MENU

Forum - POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO ZUS-RENTA DLA WSZYSTKICH

POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO ZUS-RENTA DLA WSZYSTKICH

POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO ZUS-RENTA DLA WSZYSTKICH

Pomyślałam o tym,ze jestesmy dużą społecznością i powinniśmy się zjednoczyć i wspólnie złożyć pozew zbiorowy przeciwko zusowi w tak nierównym  przyznawaniu rent.Usłyszałam niedawno w telewizji,że obywatele w naszym kraju mają równe prawa.Skoro maja równe prawa,to nie bardzo rozumię,jak z tą samą wadą wzroku i chorobą,jedni mają przyznane renty a inni uznani są za zdrowych.Jak widać,kto na kogo w zusie trafi,od jego widzimisię ma rente bądz jej nie ma.Siła jest w jedności,więc zawalczym razem o nasze prawa.Co wy na to?    A tak do obrazowego przedstawienia tego co napisałam,przy chorobie nowotworowej oko ja jestem zdrowa,a mój dalszy sąsiad bo pijanemu odpałił sobie petarde w oko i jest na stałej rencie.I co moi drodzy walczymy razem ?

POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO ZUS-RENTA DLA WSZYSTKICH

Witam

czekałam, aż ktoś w końcu napisze coś w tej sprawie.

 Jestem już w sumie po 4 komisjach zus, w odstepach czasowych, ale mój stan zdrowia sie nie poprawił, a w uzasadnieniach komisji czytałam,ze po rehabilitacji i leczeniu mój stan zdrowia poprawi sie. Co jest oczywiście absurdem, poniewaz mój nerw wzrokowy niestety zanikł, po odwarstwieniu siatkówki.

 Cóż tu pisać?? Szkoda słow ?? Czy iść do sądu?? Dodam tylko,ze mam inne choroby współistniejace,przewlekłe, min.żółtaczkę typu B, którą wszczepił mi szpital po transfuzji krwi. Odwoływałam sie i za każdym razem zus twierdzi,ze jestem zdrowa.

Pozdrawiam Was

K.

POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO ZUS-RENTA DLA WSZYSTKICH

Tak narzekacie na orzecznictwo, ale ten wątek prawie bez echa.Z samego narzekania nic nie wywalczycie,czas się chyba w końcu zebrać i wspólnie walczyć o swoje.Nie może tak być,że od humor lekarza,najczęściej przypadkowego zależało,czy coś się należy czy nie.Stanowimy tu grupę osób,którzy z tą samą wadą mają przyznane renty lub nie.Zus już kilka razy przegrał w Strasburgu,więc zbiorowo jednak się da,tylko zbierzmy się wspólnie a nie narzekajmy na beznadziejnych lekarzy,sami się nie zmienią.

POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO ZUS-RENTA DLA WSZYSTKICH

To nie chodzi o Zusy, Mopsy, WZONy i inne instytucje orzekające. Zaskarżyć należałoby przepisy, na podstawie których są orzekane stopnie niepełnosprawności/renty. Dowiedziałam się pewnej istotnej rzeczy, że np wg przepisów aby dostać stopień LEKKI trzeba widzieć zaledwie lepszym okiem (czyli można być jednoocznym i tym któe nam zostało) 30% (czyli max 3 rzędy od góry po korekcji) czyli tak naprawde nie widziec prawie nic.

Cytuję z rozporządzenia:
"choroby narządu wzroku, w tym wrodzone lub nabyte wady narządu wzroku powodujące ograniczenie jego sprawności, prowadzące do obniżenia ostrości wzroku w oku lepszym do 0,3 według Snellena po wyrównaniu wady wzroku szkłami korekcyjnymi lub ograniczenie pola widzenia do przestrzeni zawartej w granicach 30 stopni"

 

i dalej ze str pełnomocnika rządu:

 "

W celu orzeczenia stopnia niepełnosprawności w schorzeniach wzroku ocenia się przede wszystkim stopień obniżenia ostrości wzroku i zwężenia pola widzenia. I tak:

