MENU

Forum - stopień umiarkowany 04-O kilka pytań.

stopień umiarkowany 04-O kilka pytań.

stopień umiarkowany 04-O kilka pytań.

Niedawno zacząłem się starać o grupę inwalidzką. Dzisiaj poszedłem odebrać orzeczenie i takowe otrzymałem. No właśnie. W sumie dostałem kartkę A4  z wszystkimi danymi i podpisai z tytułem "ORZECZENIE O STOPNIU NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI" konkretnie umiarkowany, symbol 04-O. Niepełnosprawność istnieje od urodzenia, mam 18-stkę na karku.

No i tak... czy ten papierek upoważnia mi już do korzystania z ulg, czy też potrzebuję wyrobić jakąś legitymację? ile procent zniżki mam na przewozy PKS? Czy zniżka z tytułu niepełnosprawności łączy się jakoś z normalną uczniowską (49%)? Czy jeśli pójdę teraz do MOPS-u i otrzymam zasiłek socjalny czy tam pielęgnacyjny to będę mógł się starać o dodatkową rentę, czy też renta (jeśli bym taką otrzymał) niweluje otrzymywanie zasiłku? czy dotyczą mnie jakieś inne zniżki?

czytałem trochę z tych całych artykułów podanych na orzeczeniu i trochę w necie ale dla mnie to czarna magia i nic z tego nie czaję...

Z góry dzięki za odpowiedzi.

stopień umiarkowany 04-O kilka pytań.

Cześć, odpowiem na Twoje pytania (choć myślę, że jakbyś dobrze poszukał na forum to sam znalazłbyś odpowiedzi)

lepiej wyrobić legitymację-zwykle ona jest dokumentem predysponującym do ulg. Na PKP masz 37%zniżki, a osoba podróżująca z Tobą 95%, w PKS chyba jest tak samo. Nie łączy się to ze zniżką studencką. Ale opłaca się podróżować w 2 osoby bo wtedy bilet ulgowy dzielisz cenowo na pół :) Skąd jesteś? Sprawdź przepisy komunikacji w Twoim mieście bo może się okazać że przysługują Ci darmowe przejazdy. To wszystko oczywiscie, jeżeli masz oczerzenie/legitymację z wpisanym symbolem 04-O.

Orzeczenie może być ważnym dokumentem, jeśli starasz się o pracę bo pracodawca, jeśli spełnia określone warunku to może dostać dofinansowanie do Twojego wynagrodzenia w kwocie ok 1800zł czyli może Cię mieć za darmo. Możesz się starać o skrócenie czasu pracy. Jeśli studiujesz-pewnie możesz dostać stypendium specjalne.

 O rentę tez możesz się starać, ale to jest chyba neizlaezne od posiadania orzeczenia (mnei tak powiedzieli w ZUSie)

no a teraz powiedz jak to zrobiłes bo ja słyszałam, że ostatnio to nie jest takie łatwie dostać umiarkowany stopień :)

stopień umiarkowany 04-O kilka pytań.

Zgadzam się z vivian jeżeli chodzi o zniżki. Faktycznie Ty masz 37 %, przewodnik natomiast (osoba podróżująca z Tobą) ma 95% zniżki. Dotyczy to PKP i osobiście sprawdziłem funkcjonalność zniżek. Musisz mieć jedynie wyrobioną legitymację osoby niepełnosprawnej z zaznaczonym symbolem 04-O.

Natomiast sprawa wygląda nieco inaczej w przypadku PKS. Tutaj żaden kierowca nie dał zniżki dla mojego przewodnika. Próbowałem u czterech różnych firm transportowych (PKS Warszawa, Ostrołęka, Olsztyn, Jelenia Góra) i niestety nie wyszło

stopień umiarkowany 04-O kilka pytań.

Dokument orzeczenia moze byc przydatny, jesli na legitymacji nie ma symbolu niepelnosprawnosci - ja taka legitymacje mam.

 Sam dokument tez moze byc podstawa do przyznania znizki, ale wtedy chyba musisz miec dowod osobisty ze soba.

stopień umiarkowany 04-O kilka pytań.

Dobrze dzięki.

no a teraz powiedz jak to zrobiłes bo ja słyszałam, że ostatnio to nie jest takie łatwie dostać umiarkowany stopień :) 

 

 no cóż, muszę przyznać, że się nachodziłem po urzędach, lekarzach itp, ale jak się ma jedno oko niewidome a i na drugie sporą wadę to można dostać ;) 

stopień umiarkowany 04-O kilka pytań.

Posiadając umiarkowany stopień niepełnosprawności możesz się ubiegać o dofinansowanie do sprzętu komputerowego (obecnie niebawem ruszy program aktywny samorząd który będzie stwarzał takie możliwości), a także inny sprzęt który sluży do usuwania barier w komunikowaniu się np dyktafon, telefon komórkowy ze specjalistycznym oprogramowaniem itp.  Poza tym w wielu muzeach będziesz miał zniżki. Posiadając taki dokument możesz ubiegać się o dofinansowanie do turnusu rehabilitacyjnego.

stopień umiarkowany 04-O kilka pytań.

