MENU

Forum - lekki stopień niepełnosprawności a przywileje z tegpo tytułu

lekki stopień niepełnosprawności a przywileje z tegpo tytułu

lekki stopień niepełnosprawności a przywileje z tegpo tytułu

Czy ktoś wie jakie przywileje przysługują nam jednoocznym po uzyskaniu stopnia lekkiego w PCPR?

Czy osoba jednooczna która posiada prawo jazdy po uzyskaniu stopnia niepełnosprawności może ubiegać się o kartę parkingową inwalidzką?

Czy przysługują jakieś zasiłki (cokolwiek)?

Czy łatwiej jest znaleźć pracę po uzyskaniu tejże stopnia lekkiego i czy np. wydany na czas określony ten stopień nie ogranicza osobie jednoocznej pracy (np. pracodawca może nie chcieć dać zatrudnienia z powodu obaw ze po 2 latach nasza grupa ów stopień niepełnosprawności nie zostanie przedłuzony)

I co z tymi zakładami pracy chronionej jest w praktyce a nie w teorii?

KTOŚ MIAŁ TAKIE DOŚWIADCZENIA, COŚ O TYM WIE

PISAĆ :) 

lekki stopień niepełnosprawności a przywileje z tegpo tytułu

Hej,

niestety z lekkim stopniem niewiele można zdziałać... Jeśli szukają niepełnosprawnych do pracy to tylko z umiarkowanym i znacznym (!) stopniem. Mi osobiście przydaje się to tylko do uzyskania stypendium specjalnego na studiach. Niestety po studiach już mi się raczej nie przyda...

lekki stopień niepełnosprawności a przywileje z tegpo tytułu

Pisze....

 "Czy ktoś wie jakie przywileje przysługują nam jednoocznym po uzyskaniu stopnia lekkiego w PCPR"

  • nie wiem nie korzystałem.

"Czy osoba jednooczna która posiada prawo jazdy po uzyskaniu stopnia niepełnosprawności może ubiegać się o kartę parkingową inwalidzką?"

  • ubiegać się możesz, ale nie otrzymasz. Karta parkingowa przysługuje osobom z problemami  narządu ruchu.

"Czy przysługują jakieś zasiłki (cokolwiek)?"

  • to już jest sprawa indywidualna, w zależności od twojej sytuacji materialnej oraz stanu zdrowia.

"Czy łatwiej jest znaleźć pracę po uzyskaniu tejże stopnia lekkiego i czy np. wydany na czas określony ten stopień nie ogranicza osobie jednoocznej pracy (np. pracodawca może nie chcieć dać zatrudnienia z powodu obaw ze po 2 latach nasza grupa ów stopień niepełnosprawności nie zostanie przedłożony)"

  • Opinie są różne, mi pomogło mam lekki stopień i teraz muszę starać się o przedłużenie. Co do pracodawców zależny na kogo trafisz.

"I co z tymi zakładami pracy chronionej jest w praktyce a nie w teorii?" 

  • W praktyce jest ich coraz mniej (Państwo musi na czymś oszczędzać), i preferują osoby z II oraz III stopniem  niepełnosprawności.

 

Zawsze lepiej jest "mieć jak nie mieć"ale faktem jest że na jakieś ekstra "bonusy" nie ma co liczyć.

PS.

proponuje czami skorzystać z wyszukiwarki, podobne tematy już były.

 

Pozdrawiam.

 

lekki stopień niepełnosprawności a przywileje z tegpo tytułu

Re: lekki stopień niepełnosprawności a przywileje z tegpo tytułu


Karolinaa:
Czy  lekki stopień niep.daje możliwość ulgi na bilety komunikacji miejskiej i pociągi?II grupa inwalidzka to obecnie stopień umiarkowany?Funkcjonuje jeszcze taka nazwa i z czm jest związana.Dziękuję za odpowiedź:)

 

 1 grupa inwalidzka=znaczny stopień

2 grupa inwalidzka=umiarkowany stopień

3 grupa inwalidzka=lekki stopień

Znaczny i umiarkowany stopień dają prawo do ubiegania się o cokolwiek choćby o zasiłek pielęgnacyjny czy zniżki na przejazdy, karta parkingowa.Lekki stopień nic nie daje bo to tylko częściowa niezdolność do pracy a nie całkowita.

lekki stopień niepełnosprawności a przywileje z tegpo tytułu

lekki stopień niepełnosprawności a przywileje z tegpo tytułu

Dawno już przestałem starać się o lekki stopień niepełnosprawności. Jedyna korzyść, jaką osiągnąłem z tego tytułu to stypędium specjalne na studiach, ale to groszowe sprawy. Pracy również nie zawdzięczam papierkom świadczącym o swojej ułomności ;)