  • - do lekkiego stopnia niepełnosprawności powinno zaliczać się osoby, u których ostrość wzroku w oku lepszym i po korekcji wynosi nie więcej niż 0,3,
  • - do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności powinno zaliczać się osoby z obniżoną ostrością wzroku (w korekcji) w oku sprawniejszym w granicach 0,06 – 0,1 lub/i zwężeniem pola widzenia do około 30 stopni,
  • - do znacznego stopnia niepełnosprawności powinno zaliczać się osoby, które:
  • - utraciły wzrok,
  • - mają ostrość wzroku (w korekcji) w oku lepszym równą lub poniżej 0,05;
  • - mają zwężenie pola widzenia poniżej 20 stopni"

czyli w ogóel żeby dostac lekki to trzebawidziec neiwiele a umiarkowany to już w ogóle.

Czyli skarżyć należy konkretne przepisy a nie instytucje, które w oparciu o te przepisy funkcjonuj.

Ja jestem za wiec jak się do tego zabrać?

 

POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO ZUS-RENTA DLA WSZYSTKICH

osobiście to pomysł bardzo mi sie podoba.Też mam wielki problem z orzecznictwem .Prawe oko nie widzi -5 witrektomii-odwarstwienie siatkowki.Lewe oko jest krotkozwroczne -5,5.Od lutego walczę z WZON  o jakkikolwiek stopień niepełnosprawność a oni piszą iż moje oko zdrowe nie spełnia ustawowych przesłanek.Ale zatrudnienie trzeba ograniczyć .Ja już głupieje zdrowa jestem czy chora?Widzę czy też nie?Pytam się na jakiej podstawie bez orzeczenia mam prawo oczekiwać iz pracodawca zwolni mnie z cięższych prac fizycznych i to w czasach kiedy tak ciężko jest o pracę dla ludzi zdrowych .,kiedy umowa o pracę jest prawie cudem?Mam dopiero 40lat,ok.23 lat pracy-tak mam rentę z ZUS ale chcę pracować bo jestem obywatelką tego kraju i konstytucja mi na to zezwala.Po prostu chce żyć,i chcę aby moja rodzina też zyła.   Ale jak się zabrać do zmiany tej chore ustawy nie wiem.,pewnie prawnicy takie rzeczy wiedzą.Z drugiej strony nie wiadomo mi jak wygląda orzecznictwo w innych schorzeniach.Prawda jest jaka jest u nas tak naprawdę najlepiej zanieść narząd chory pod pachą -to ci orzeczenie lub rentę przyznają.Ludzie naprawdę róbmy coś !!!Urzedasy nas wykonczą!!a tylko my wiemy jakie trudnosci  mamy w zyciu

     

 

 

 

POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO ZUS-RENTA DLA WSZYSTKICH

A gdyby tak napisać petycję o zmianę rozporządzenia dotycząca konkretnie naszego schorzenia, uzasadniają jakie są ograniczenia itd i zebrać odpowiednią ilość podpisów?Jesteśmy całkiem fajna grupa wiec wykorzystajmy to aby coś zdziałać.

Dla mnie absurdem jest, aby w myśl rozporządzenia dopiero osoba niemal niewidoma (bo dla mnie jak ktoś widzi w korekcji 3 rzędy od góry na tablicy jedynym okiem to widzi tyle co nic) mogła zostać uznana za osobę niepełnospr. w stopniu lekkim Zaskoczenie

Ja to widzę, że powinno być tak:

1)osoba jednooczna, z drugim wszystko okiem wszystko ok to lekki

2)osoba jednooczna, z drugim okiem problemy i ryzyko że się pogorszy to umiarkowany

3) osoby niewidome znaczny

POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO ZUS-RENTA DLA WSZYSTKICH

tak ,bardzo podoba mi się ta propozycja.Ale trzeba to naprawdę zrobić,Bezrobocie rośnie coraz  trudniej o pracę,a tu jeszcze człowiek nie może nawet dostac orzeczenia.Lekarze zmieniaja opinie,może i dla nich cała ta ustaw jest nie zrozumiała.Tyle jest rożnych instytucji ,ktore pomagają niepełnosprawnym może nie była by potrzebna ich pomoc gdyby państwo dało nam dobrą ustawe,a nie tylko rzucało nam kłody pod nogi.

POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO ZUS-RENTA DLA WSZYSTKICH

Zobaczcie jakie bzdury są pisane w rozporządzeniach:

"W przypadku jednooczności (rzeczywistej, praktycznej i czynnościowej) można orzec brak przeciwwskazań do pracy pod warunkiem że pole widzenia oka lepiej widzącego wynosi 80° od skroni i co najmniej 30° od nosa oraz w górę i w dół"

 skoro jest się jednoocznym to jak można mieć oko lepiej widzące?? myślę ze to możnaby skarżyc 

POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO ZUS-RENTA DLA WSZYSTKICH

Myślę,że należałoby powołać  się na równe prawo każdego obywatela polskiego,co zapewnia nam konstytucja,czyli: osoby jednooczne z tą samą niepełnosprawnością mają:stałe renty (dane za normalniejszych czasów,stałe grupy dane również za normalniejszych czasów) i nikt im tego nie odbiera.Obecnie nas uznają jako zdrowych.Jeżeli prawda jest,że zmieniły się przepisy dotyczące jednoocznościw tym roku,to nas one nie mogą obowiązywać,bo prawo nie działa wstecz,a większość nas jednoocznymi jest od lat.Czy ktoś z Was ma może znajomego prawnika,który wgryzłby się w te przepisy a na pewno coś by znalazł.Ja byłam u prawnika który udziela bezpłatnych porad i tak się  zbulwersował tym,co teraz wyprawia zus,że jedno co powiedział ,to walczyć  i odwoływać się od decyzji do wszystkich możliwych instancji,bo tak nie może być. Jesteśmy tu z różnych miejscowości,więc jak ktoś z  tymi bzdurnymi przepisami wygrał,to niech podpowie,jak to zrobił,kogo poleca itd. Może napiszmy petycje do Rzecznika Praw Obywatelskich,bo w końcu on oddaje sprawy do Sądu Konstytucyjnego.Co Wy na to .

POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO ZUS-RENTA DLA WSZYSTKICH

Przepisy się nei zmieniły tylko orzecznicy zaczęli orzekać zgodnie z nimi.

POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO ZUS-RENTA DLA WSZYSTKICH

 Szacun dla wszystkich zaangażowanych i zdeterminowanych w walce z bezdusznością ''państwa''.
 My kochani staliśmy się balastem na tej łodzi co nazywa się Polska.

Wyrzuceni za burtę , powstańmy jak piraci , jednoocy piraci !!!!

pozdro

POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO ZUS-RENTA DLA WSZYSTKICH

tez sie dolaczam do tego jak cos sie dowiem dam znac

 

Artykuł 32

 

  1. Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne.
  2. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO ZUS-RENTA DLA WSZYSTKICH

Właśnie tak pomyślałam o równości wobec prawa wszystkich i na to się powołać.Poczytajcie sobie forum o przyznawaniu rent na NIEPEŁNOSPRAWNI.PL. A z drugiej strony,to komisja powinna napisać uzasadnienie,na jakiej podstawie ,twierdzi o zdolności do pracy.Czy jeżeli ktoś po usunięciu oka, drugie ma przeważnie obciążone wadą był przez kilka lat niezdolny do pracy i nagle po kilku latach ta niezdolność ustąpiła,to orzecznik powinien uzasadnić,w jaki sposób to się stało.Czy ktoś z Was żądał takiego uzasadnienia.Mogło by to mieć jakieś uzasadnienie np. po operacji poprawiającej stan zdrowia,ale nijak się to ma do nas.Jakie są Wasze propozycje walki z tymi przepisami.

Re: POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO ZUS-RENTA DLA WSZYSTKICH


ramona114:
Właśnie tak pomyślałam o równości wobec prawa wszystkich i na to się powołać.Poczytajcie sobie forum o przyznawaniu rent na NIEPEŁNOSPRAWNI.PL. A z drugiej strony,to komisja powinna napisać uzasadnienie,na jakiej podstawie ,twierdzi o zdolności do pracy.Czy jeżeli ktoś po usunięciu oka, drugie ma przeważnie obciążone wadą był przez kilka lat niezdolny do pracy i nagle po kilku latach ta niezdolność ustąpiła,to orzecznik powinien uzasadnić,w jaki sposób to się stało.Czy ktoś z Was żądał takiego uzasadnienia.Mogło by to mieć jakieś uzasadnienie np. po operacji poprawiającej stan zdrowia,ale nijak się to ma do nas.Jakie są Wasze propozycje walki z tymi przepisami.

 wszystko zalezy kto jaki ma zawod i kwalifikacje takze wedlug ustawy magazynier jest zdolny a dekarz nie

 

 1. Niezdolną do pracy w rozumieniu ustawy jest osoba, która całkowicie lub częściowo
utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności
organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.
2. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania
jakiejkolwiek pracy.
3. Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła
zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.

