MENU

Forum - olej silikonowy w oku

olej silikonowy w oku

olej silikonowy w oku

Witajcie

W maju miałam zabieg witrektomii, podanie oleju silikonowego do oka. Planują mi go wyjąć we wrześniu i bardzo się tego obawiam.

Boję się że potem znów mi się siatkówka odwarstwi.

Czy jest tu ktoś kto miał wyciągany olej i może podzielić się doświadczeniami?

olej silikonowy w oku

Mój syn chodził z olejem w oku( tez z powodu odwarstwienia) 2 lata. Spowodował on zaćmę. W tej chwili jest po usunięciu oleju, wszczepie soczewki. Sprawa jest świeża - na razie przyjmuje leki  - krople, maści i wraca do siebie. Minął miesiąc. Jesteśmy po dwóch wizytach kontrolnych. Mam nadzieję, że wszystko będzie  dobrze.

Każdy przypadek jest indywidualny. U nas nie było wyjścia. Chłopiec jednooczny a siatkówka w widzącym oku wciąż się odwarstwiała. Olej przytwierdzał ją i zostawiono go na tak długo jak się dało.

olej silikonowy w oku

U mnie trzykrotnie lekarze próbowali usunąć olej ale za każdym razem kończyło się jego wymianą bo podczas zabiegów okazywało się,, że siatkówka po usunięciu się nie utrzyma dlatego więc obecnie mam już olej w oku 2 lata.

olej silikonowy w oku

u mnie były dwie próby wyjęcia, jedna nieudana (w sumie rok miałam olej) a druga dwa dni temu, na razie jest w siatkówce jeden otwór do laserowania na wizycie kontrolnej ale reszta przylega, oby jak najdłużej...

olej silikonowy w oku

ja miałam olej w oku po operacji 1,5 miesiąca. Było bardzo wysokie cisnienie i musieli mi usunąć. Odpukać siatkówka trzyma się już 1,5 roku. Oby jak najdłużej, bo drugiego oka nie mam.

olej silikonowy w oku

Witam, jestem tu nowa, mam na imię Justyna i mam 25 lat.  Mam olej silikonowy od 4 lat w oku... Zaczęło się od podania gazu w klinice w Poznaniu. Po wchłonięciu okazało się że siatkówka nadal jest odwarstwiona. Kolejny zabieg był już z podaniem tego oleju. Po podaniu zauważyłam że źrenica w operowanym oku przestała się powiekszać i z biegiem czasu zaczęłam widzieć corazgorzej aż doszło do zezowania... w obecnej chwili nic nie widzę na to oko. Udałam się w tej sprawie do prywatnej kliniki w Bydgoszczy do OFTALMIKI tam trafiłam pod opiekę Docenta Jakuba Kałużnego. Szczery człowiek ! Nie owija w bawełnę ! :-) dowiedziałam się że najprawdopodobniej podczas drugiej operacji uszkodzono mi nerw wzrokowy, byłam załamana... stąd ta nie powiększająca się źrenica, jednakże 100% nie daje ponieważ w oko wdała się zaćma i nic stwierdzić się nie da póki oko nie zostanie otwarte... Odradzano mi tego zabiegu pomijając fakt że oleju nie miałam wymienionego przez 4 lata... Prosiłam tak długo aż Docent Jakub zgodził się na próbęoddratowania tego oka. Kolejny zabieg już (albo dopiero, patrząc po wpisach innych użytkowników) trzeci, odbędzie się 07.07 2014 r o godzinie 7:00 kilka dni po zabiegu dam znać co z tego wyszło... Co do kliniki w Poznaniu na ul. Długiej 2 miałam więcej nieciekawych przygód... Kochani ! Jeśli nie chcecie być potraktowani jak "świnia" na taśmie do uboju, to odradzam tego miejsca ! Jeśli ktoś chce poznać więcej szczegułów piszcie na mój adres e- mail. Pozdrawiam.

olej silikonowy w oku

Hej Justyna!

Bardzo dużo przeszłaś,oby teraz było tylko lepiej. Daj znać!

