MENU

Forum - CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

witam w tym temacie chcialbym aby forumowicze poruszyli kwestie chorób i schorzeń dotyczacych nerwu wzrokowego i tarczy nerwu wzrokowego.

mój problem jest nastepujący :tarcza nerwu wzrokowego jest uniesiona,różowa z wysiękiem co to konkretnie oznacza nie wiem....neurolog twierdzi ze to cechy zanikowe nerwu wzrokowego lub pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego.....prosze o rady czy w jakis sposob da sie konkretnym badaniem sprawdzic stan nerwu wzrokowego?co to oznacza?czym to zxagraza?zapraszam do dyskusji

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

ONLYhope mam nadzieje że jeszcze zaglądasz na forum od kwietnia 2010r. oraz że wiesz już coś więcej czy to wewnątrz gałkowe czy zewnątrz gałkowe zapalenie nerwu wzrokowego. Przeszłam je 3 lata temu

Powinni zrobić Ci rezonans magnetyczny głowy z uwzględnieniem szukania zmian demineralizacyjnych w głowie oraz okolic nerwu wzrokowego (z kontrastem ale to nie zawsze zalecają)

Polecam też wykonanie EMG wzrokowe potencjały wywołane - można zrobić prywatnie i dużo nie kosztuje (nie pamiętam ceny)

 

 

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

A ja mam blady nerw wzrokowy oka którym widzę.. Póki co mam wykonać badania.. Boję się..:|

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

badania masz zlecone przez okulistę, neurologa czy endokrynologa i jakie? Bedę trzymac kciuki za Twoje badania! :)

Ja obecnie czekam na rezonans kontrolny, też się boję gdyż znowu zaczyna się coś niepokojącego?

Przeczytałam wczoraj iż w wyspecjalizowanych ośrodkach istnieje możliwość wykonania:
- scaningowej tomografii laserowej HRT oceniającej obiektywnie wszystkie parametry tarczy i włókien nerwu wzrokowego.
- badanie grubości warstwy włókien nerwowych GDX pozwalające monitorować postęp neuropatii jaskrowej oraz badanie grubości siatkówki (RTA, OCT). Badanie powinno powtarzać się co 8-10 miesięcy.

Szukam teraz takiego ośrodka gdzie wykonują powyższe badania.

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

Nie pamiętam jak nazywają się te badania, jakieś neurologiczne. 16 grudnia mam jechać do Katowic, ale niestety muszę jechać autobusem i obawiam się przeszkód zwiazanych z pogodą. 

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

Zlecone przez okulistę.

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

witajcie wiec od ostatniego postu bardzo duzo sie zmienilo,rzeczywiscie bylo to pozagalkowe zapalenie nerwu wzrokowego,teraz nerw jest w zaniku,,,,zostalem przekazany w rece neurologow ,tak jak kolezanka sylwia pisala,w kierunku stwardnienia rozsianego,,,przy okazji badan wyszlo wiele innych zaburzen neurologicznych...niestety,,,okazalo sie ze towarzyszy mi oprocz schorzen siatkowki i nerwow wzrokowych powazna choroba neurologiczna...niestety....tak jakbym mial malo nieszczesc jak na moje niedlugie zycie pozdrawiam

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

ONLYhope miło mi że się odezwałeś.
napisałeś że oprócz stwardnienia rozsianego którym jesteś tak jak ja zagrożony to znaleźli jeszcze coś innego (czy ta choroba objawia się też zapaleniem nerwu wzrokowego?). Pytam, gdyż u mnie nie stwierdzono przyczyny tego zapalenia. Stwierdzili tylko że to tylko kwestia czasu kiedy będzie następny "rzut choroby" przy którym mogę stracić całkowicie wzrok.
Pozdrawiam

 

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

Dzaworitka, jak tam Twoja podróż do Katowic na badania?
Wiesz już o co chodzi z tym bladym nerwem u Ciebie?
Pozdrawiam

 

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

Nic jeszcze nie wiem.:| Nie miałam jak dojechać, a od kilku dni nie mogę się do nich dodzwonić.. Oby to nic poważnego, bo myślałam, że będę się przejmować już tylko uciekającym oczkiem..

 

Serdecznie pozdrawiam.:) 

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

trzymam kciuki za dodzwonienie się do Katowic.

