MENU

Forum - Ponowna komisja - renta socjalna a studia/kiedyś praca.

Ponowna komisja - renta socjalna a studia/kiedyś praca.

Ponowna komisja - renta socjalna a studia/kiedyś praca.

Witam Was bardzo serdecznie! 

 

Na wstępie chciałbym się przywitać. Jest to mój debiut na forum, ale myślę, że będę tutaj częściej zaglądał. :) 

 

Mam do Was kilka pytań w związku z moją rentą socjalną. Jestem osobą, która 5 lat temu otrzymała to świadczenie. Od 2007 r. mam orzeczony, na stałe, umiarkowany stopień niepełnosprawności. W wyniku dwóch wypadków, doznałem uszkodzeń siatkówek w obu gałkach ocznych  - powstanie niepełnosprawności miało miejsce przed ukończeniem 18 roku życia.

 

Renta kończy mi się w listopadzie. Byłem w ZUS i dostałem 3 papierki: ZUS Rp-1a ("Wniosek o ponowne ustalenie prawa do renty z tyt. niezdolności do pracy"), N-9 ("Zaświadczenie o stanie zdrowia...") oraz jakiś świstek pt. "Informacja w sprawie dokumentacji medycznej". 

 

Pytanie 1: Rozumiem, że N-9 ma wypełnić lekarz prowadzący, najpóźniej na miesiąc przed złożeniem wniosku? Do tego dorzucam wypełnione Rp-1a i ten świstek, na którym muszę zdeklarować kiedy przedstawię dokumentację medyczną. Mam ją dołączyć do wniosku czy przedstawić Lekarzowi Orzecznikowi na badaniu. Która opcja jest lepsza? 

 

Pytanie 2: W chwili obecnej jestem studentem 4-roku studiów. Co więcej, 2 lata temu pracowałem przez kilka miesięcy w zakładzie pracy chronionej. ZUS ma informacje na temat moich składek, odprowadzanych przez pracodawcę. Na temat mojego wykształcenia chyba żadnej wiedzy nie mają? Czy fakt, że mam za sobą epizody z pracą na umowę i posiadanie wykształcenia, mogą być podstawą do odmówienia prawa do renty socjalnej? Mój stan zdrowia nie zmienił się przez te 5 lat, a raczej lekko się pogorszył. 

 

Pytanie 3: Bardzo Was proszę o jakieś rady na temat samego badania. Jakich pytań mogę się spodziewać? Czego lepiej nie mówić? Czy muszę odpowiadać na wszystkie pytania lekarza orzecznika (np. gdy pyta o wykształcenie)? 

 

Pytanie 4: Ostatnią wypłatę świadczenia dostanę w okolicach 15. listopada. Jestem umówiony na wizytę z moim lekarzem na 27. października i zaraz po tej wizycie (na której wypełni "Zaświadczenie o stanie zdrowia...") mam zamiar złożyć dokumenty w ZUSie. Czy taka kolejność jest właściwa, a może lepiej poczekać do wypłaty ostatniego świadczenia? Długo czeka się na komisję? 

 

Będę Wam niezwykle wdzięczny za odpowiedzi i pomoc. 

Ponowna komisja - renta socjalna a studia/kiedyś praca.

Taka kolejność, że zaraz po wizycie u lekarza złożysz dokumenty do ZUS-u jest jak najbardziej właściwa. Termin złożenia dokumentów zaraz po 27 również jest właściwy, gdyż ZUS powinien zdążyć rozpatrzyć Twój wniosek i wypłacić Ci w grudniu br. rentę socjalną.Wszystkie dokumenty medyczne trzeba złożyć razem z wnioskiem (najlepiej zrobić sobie kopie). Dokumenty możesz złożyć w dowolnym oddziale ZUS-u. To, że pracowałeś przez jakiś czas nie ma specjalnego wpływu na rentę socjalną, gdyż jej wysokość jest ustawowo uchwalana, ale wszystkie dokumenty trzeba wykazać. Obecnie obowiązujące przepisy pozwalają na podjęcie pracy i osiąganie dochodów. (Kilka lat temu było to niemożliwe). Trzymam kciuki i pozdrawiam

Joanna Bachlej :)