MENU

Forum - Katarakta czy można później widzieć

Katarakta czy można później widzieć

Katarakta czy można później widzieć

Wiele czytałam o katarakcie i o operacji jej usunięcia. Na stronie leczeniezacmy.pl dowiedziałam się że są dwa rodzaje soczewek. Na lewe oko już prawie nie widzę tak posunęła mi się choroba. Zastanawiam się czy przy tak zaawansowanej zaćmie mam szansę odzyskać wzrok i przy których soczewkach większą?

Katarakta czy można później widzieć

Witaj

Tu nie ma się co zastanawiać nad rodzajami soczewek. Musisz skonsultować swój przypadek osobiście.Bardzo zaawansowana zaćma może powodować ślepotę. W Twoim przypadku pewnie nie jest tak źle ale to nie zwalnia Cię z obowiązku dbania o siebie. Marsz do okulisty !

Pisząc językiem laickim zaćma to zmętnienie soczewki oka, na powierzchni tej soczewki tworzy się taka mętna błona. W trakcie zabiegu usuwa się tą błonę  a na jej miejsce wszczepia się sztuczną, która już nigdy nie zmętnieje.

Soczewki są dobierane do wady wzroku - w przypadku zabiegów przeprowadzanych prywatni. W przypadku zabiegów z NFZ wszczepiane są soczewki "0", gdyż tylko takie są refundowane. Czas oczekiwania  na zabieg usunięcia zaćmy z NFZ (z tego co wiem w całej Polsce jest podobnie) od 4- 6 lat. Wiem że czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy powstałej pourazowo ( np po zabiegu witrektomii jest krótszy) to kilka miesięcy . W prywatnych klinikach na taki zabieg czeka - 3 tygodnie - bo trzeba wykonać podstawowe badania dopuszczające do zabiegu w znieczuleniu kropelkowym. Koszt takiego zabiegu prywatnie - jedno oczko - 3000 do 5000 zł. Do wyboru są soczewki korygujące plusy, minusy, progresywne - dwuogniskowe, toryczne - cylindryczne  - niestety szkoda że tylko prywatnie. 

W trakcie każdych konsultacji lekarz okulista powie Ci o stopniu zaawansowania zaćmy i na bank zaleci zabieg jej usunięcia. Czym szybciej dasz zbadać swoje oczy tym lepiej dla Ciebie. Problem polega na tym że jeśli zdecydujesz się na zabieg prywatnie mocno zaawansowana zaćma może uniemożliwić ustalenie prawdziwej wady wzroku. 

Sam zabieg nie jest straszny. Różni ludzie go różnie odczuwają- jedni czują dyskomfort inni nic nie czują. Za to efekty są piorunujące. Spotkałam już w swoim życiu kilkadziesiąt osób które przeszły ten zabieg i wszystkie do co jednej mówiły to samo - " ale jasno" , bez względu na to czy robiły to z NFZ czy prywatnie.Co więcej żałowały że wcześniej się nie dały zoperować tylko czekały nie wiadomo na co.

Oczywiście są i skutki uboczne , ale o tym to już Cię lekarz poinformuje w swoim gabinecie.

Trzymam kciuki i pozdrawiam

Asia 

Katarakta czy można później widzieć

Witam Wlasnie dzis bylismy odwiedzic 88 -letnia babcie mojego meza ktora jest po 2 zabiegach zmian soczewek  ostatni zabieg byl rok temu a pierwszy rok przed jeszcze  na jednym oku zacma byla tak silna ze zrenica byla praktycznie w kolorze mleka. 

 Ja babcie prowadzilam do okulisty do zwyklej przychodni okulistka jak zobaczyla stan wzroku na wniosku napisala adnotacje- - pilne-- poradzono nam napisac podanie do dyrecji szpitala z prosba o wczesniejszy zabieg.  Stosunkowo szybko tj po kilku m=cach zostala wezwana na badanie kwalifikacyjne do zabiegu i tydzien po badaniu na oddzial,

Jest to pobyt jednodniowy zabieg rano po wieczornej konsultacji jesli nie ma komplikacji to do domu. Takie zabiegi to pikuś Babcia widzi wszystko super z bliska i z daleka  nie uzywa okularow   Nie ma sie czego bac troszke zaboli i bedzie po wszystkim.

Katarakta czy można później widzieć

Ja też mam zaćmę (między innymi).. Moja źrenica jest w złym stanie, ale lekarze nie chcieli się podjąć nawet kosmetyki. Jednak ostatnio pewna pani doktor pomyślała, że może przy okazji 'prostowania' oka usunie zaćmę. Póki co czekam już od września na telefon..