MENU

Forum - PIELĘGNIACJA OCZKA PRZY EPIPROTEZIE

PIELĘGNIACJA OCZKA PRZY EPIPROTEZIE

PIELĘGNIACJA OCZKA PRZY EPIPROTEZIE

Witam i bardzo proszę o informacje jak dbacie o oko po implantacji i o swoje epi-czy na noc ściągacie epiprotezy czy nosicie non stop-pozdrawiam

PIELĘGNIACJA OCZKA PRZY EPIPROTEZIE

Czy naprawdę jest konieczne zadawanie tego samego pytania w 2 wątkach? (zauważyłam, że już kilka razy na forum pojawiła się taka sytuacja) Przecież zamiast "zaśmiecać" forum (serwer) tymi samymi pytaniami można spokojnie poczekać aż ktoś odpowie.

Przepraszam, być może odbierzesz to co napisałam jako niemiłe lub niegrzeczne ale to jest powszechna zasada w internecie na wszelkich forach że dublowanie tematów nie jest mile widziane-trzeba mieć na uwadze, że ktoś płaci za serwer i dzięki temu możemy korzystać z tego forum.

 

Mnie to trochę zniechęca to udzielania porad

PIELĘGNIACJA OCZKA PRZY EPIPROTEZIE

Niestety, nie znam jeszcze zasad na tym forum, zadałam pytanie ponownie-jak zauważyłaś rozpoczynając całkowicie nowy temat ponieważ pomyślałam, że wiele osób z epiprotezą boryka się z różnymi problemami dotyczącymi pielęgnacji,użytkowania epiprotezy itp.Nowy temat pozwoli szerszemu gronu użytkowników forum odnaleźć temat i skorzystać z porad innych lub opisać swoje doświadczenia w tym zakresie.Tego tematu po prostu brakowało mi na ,,jednoocznych"

Temat rozpoczęłam ponieważ nie uzyskałam potrzebnych mi informacji np.w Krakowie gdzie założono mi epi modelującą-dostałam epi+ broszurkę i do widzenia następny pacjent.

PIELĘGNIACJA OCZKA PRZY EPIPROTEZIE

Nie zaprzeczam temu, że temat jest ważny, choć oczywiście wszelkich informacji powinna udzielać pracownia protetyczna. Noa le w Krakowie jak to w Krakowie, cudów oczekiwać nie można Chodziło tylko o to że pytanie wystarczy zadać raz i poczekać aż ktoś odpowie-to jest zasada na wszlekich forach, tematy dublowane sa po prostu usuwane.

 

Epiprotezę nosi się 24godziny na dobę, Zwykle raz dziennie (ja robię to rano) wyciągam ją z oczodołu i płuczę, ak samo jak ocozodól i wkładam z powrotem. Czym jest spowodowany dyskomfort u Ciebie? Może jest to spowodowane zasychającą wydzieliną, która obciera. Wtedy etz wieczorem możesz ewentualnie wyciągnac i wymyć (choć generalnie zalecenia są takie żeby epi wyciągać jak najrzadziej)Ja kilka razy w ciągu dnia płucze epi w oczodle sola fizjologiczną, wyciagam gazikiem wydzielina gromadzącą się w kąciku. Jako że u mnie wydzieliny jest sporo i rano miałam problem z rozklejaniem powiek i właśnei obcieraniem to używam na noc maści Vitapos A-ale to na własna odpowiedzialność bo nie wiem czy mi właśnie od tego epi nie mętnieje.

PIELĘGNIACJA OCZKA PRZY EPIPROTEZIE

Dzięki za informację, przeczytałam już wczoraj i doszłam do wniosku że chyba u mnie problemem jest wysychanie epi gdy śpię, oko całkiem się nie domyka.

Zrobiłam na noc opatrunek(ciasny) oczko się domknęło i mogłam spać z epi.

Rano miałam oko zapuchnięte, małe ale nic nie ocierało.

Pozdrawiam Asia

PIELĘGNIACJA OCZKA PRZY EPIPROTEZIE

Nie wiem czy taki ciasny opatrunek to dobry pomysł, zwłaszcza że jak widzisz masz opuchnięte oko-pewnie ograniczasz ukrwienie a to nie jest dobry pomysł.

