leczeniem, odczuciami itp. Regulować też w ten sposób poziom kortuzolu który przecież jak jest podwyższony stanowi idealne środowisko do rozwijnia się CSR. Grupa nazywa się CSR - czyli świat za chmurką.

Chetnie przyjme nowych użytkownków do grupy na tzw pogaduchy o tej naszej chmurce w oku. Ps. Ostatnio pojawił sie w Łodzi - nie wiem jak w innych miastach laser MLT - jeszcze tego nie przerabialem ale jak to mówią wszystko przed nami.

 

 

Trzeba dbać o siebie

Witam, ja mam crs od blisko 20 lat. Moim zdaniem nie ma to skutecznych leków. Jedyne, co pomaga, to spokój i zdrowy tryb życia, oczywiście bez stresów. Można się wspomóc suplementami, np. proargi 9+, o którym ktoś tu już pisał, jak widziałem albo... ziołami na uspokojenie typu melisa. Ale cudów absolutnie nie należy oczekiwać. To wszystko tylko pomaga w szybszym usunięciu objawów, zagojeniu wysięków ale nie likwiduje przyczyn i nie usuwa blizn, które zostają na dnie oka. Blizny te po latach pogarszają widzenie, zwłaszcza o zmroku i przy dużych kontrastach świetlnych. Dlatego należy dbać o siebie, o zdrowie, żeby nie doprowadzać do kolejnych wysięków. Pozdrawiam.  

Re: Trzeba dbać o siebie


wojtek lis:
Witam, ja mam crs od blisko 20 lat. Moim zdaniem nie ma to skutecznych leków. Jedyne, co pomaga, to spokój i zdrowy tryb życia, oczywiście bez stresów. Można się wspomóc suplementami, np. proargi 9+, o którym ktoś tu już pisał, jak widziałem albo... ziołami na uspokojenie typu melisa. Ale cudów absolutnie nie należy oczekiwać. To wszystko tylko pomaga w szybszym usunięciu objawów, zagojeniu wysięków ale nie likwiduje przyczyn i nie usuwa blizn, które zostają na dnie oka. Blizny te po latach pogarszają widzenie, zwłaszcza o zmroku i przy dużych kontrastach świetlnych. Dlatego należy dbać o siebie, o zdrowie, żeby nie doprowadzać do kolejnych wysięków. Pozdrawiam.  

 

 Moje 5 lat przy twoich 20 ...to pikuś, jednak z upływem czasu muszę powiedzieć, że możesz mieć rację. Na tą paskudą chorobę nie ma sprawdzonego antidotum.

Ja przy kolejnych wysiękach przestałem cokolwiek brać, wiedząc, że kiedyś się samo wchłonie.

Na pewno przy CRS nie pomaga, a wręcz szkodzi .... siedzenie przed monitorem , tabletem, smartfonem czy innym ekranem emitującym niebieskie światło. 

Od pewnego czasu dopada mnie silny ból w oczodole oka z CRS.....promienuje na głowę, przy tym jest tak dokuczliwy, że zamykam oko, aby go zredukować. Niestety jest to coraz częstsze.

Czy ktoś z podobnym przypadkiem się spotkał?

 

CENTRALNA RETINOPATIA SUROWICZ!

U mnie po kilku latach choroby pojawiały się bóle w okresie jesinno-zimowym i były one wyprzedzające względem nawrotu objawów choroby. Oczy bolą też mnie od zimnego potwietrza np.: z klimatyzacji samochodowej.
« poprzednie   | 1 | 2 |