 

POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO ZUS-RENTA DLA WSZYSTKICH

Dlatego pytam,jak przy tym samym stanie zdrowia lub gorszym (słabnie z czasem oko widzące,co jest normą) orzecznik stwierdza z całkowitej niezdolność pełną zdolność.Na czym się oparł tak pisząc w orzeczeniu i co się tak diametralnie poprawiło,bo chyba nikomu oko nie odrosło.Znacie na to odpowiedz.A co z częściową niezdolnośćią i gdzie do niej jest renta,a taka chyba tez istnieje.

POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO ZUS-RENTA DLA WSZYSTKICH

3 punkt sie do niej odnosi,dam znac po sprawie bo mi czesciowa zus zabral a zawod mam tokarz frezer zobaczymy co sad na to

POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO ZUS-RENTA DLA WSZYSTKICH

Czy ktoś zajął się pozwem zbiorowym w sprawie zmiany przepisów odnośnie kryteriów orzekania o niepełnosprawności u osób niedowidzących??? Nie jestem prawnikiem i nie mam pojęcia jak rozpocząć procedury. Może jest na forum prawnik który chciałby się zająć sprawą.

Osobiście jestem zainteresowana ponieważ przez ostatnie 5 lat miałam orzeczony stopień umiarkowany a ostatnio komisja /powiatowa i wojewódzka/ przyznała mi stopień lekki w okolicznościach gdy lekarz stwierdził pogorszenie wzroku w oku prawym, jedynym widzącym. Lewe jest "ślepe" bez możliwości poprawy w obecnym stanie wiedzy medycznej. Członek komisji powiedział że dotyczące ich  przepisy w sprawie chorób oczu są ostre i muszą ich przestrzegać.

Przy stopniu lekkim nie mam żadnych uprawnień a kalectwo życia nie ułatwia co wiedzą osoby jednooczne z krótkowzrocznością i zagrożeniem  oka widzącego.

Pozdrawiam.

 

POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO ZUS-RENTA DLA WSZYSTKICH

Rozumiem Wasze rozgoryczenie co do nierówności w orzekaniu itp, ale nie bardzo rozumiem co chcecie skarżyć i czego chcecie się domagać. W przepisach nie jest określone jakie schorzenia należy zaliczać do jakiego stopnia niepełnosprawności (ja przynajmniej nie znalazłam). Jedyne kryteria kwalifikowania do poszczególnych stopni są określone w rozporządzeniu z dnia 15 lipca 2003 r.
w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (cytuje przepisy na końcu posta). Kryteria te nie są niestety albo stety określone w sposób sztywny, co oznacza, że to od uznania organu może zależeć stwierdzenie czy dana osoba spełnia te kryteria czy nie. Pamiętajcie, że nie ma dwóch identycznych przypadków i nawet jeśli wydaje się, że wada wzroku jest taka sama moga zachodzić pewne równice. To, że w różnych miastach lekarze różnie podchodzą do okreslonych kryteriów i orzekają raz łagodniej a raz surowiej to już inna kwestia.

Rzecz w tym, że każdy przypadek takiej niesprawiedliwości trzeba zwalczać oddzielnie, tj. przez skarżenie konkretnych decyzji w przewidzianej prawem procedurze. Nie bardzo widzę mozliwość wytoczenia pozwu zbiorowego,bo niby czego chcielibyście się w nim domagać? Przeciwko komu miałaby to być sprawa? Wnosząc sprawę do sądu trzeba dokładnie wskazać czego się chce i od kogo, a potem udowodnić, że nam się to należy.Sąd też działa na podstawie obowiązujących przepisów i dopóki nie wykaże się, że organ orzekł niezgodnie z przepisami nie ma podstaw do zmiany decyzji. Tym bardziej nie ma możliwości podważenia obowiązujących przepisów i sprawienie, że przestaną one obowiązywać. Tego może dokonac tylko nasz szanowny ustawodawca ;) , ewentualnie Trybunał Konstytucyjny.

