MENU

Forum - Prawo jazdy

Prawo jazdy

Prawo jazdy

Hej, hej :)

Wiem, że ten wątek był poruszany już milion razy, jednak przepisy się zmieniają i chciałabym dowiedzieć się jak to jest teraz.
W czerwcu skończę 18 lat. Chciałabym iść na prawko. Nie widzę od urodzenia na prawe oko, a lewe ma wadę -2,5.

Jaka jest szansa na dostanie prawka?  

Prawo jazdy

Nie chcę straszyć ani zniechęcać ale raczej będziesz musiała poczekać :/ Ja sam 2 lata temu (też kończąc 18) starałem się o badania do prawka i moja okulistka niestety uświadomiła mnie o naszym prawie które weszło w życie jakoś parę lat temu i osoby jeśli wada wzroku nie przekracza -0,5 to jeszcze zezwalają a większe już chyba muszą czekać tylko sam nie wiem ile. Z tego co pamiętam to do 20 roku życia ale pewien nie jestem. Więcej w tym wątku: http://jednooczni.org/forum/prawo/topic,2051.html

Pocieszę Cię tym że moja siostra też nie ma oka i trochę oszukała na badaniu wynikiem czego już 1 rok ma prawko (skończyła normalnie na 18) i kolega z klasy też z jednym okiem lecz bez wady zrobił bez problemu. Jeśli mam Ci coś doradzić to kombinuj. Ja niestety poszedłem do okulistki która zna mnie i historię mojej choroby na wylot więc byłem spalony od razu ale może Tobie się uda.

Powodzonka :D 

Prawo jazdy

A jeśli w grę wchodzi jednooczność+ jaskra? 

Ma ktoś takie doświadczenia? :) 

Prawo jazdy

Ja tez chciałam robić prawko po 18, poszłam do okulisty po zaświadczenie ale powiedziała mi ze musze poczekać do ukończenia 21 r.z. i  wcześniej nie mogę. Takie prawo .. a oszukiwać myślę, że nie ma co, bo potem w razie jakby coś się stało to gdzie szukać winnego .. tak mi powiedziała okulistka, że nie wystawi bo to za duża odpowiedzialność tez dla niej. . Także trzeba czekać :)  

Prawo jazdy

Witaj.

Zdawałem co prawda 9 lat temu, ale z tego co wiem nic się nie zmieniło. Wtedy okulista dawał zgodę po ukończeniu 20 roku życia.

Prawo jazdy

Moi drodzy. Ja pierwsze swoje podejście do prawa jazdy miałam niecałe 5 lat temu. Miałam wtedy 19 lat. Oczywiście nikogo nie oszukiwałam co do wady wzroku. Niestety wtedy mi się nie udało.. Teraz zaczynam kolejny raz. Wcześniej obwinialam się, że porażki wynikały z niedowidzenie (oko lewe nie widzi całkowicie, brak poczucia światła). Dziś wierzę, że to był stres. Przygnębia mnie myśl, że o to co innym przychodzi z łatwością, ja muszę tak walczyć i byłoby dla mnie dużym osiągnięciem. Całe życie tak się szarpać z losem..

A jakie są Wasze doświadczenia z prowadzenia samochodu? :) 

 

 

Prawo jazdy

Ja akurat lubię jezdzić nie szaleje ale daje radePerskie oko 

Re: Prawo jazdy


Dzaworitka:

Wcześniej obwinialam się, że porażki wynikały z niedowidzenie (oko lewe nie widzi całkowicie, brak poczucia światła). Dziś wierzę, że to był stres. Przygnębia mnie myśl, że o to co innym przychodzi z łatwością, ja muszę tak walczyć i byłoby dla mnie dużym osiągnięciem. Całe życie tak się szarpać z losem..

 

Tak sie szarpiesz z losem z powodu jednooczności? :) wedlug mnie jest to i tak najlżejsza z ułomnosci (zakladajac ze drugie oko nie ma wady). Wedlug mnie wiekszą ułomnością byłby brak nogi lub ręki, lub inne kalectwo. 

Prawo jazdy

Nie, nie.. Jednooczność to coś z czym nie walczę, bo nie mam szans wygrać. Jestem z tym pogodzona. 

Ja też lubię jeździć i sprawia mi to przyjemność, ale czasem pojawia się obawa, że coś przeocze. Uczę się teraz parkować i kosztuje mnie to wiele sił, ale sama podziwiam się za wytrwałość i determinację. Super 

Nie jestem malkontentem, patrzę tylko czasem na swoje życie z boku. Doceniam co mam od życia i jestem za to wdzięczna.  

Re: Prawo jazdy


Dzaworitka:

Nie, nie.. Jednooczność to coś z czym nie walczę, bo nie mam szans wygrać. Jestem z tym pogodzona. 

Ja też lubię jeździć i sprawia mi to przyjemność, ale czasem pojawia się obawa, że coś przeocze. Uczę się teraz parkować i kosztuje mnie to wiele sił, ale sama podziwiam się za wytrwałość i determinację. Super 

Nie jestem malkontentem, patrzę tylko czasem na swoje życie z boku. Doceniam co mam od życia i jestem za to wdzięczna.  

 

 przepraszam za pytanie, ale długo już żyjesz z tym?