Faktycznie,  krejzolkagabi ma rację. Dwa lata temu skorzystałem z programu PFRON - "Komputer dla Homera" Warunkiem otrzymania komputera było posiadanie umiarkowanego stopnia niepełnosprawności oraz uczenie się.  Nie wiem jak to wygląad obecnie, ale radzę podpytać się w Twoim oddziale PFRON lub dokładnie poczytać na stronie internetowej. Aha. Zapisz się do Polskiego Związku Niewidomych. Mi tam akurat powiedzieli o dofinansowaniu do komputera. Poza tym, będąc członkiem PZN, dwa razy w roku dostaje się paczki z jedzeniem typu mąka, cukier, mleko, makaron itp. taka podstawowa pomoc. Produkty te są lepszej jakości niż nasze kupowane w sklepach. Przynajmniej ja odniosłem takie wrażenie.

stopień umiarkowany 04-O kilka pytań.

Witam dla mnie to jest zaskoczenie, ponieważ mój 16 letni syn parę dni temu stawał na komisji mając symbol dokładnie taki jak Ty 04-O a przyznano mu stopień lekki.

stopień umiarkowany 04-O kilka pytań.

Witam 

Mam również stopień umiarkowany 04-O i zastanawia mnie to co napisaliście o tych ulgach, że mamy 37 % zniżke na przejazdy PKP, bądź 78 % zniżke kiedy jesteśmy uczniami/studentami i próżujemy dom-szkoła-dom  to widziałem.

A co do zniżki dla osoby podróżującej z nami (95%) to na PKP jest napisane  że to dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawność lub niezdolne do samodzielnej egzystencji ( inwalidzi I grupy) i niewidomi

I teraz pojawi się moje pytanie czy przez to ze mamy orzeczenie z symbolem 04-O upoważnieni jestesmy do do tej ulgi czy z jakiegos innego powodu przysługuje nam ta ulga ??

Bo czytałem kiedyś gdzies o tym ze osoby z orzeczeniem umiarkowanym z symbolem 04-O maja troche wiecej ulg niz te z orzeczeniem umirkowanym z innego powodu niz wzrok, tylko jak narazie nie znalazłem na to potwierdzenia nigdzie ;/

Mam pytanie odnosnie komunikacji miejskiej (interesuje mnie Bydgoszcz) poniewaz jako osoba o umirkowanym stopniu mam prawo do znizki 50 % i tak tez jest we wiekszosc miast, ale w moim przypadku to mi nic nie dalej bo tą zniżke mam jako student... wiec czy jak niepełnosprwany student przysługuje mi moze bez płatne przejazdy, bo słyszałem że niektórzy z takowych korzystają

Czy przez to ze posiadamy orzeczenie o stopniu umiraowanym 04-O zaliczam sie do tej drugiej grupy ?? "Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym, osoby traktowane na równi z nimi, na podstawie odrębnych przepisów prawa."   

Pozdrawiam 

 

stopień umiarkowany 04-O kilka pytań.

ja zawsze w PKP korzystałam ze zniżki 37% a osoba podróżująca ze mną 95% (przy stopniu umiarkowanym 04-O) i nie miałam nigdy żadnych problemów.

stopień umiarkowany 04-O kilka pytań.

Jeśli chodzi o stopień  niepełnosprawności z symbolem 04o to jest to symbol "uprzywilejowany"ji przysługują następujące ulgi:

 

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:Standardowy; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-priority:99; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin-top:0cm; mso-para-margin-right:0cm; mso-para-margin-bottom:10.0pt; mso-para-margin-left:0cm; line-height:115%; mso-pagination:widow-orphan; font-size:11.0pt; font-family:"Calibri","sans-serif"; mso-ascii-font-family:Calibri; mso-ascii-theme-font:minor-latin; mso-hansi-font-family:Calibri; mso-hansi-theme-font:minor-latin; mso-bidi-font-family:"Times New Roman"; mso-bidi-theme-font:minor-bidi; mso-fareast-language:EN-US;}

1.      95 % zniżki - przewodnik niewidomego (również pies przewodnik) - w pociągach 2 klasy osobowych, pospiesznych, ekspresowych, InterCity i Eurocity oraz w autobusach PKS zwykłych, przyspieszonych i pospiesznych (dotyczy wyłącznie biletów jednorazowych) niewidomy rozumiany jest jako ten z orzeczeniem umiarkowanym i znacznym

2.      93 % zniżki-niewidomy ze znacznym stopniem niepełnosprawności - w 2 klasie pociągów osobowych i autobusach PKS zwykłych