Ja miałam 08.07.14 płukanie oleju, w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Świetni lekarze, narzekać nie ma na co :)

Też mam zaćmę, ale podobno z usunięciem się nie śpieszy. Ciekawi mnie tylko ile moja siatkówka bez oleju wytrzyma..  

olej silikonowy w oku

7.08.2014 minie miesiąc od zabiegu. Usunięto mi olej i zastąpiono go gazem. Po wybudzeniu z narkozy zastanawiałam się czy w ogóle coś przy tym oku robili bo praktycznie nie czułam bólu i nie czuję go do teraz :)  Póki co siatkówka przyłożona ale... tak jak była mowa wcześniej nerw wzrokowy jest blady- niby oznacza to bardzo duże uszkodzenie...  Dziś miałam w zasadzie ostatnią pooperacyjną wizytę - widzę coś dołem i lewą częścią oka od strony skroni, reszta zamazana. Podczas zabiegu wystąpił problem ponieważ moja sztuczna soczewka okazała się zmętniała i uwaga cytuję "... próbowałem to zmętnienie zeskrobać, usunąć różnymi nożami ale niestety nie dało się do końca..."po tej informacji z nożem aż sobie syknęłam ;).

Oko operowane nie reaguje na światło tak jak powinno, niestety światło się rozprasza ( trenując w domu to oko miałam inne wrażenie ale najprawdopodobniej to moja psychika (mechanizm obronny)... ) Jest możliwość usunięcia tej sztucznej soczewki ale (kolejne ale) w innej klinice iii ... UWAGA - może nastąpić zanik gałki ocznej... Supper :D marzyłam o tym od 23 roku życia ;) Ludzie co to jest ? Zanik gałki ocznej ? Po tym to jedyne etapy, które przychodzą mi do głowy to : zanik gałki ocznej\usunięcie oka\sztuczne oko\przeszczep ? Jakaś porażka... Mam czas jeszcze miesiąc żeby się nad tym wszystkim zastanowić... Podobno rzadko kiedy wszczepiona sztuczna soczewka mętnieje... Wymiana jej wiąże się właśnie z tym zanikiem... Co robić ? Ma ktoś pomysł ? Wybaczcie jeżeli kogoś uraziłam swoimi żartami ale po tych 3 zabiegach to już chyba jedynie pozostał mi śmiech... Bo płacz już był na samym początku... 

 

 

 

 

olej silikonowy w oku

Hejka Larwa :)

Fakt, też mnie ciekawi to jak długo bez oleju siatkówka wytrzyma - skoro po pierwszym zabiegu w Poznaniu trzymała się aż około 6 tyg póki gaz się nie wchłonął i nie ujrzeli że operacja nie wypaliła... Nasuwa się pewne pytanie - po co ten olej ? skoro po 4 latach znów mam gaz w oku i niby teraz jest wszystko "super" ?  Olej spowodował jedynie zmętnienie tej soczewki a ta soczewka jakąś alergię- choć nie powinna :D Mam różowe oko choć prawie się wszystko ładnie zagoiło. Powód - uczulenie na materiał z którego ta soczewka jest zrobiona. Jeszcze jedna sprawa- Zauważyłaś może że kiedyś gałkę oczną opasano opaską aby przyłożyć siatkówkę ?  Wydaje mi się że było to bardziej skuteczne niż teraz te ich gazy i oleje sylikonowe...  

olej silikonowy w oku

To opasanie siatkówki dalej się stosuje tylko jak odpowiednio wcześnie się przyjdzie-jak siatkówka nie jest za bardzo odwarstwiona. 

Ja jak teraz myślę z perspektywy czasu to mi z olejem wcale nie było źle, widziałam na żółto i niewyraźnie ale coś tam widziałam. Co prawda spowodował on zaćmę, ale chociaż wiedziałam że coś przytrzymuje siatkówkę. Wczoraj też byłam na kontroli pooperacyjnej,  niby jakoś się bez oleju trzyma, ale mnie to oko boli i widzę źle. W przyszłym roku jak się doczekam terminu usuną mi zaćmę. Oprócz tego mam w sierpniu na drugie oko laser zabezpieczający, trochę się załamałam, ale chyba lepiej zminimalizować ryzyko odwarstwienia na drugim oku...