Pozdrawiam Uśmiech

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

A słyszeliście o badani OCT? to coś w rodzaju tomografii komputerowej oka. Ja miałam robione pół roku temu właśnei nerwu wzrokowego, tydzień temu siatkówki a za miesią kontrolne nerwu. Jest bardzo dokładne.

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

A gdzie miałaś to badanie? Kto Cię skierował? Może mnie też na to skierowali, muszę poszukać skierowania, nie pamiętam jak się nazywają moje badania.;)

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

wlasnie pisałam o tym 2010-12-08, ale nie znam szczegułów, więć podaj kto Cię skierował na to badanie (czy lekarz miał jakiś problem z wypisaniem skierowania), na czym polega i gdzie robiłeś?

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

U mnei to było tak. Generalnie chodzę prywatnie do okulistki. Jednak ona przyjmuje tez w państwowej przychodni do której jestem zapisana. jesli potrzebne sa dodatkowe badania to wlasnie tam sie udaje. Oczywiscie sa kolejki ale jak cos sie dzieje to po prostu przychodze i pytam czy mnei Pani doktor przyjmie (zgadza sie) albo wyznacza mi termin tych badan i sama je robi w tej przychodni.

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

byłam na wizycie kontrolnej u okulisty, zapytałam o HRT, GDX i stwierdził że w moim wypadku nie widzi takiej potrzeby.

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

Witam jestem tu nowa mam zanik nerwów wzrokowych i blade tarcze w obu oczach jak to lekarz określił po chlopsku nie pochodzi to z oka tylo są to jakieś powody neurologiczne musze zrobic szereg badan rezonans magnetyczny i badania okulistyczne perg, pvep, erg, mfer, oct brzmi kosmicznie ale najbardziej się boje że to może być sm jak myślicie ? strasznie się boje pozdrowiam

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

Ama, dobrze że lekarz zlecił Ci szereg badań, napewno muszą określić co Ci dolega. Jeżeli chodzi o SM to uważam że nie musisz się tym zamartwiać, jednym z objawów możliwości wystąpienia SM jest zapalenie nerwu wzrokowego (własnie w lutym tego roku mineło mi 4 lata i jak dotąd nie mam SM.) a Ty piszesz o zaniku nerwu wzrokowego, więc raczej to coś innego np. cukrzyca (jeżeli wiesz że masz cukrzycę lekarze mogą własnie ją winić za wszystko, gdyż jest to powszechne, ale szukaj wtedy dalej) lub może jaskra, choroby siatkówki.
Super że masz rezonans, jeżeli nic w nim nie wyjdzie będzie super, jeżeli coś znajdą to pamiętaj "nie każda zmiana demineralizacyjna ozn. SM."

Może zrób sobie badanie krwi hormonów: TSH, FT3, FT4 i prolaktyna.
Nie piszesz o badaniu wzrokowe potencjały wywołane EMG - ja polecam to badanie gdyż ma znaczenie dla okulistów, neurologów, endokrynologów.

Głowa do góry, myśl pozytywnie i odzywaj się. Pozdrawiam

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

A dlaczego powinno zrobić się badanie prolaktyny, T3, T4, TSH? Czy ma to jakiś związek z chorobami nerwu wzrokowego?

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

u mnie po zapaleniu nerwu wzrokowego wykonano te badania i wyszły wtedy dobrze. Raz na rok robiłam kontrole TSH i Prolaktyny i właśnie teraz mam złe wyniki.
Z tego co czytałam zapalenie nerwu wzrokowego jest pierwszym objawem choroby autoimmunologicznej (ponoć jest ich aż 80) do której zalicza się SM, a także zapalenie zatok, nadczynność i niedoczynność tarczycy (dlatego T3, T4, TSH). Prolaktyna dlatego że może wskazywać na czynnego hormonalnie gruczolaka przysadki mózgowej (mikrogruczolaka lub makrogruczolaka) który znajduje się w okolicy skrzyżowania nerwów wzrokowych a co za tym idzie widzeniem.

Endokrynolog zlecił kontrole u okulisty. Okulista jak mu o tym powiedziałam odrazu zrobił mi pole widzenia oraz napisał rozpoznanie dla lekarza endokrynologa i powiedział że ma to znaczenie.

