MENU

Forum - Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Witam.

Od 96 roku nie widzę na jedno oko. Uszkodzony nerw. Mam prawo jazdy kat. B.

Pytanie-czy jakiś stopień mi się należy? A jeśli tak, to na co mogę liczyć? 

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Niestety, ale od jakiegoś czasu żaden stopień Ci się nie należy. Osoba jednooczna = osobie całkowicie zdrowej wg Zusu i innych instytucji w naszym chorym państwie.

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?


Osoba jednooczna jest osobą zdrową tylko do pewnego czasu, gdyż na stan zdrowia wpływają różne czynniki. Dlatego po wykluczeniu ich rozumiem, dlaczego zgotowano mi gehennę - przy moim stanie zdrowia, zgodnie z obowiązującymi przepisami, dawno nabyłam prawo do renty i już go nie tracę, a wielu piszczy, że nie ma. Chory kraj i podli ludzie.

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Zgodnie z prawem należy się lekki stopień. Proszę poszukać w ustawie, która na pewno jest w Internecie.

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

to widac jak sa przestrzegane przepisy, a w zasadzie jak sa interpretowane... ja mam umiarkowany stopien a nie lekki

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Ja otrzymalem znaczny stopien jedno widzace oko ale to tylko dlatego ze w komisji byl moj lekarz prowadzący leczenie

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

W całej Unii Europejskiej należy się co najmniej lekki stopień niepełnosprawności. w Polsce też się należy, ale wytyczne ministerstwa są takie żeby nie przyznawać. Ja przeszłam "drogę przez mękę", ale w sadzie apelacyjnym  (II-ga instancja) uzyskałam orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności na stał! Staraj się o to i bądź cierpliwa. jak co to pomogę i powiem co robić.

Pozdrawiam Joanna Bachlej

Mój telefon: 603 236 218

Proszę polub moją stronę na Facebooku:https://www.facebook.com/pages/Joanna-M-Bachlej-Krak%C3%B3w/391903750948764?fref=ts

 

 

Re: Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?


Joanna Bachlej:

W całej Unii Europejskiej należy się co najmniej lekki stopień niepełnosprawności. w Polsce też się należy, ale wytyczne ministerstwa są takie żeby nie przyznawać. Ja przeszłam "drogę przez mękę", ale w sadzie apelacyjnym  (II-ga instancja) uzyskałam orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności na stał! Staraj się o to i bądź cierpliwa. jak co to pomogę i powiem co robić. 

Witam, a co daje takie orzeczenie o lekkim stopniu, warto w ogóle o to walczyć? Słyszałam, że to tylko strata czasu i nerwów. Chętnie bym skorzystała z jakiejś pomocy, bo naprawdę cienko przędę, chociaż uczciwie od lat pracuję. Aha, i czy ma jakieś znaczenie to, że leczę się u okulisty prywatnie (niestety lekarze na NFZ nie mają odpowiedniego sprzętu do diagnozowania), czy lepiej pójść po zaświadczenie lekarskie do jakiejkolwiek przychodni "publicznej"?

 

 

 

 

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Ja tez jestem zainteresowana bardzo proszę o odpowiedz bo tez lecze sie prywatnie.

Rozpacz

Mam w tej chwili jedno oko +8 amblyopia, cały czas mnie boli, szczególnie od światła ciśnienie mam w porządku. Drugie +3 było, teraz +5 i już okulary są za słabe, czuje ze tracę wzrok i zaczęłam już popadać w panikę. Lecze sie w Lublinie prywatnie, dr Grażyna Ciszewska (moze ktoś zna?) i wogole nie wiem co mam robić dalej. Ostatnio na Święta miałam w słabym oku zapalenie naczyń, lazilam 2 tygodnie z zaklejonym okiem. Co mam robić??? Czy moge składać o niepełnosprawność czy nie, nie mam pojęcia. Chodzę wieczorami z latarka i właśnie dziesiaj minelam własny dom bo widzę 2 metry przed sobą. Jestem w szoku co mam robić??!!!

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Orzeczenie o niepełnosprawności daje podstawę do różnych ulg. Jeśli prowadzisz działalność, to możesz strać się w PFRON o zwrot części składek na ubezpieczenie społeczne i rentowe. Jeśli pracujesz to pracodawca ma prawo strać się o dopłatę dla niepełnosprawnego pracownika. Przy zeznaniu rocznym można odliczyć od dochodu wydatki na zakup sprzętu do rehabilitacji, wyjazd do sanatorium. przy umiarkowanym stopniu można odliczyc wydatki na leki i dojazd prywatnym samochodem na rehabllitację.

Re: Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Witam własnie dziś byłem na komisji otrzymałem decyzję odmowna jak mam sie odwołac proszę o poradę na pocztę wojles14@wp.pl
Joanna Bachlej:

W całej Unii Europejskiej należy się co najmniej lekki stopień niepełnosprawności. w Polsce też się należy, ale wytyczne ministerstwa są takie żeby nie przyznawać. Ja przeszłam "drogę przez mękę", ale w sadzie apelacyjnym  (II-ga instancja) uzyskałam orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności na stał! Staraj się o to i bądź cierpliwa. jak co to pomogę i powiem co robić.