Co do Twojej sytuacji Justyna podziwiam Cię za to podejście. Dobrze, że potrafisz się z tego śmiać. Ten lekarz jakiś dziwny, już mógł Ci o tym nożu nie mówić :D Jak to się stało, że już miałaś tam sztuczną soczewkę? Miałaś wcześniej usuwaną zaćmę? Jak wygląda u Ciebie sytuacja z drugim okiem?   Wydaje mi się, że gałka oczna nie zanika szybko, choć nie orientuje się w tym temacie.  Trzymaj się, głowa do góry!!

olej silikonowy w oku

Podejście jak podejście tak btw Larwa jak masz na imię, bo nie będę tak brzydko się do Ciebie zwracać :P 

Zaczęłam coraz gorzej widzieć na oko, więc udałam się do okulisty ( opłacam tego ch... wraz z moim zakładem pracy... Lux Med) Koleś mi powiedział że on wie co mi jest ale jak ja chcę się dowiedzieć to mam sobie zrobić badanie dna oka z podaniem kontrastu... Nie dość że dowiedziałam się że tego oni nie fundują to około 2 tygodni muszę sobie poczekać... i około tygodnia czasu będę żółta :D pracuję w Banku... Gdybym wyjechała z żółtą skórą to sorry ale od razu by mnie wysłali do domu... Pomimo tego zapisałam się na to badanie... Okulista nie przeprowadził ze mną dokładnego wywiadu... Chodziłam na siłownie - nawet mnie nie zapytał o to , nie powiedział mi że nie mam dźwigać itp. Przed tym badaniem jakoś tydzień przed wracając z zakupami do domu, wbiegłam sobie po schodach odłożyłam zakupy i w tym momencie zaczęło coś mi to oko skakać, zaczęłam mieć dziwne przewidzenia jakby coś koło mnie przebiegło itp, chwilę po zaczął mi "wyskakiwać" obraz... Miałam wadę -7,5 na lewym na prawym mam -4,5 do dziś. Nosiłam soczewki na obu oczach. Pierwsza moja reakcja to zdjęcie soczewki z lewego oka bo pomyślałam że się jakoś uszkodziła...
Położyłam się na parę godzin spać, obudziłam i było to samo co w soczewce... Zadzwoniłam do przyjaciółki oczywiście wygoniła mnie do lekarza, ja przed odpaliłam komputer i wygooglowałam sobie co to może być. Od razu dotarło do mnie że to odwarstwienie siatkówki... Pojechałam na ostry Dyżur do szpitala, tam czekałam z jakieś 4 h aż ktoś się mną zajmie bo przecież to nie było zdarzenie powypadkowe... Zbadali mnie i nakrzyczeli na mnie że mi się to od kilku lat musiało odklejać !!! Byłam w szoku... ale i tak musiałam kolejną godzinę poczekać aż jakaś specjalistka przyjedzie żeby mi dokładnie wszystko wyjaśnić i zrobić badanie dna oka bez kontrastu... Tak jakby USG z wydrukiem. Stażystka się podniecała tęczowym wzorkiem na zdjęciu :D który oznaczał odklejenie się siatkówki w tym miejscu :D Od razu kazali mi zawołać ojca i decyzja - gdzie zabieg. Nogi się pode mną ugięły... Tata też z łzami w oczach był, tym bardziej że choroby oczu u mnie w rodzinie to norma... Jedynie brat jakoś się uchował bez zabiegów... Decyzja Poznań bo tam "najlepsi" specjaliści... Operacja z podaniem gazu była, oraz usunięciem soczewki... Po widziałam bosko jak nigdy ! ( pominę ból i późniejsze komplikacje...)  około 6 tygodni po dowiedziałam się że siatkówka znów się odkleiła i w ciągu 2 tygodni muszę być znów operowana... Musiał minąć jakiś odstęp pomiędzy jednym a drugim zabiegiem... Tym razem podali mi olej i zaczęło się wszystko walić... Olej spowodował zmętnienie soczewki, źrenica przestała się rozszerzać - reagować na światło... Czułam się jak cyborg z tym okiem...( tym bardziej że od urodzenia miałam duże źrenice, więc wyglądało to strasznie i nadal tak jest a nawet gorzej bo oko zaczęło zezować... )  Psychika mi ostro siadła... Choć jestem silną osobą to był dla mnie cios poniżej pasa - zero siłowni, zero biegania... moje marzenia ze służbą wojskową w jednej chwili prysły... Musiałam nauczyć się żyć na nowo... w Poznaniu powiedzieli mi że źrenica nie rozszerza się przez olej... po 4 latach po 1 zabiegu przeniosłam cała kartotekę z Poznania do rodzinnego miasta do Bydgoszczy do OFTALMIKI. tam właśnie dowiedziałam się że wciskali mi kit w Poznaniu... zerowa reakcja źrenicy na światło to uszkodzenie nerwu wzrokowego... ale nic nie mogli mi w 100% powiedzieć bez otwarcia tego oka... Dlatego zgodziłam się na 3 zabieg. Teraz już wszystko jest jasne... ale nic mi nie da podanie do sądu tych "super" specjalistów z Poznania bo i tak nie wygram z nimi... Na chwilę obecną już chyba ten gaz wsiąkł w oko, przez to zmętnienie prawie nic nie widzę... reaguje na światło tzn widzę światło ale za bardzo się rozprasza to światło... Nie wiem coby było gdybym poddała się kolejnej operacji... Kusi mnie to ale jak mam mieć sztuczne oko to chyba podziękuję... Nie żebym miała coś do protez, wiele toby chyba nie zmieniło bo i tak oko jest ślepe ale pierwszy raz boję się zaryzykować... Zanik gałki ocznej pewnie prowadził by właśnie do protezy... Porażka jednym słowem ale takie życie i nie możemy się poddawać ! :). Larwa- zabezpieczenie laserowe oka ? dlaczego i kiedy to robią ? Na "zdrowym" noszę soczewkę wada -4,5 nic się tam na szczęście nie dzieje ale za każdym razem jak idę zbadać to zoperowane oko więcej czasu poświęcają właśnie prawemu oku, ze względu na to że tamto już jest stracone... Kończę leczenie lewego oka, ryzyko jest zbyt wielkie...        