Petycję oczywiście można pisać tylko wydaje mi się, że też wypadałoby w niej wskazać o co chodzi. Wiem, że chcemy sprawiedliwości, ale określcie dokładnie najpierw gdzie widzicie niesprawiedliwość, które przepisy są wadliwe, co należy zmienić.

 

 Przepisy z rozporządzenia:

§ 29. 1. Standardy w zakresie kwalifikowania do znacznego stopnia niepełnosprawności zawierają kryteria określające skutki naruszenia sprawności organizmu powodujące: 
1) niezdolność do pracy - co oznacza całkowitą niezdolność do wykonywania pracy zarobkowej z powodu fizycznego, psychicznego lub umysłowego naruszenia sprawności organizmu; 
2) konieczność sprawowania opieki - co oznacza całkowitą zależność osoby od otoczenia, polegającą na pielęgnacji w zakresie higieny osobistej i karmienia lub w wykonywaniu czynności samoobsługowych, prowadzeniu gospodarstwa domowego oraz ułatwiania kontaktów ze środowiskiem; 
3) konieczność udzielania pomocy, w tym również w pełnieniu ról społecznych - co oznacza zależność osoby od otoczenia, polegającą na udzieleniu wsparcia w czynnościach samoobsługowych, w prowadzeniu gospodarstwa domowego, współdziałania w procesie leczenia, rehabilitacji, edukacji oraz w pełnieniu ról społecznych właściwych dla każdego człowieka, zależnych od wieku, płci, czynników społecznych i kulturowych. 
2. Przez długotrwałą opiekę i pomoc w pełnieniu ról społecznych rozumie się konieczność jej sprawowania przez okres powyżej 12 miesięcy w zakresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 3. 

§ 30. Standardy w zakresie kwalifikowania do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zawierają kryteria określające naruszenie sprawności organizmu powodujące: 
1) czasową pomoc w pełnieniu ról społecznych, co oznacza konieczność udzielenia pomocy, o której mowa w § 29 ust. 1 pkt 3, w okresach wynikających ze stanu zdrowia; 
2) częściową pomoc w pełnieniu ról społecznych, co oznacza wystąpienie co najmniej jednej okoliczności, o których mowa w § 29 ust. 1 pkt 3. 

§ 31. 1. Standardy w zakresie kwalifikowania do lekkiego stopnia niepełnosprawności określają kryteria naruszonej sprawności organizmu powodujące: 
1) istotne obniżenie zdolności do wykonywania pracy, co oznacza naruszoną sprawność organizmu powodującą ograniczenia w wykonywaniu pracy zarobkowej znacznie obniżające wydajność pracy na danym stanowisku w porównaniu do wydajności, jaką wykazują osoby o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną; 
2) ograniczenia w pełnieniu ról społecznych, co oznacza trudności doświadczane przez osobę zainteresowaną w relacjach z otoczeniem i środowiskiem według przyjętych norm społecznych, jako skutek naruszonej sprawności organizmu. 
2. Możliwość kompensacji ograniczeń oznacza wyrównywanie dysfunkcji organizmu spowodowanej utratą lub chorobą narządu odpowiednio przez przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.  

POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO ZUS-RENTA DLA WSZYSTKICH

jest napisane w odrębnym roporządzeniu o którym pisałam na forum m.in ja a teraz jeszcze jedna osoba

POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO ZUS-RENTA DLA WSZYSTKICH

A co to za rozporządzenie? Tytuł, dziennik ustaw?

POZEW ZBIOROWY PRZECIWKO ZUS-RENTA DLA WSZYSTKICH

I co ,nic?a szkoda bo bez walki nikt przepisów nie zmieni,jeszcze chwila a wszyscy będziemy sprawni,tylko troszke inaczej-bo na pewno wszyscy sie zgodzicie ze widzicie mniej lub gorzej od osób ktore mają oba oczy i są waszymi rówieśnikami.