MENU

Jak dobrać epiprotezę?

Kilka praktycznych porad w kwestii protez / epiprotez

 1. Gdzie wykonać epiprotezę?
  Sprawdź naszą listę ośrodków protetycznych, poczytaj dział na forum poświęcony protezom ocznym.

 2. Szklana czy akrylowa?
  Odpowiedzi na to pytanie próbowaliśmy znaleźć na forum między innymi w tych wątkach:

  Wnioski z wątków na naszym forum są takie, że więcej zależy od wykonania niż od materiału, krótkie porównanie:

  • szklana
   • zalety: raczej rzadziej powoduje reakcje alergiczne, gładka szklana powierzchnia dobrze imituje wygląd naturalnego oka. Metoda popularna w Niemczech.
   • wady: może się stłuc, trudniejsze w obróbce - pewne korekty są możliwe w krótkim czasie po wykonaniu pierwszej wersji
  • z tworzywa
   • zalety: nietłukące, łatwiejsze w obróbce przez co lepiej mogą być dopasowane do oczodołu, metoda wyrobu znacznie bardziej popularna na świecie - co może mieć wpływ na szybszy rozwój tej technologii i jakości tworzyw
   • wady: może wystąpić reakcja alergiczna, powierzchnia tworzywa szybciej może ulec zużyciu

 3. Jak dobrać epiprotezę?

  W razie możliwości pojedź z kimś, np ze swoją partnerką/partnerem, z kimś kto szczerze, życzliwie i krytycznie powie ci czy jest ok, samemu nie wszystko zobaczysz, ale niech to twoja decyzja będzie ostateczna, w końcu to twoje "oko"

  W przypadku epiprotezy szklanej - rozważ z protetykiem czy epi ma być dwuwarstwowa (czyli jakby spłaszczona bańka pusta w środku) - czy jednowarstwowe (jedne kawałek szkła, jakby łuska). W moim przypadku lepiej sprawdziła się jednowarstwowa, ale wszystko zależy od oczodołu i implantu.

  Przymierzając epi zrób przed lustrem jakieś grymasy - człowiek nie jest statyczną kukłą, może się okazać, że gdy się uśmiechasz epi układa się nienaturalnie. Oprócz tego przymknij łagodnie (nie zaciskaj) powieki jakbyś spał aby sprawdzić czy oczy naturalnie domykają się podczas snu.

  Jeśli po założeniu czujesz epiprotezę w oczodole (raczej nigdy nie odczujesz tego od razu, odczekaj kilkanaście minut, może pół godziny) jeśli uwiera, lub jeśli coś jest nie tak z kształtem (tęczówki na tym etapie nie da się już poprawić) to poproś o korektę

 4. Co to jest epiproteza modelująca?

  Epiproteza modelująca jest epiprotezą tymczasową, noszoną przez jakiś czas, aby przyzwyczaić oczodół i pacjenta do noszenia epiprotezy. Nie każdy ośrodek stosuje tą metodę, często ten etap jest pomijany i przygotowywana jest od razu finalna epiproteza.

 5. Jak pielęgnować i myć?

  Zalecenia ośrodków protetycznych można znaleźć tu.
  Delikatnie bez mocnego pocierania i drapania.
  Ciepłą wodą z mydłem w płynie, można też zanurzyć na pewien czas w roztworze z solą kuchenną.
  Jak często? - zaleca się codziennie, a jeśli na powierzchni nic się nie osadza, jeśli nie czujesz dyskomfortu to nie musisz jej zawsze wyjmować.


 6. Masz inne pytania?
  poczytaj dział na forum, jeśli na znajdziesz odpowiedzi, zadaj nowe pytanie.


Irek