MENU

Forum - Witam wszystkich i proszę o radę

Witam wszystkich i proszę o radę

Witam wszystkich i proszę o radę

Mam 48 lat.Jako dziecko miałam ogromnego zeza zbieżnego,nosiłam okulary i zezik prawie zniknął.W wieku 12 lat,na skutek urazu oka straciłam wzrok w lewym oku.Prawe oko, jeszcze wtedy dobrze widziało,więc prawie mi to nie przeszkadzało.Jednak z biegiem lat coraz słabiej na nie widziałam.Okulista u którego wtedy byłam przepisał mi okulary ze szkłami +2,5.Od tamtej pory nie chodziłam już do lekarza lecz sama kupowałam sobie okulary.Obecnie noszę +5,5,0 lecz chyba  to jest za mało bo mam już trudności w czytaniu/małe literki widzę jak kod kreskowy/na ulicy nie rozpoznaję ludzi z 15metrów,twarze są zamazane.Znajoma doradziła mi abym stanęła na komisję i otrzymała gr inwalidzką.Nie wiem jednak czy z taką wadą jest jakaś szansa na otrzymanie grupy.Nie chcę z siebie zrobić pośmiewiska przed komisją.Proszę więc poradźcie mi co mam robić.

Witam wszystkich i proszę o radę

Dlaczego miałabyś robić z siebie pośmiewisko, albo Ci przyznają albo nie. Tylko pamiętaj otrzymanie grupy inwalidzkiej nie jest równoznaczna z otrzymaniem renty. Są to dwie niezależne instytucje.

Ale w tym wszystkim niepokojące jest to, że na własną rękę kupujesz sobie okulary. Przede wszytkim zadbaj o siebie, o swoje oczy idź do dobrego okulisty i się porządnie przebadaj. Okulista dobierze Ci okulary stosowne do Twojej wady, które powinien wykonać optyk.

 

 

Witam wszystkich i proszę o radę

UĹ�miech Droga Alutko! Głowa do góry! Jeśli dysponujesz dokumentacją potwierdzającą, że straciłaś wzrok w jednym oku przed ukończeniem 16 roku życia, a od tego momentu, podczas nauki i pracy, wzrok w widzącym oku uległ znacznemu pogorszeniu, masz możliwość ubiegania się o zakwalifikowanie Cię do II grupy inwalidzkiej. Jeżeli wzrok w widzącym oku przekracza 30%, zostanie Ci przyznana III grupa inwalidzka. Proponuję, byś zgłosiła się do zaufanego okulisty - jeśli nie masz takiego, popytaj znajomych - i wypytała o cały przebieg procedury kwalifikacyjnej. Dobrze byłoby, gdyby ktoś pomógł Ci porównać wysokość ewentualnie przyznanych Ci świadczeń z wysokością emerytury, na którą czasem warto poczekać, ponieważ renta zdrowotna czy socjalna dla II i III grupy znacznie odbiega od najniższego świadczenia emerytalnego. To wszystko trzeba sprawdzić i przemyśleć ponieważ renta nie zawsze ułatwia życie - wiem to z doświadczenia. Pamiętaj także proszę, że Twoja fizyczna ułomność nie czyni Cię osobą drugiej kategorii. Jesteś wyjątkowa! Walcz o swoje prawa. Wstydem byłoby tej walki zaniechać! Ps Jeśli miałabyś jakieś pytania dotyczące szczegółowych uprawnień osób niepełnosprawnych, chętnie wszystko objaśnię. Proszę jedynie, byś kierowała swoje uwagi na mój adres mailowy, ponieważ nie często mam czas na uczestniczenie w forach. Gorąco pozdrawiam!