MENU

Forum - 2 w 1: wszczepienie soczewki ??? praca jako laborant??

2 w 1: wszczepienie soczewki ??? praca jako laborant??

2 w 1: wszczepienie soczewki ??? praca jako laborant??

Witam wszystkich jako nowy forumowicz a i obserwator tej stronki :)

Otoz w wieku 3 lat ujawnila sie u mnie wrodzona zacma. Soczewke zostala usunieta. Od tamtej pory oko pozostalo samo sobie, nie proponowano wszczepienia sztucznej soczewki ze wzgledu na fakt ze oko ciagle roslo. Teraz mam 26 lat i podobno nie mam szans na widzenie na lewe oko poniewaz nerw wzrokowy sie rozleniwil. Fakt okulista badajac mnie zastosowal bardzo silne soczewki i niewiele widzialem na to oko, ale moze po wszczepieniu soczewki do oka widzenie  by jednak wrocilo?? Czy ma ktos moze jakies doswiadczenie? Moglby mi cos doradzic? Bede bardzo wdzieczny.

Prawa jazdy niestety chyba nie bede mogl zrobic przy wadzie -3.0 na "zdrowe" oko. W poniedzialek ide do lekarza medycyny pracy, bo bede pracowal jako laborant w labie chemicznym. To moja druga praca w tym charakterze ale w poprzedniej niezbyt dokladnie mnie zbadali i nikt nie wiedzial o moim oku, a zaswiadczenie o zdolnosci do pracy dostalem. Wiec moje 2 pytanie: czy lekarz badajac mnie (bedzie tez badanie okulistyczne) moze uznac mnie za niezdolnego do pracy laboranta (chodzi tu o prace z odczynnikami chemicznym, a stosuje sie przeciez zawsze okulary ochronne, oraz o prace z monitorem, choc tego malo, bo glowne zadanie to przygotowanie probek a nie ciagle siedzenie przed kompem jak w biurze). Czy istnieje jakis spis zawodow zabronionych/niewskazanych do wykonywania przez jednoocznych?

Boje sie ze lekarz nie pozwoli mi pracowac a wlasnie sie przeprowadzilem do innego miasta i byloby ciezko bez pracy, a poza tym taka praca mi sie podoba i tyle. Kiedy bralem zaswiadczenie na studia lekarz medyzyny pracy nie widzial przeciwwskazan.... 

Dzieki za poswiecony czas na przeczytania i czekam na wasze odpowiedzi.

Pozdrawiam

Pawel

2 w 1: wszczepienie soczewki ??? praca jako laborant??

Moglbys troche jasniej! To znaczy , ze ty nie masz wcale soczewki w swoim oku a lekarz okulkista zaklada ci jakies soczewy podczas badania i karze czytac litery na tablicy podswietlonej?  Malo sie znam na okulistyce ale chyba bez soczewki nic nie mozna zobaczyc.. 

2 w 1: wszczepienie soczewki ??? praca jako laborant??

jeszcze takie male info : mojej kolezanki corka starala sie do liceum o profilu informatycznym i majac wade wzroku w oczack  -4 i -4,5 nie dostala zdolnosci od lekarza medycyny pracy.  O prawo jazdy tez bym sie nie martwila; wielu jednoocznych z tego portalu ma prawko. Moja jednooczna kiolezanka z pracy z wada zdrowego oka  spokojnie zrobila prawko.  Ja obstawiam, ze lekarz w poniedzialek podpisze zdolnosc tylko co najwyzej zapisze jakies specjalne wymagania w kwesti ochronnej zdrowego oka typu: okulary, dobre oswietlenie i jesli masz umiarkowany stopien niepelnosprawnosci to bedzie skrocony czas pracy. Powodzenia i cierpliwosci do poniedzialku niedaleko!

Pochwal sie jak poszlo!!

Re: 2 w 1: wszczepienie soczewki ??? praca jako laborant??


ronia 73:
Moglbys troche jasniej! To znaczy , ze ty nie masz wcale soczewki w swoim oku a lekarz okulkista zaklada ci jakies soczewy podczas badania i karze czytac litery na tablicy podswietlonej?  Malo sie znam na okulistyce ale chyba bez soczewki nic nie mozna zobaczyc.. 

 Dokladnie, nie mam soczewki w oku od 1985r. a badanie polegalo na zalozeniu okularow u okulisty i zwiekszaniu mocy soczewki przez ktore i tak nic nie widzialem....

Dzieki za dobre slowo. Odezwe sie po poniedzialku :) 

 

2 w 1: wszczepienie soczewki ??? praca jako laborant??

Witam! Jestem Twoją rówieśniczką, laikiem w kwestiach okulistyki a to co wiem w problematyce zaćmy jednoocznej wynika z tego że mój roczny synek też urodził się z zaćmą na prawym oku.

z tego co się orientuję: twój zasadniczy problem nie leży w soczewce tylko w mózgu. skoro nie widzisz w soczewce nagałkowej nie będziesz widział przy wewnątrzgałkowej (z optycznego punktu widzenia dla oka nie ma prawie żadnej różnicy jaka to soczewka).

Wydaje mi się że twoim problemem jest brak widzenia obuocznego. nie podałeś istotnych inforamcji: czy do 3 roku życia miałeś widzenie obuoczne? jak byłeś po usunięciu zaćmy rehabilitowany? (rehabilitacja dzieci po zaćmie jednoocznej to przede wszystkim zasłanianie oka zdrowego+wyrównywanie wady refrakcji soczewkami bądź okularami) czy nosiłeś okulary?

bo skoro nie widzisz na to oko to zdaje się że coś zaszwankowało w twojej rehabilitacji i jeśli przez lata "nie używałeś" tego oka to straciłeś widzenie obuoczne - mózg wyeliminował z widzenia oko które dawało mu słabszy  (z powodu dużęj wady refrakcji) obraz (bo nie był taki sam jak z oka zdrowego). jeśli tak się stało to zainteresuj się czy dało by się w twoim wieku to oko porehabilitować i zmusić do patrzenia.

pozdrawiam kaśka

 

 

 

 

 

Re: 2 w 1: wszczepienie soczewki ??? praca jako laborant??

A Kornik napisał: <i>Prawa jazdy niestety chyba nie bede mogl zrobic przy wadzie -3.0 na "zdrowe" oko.</i>

A ja mu na to mówię:

Spoko luzik Kornik! śmiech

 Ja mam -2,5 na prawe, a w lewym nie mam soczewki tylko szkło kontaktowe +12,0.

Zdałam prawo jazdy za pierwszym razem :)

A jak szłam sie zapisywać to od razu spytałam czy w mojej sytuacji mogę się starać o prawo jazdy, a pani mi powiedziałą że była nawet osoba która widziałą tylko jedym okiem i spokojnie może jeździć.

Także chłopie rób prawko, bo jeżdżenie autem jest superrr :)

 

Ale jeszcze wracając do kwestii tego co Ci lekarz robił na wizytach... Dziwi mnie to. Ja miałam zabieg usuwania soczewki po urazie i zaraz po opercaji dostałam szkło kontaktowe. Zakładam je od 17 lat i oko ładnie pracuje, a lekarze się dziwią że tak ładnie w nim widzę, a warunki do wszczepu są super.

Własnie za tydzień mnie czeka wszczep i troche sie boję, szperam po internecie i włąśnie przypadkiem trafiłąm tu.

Pozdrawiam wszystkich :)

Re: Re: 2 w 1: wszczepienie soczewki ??? praca jako laborant??

Witam!

 A mogłabyś napisać gdzie będą Ci wszczepiać te soczewke?

                                                             Pozdrawiam