Pozdrawiam Joanna Bachlej

Mój telefon: 603 236 218

Proszę polub moją stronę na Facebooku:https://www.facebook.com/pages/Joanna-M-Bachlej-Krak%C3%B3w/391903750948764?fref=ts

 

 

 

 

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Nie widzę na lewe oko od urodzenia,  na prawe całkiem ok. Początkowo miałam na 3 lata (ku memu zdziwieniu) stopień znaczny, a później po ponownej komisji - umiarkowany na stałe.

 

Czytałam kiedyś, że jednooczność uprawnia do lekkiego, a to czy otrzyma się jakiś wyższy stopień zależy od przyczyny i rokowań.

Np w moim wypadku kiedy w grę wchodzi przyklejana siatkówka i jej stany zwyrodnieniowe  w oku na które widze (więc rokowania są niepewne no i wielu rzeczy jednak nie powinnam robić ) to daje podstawę do otrzymania wyższego stopnia niż lekki. 

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

 

 

Re: Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?


Karolinaa:

Koleżanko ja musze walczyć o stopien niepelnosprawnosci z ta sama choroba!A jak u ciebie ostrość wzroku i pole widzenia?

 

Z bliska widzę ok ale z dalszej odległości nie przeczytam tekstu, czasem nie poznaje ludzi na ulicy. Problem w tym, że żadne okulary u mnie tego całkowicie nie korygują, próbowałam dopasować z okulistą i różnica była minimalna - nadal widziałam mniej więcej, w sumie bardziej się domyślałam, w rezultacie chodzę bez okularów.

Co do pola widzenia, miałam robione te badania ale jedynie na potrzeby komisji zusowskiej i o niepełnosprawność, także nie miałam możliwości skonsultowania wyników z moim okulistą. Z tego co widziałam mam w polu widzenia pewne braki też.

 

 

 

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Szczerze- określenie cyklop też bardzo źle mi się kojarzybo bylam wyzywana tak w szkole i dręczona. Sama się dziwie, że wybrałam taki login :P

 

 

co do oka na które nie widzę - grzecznie siedzi w oczodole, biedne mniejsze i x brzydką mętną tęczówką ale jest..

 

 

 

 

 

 

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Szczerze - określenie cyklop też mi się źle kojarzy bo byłam tak wyzywana w szkole i dręczona, Sama się dziwie, że taki login wybrałam :P

 

Oko na które nie widzę  - grzecznie siedzi sobie w oczodole, jest mniejsze i ma brzydką zmętnioną tęczówkę ale jest..

 

Co do tego, że nie widzimy dobrze nawet w okularach mam swoją teorię, że trzeba jednak mieć nałożony obraz z dwóch oczu, a my go nie mamy więc widzimy tylko mniej więcej..

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Wiem, sama się dziwię, że nie miałam z tym problemu. Co prawda początkowo to i to miałam na trzy lata ale po kolejnych komisjach mam na stałe. Dodam, żeby nie było wątpliwości - nie mam żadnych znajomości w komisjach a panią z zusowskiej miałam taką chamską i niemiłą, że byłam pewna, że nie dostanę..a jednak ;)

 

a Ty kiedy masz komisję ?

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

A nie wysyłali Cię z komisji na dodatkowe badania typu badanie pola widzenia ? U mnie sprawdzali dosyć dokładnie jakie możliwości ma moje widzące oko.

 

Gdybyś miała jakieś pytania albo chciała po prostu pogadać możesz pisać na baroque_art@wp.pl ;)

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Z tego co pamiętam to o niepełnosprawnośc chyba jak miałam 16 lat, a rentę jak 18.

Dziwne, że nie robili Ci tak podstawowego badania jak badanie dna oka, myślę, że ważne jest też to co napisał Ci w opinii Twój okulista. Mój jak szłam ponownie na komisję się wkurzył i napisał dosyć dobitnie, że nie mam szans na poprawę w prawym, że rokowania przy tym schorzeniu i zwyrodnieniu są nie pewne i że na lewe nie będę widzieć.

Walcz dalej - bo jak widać na moim przypadku można dostać to i to ;)

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

 ja mam stopień lekki na stałe odwoływalam sie do sądu to  jest opis z komisji z odwołania biegłego sądowego niemam szans na umiarkowany

 

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Ja jestem po kolejnej komisji. mam mocno niedowidzące jedno oko tzn nic nie czyta i drugie dobre z korekcją.

Na ostatniej komisji Pani doktor uświadomiła mnie, że z taką wadą nie mam żadnego prawa do stopnia choćby lekkiego, a miałam umiarkowany. mówią o tm przepisy prawa. tzn dobre oko ma widzieć tyle co gorsze, krótko ujmując. " choroby narządu wzroku, w tym wrodzone lub nabyte wady narządu wzroku powodujące ograniczenie jego sprawności, prowadzące do obniżenia ostrości wzroku w oku lepszym do 0,3 według Snellena po wyrównaniu wady wzroku szkłami korekcyjnymi lub ograniczenie pola widzenia do przestrzeni zawartej w granicach 30 stopni;" cytat z oboiązyjącej ustawy. ja czytając to pierwszy raz myślałam, że chodzi oko gorsze. 