 

olej silikonowy w oku

Mam na imię Jowita, ale w larwie nie ma nic brzydkiego :D

Justyna czyli oni już nic nie mogą z Twoim okiem zrobić? Zaproponowali Ci jakieś alternatywy? Na to chore oko widzisz jedynie światło czy coś więcej? Boli cie to oko? co za dranie ci lekarze z Poznania, niby błąd każdemu może się przytrawić ale powinni ci chociaż powiedzieć! Spróbować naprawić swój błąd!

U mnie z odwarstwieniem hisotria wyglądała tak:
byłam na wymianie studenckiej w Hiszpanii i tam pewnego dnia jak się obudziłam zauważyłam,że widzę błyski światła i ciemne plamy.. pomyślałam, że ostatnio często bolała mnie głowa więc to może przez te migreny widzę słabo (internet potwierdził tę możliwość), bo jakimś czasie błyski ustały ale nie widziałam pół obrazu, tylko taką ciemną plamę.. poszłam do lekarza uniwersyteckiego bo był darmowy tam a on dał mi krople i powiedział że mam zapalenie spojówek XD już wtedy myślałam, że chyba to jednak coś poważniejszego ale do okulisty nie poszłam bo został mi miesiąc do powrotu do Polski i stwierdziłam że lepiej będzie iść na miejscu. Poszłam do okulistki w Malborku, która NIC nie widziała choć patrzyła przez ten przyrząd do badania siatkówki (z lusterkami). Wysłano mnie do Elbląga na USG i stamtąd trafiłam do UCK w Gdańsku gdzie zaskoczyła mnie ogromnie profesjonalność i fachowość lekarzy a przede wszystkim stosunek do pacjenta. Tam mi wszystko na spokojnie wytłumaczyli i w przeciągu dwóch tygodni miałam przeprowadzony zabieg laserem argonowym,po tym laserze wszystko wydawało się być w porządku. Czasem widziałam błyski, ale widziałam dobrze. Po dwóch miesiącach miałam powtórzony zabieg. A potem, jakoś po dwóch tygodniach wzork prawie zupełnie straciłam,widziałam jedynie skrawek światła, nic poza tym. Poszłam od razu do UCK w Gdańsku, gdzie już zostałam i w przeciągu dwóch dni miałam witrektomię (20.05.2013). Był to dla mnie trudny okres, zwłaszcza że miałam dużo planów. Olej usunęli mi dopiero 10.07.2014. Stan na dziś-widzę źle (może to przez zaćmę) i oko często boli. Drugie oko się jakoś trzyma, choć lekarze zauwazyli pewne zmiany na siatkówce dlatego chcą mi zabezpieczyć laserowo. Ma to zapobiec jej odwarstwieniu. To wygląda ta, że oni strzelają z takiego jakby pistolecika. Mam nadzieję,że moje lewe oko (te "zdrowe") wytrzyma bo jak nie to.. koniec. Z olejem nie mogłam czytać (zakłałam opaskę) bez oleju już w ogóle nie komentuje. Gdyby historia się powtórzyła to nie byłabym zdolna do pracy. Szkoda, że jeszcze medycyna w okulistyce jeszcze nie jest tak dobrze rozwinięta. Ale może jeszcze coś się posunie do przodu i będą przeszczeby oczu, albo coś idealnie rozwiązującego problem odwarstwień siatkówki ;)

olej silikonowy w oku

Witam!

