MENU

Forum - szansa na 2 grupe?

szansa na 2 grupe?

szansa na 2 grupe?

Witam przed 15 rokiem życia dostałem kamieniem w oko, dostawałem rente oraz miałem 2 grupe przez pare lat, jednak zus zabrał mi rente, automatycznie straciłem grupe. odwołałem się raz, jednak nie przyniosło to rezultatów, sądownie już się nie sądziłem, automatycznie spadła mi grupa na 3 - na stałe.

Mam uszkodzony nerw oka, niewchodzi w gre operacja i nie widze na to oko.

na drugie mam wade 4/5

Chodziłem do lekarza co 3 lata, wiec kartoteki nie mam super zapchanej, ale jak to tłumaczył lekarz " po co pan chce przychodzić za miesiąc skoro i tak pan nie bedzie widział" ewentualnie po jakieś krople się zgłaszalem lub jak mnie bolało

Moje pytanie brzmi mam szanse na 2 grupe? spowrotem? , pracuje w zakładzie za osób niepełnosprawnych

I mam praw jazdy, bez mandatów, jezdze przepisowo owszem mam je na 10 lat tylko przyznanie nie wiem jak na 2 grupie czy nie zabraliby?

szansa na 2 grupe?

szansa na 2 grupe?

Prawka Ci raczej nie zabiorą.

Tam są odrębne przepisy, i jak osoba spełnia kryteria zawarte w przepisach, to prawka nie mogą zabrać.

Ostatnio normy przyznawania osobom jednoocznym prawka zostały złagodzone.

Więcej informacji masz w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich kierowców z 15 kwietnia 2011 roku (Dz. U. z 28 kwietnia 2011 roku. nr. 88 poz. 503)

2) dla kategorii B, B1, B+E i T w przypadku stwierdzenia jednooczności można orzec brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami pod następującymi warunkami:

a) ostrość wzroku oka widzącego wynosi nie mniej niż 0,6 z korekcją (dopuszczalna korekcja w granicach: ±0,8 D),

b) pole widzenia oka widzącego wynosi 80° od skroni i co najmniej 30° od nosa oraz w górę i w dół,

c) od powstania jednooczności upłynęło co najmniej 12 miesięcy i badany ukończył 20 lat

 

Co, do ll grupy, to dziś jest ciężko uzyskać w ZUS-ie 2.

Niestety.

 

 

szansa na 2 grupe?

Ale ja chcę się starać o 2 grupe ale socjalną nie zusowską, i pytam jak to jest wkoncu miałem kilka lat 2 grupe, wzrok mi się pogorszył a nie polepszył a zabraną miałem tak jak mówie przez to, że Pani w zusie ( bo miałem też rente wtedy) zastąpywała Panią okulistke, i jak przyszedłem do pokoju nie widziała w ogóle co mi jest i miała już gotową odpowiedz- śmiech na sali. wtedy nie odwołałem się i z braku zachowania ciągłości przyznano mi 3 grupę na stałe, ja się wtedy jeszcze się uczyłem dziś wiem jak cięzko o prace itd,na kopalnie nie moge iść, dziwgać tez nie wskazane itd itd, jak pisałem wzrok mi się pogarsza, mam też zez oka

Moje pytanie brzmi nie widząc na jedno oko, na drugie mając również wadę wymagającą noszenia okularów, majac kiedyś 2 grupę kilka lat potem z przyczyn wyżej wymienionych dostałem dziwnie. 3 na stałe

-Czy mogę się ubiegać o 2?socjalną nie ryzykując, że tym stracę nawet 3?, bo ja już nie wiem jak to w naszym Państwie jest, martwię się, choć liczę ze powinno być ok!nie nadaremno miałem 2 wczesniej, i opinie światowych lekarzy.

Jak postrzegają nas i w moim przypadku może osoby z podobą wadą wkoncu jednooczni macie 2? z socjalnego?, nie mowie o zusie i rencie.

( i wkurza mnie to że u mnie w pracy np osoba co widzi na obydwoje oczu, ma III na stałe, a ja nie widzę na jedno a na drugie mam wieksza wadę niż ta osoba i tez mam III) mnie się poprostu wydaję ze zaniedbałem i mogłem się sądzić wtedy... wkoncu miałem II i rente!

Nie wiem jak dziś jednooczni sa postrzegani na komisji socjalnej, ma ktoś 2? z Was

szansa na 2 grupe?

Mogłeś próbować się sądzić wcześniej, jeśli po korekcji drugie oko widzi dobrze i nie masz żadnych innych schorzeń to zgodnie z ustawą nie należy Ci się żadna grupa, ale jako że Zus przyznał trzecią na stałe to lekkiej nie zabiorą. Tak to wygląda ze strony prawnej, jak do tego podejdzie lekarz orzecznik nie wiadomo. 

szansa na 2 grupe?

ja mam 3 stopień na stałe ale nie zus tylko z socjalnego, i chce mieć spowrotem 2 z socjalnego a nie zusowskiego. I to był wypadek przed 16 rokiem życia.

Może żle wczesniej to napisałem, co o tym sądzisz, wkoncu miałem 8 lat 2 grupe, a lepiej nie jest tylko gorzej.

 Czyli rozumiem ze na jedno oko nie widzace i drugie z wadą nie ma 2 grupy?, to czemu ja mialem, to musze już byc całkiem ślepy czy jak. paranoja/

szansa na 2 grupe?

Dawałem link do ustawy, może wyszła jakaś nowelizacja.

W wersji na której ja się opieram (interesowało mnie to kiedy ja składałem papiery o niepełnosprawność) w przypadku osób jednoocznych brano pod uwagę stan oka które jest w lepszym stanie. W ustawie podano wartości po korekcji - pole widzenia oraz ostrość.

Oczywiście ostateczna decyzja nadal jest po stronie lekarza-orzecznika.