Czy można coś z tym zrobić - tak - piszcie do pelnomocników rządu do spraw osób niepełnosprawnych. 

Trwają prace komisji.

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Ja zacząłem pracę gdzieś w 2008 i dali mi lekki ,jestem jednooczny  wada -5,5 w drugim oku mam protezę .po zmianie przepisów o zmniejszeniu dofinansowań ,stanąłem ponownie na komisję dostałem dalej lekki. Po odwołaniu jakieś 6 lat mam umiarkowany 04-0,w lutym mam komisję i zobaczę co powiedzą. Mi lekarka okulistka powiedziała że jako 30 letni wtedy człowiek jestem za młody żeby dostać na stałe ,i takie mają przepisy bo może mi się polepszyć Uśmiech

 

byłem  wczoraj  na komisji porażka , pseudo doradca zawodowy , lekarz (o matko)pracownik socjalny jako tako ,się okaże za tydzień :)

 

Dostałem umiarkowany na dwa lata 04-O.naruszenie organizmu trwałe ale schorzenie okresowe  

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Ja zaniechałem te komisje dawno temu. W ubiegłym roku szef mnie zapytał, czy to byłby problem dla mnie,
gdybym się postarał o jakiś stopień (oczywiście lekki na wstępie się należy).  

Dali mi już na stałe, ale jakoś nie przywiązuję do tego wagi. Ostatnio pracodawce zmieniłem i nawet nie wspominałem że mam. Nigdy żadnych korzyści z tego nie było. 

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Przy orzekaniu o stopniu niepełnosprawności osoby, która ukończyła 16 rok życia, zwanej dalej „osobą zainteresowaną”, bierze się pod uwagę:

3)wiek, płeć, wykształcenie, zawód i posiadane kwalifikacje;
4) możliwość całkowitego lub częściowego przywrócenia zdolności do wykonywania dotychczasowego lub innego zatrudnienia – poprzez leczenie, rehabilitację lub przekwalifikowanie zawodowe;

 32. 1. Przy kwalifikowaniu do znacznego, umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności bierze się pod uwagę zakres naruszenia sprawności organizmu spowodowany przez:

 choroby narządu wzroku, w tym wrodzone lub nabyte wady narządu wzroku powodujące ograniczenie jego sprawności, prowadzące do obniżenia ostrości wzroku w oku lepszym do 0,3 według Snellena po wyrównaniu wady wzroku szkłami korekcyjnymi lub ograniczenie pola widzenia do przestrzeni zawartej w granicach 30 stopni;

 

 

Dz.U. 2015 poz. 1110Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 lipca 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności

 

 

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Witam wszystkich.A czy jest tu ktos kto otrzymal grupe umiarkowana na stale a tym samym legitymacje i moze karte parkingowa?Bo z tego,co czytam to niby przysluguje owa karta ale tylko z grupa umiarkowana 04-O...

Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?

Witam, w wieku 3 lat uległam wypadkowi na skutek, którego straciłam wzrok w prawym oku. Drugie oko jak narazie w porzadku. Obecnie mam 31 lat i do tego czasu, nigdy sie o nic nie starałam, tzn. renta, stopień. Ale dzis jestem po komisji i raczej nie przyznają mi zadnego stopnia niepełnosprawności. Czy myślicie, że jest sens żeby się odwoływać? Czy ktoś jest w podobnej sytuacji i ma stopień? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

Re: Czy należy się stopień osobie niewidzącej na jedno oko?


bodzio7848:

Ja zacząłem pracę gdzieś w 2008 i dali mi lekki ,jestem jednooczny  wada -5,5 w drugim oku mam protezę .po zmianie przepisów o zmniejszeniu dofinansowań ,stanąłem ponownie na komisję dostałem dalej lekki. Po odwołaniu jakieś 6 lat mam umiarkowany 04-0,w lutym mam komisję i zobaczę co powiedzą. Mi lekarka okulistka powiedziała że jako 30 letni wtedy człowiek jestem za młody żeby dostać na stałe ,i takie mają przepisy bo może mi się polepszyć Uśmiech

 

byłem  wczoraj  na komisji porażka , pseudo doradca zawodowy , lekarz (o matko)pracownik socjalny jako tako ,się okaże za tydzień :)

 

Dostałem umiarkowany na dwa lata 04-O.naruszenie organizmu trwałe ale schorzenie okresowe  

 

 

Masz coś oproucz protezy i w drugim oku -5.5? 

 

 

 Mam protezę i wadę -1.5.

Kiedyś miałem zawsze umiarkowany i ok 8 lat temu mi zabrali i nie mam żadnego. 

Zastanawiam się nad spróbowanie znowu.