MENU

Publikacje

Środa, 27 kwietnia 2016

Stop dyskryminacji - zmiana zasad wydawania orzeczeń dla pracowników bez widzenia przestrzennego

Czy osoby pełnosprawne, bez widzenia przestrzennego, powinny być eliminowane z rynku pracy przez zbyt rygorystyczne normy? Uważamy, że nie, dlatego popieramy tą petycję.

więcej...
Środa, 27 kwietnia 2016

Prawo jazdy kategorii A również, przy braku widzenia stereoskopowego

Zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2015 r (poz 2247), w przypadku ubiegających się o prawo jazdy kat AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T, przy stwierdzeniu jednooczności można orzec brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów.

więcej...
Sobota, 26 stycznia 2013

Dziennik Zachodni o Thorstenie Meyerze

W Niemczech takie sztuczne oczy wymienianie są raz na półtora roku. W Polsce NFZ płaci za nie raz na pięć lat. Ale są i tacy pacjenci, którzy z jedną protezą chodzą trzydzieści, czterdzieści lat i wtedy wykonanie nowej, idealnej jest bardzo trudne. A proteza oka chroni oczodół i zapobiega jego kurczeniu się.

więcej...
Poniedziałek, 12 października 2009

Dr. Lyndon da Cruz zaprezentował bioniczne oko w Zagrzebiu

Doktor Lyndon da Cruz ze szpitala okulistycznego Moorfields w Londynie, który pomaga ludziom po enukleacji oka, przedstawił pierwsze bioniczne oko podczas swojej wizyty w zagrzebskiej przychodni okulistycznej Svjetlost, z którą współpracuje.
Całkowicie ociemniali mogą widzieć ponownie dzięki bionicznym wszczepom oka.

więcej...
Czwartek, 3 kwietnia 2008

Siatkówczak (retinoblastoma)

Opracowanie o siatkówczaku - najczęściej występującym nowotworze wewnątrzgałkowym u dzieci. Autorzy: prof. dr hab. med. Marek E. Prost, dr Wojciech Hautz.

więcej...
Poniedziałek, 15 października 2007

Pielęgnacja protez ocznych

więcej...
Środa, 26 września 2007

Wady wzroku - orzeczenia o niepełnosprawności

Czyli do jakiego stopnia niepełnosprawności zakwalifikuje nas komisja ZUS, KRUS, bądź Zespół Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

więcej...
Czwartek, 9 sierpnia 2007

Anoftalmia

Czyli wrodzony brak gałki ocznej

więcej...
Sobota, 28 lipca 2007

Widzenie przestrzenne

Dlaczego stereogramy nie są dla nas?

więcej...
Piątek, 27 lipca 2007

Odkopano najstarsze sztuczne oko

W południowo - wschodniej części Iranu archeolodzy prowadzący wykopaliska na starożytnym cmentarzysku, natrafili na sztuczne oko sprzed 5 tysięcy lat. Jest to najstarsza proteza oka, jaką kiedykolwiek znaleziono.

więcej...
Środa, 4 lipca 2007

Protezowanie oczodołu w okulistyce

Interesująca publikacja na stronie ośrodka chirurgi oka lek. med. Piotra Jaworskiego. Artykuł zawiera informacje o rodzajach protezowania oczodołu, przyczynach, sposobach protezowania, rozwoju metod.

więcej...
Środa, 4 lipca 2007

Sztuczne wszczepy oczne i oczodołowe

Informacje z ilustracjami na temat wszczepów oczodołowych z broszury "Choroby oczu" Petera Simcocka

więcej...
Czwartek, 7 września 2006

Moja historia - czyli dlaczego powstała ta strona

Na początku 2005 roku przeszedłem operację usunięcia oka. Przed zabiegiem miałem trochę obaw, przy tym napotkałem ogromne problemy z brakiem informacji w polskim internecie na ten temat, postanowiłem wówczas, że jeśli moja przygoda skończy się pomyślnie, stworzę serwis www aby pomóc innym osobom które znajdą się w podobnej sytuacji.

więcej...