Ja też mialem odwarstwiona siatkowke w lewym oku. Mialem witrektomie w Klinice okulistycznej w Katowicach. Operowal mnie Dr.Cywinski. Sama operacja trwala ok 2 godzin na szczescie mialem znieczulenie ogólne. Podajże po 3 miesiacach mialem usuniety olej silikonowy z tego oka i tu rowniez mialem znieczulenie ogolne. Podczas jednej kontroli pani ordynator zapytala dlaczego nie mialem wszczepionej soczewki bo juz podczas usuwania oleju powinna byc ona wszczepiona. Wiec wybralem sie prywatnie do tego lekarza i okazalo sie nagle ze rzeczywiscie musi ona byc wsczepiona. W Nowej soli mialem wszczepiona soczewke i przy okazji usunieto mi resztki tego oleju ale nadal widze takie czarne plamki w tym oku. Ale to co mnie smieszy w tym wszystkim jest to ze ta soczewka musi byc rowniez usunieta i zostala wszczepiona nowa soczewka toryczna. Zabieg kosztowal mnie 4.900zl + wizyt. Operowal mnie jeden z najlepszych specjalistow na swiecie. Jakis profesor z Rosji przyjezdza raz na dwa miesiace do mojego miasta i wykonuje wlasnie takie zabiegi. W tej chwili troszke poprawa jest ale szału nie ma. Larwa a posiadasz rente socjalna?

Pozdrawiam

olej silikonowy w oku

To widzę że do mnie fachowe podejście w Poznaniu mieli... Po podaniu oleju czekać miałam 3 lata na usunięcie go... a że przeniosłam wszystkie dokumenty do Bydgoszczy tu gdzie mieszkam no to około 4 lat... Wiesz Jovik ;) jeszcze nie zapytałam czy prywatnie przy kolejnym zabiegu nie usunęli by mi niechcący oka xD ... nie wiem już sama co mam o tym wszystkim myśleć... Zapalenie spojówek ? zaje... xD Specjalistów mamy najcudowniejszych w tym kraju ha ha ha ... Wiesz może się coś "posunie" nie koniecznie z technologią xD a raczej nie w PL xD Co do widzenia widzę światło ale niby się mi rozprasza... niby to przez uszkodzony nerw jest... a ja czuję że to kuźwa ta zmętniała soczewka a nie nerw... ale mimo wszystko iść na kolejny zabieg a już raczej operację -bo usunięcie sztucznej soczewki tak zostało fachowo nazwane przez moje okulistę... i wrócić bez oka to tak jakoś mało kusząca propozycja jak dla mnie xD 

Kompletnie nie wiem co mam robić...  

 

ipmarcik11 - Co do prywatnej operacji to też muszę się nad tym zastanowić ale jeszcze nie teraz ... Mam 26 lat ale póki  co chcę jeszcze troszkę nacieszyć się własnym okiem, może tak około 40 dam im się tym okiem pobawić xD... Choć czasami mam wrażenie że wygląda podobnie jak sztuczne... Oko mnie nie boli po usunięciu oleju tzn... :D czasami mnie rwie ale po tych 4 latach to dla mnie pikuś... ;)     

olej silikonowy w oku

Szczerze mówiąc to Polska wcale taka zacofana nie jest, mamy bardzo dobrych lekarzy ale NFZ szwankuje ;P  Wczoraj miałam laser argonowy na lewym oku, tym widzącym i podobno tam siatkówka była już przedarta ehh ale ma być teraz jakoś ustabilizowane. Tylko na jak długo? A jak tam u was?

