MENU

Forum - Widzenie jednooczne

Widzenie jednooczne

Widzenie jednooczne

Witam po dłuższej przerwie.

Mam dwoje oczu ale podobno jestem jednooczny ( kiedyś przez 6 lat miałem lekki stopień niepełnosprawności ale obecnie mi się nie należy).

Gdy miałem 23 lat stwierdzono u mnie brak widzenia obuocznego. Było to na  tyle dziwne że skończyłem szkołę jako energetyk i miałem w trakcie nauki corocznie robione badania wysokościowe i nikt niczego nie stwierdził. W powodu braku widzenia odebrano mi możliwość pracy na wózkach widłowych i prowadzeniu samochodów powyżej 3,5 tony oraz nie mam możliwości pracy powyżej 3 metrów. Jakiś czas temu podczas badań wstępnych do pracy miałem badanie okulistyczne, przyznałem się lekarce że nie widzę ( teoretycznie) na lewe oko i zrobiła mi jakieś tam szczegółowe badanie. W książeczce były wypukłe i wklęsłe obrazki i kazała pokazywać co jest wypukłe a co wklęsłe a także miałem założone okulary 3D i miałem czytać z kartek cyfry. Okazało się że pewne rzeczy widzę a drugich nie. Stwierdziła że coś jest z tym okiem ale nie jest to brak widzenia obuocznego. Przeszedłem dwa razy badania okresowe w pracy, ponieważ nie miałem już orzeczenia o niepełnosprawności to nikomu nic nie mówiłem i dwa razy przeszedłem badania okulistyczne bez problemu ( okulista zauważył zeza rozbieżnego, zapytał się czy noszę okulary i kazał je założyć). 

Jak u Was wygląda patrzenie na no chore oko ( zwracam się do osób które mają dwoje oczu a widzą tylko na jedno).  Ja głównie patrze na to zdrowe ale czasami je zasłaniam i oglądam telewizję tym gorszym. Próbowałem także chodzić, jechać na rowerze oraz samochodem przymykając to zdrowe i patrząc na chore i nie jestem w stanie jechać i iść prosto. Robiłęm także próbę na grach komputerowych tetris, jakieś tam zbijanie kulek i symulator samochodu i patrząc gorszym okiem jestem stanie grać ( samochodem się oczywiście szybciej rozbijam). Czy Wy też tak macie? 

Widzenie jednooczne

A tego orzeczenia o niepełnosprawności pozbawili Cię słusznie czy niesłusznie?

Jak to podsumujesz?

Widzenie jednooczne

Nie odwoływałem się bo nic mi to nie dawało a tylko miałem z tego powodu problemy.

Widzenie jednooczne

Tobie nic nie dawało, ale dla Twojego pracodawcy może nieść to lekkie udogodnienia (co może przełożyć się na zatrudnienie). Ja tam korzystam i stawiam się na komisjach, gdy termin orzeczenia zbliża się ku końcowi.

a jak u nas wygląda patrzenie? Dokładnie tak, jakby zdrowa osoba zamknęła jedno oko.
Mam widzenie jednooczne od tak wielu lat, że nie pamiętam jak to jest widzieć na oba oczy.

Nie odczuwam z tym żadnych problemów. Może poza graniem w piłkę, czasami łapię się na tym, że byłoby łatwiej mieć większy kąt widzenia, szczególnie gdy rywal się zbliża od strony niewidomej ;) A w życiu codziennym żadnych niedogodności. Jeżdżę samochodem od 10 lat, posiadam również prawo jazdy na motocykl. Nie widzę od tak dawna, że nie stwarza mi to problemów. 

Widzenie jednooczne

Witaj kjs13

Widze, ze mamy cos wspolnego.:) Wiecej o mnie przeczytasz w temacie"wczesniak wita".