MENU

Forum - Dwojenie jednooczne diplopia

Dwojenie jednooczne diplopia

Dwojenie jednooczne diplopia

Witam, mama 44 lata, bez większych problemów ze wzrokiem wcześniej (okularów nie noszę) od prawie 2 msc. zmagam się z następującym problemem czyli dwojeniem jednoocznym zarówno na prawym i lewym oku. Problem wystąpił po przechorowaniu COVID, wpływ mogła mieć też terapia manualna w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa lub częste korzystanie ze smartfona w czasie covid (wcześniej rzadko korzystałem ze smartfona - głównie PC i monitor). Początkowo problem wystąpił na prawym oku (było to delikatne dwojenie), po kilku dniach również na lewym... od tamtego czasu dwojenie się zwiększyło i wygląda tak :

- Prawe oko : mocne dwojenie do góry, trochę mniej do dołu i minimalnie na prawo.
- Lewe oko : mocne dwojenie do góry ( mniej niż prawe oko), trochę mniej do dołu i minimalnie na lewo

tak mniej więcej widzę :

podwojnewidzenie1.files.wordpress.com/2019/03/eyechart1.jpg?w=260&h=400
patient.azureedge.net/forums/images/upload/1009128-fe80c656-cce8-405b-ac2a-737b53473367.jpg
patient.azureedge.net/forums/images/upload-sm/1211872-637058114046619058.jpg
encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRTbEiMzu4Efg8suk9aB4dIPlkJA89tOO4t0WXxToYRRllwDACCQJZuxMwWcX36TKtMItE&usqp=CAU

Zaobserwowane objawy :

- Dwojenie jak wyżej czyli widzę rzeczywisty obraz + tak odbicie/powielenie półprzezroczyste i mniej wyraźne np. jak jest mecz to widzę obraz piłki oryginalne + drugą piłkę nad nią i prawie trzecią piłkę poniżej, najgorzej jasne litery na ciemnym tle czyli wszystko co ze sobą kontrastuje
- Dwojenie znika bo zbliżeniu się do obiektu lub TV (napisy) na jakieś 0,5 metra lub bliżej - czyli im dalej lub obiekt mniejszy to dwojenie się nasila, jak się zbliżam to maleje ten defekt.
- Mrużenie oczu częściowo niweluje ten efekt ale może też go spotęgować
- Efekt dwojenia znika też podczas przysłaniania oka dłonią (następuje zwężenie pola widzenia) czyli jak przysłaniam dłonią od góry to znika dwojenie do góry itd.
- Uronienie łzy lub zakropienie solą fizjologiczną potęguję efekt dwojenia.
- Przy patrzeniu z bliska np. na smartfona i następnie spojrzenie na oddalony TV to jest znaczne nasilenie dwojenie przez kilka chwil (obraz jest rozmazany).
- Wrażenie lekkiego pogorszenia kontrastu i efektu zadymionego pomieszczenia.
- Mam wrażenie że dwojenie się nasila wraz z gorszym oświetleniem : pomieszczenia, sztuczne oświetlenie, pochmurny dzień itp. czyli jak źrenica mniejsza to jest lepiej.
- Pojawiły się też promienie. smugi od źródeł światła np. od TV, od żarówek, światło wpadające przez okno, dioda od pilota - czyli biegną takie promienie/smugi od źródła światła w stronę oka, np. jak mocno otworzę powiekę to znika, jak przymykam to się smuga wydłuża.
- Pojawienie się sporej ilości nowych mętów (paprochy, sklejone nitki, widoczne są też takie malutkie przezroczyste okręgi z czarną obwódką)
- Pogorszenie widzenia bardzo drobnego tekstu z bliska (np. na opakowaniach) - muszę sobie regulować/oddalać tekst.
- np. po atropinie przy badaniu dna oka tez dwojenie było spotęgowane szczególnie do boków.

Były 2 wizyty u 2 różnych okulistów oraz u neurologa i tak :

- W badaniu okulistycznym (badanie dna oka też było oraz OCT) specjalnie nic nie wychodziło poza bardzo delikatnym/dyskretnym przymgleniu w soczewce prawego oka (według okulisty nie powinno to powodować dwojenia), w lewym czysto, rogówka ok, siatkówka ok, plamka ok, nerw wzrokowy ok, wygodzi astygmatyzm : dal prawe oko, cylinder : -1,0 oś 180, lewe oko cylinder -0,5 oś 10, sfera pl/pl, bliż prawe oko, cylinder : -1,0 oś 180, lewe oko cylinder -0,5 oś 10, sfera +1,0/+1,0, dziwne jest to że w karcie 6 lat temu był taki sam astygmatyzm, a objawów żadnych nie było, okulistę dziwi takie nagłe wystąpienie objawów ale tylko to może powodować takie objawy, bo ni więcej nie widzi i jeszcze jestem w grupie ryzyka jaskry ale to nie jest nie jest powodem dwojenia, czy faktycznie ten astygmatyzm może powodować takie objawy? okulista mówił że oko się starzeje i mimo ze wcześniej też był astygmatyzm to objawy nie były widoczne, okulista testował też szkła cylindryczne i powiem że do końca nie niwelował tej wady - jakaś poprawa była - czy może tak być że tego nie da się skorygować?
- W badanie neurologicznym lekarz nie stwierdził żadnych odchyleń i mówił że jakby były zaburzenia ze strony nerwów lub mięśni to dwojenie byłoby dwuoczne - czyli po zasłonięciu jednego widzenie by było poprawne ale dał skierowanie na rezonanas głowy z kontrastem (jeszcze nie wykonałem) - czy jakieś zaburzenia krążenia w obrębie oczodołów mogą dawać takie objawy?

Pójdę jeszcze do optyka żeby na spokojnie potestować szkła cylindryczne... ale może macie jakieś pomysły co to może być, jakie badanie jeszcze wykonać itp.

pozdrawiam

Dwojenie jednooczne diplopia

Witam ja z dwojeniem zmagam się już 11 lat ,co mogę polecić po swoim doświadczeniu to myślę,ze astaksantyne w tabletkach ,oraz omega 3 oprócz tego spróbowac szkieł pryzmatycznych,a ,żeby wyostrzył się wzrok na jakiś czas spróbowac ponosić po 15-30min dziennie okulary ajuwerdyjskie ,jężeli jest problem z ostroscią wzroku to polecałbym kofeine+2 łyżeczki cukru mocno rozjaśnia obraz,oraz można tez spróbowac witaminy z grupy B complex najlepiej w rozpuszczalnych tabletkach,miorestin w tabletkach musujących też może wplywać pozytywnie na ostrośc wzroku,sam zmagam się z obuocznym podwójnym widzeniem teraz klinike mam za 2 tygodnie i zobaczę co dalej pozdrawiam :)

Dwojenie jednooczne diplopia

a moze stozek rogowki?

Dwojenie jednooczne diplopia

Mam coś podobnego w jednym oku.

Ja bym to wiązał ze starczowzrocznością. Oczy mają problemy z akomodacją. Nasila to się przy zmęczeniu np. po długiej pracy przy komputerze. Polecam wizytę u dobrego optometrysty - nie okulisty!. I szykowałbym zaskórniaki na okulary progresywne.