Raczej spróbuj nawilżać-mnie w Krakowie polecał do nawilżania że (tylko nie mogę sobie przypomnieć jego nazwy), u mnie słabo się sprawdzał więc zamieniłam go na maść, o której pisałam (z epi z Krakowa nic się nie działo po niej. Usuń przed pójściem spać nadmiar wydzieliny, możesz płukać solą fizjologiczną kilka razy.Od jak dawna masz tą epi? Bo zauważyłam, że dyskomfort spowodowany wysychaniem najbardziej dokucza na początku, potem ona się jakoś dopasowuje do oczodołu i jest lepiej

PIELĘGNIACJA OCZKA PRZY EPIPROTEZIE

epi mozna  na noc wyciagac i spac bez ja tak robie 

PIELĘGNIACJA OCZKA PRZY EPIPROTEZIE

Epi mam od ok 3 tygodni, wcześniej na noc ją ściągałam i zakładałam konformer-ale ok 4-5 dni temu gdzieś mi się zapodział gdy byłam na kempingu(przyczepa kempingowa) jutro tam znów jadę i wszystko przekopię-może odnajdę zgubę.Epi modelującą mam trochę dziwną taką jakby powyginaną, mało owalną z ostrymi bokami i może to powoduje że mi coś w środku ociera, nie jest dopasowane i nie mogę przyzwyczaić sie.Spróbuję też z tym nawilżaniem.

PIELĘGNIACJA OCZKA PRZY EPIPROTEZIE

Hmm.. nie jestem ekspertem ale jak ja pojechałam po epi modelującą to usłyszałam, że mam już nei nosić konformera bo jest po prostu za mały i nie jest to dobre dla oczodołu. Może zadzwoń tam i zapytaj czy mogłabyś wymienić epi modelującą skoro ta cię tak mocno uwiera.

PIELĘGNIACJA OCZKA PRZY EPIPROTEZIE

Z tego co pamietam, zostawianie oka na noc bez epi ponoc powoduje obkurczanie sie powiek i oczodolu, wiec nie wiem, czy powinno sie to robic.

Jak epi ociera, powinno sie ja wymienic - szczegolnie jesli ma sie implant - latwo o infekcje czy stan zapalny.

Ja wierze, ze im mniej sie stosuje ( masci, zele, krople) tym lepiej dla naturalnej wydzieliny oka.  Ja czuje suchosc tylko jak jestem naprawde zmeczona, od momentu kiedy mi sie wygoilo po operacji mam dobre nawilzenie i rzadko mi cos ociera, zasycha itd.

A przedtem zarowno z proteza bez implantu, jak i z implantem od dr Jaworskiego mialam non stop problemy z zasychaniem, wydzielina itd.

 

PIELĘGNIACJA OCZKA PRZY EPIPROTEZIE

nie wiem Kornelia ja w kazdym badz razie wyciagam ,jak wkladam ja ranko to jakos inaczej sie uklada lepiej :-P niz w niej spie.

Asiu daj sobie czas oczodol musi sie przyzwyczaic ja tez mam dziwny ksztalt epi dlatego ze mam duzy zalamek gorny i tam mam takie fikusne cos :-p jest problem jak wyciagam i wkladam to czuje bol  

Re: PIELĘGNIACJA OCZKA PRZY EPIPROTEZIE


Kornelia:

Ja wierze, ze im mniej sie stosuje ( masci, zele, krople) tym lepiej dla naturalnej wydzieliny oka.  Ja czuje suchosc tylko jak jestem naprawde zmeczona, od momentu kiedy mi sie wygoilo po operacji mam dobre nawilzenie i rzadko mi cos ociera, zasycha itd.

 

 

 

 Kornelia tylko u mnie, kiedy na nos nie stosowałam maści to w okresie kiedy w organizmie było bardziej sucho(zauważyłam że gospodarka hormonalna ma to wpływ) w wyedzilinie pojawiła się krem, rano się obudziłam kiedyś z epi upaćkaną w krwistej wydzilinie. teraz nei mam problemu. w ciągu dnia raczej rzadko nawilżam