3.      51 % zniżki - niewidomy ze znacznym stopniem niepełnosprawności - w 2 klasie pociągów pospiesznych, ekspresowych, InterCity i EuroCity oraz w autobusach PKS przyspieszonych i pospiesznych

4.      37 % zniżki - niewidomy z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności - w 2 klasie pociągów osobowych, pospiesznych, ekspresowych, InterCity i EuroCity oraz w autobusach PKS z zwykłych, przyspieszonych i pospiesznych

5.      78 % zniżki - dzieci i młodzież do 24. roku życia, a studenci do 26. roku życia, ich rodzice i opiekunowie-na przejazdy w 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych, ekspresowych, InterCity i EuroCity oraz we wszystkich rodzajach autobusów PKS na trasie z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do: szkoły, przedszkola, ośrodka rehabilitacji, domu pomocy społecznej, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, ośrodka wsparcia, na turnus rehabilitacyjny - i z powrotem, na podstawie dokumentów wystawionych przez te placówki (dotyczy biletów jednorazowych dla opiekunów oraz biletów jednorazowych i miesięcznych imiennych dla dzieci i młodzieży).

Uwaga: ulgi w/w nie dotyczą przejazdów pociągami EuroCity i InterCity w komunikacji międzynarodowej oraz przejazdów w komunikacji autobusowej ekspresowej

6.      Bezpłatny przejazd przewodnika osoby niewidomej w komunikacji międzynarodowej w Europie -pod warunkiem wykupienia w Polsce biletów w obie strony (ulga nie  jest stosowana przez wszystkich przewoźników)

7.      W komunikacji miejskiej - bezpłatne lub ulgowe przejazdy dla niewidomego oraz jego przewodnika - W zależności od uchwał miejscowych organów samorządu terytorialnego. W większości miastach w Polsce niewidomy z I grupą jeździ za darmo z przewodnikiem a ten z II grupą ze względu na wzrok to już trzeba sprawdzać indywidualnie w każdym mieście.

 

Re: stopień umiarkowany 04-O kilka pytań.


Kornelia:

Dokument orzeczenia moze byc przydatny, jesli na legitymacji nie ma symbolu niepelnosprawnosci - ja taka legitymacje mam.

 Sam dokument tez moze byc podstawa do przyznania znizki, ale wtedy chyba musisz miec dowod osobisty ze soba.

 

 Nie trzeba miec dowodu osobistego ze sobą tylko trzeba miec legitymacje ulgową ja taką mam na stale ze znacznym stopniem.Ty kornelio jaki masz stopiień?

stopień umiarkowany 04-O kilka pytań.

A mnie w tych przepisach zastanawia fakt, ze wszedzie jest mowa o osobach niewidomych (z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepelnosprawnosci), a my nie jestesmy przeciez niewidomi. W wykazie znizek w PKP znalazlam z kolei zapis, ze ulga 37% przysluguje osobie niewidomej nie uznanej za niezdolna do samodzielnej egzystencji. Niebawem mam zamiar wybrac sie w podroz (po raz pierwszy od czasu przyznania umiarkowanego stopnia) i sprawdzic funkcjonowanie tej znizki. Troche sie obawiam, ze ktos sie moze przyczepic tego, ze skoro nie jestem niewidoma to znizka nie przysluguje.

stopień umiarkowany 04-O kilka pytań.

Jako osoba jednooczna od grudnia ubiegłego roku mam orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności . A w tym roku wtórne wszczepienie implantu , związane z tym kontrole . protezowanie itp.Sporo więc jeżdżę pociągami,autobusami, metrem w Warszawie i korzystam z przysługujących nam zniżek.Warto pamiętać,że komunikacją miejską jeździmy  bezpłatnie. Tylko u sprzedających i kontrolujących bilety obowiązuje hasło "niewidomi"  czasem zmieniane na "na oczy". Nie warto wchodzić w dyskusje.

Pozdrawiam wybierających się w podróże małe i duże. UĹ�miech

No i jeszcze tytułem wyjaśnienia: osoba niewidoma 

nie uznana za niezdolną do samodzielnej egzystencji to określenie równorzędne z osobą o orzeczonym umiarkowanym stopniu niepełnosprawności 04-O.

Łatwiej się wtedy czyta przepisy.

stopień umiarkowany 04-O kilka pytań.

Jeśli masz 04 0 masz ulgi na PKS PKP BUS 37% dla przewodnika 95% w autobusach miejskich,metrze SKM bezpłatny i przewodnika.Andrzej.

stopień umiarkowany 04-O kilka pytań.

Nie obawiaj się należą Ci się zniżki,będziesz kupował bilet powiedz dla niewidomego stopień umiarkowany kasjerka da Ci bilet ulgowy 37% jak będziesz z przewodnikiem dla przewodnika 95% w kasie musisz powiedzieć że jesteś z przewodnikiem tak samo w autobusie Busie.Andrzej.