MENU

Forum - Zez, operacja, widzenie obuoczne?

Zez, operacja, widzenie obuoczne?

Zez, operacja, widzenie obuoczne?

Hej, mam 23 lata i dokładnie nie wiem jak z tą moją wadą wzroku jest.

Jakoś od 6 roku życia zaczęłam chodzić na ćwiczenie ortoptyczne, w tym ćwiczenia widzenia obuocznego, bo został wykryty zez oka prawego i niedowidzenie na to oko. Nie mam pojęcia od kiedy to się zaczęło i czy widzenie obuoczne/stereoskopowe zostało u mnie wykształcone. Na te ćwiczenia chodziłam w miarę regularnie koło 8 lat, potem byłam 'za stara', a pani doktor mówiła, że z tej wady wzroku wyrosnę.

W gimnazjum oko prawe zaczęło mi coraz częściej lecieć do środka, zwykle jak byłam niewyspana.

Aktualnie widzę dobrze na oboje oczu, ale lepiej na lewe, które jest dominujące. Na prawym jednak jest gorzej, trudniej mi czytać itd.

We wrześniu 2015 miałam w Krakowie u dr Kaczmarek operację zeza oka prawego (jakieś 10 stopni). Od grudnia nie noszę już okularów (L +1, P +1,5, pani dr powiedziała, że mała wada, a okulary były głównie do 'odciągania oczu', żeby zez się nie tworzył), a oczy są proste. Po zabiegu widzę 'szerzej' i jak patrzę na czubek nosa to nie widzę tylko jego lewej części jak to było kiedyś, tylko tak jakby tego nosa nie widzę ;) Nadal mogę się 'przełączać' między oczami, ale staram się skłaniać mózg do nakładania obrazu.

Niedawno byłam prywatnie u okulisty zbadać się pod względem rekrutacji do policji. Wszystko dobrze, oprócz widzenia obuocznego. Pani doktor zaleciła mi ćwiczenia (z długopisem, skupić się na jego końcówce, przesuwać długopis na boki i zbliżać i oddalać od nosa w linii prostej) i stwierdziła, że jest szansa, że będzie dobrze. Kwestia tego, żeby mózg nauczył się patrzeć na nowo.

Ostatnio znalazłam też taką stronę http://www.amblyopiagames.com/index.aspx
Widzę obraz z obojga oczu, ale on mi się nie nakłada. Im bliżej ekranu mam głowę tym nałożenie jest lepsze. Mam zamiar ćwiczyć sobie w miarę regularnie to. Obraz z prawego oka jest przesunięty na prawo i troszkę w dół.

Inspiruję się tym artykułem z Wikipedii i mam nadzieję, że uda mi się spełnić marzenia i przywdziać niebieski mundur ;)
https://en.wikipedia.org/wiki/Stereopsis_recovery

Zez, operacja, widzenie obuoczne?

Hey

Idz do okulisty i niech zdiagnozuje w jaki sposób rozwinęło się widzenie stereo lub nie.

W tym wieku, nie ma szans na przywrócenie "normalnego" widzenia, to już nie kwestia oczu, a mózgu.  

Zez, operacja, widzenie obuoczne?

Witam,nie wiem czy nie za późno dodaję komentarz ale mój poprzednik jest w błędzie.Po pierwsze nie może iść do okulisty tylko do dobrego ortoptysty który zajmuje się brakiem widzenia obuocznego,przestrzennego itd. itp. Po wykonaniu serii badań jest w stanie określić czy można wyleczyć brak widzenia czynie. Ja mam 30 lat od urodzenia miałem zeza leczonego okularami. Po 16 latach okulista stwierdził że już jest ok ale niestety szczątkowy zez został co przyczyniło się do braku obuocznego widzenia. Po kilku dobrych miesiącach ćwiczeń które zalecił mi ortoptysta widzenie obuoczne powróciło (przypomnę mam 30 lat). Niestety nie powróciło widzenie przestrzenne (stereoskopia) dlatego iż nie miałem już tego widzenia od urodzenia. Ci którzy stracili to w późniejszym wieku nawet w 6 miesiącu życia oprócz widzenia obuocznego mogą przywrócić stereoskopię. Dodam iż nie wszyscy w tym wieku mogą do tego dojść-musi być kompleksowe badanie u dobrego ortoptysty.

Pozdrawiam i życzę powodzenia 

Zez, operacja, widzenie obuoczne?

Chodzę już jakiś czas do optometrysty na trening wzorku, jest jakaś poprawa, ale i komplikacje (widzenie podwójne coraz częściej się pojawia, optometrystka musi skonsultować z jakimś profesorem co dalej, podobno mój przypadek bardzo ciekawy, ale i trudny). Cały czas mam nadzieję, że się uda, jakieś szanse podobno są. Lepiej spróbować, niż nie robić nic i potem żałować.

Re: Zez, operacja, widzenie obuoczne?


Aenyee:
Chodzę już jakiś czas do optometrysty na trening wzorku, jest jakaś poprawa, ale i komplikacje (widzenie podwójne coraz częściej się pojawia, optometrystka musi skonsultować z jakimś profesorem co dalej, podobno mój przypadek bardzo ciekawy, ale i trudny). Cały czas mam nadzieję, że się uda, jakieś szanse podobno są. Lepiej spróbować, niż nie robić nic i potem żałować.

 

 Cześć, jak tam sytuacja u Ciebie po tych wszystkich latach? jak z widzeniem?

Re: Zez, operacja, widzenie obuoczne?


Marcin31051986:

Witam,nie wiem czy nie za późno dodaję komentarz ale mój poprzednik jest w błędzie.Po pierwsze nie może iść do okulisty tylko do dobrego ortoptysty który zajmuje się brakiem widzenia obuocznego,przestrzennego itd. itp. Po wykonaniu serii badań jest w stanie określić czy można wyleczyć brak widzenia czynie. Ja mam 30 lat od urodzenia miałem zeza leczonego okularami. Po 16 latach okulista stwierdził że już jest ok ale niestety szczątkowy zez został co przyczyniło się do braku obuocznego widzenia. Po kilku dobrych miesiącach ćwiczeń które zalecił mi ortoptysta widzenie obuoczne powróciło (przypomnę mam 30 lat). Niestety nie powróciło widzenie przestrzenne (stereoskopia) dlatego iż nie miałem już tego widzenia od urodzenia. Ci którzy stracili to w późniejszym wieku nawet w 6 miesiącu życia oprócz widzenia obuocznego mogą przywrócić stereoskopię. Dodam iż nie wszyscy w tym wieku mogą do tego dojść-musi być kompleksowe badanie u dobrego ortoptysty.

Pozdrawiam i życzę powodzenia 

 Marcin, czy robiłeś coś jeszcze z oczami? Miałeś jeszcze terapie wzroku? jesli tak, to masz jakieś rezultaty?