olej silikonowy w oku

Hej,  moja   historia z olejem sylikonowym w oku zaczęła się  w 1994 r  po wypadku,  rana drążona oka lewego (odprysk kamienia)  operacje były  przeprowadzane  w : Klinika wypadkowa  Frankfur / Main  2 wiktrektomie -  nie udane,  pilne skierowanie do Niemieckiego Centrum Okulistycznego  Szpital Uniwersytecki  w Marburgu/ Niemcy. W ówczesnym czasie chyba była to metoda zupełnie nowatorska,  wielokrotnie operował mnie Profesor Krool  znakomitość w dziedzinie okulistyki,  miałem podawany parokrotnie olej sylikonowy z założeniem  plomby  w postaci  opaski dociskowej, olej  nosiłem w oku  łącznie 6 lat,  śmiałem się  że  co rok,  jadę  na przegląd ( wymiana oleju )  niestety  nie  przyniosło to oczekiwanych rezultatów, ostatnie spuszczenie i wyjęcie opaski  robiłem  w Gdańsku u Pani docent Raczyńskiej, którą poznałem  kiedy praktykowała u Profesora Kroola, reasumując  oko jest niewidzące i brzydko wygląda (  zachodzi bielmem ) moi bliscy są  przyzwyczajeni, ja też  ale obcy, zwłaszcza dzieci ( nie mam o to pretensji bo to dzieci )  potrafią  biegać za mną w super markecie   krzycząc     " Mama  patrz jakie ten Pana ma oko  !!!"  Mamy na ogół przepraszają  a ja się  śmieję  choć napiszę szczerze zaczyna to być troszeczkę męczące,  próbowałem  nosić malowaną  soczewkę kosmetyczną, koszt ok 1200 zł, bardzo dobry wyrób, niestety  moje oko choć nie widzi  to żyje swoim życiem,  przy próbie noszenia było podrażnione , bolało  więc wróciłem do punktu wyjścia, może ktoś  z forumowiczów  ma dobre namiary,  chciałbym zrobić  kosmetykę gałki/ źrenicy tak  aby nie straszyć dzieci na ulicy oraz  podnieść swój komfort życia.

 

 

olej silikonowy w oku

Witam :) 

 

U mnie również podjęto próbę usunięcia oleju, lecz siatkówka odwarstwiła się ponownie w ciągu 24h. Dlatego podjęliśmy decyzję, by nigdy nie usuwać oleju, ponieważ nie ma to sensu w moim przypadku. Olej jest bardzo skuteczną metodą podczas odwarstwienia. W większości przypadków lekarze decydują się na pozostawienie dożywotnio oleju w oku, lecz moi Drodzy jest jedna rzecz, o której lekarz prowadzący ma obowiązek Was poinformować, mianowicie: olej niszczy włókna siatkówki, więc z biegiem lat siatkówka zostanie doszczętnie zniszczona. Olej pomaga w odwarstwieniu, lecz wprowadza również dużo chaosu. Pozdrawiam :)  

olej silikonowy w oku

Witam 

Ja mam olej silikonowy w oku od 5 lat bez żadnej wymiany czy płukania na dodatek mam jaskrę wtórną kilka razy miałem gigantyczne skoki ciśnienia że nawet duże dawki manitolu w kroplówce nie pomagały. Od pewnego czasu przyjmuje leki przeciw jaskrowe i jest spokój. Przebieg mojego przypadku opisałem na forum o temacie nowy na forum, nowa historia. 

olej silikonowy w oku

Larwa z tego co mi się wydaje leczysz się w UCK w Gdańsku ja również, chętnie wymieniłbym się doświadczeniami

olej silikonowy w oku

Tak, UCK w Gdańsku. Podaj maila to napiszę do Ciebie.

olej silikonowy w oku

Witam,

Rok temu miałem wypadek, kawałek metalu wbiło mi się w lewe oko. Wykonano mi śródgałkowe usunięcie ciała obcego, z wypełnieniem olejem. Po pięciu miesiącach olej został wymieniony. Aktualnie  widzę tylko zarysy kształtów. Ponieważ nerw wzrokowy uległ obumarciu nie zakwalifikowano mnie do przeszczepu rogówki i nic więcej w chwili obecnej nie da się zrobić. Ostatni zabieg był wykonywany w Katowicach przez doktor Stępień. Czy ktoś ma podobny problem lub zna jaka inna możliwość przywrócenia wzroku? Czy konieczna jest ponowna wymiana oleju, jeżeli od ostatniej minęło 7 miesięcy?