I co o tym myślisz? Może wiesz coś innego! Będę wdzięczna za podpowiedź. Pozdrawiam

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

zapomniałam dodać, polecam przeczytać "Diagnostyka różnicowa zmian na dnie oka istotnych dla neurologa i okulisty" na stronie www.neuroedu.pl

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

Dziękuję Ci bardzo. Właśnie wiedziałam o tym a to ważne bo mój układ hormonalny jest nieco zwichrowany i miałam problemy z prolaktyną (teraz też podejrzewam, że mam). Piszesz jeszcze o zatokach, to tez ważne. A to są sprawdzone informacje?

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

witaj sylwio...tak ,klopoty z nerwami wzrokowymi ,czy nawet zaburzenia siatkowki takie jak zwyrodnienia moga zwiastowac wiele chorob,mnie podejrzewano o sm,,hehe cieszylem sie gdy to wykluczono,jak pisalem mam wiele innych zaburzen neurologicznych,,,na podstawie ktorych tez to podejrzewano,,,niestety choruje na inna chorobe neurodegenarycyjna,,,ktora jest o wiele gorsza od sm...niestety...jak narazie nie ma tak tragicznie ale choroba jest nieuleczalna i postepujaca....gdybys chciala porozmawiac zapraszam do kontaktu ze mna prywatnie przez gg badz nr telefonu chetnie porozmawiam i udziele rad,,,choroba wzroku jest tylko choroba towarzyszaca,,,ktora to akurat w moim przypadku byla tez objawem glownej choroby,,,jakiekolwiek problemy z nerwem czy z tarcza nerwu wzrokowego nalezy dokladnie zbadac ,podobnie jak i jakiekolwiek choroby siatkowki czy oczu nabyte od urodzenia badz jakis niedlugi czas po narodzinach,,,zapraszam wyslij nr gg nadz tel chetnie sie z toba skontaktuje,,,rowniez z ta druga osoba ktora wypowiadala sie w tym temacie,,,pozdrawiam

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

aha male sprostowanie zmiany charakterystyczne dla stwardnienia rozsianego to zmiany DEMIELINIZACYJNE ktore nie zwiastuja samej choroby,,,aby potwierdzic sm musi zostac wykonana punkcja ,jesli w plynie mozgowo rdzeniowym wykryje sie obecnosc cial ologokloalnych to dopiero wtedy nalezy sie martwic...

co do oct ,to tak to stosunkowo nowe badanie ,bardzo dokladne do badania struktur nerwu wzrokowego ,siatkowki,rogowki,,,kazdej czesci oka praktycznie,z tym ze nie mozna wykonac go na nfz,,,z tego co sie orientuje,,,badanie nie jest bardzo drogie kosztuje ok 100,00 na jedno oko pozdrawiam

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

Ja OCT miałam wykonywane już 3krotnie w ramch NFZ.

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

zatoki też są ważne, szczególnie zatoki czołowe, sitowe i klinowe. Wszystkie zatoki przynosowe stanowią też część obramowania kostnego oczodołu i leżą w bliskim sąsiedztwie nerwu wzrokowego (powikłania po zapaleniu zatok odnośnie nerwu wzrokowego wg. tego co znalazłam dot. 3% chorych, więc warto też udać się do laryngologa.

Vivian, napisz jak przebiega badanie OCT?

CHOROBY NERWU WZROKOWEGO

Standardowe zakropienie atropiną. a samo badanie to momencik, trwa jakieś 5 sekund. W tym czasie siedzimy przy aparacie, nie mrugamy a on robi coś w rodzaju zdjęcia. Całkiem przyjemne :)

Do laryngologa się już trafiłam bo mam przewlekłe zapalenie zatok, jednak muszę poczekać na dalszą diagnostykę i leczenie ponieważ NFZ na razie nie zakontraktował usług dla tej przychodni... ehh.... 

 

Co do nerwu wzrokowego powiem wam jeszcze jedno. Nie bierzecie absolutnie tego jednak za pewnik. Pierwsze OCT nerwu miałam robione w lipcu, drugie-tydzien temu. Od początku roku postanowiłam regularnie zażywać NNKT omeg-3. W drugim badaniu wyszło, że moje włókna nerwowe są minimalnie grubsze. Jest to róźnica zalewdie kilku mikrometrów, moze być to błąd pomiaru. Jednak pomyśłałam ze możłiwe ze NNKT rzeczywiście dobrze wpływiają na odżywienie włókien nerwowych (bo oczywiście tych których brakuje, na pewno nie zregenerują)