MENU

Forum - Jednooczni a psychotesty dla kierowców

Jednooczni a psychotesty dla kierowców

Jednooczni a psychotesty dla kierowców

Witam,

 

jakiś czas temu wszedł przepis, który nakazuje wszystkim pracownikom, którzy za kółkiem mają spędzać ponad 4 g dziennie i/lub poruszać się samochodem służbowym, przejście psychotestów dla kierowców. W związku z tym mam pytanie:

Mój mąż ma dwoje oczu, ale na jedno praktycznie wcale nie widzi; sytuacja taka ma miejsce od 12 roku życia (obecnie ma 29). Prawo jazdy zdał za pierwszym razem 12 lat temu i od tamtej pory nie miał nigdy żadnego wypadku. Od ponad 5 lat pracuje jako przedstawiciel handlowy i posiada samochód służbowy, którym pokonuje ok 60 tyś km rocznie .... obecnie inna firma chce go "przejąć" i on również jest zainteresowany zmianą pracy, ale ... okazuje się, że musiałby przejść psychotesty ... czy jest to możliwe z tylko jednym okiem widzącym? Jakie są szanse? Czy należy powiedzieć na początku, że się nie widzi, czy lepiej ściemniać i liczyć na szczęście?

Zwykłe zaświadczenie od okulisty zawsze jakoś sobie "załatwiał", ale wiem, że psychotestów się nie załatwi ... Macie jakieś doświadczenia?

Jednooczni a psychotesty dla kierowców

Ja mam tzw. leniwe oko.

Przechodziłem psychotesty trzy albo cztery lata temu i mieściłem się w normach.

A myślę że nie jestem wyjątkiem i jednooczność chyba nie przeszkadza w testach.

Jednooczni a psychotesty dla kierowców

Teoretycznie osoba jednooczna nie przejdzie tych testów ze względu na brak stereoskopii (badanie z patyczkami, które trzeba ustawić w jednej linii). Lepiej od razu się przyznać, bo jak trafi na urządzenie z wizjerem jak lornetka, to ściemnianie nic tu nie da ;). Powinien to badanie przejść na czymś takim jak taśma szpulowa, na której są ustawione patyczki.

Ja właśnie akurat w przyszłym tygodniu (10.11) będę przechodził cały zestaw badań z psychotestami, bo muszę przedłużyć badania okresowe w pracy (a też mam na skierowaniu wbite prowadzenie pojazdów służbowych). Na pewno tu napiszę jak mi poszło ;). Jestem jednooczny od urodzenia, prawko od 10 lat, zdane za pierwszym podejściem, jeżdżę codziennie i to całkiem sporo, więc zobaczymy co z tego wyniknie :). 

Ogólnie, to z tego co mi mówili koledzy, to nawet oni (osoby ze zdrowym wzrokiem) często mieli problemy z tymi badaniami. W końcu tam się również bada refleks, koordynację ruchową, szybkość podejmowania decyzji, nie tylko wzrok. Na koniec chyba liczy się suma punktów, więc szansa jest :).

Jednooczni a psychotesty dla kierowców

No i jestem po psychotestach... jak obiecałem, tak zdaję relację ;)

Teoria potwierdziła się w praktyce. Ogólnie przeszedłem te badania z wynikiem pozytywnym, ale warunkowo na podstawie konsultacji okulistycznej z adnotacją: brak widzenia przestrzennego, brak przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów dla kat. B.

Uratował mnie dobry wynik z pozostałych testów i brak wady na zdrowym oku (widzenie 1,0).

Ogólnie badania zaczynają się od testów (podobne do tych na inteligencję) i wypełnienia ankiety. Pytania są na czas, nie można się stresować, jest to tak zrobione, że mało kto wyrabia się w czasie, trzeba po prostu robić po kolei ile się da. Ta część trwa ok. 1h.

Potem 10 minutowe badanie w "komorze" - widzenie w ciemności, dalej ocena prędkości - badanie z dwoma kręcącymi się tarczami, badanie refleksu - wciskanie guzików przy których zapala się lampka, badanie koordynacji - z pedałami, guzikiem, lampkami i sygnałem i na koniec oczywiście to, na którym poległem - badanie widzenia przestrzennego. Dziś się przekonałem osobiście i mogę napisać - osoba jednooczna NIE MA SZANS na przejście tego badania. Te patyczki są tak oświetlone i ta cała skrzynka jest tak zrobiona, że nie ma tam żadnych cieni, różnic w długości - po prostu jednym okiem nie widać żadnej różnicy w ustawieniach.

Całe badania trwają ok. 2h. Trzeba się pozytywnie nastawić, bo to także (a może przede wszystkim) badanie psychiki. Prowadząca często próbowała sprowokować, zestresować. Nie wolno dać się podpuścić ;)

Jak mi pani powiedziała, ze względu na mój wzrok, gdyby to było badanie na kierowcę zawodowego - nie przepuściłaby mnie. A tak... kolejne 3 lata z głowy ;)

BTW. Testy robiłem w szczecińskim oddziale Medicover'a.

Jednooczni a psychotesty dla kierowców

Witam wszystkich.

Ja jestem osobą jednooczną od 3 roku życia, i nigdy nie miałem problemów.Od 1995 roku mam prawo jazdy kat. b . Posiadam również uprawnienia na wózki widłowe. Mam aktualne badania Psychotechniczne, na wózek i samochód, pracowałem jako kierowca busa. Na badaniach za każdym razem są zaskoczeni wynikami lepszymi niż niektórzy dwuoczni.

Tak że niema co się bać tylko iść do przodu jak nie jeden lekarz to drugi, bo wiem że niektórzy z miejsca nas dyskwalifikują lecz to tylko z ich GŁUPOTY

Pozdrawiam  

Re: Jednooczni a psychotesty dla kierowców


Daniel.K:

Witam wszystkich.

Ja jestem osobą jednooczną od 3 roku życia, i nigdy nie miałem problemów.Od 1995 roku mam prawo jazdy kat. b . Posiadam również uprawnienia na wózki widłowe. Mam aktualne badania Psychotechniczne, na wózek i samochód, pracowałem jako kierowca busa. Na badaniach za każdym razem są zaskoczeni wynikami lepszymi niż niektórzy dwuoczni.

Tak że niema co się bać tylko iść do przodu jak nie jeden lekarz to drugi, bo wiem że niektórzy z miejsca nas dyskwalifikują lecz to tylko z ich GŁUPOTY

Pozdrawiam  

 

 Chwila moment... jako osoba jednooczna w jaki ty sposób dostałeś zawodowe prawo jazdy na busa? no chyba że pracowałeś na czarno to uwierzę w to... dziś przepisy są tak bardzo napięte że nie ma mowy o prawku nawet bezterminowym dają tylko na 5 lat... fakt zdawałeś w 1995 roku STARE PRZEPISY ULGOWE no ale zawodowe ponawia się co 5 lat więc jestem w szoku ze takie masz i w jaki sposób?

Jednooczni a psychotesty dla kierowców

Każdy przypadek powinien oceniany być indywidualnie. Zdarzają się osoby ze sporymi wadami, które zdają psychotesty bardzo dobrze. Często groźniejszy od samego schorzenia jest stres. Osoba ze sprawnym jednym okiem najprawdopodobniej zostanie odesłana na szczegółową konsultację okulistyczną pod kątem możliwości wydania orzeczenia u Psychologa. Radzimy w podobnych sprawach na naszej stronie pracowni badań kierowców z Legnicy.