Prawo jazdy

Ja mam prawko kat. B od 7 lat, a w wieku 2 lat straciłem oko. Nie przeszkodziło mi to pozytywnym przejściu badań i uzyskania uprawnień. Najlepiej dowiedzieć się wszystkiego u lekarza medycyny pracy. Jak to jest z kat. A/A1? Czy coś się zmieniło na naszą korzyść oprócz możliwości prowadzenia 125ek posiadając prawko kat. B przez 3 lata? Chciałbym móc już bez strachu jezdzić moją 5setką... Marszczę brew

Re: Prawo jazdy


JakeKP:
Ja mam prawko kat. B od 7 lat, a w wieku 2 lat straciłem oko. Nie przeszkodziło mi to pozytywnym przejściu badań i uzyskania uprawnień. Najlepiej dowiedzieć się wszystkiego u lekarza medycyny pracy. Jak to jest z kat. A/A1? Czy coś się zmieniło na naszą korzyść oprócz możliwości prowadzenia 125ek posiadając prawko kat. B przez 3 lata? Chciałbym móc już bez strachu jezdzić moją 5setką... Marszczę brew

 

 możesz :) poza mandatem 500zl nie powinno Ci raczej nic grozic :)

Re: Re: Prawo jazdy


newmorning:

Dzaworitka:

Nie, nie.. Jednooczność to coś z czym nie walczę, bo nie mam szans wygrać. Jestem z tym pogodzona. 

Ja też lubię jeździć i sprawia mi to przyjemność, ale czasem pojawia się obawa, że coś przeocze. Uczę się teraz parkować i kosztuje mnie to wiele sił, ale sama podziwiam się za wytrwałość i determinację. Super 

Nie jestem malkontentem, patrzę tylko czasem na swoje życie z boku. Doceniam co mam od życia i jestem za to wdzięczna.  

 

 przepraszam za pytanie, ale długo już żyjesz z tym?

 

Zakładam, że masz na myśli niewidzenie na jedno oko. Około 10 lat, ale wzrok w lewym oku traciłam stopniowo. Jednak był to okres wczesno młodzieńczy, a więc trudno było mi to przyjąć, szczególnie gdy stawało się to widoczne. 

 

Prawo jazdy

Kierowcy, a którym okiem nie widzicie? Myślicie, że ma to jakieś znaczenie? 

Re: Prawo jazdy

 


Dzaworitka:

Kierowcy, a którym okiem nie widzicie? Myślicie, że ma to jakieś znaczenie? 

 

 ja nie widzę na lewe oko. Nie wiem czy ma to znaczenie, bo nie ma jak porównać :)

 ale na pewno nie zamienilbym stron :)

 

 

 

 

 

 

 

 

Prawo jazdy

Być może to kwestia przyzwyczajenia. Na jazdach czasem odczuwam lekki dyskomfort, szczególnie jak ktoś mnie wyprzedza. Mam nadzieję, że się do tego przyzwyczaje. Uśmiech

Prawo jazdy

Witajcie,ja mam prawo jazdy od 5 lat i o dziwo pracuje jako kierowca kat.B :) Ja akurat nabralem juz takich nawykow,mam takie przyzwyczajenia ze raczej nic nie sprawia mi problemu w jezdzie.Ja ogolnie robilem dwa podejscia do kursu,za pierwszym razem lekarz nie podbil mi badan bo powiedzial ze nie mam ukonczonych 25 lat,jesli je skoncze nie ma problemu.Wtedy pojechalem do katowic,zrobili wywiad,zapytali ile lat jestem po wypadku i czy minelo przykladowo 5 lat,a ze bylo to 12 lat po wypadku to powiedzieli ze nie ma przeciwskazan i podbili badania bez problemu.Taki maly minus ze mam terminowe,na poczatku dostalem na 5 lat a teraz na 10 bo w tym roku wymienialem prawko ze wzgledu na koniec waznosci wlasnie.Ogolnie jestem osoba niewidzaca na jedno oko,jestem po wypadku i od samego poczatku mam problem z bardzo wysokim cisnieniem co powoduje ze zaczyna pekac teczowka.Jeszcze mam oba swoje ale gdzies w lipcu jade do Naleczowa do dr Haszcza na usuniecie i wszczepienie implantu.Poki co odpukac,drugie oko zdrowe i nic sie z nim nie dzieje :)

Prawo jazdy

Witajcie! Wczoraj zdałam egzamin. Jestem taka szczęśliwa. Czekam teraz na wydanie dokumentu. Super

Prawo jazdy

Gratulacje :) Jak bylo,duzy stres?:)

Prawo jazdy

Witajcie ja mam prawo jazdy 7lat ,nie widzę na prawe oko .Pozdrawiam i gratuluję pani ;)

Prawo jazdy

Cześć, jestem tu nowa. Jestem jednooczna od dziecka, na prawe oko widzę bardzo dobrze, nie mam żadnej wady. Słyszałam od okulistów i lekarzy medycyny pracy, że nigdy nie będę mogła mieć prawa jazdy. Jednak postanowiłam spróbować, poszłam do pierwszego lepszego OSK i instruktor powiedział, że potrzebne są badania, ale on ma kolegę, więc jak mi się nie chce to on mi po prostu ten papier po znajomości załatwi - nie wspominałam o swojej wadzie, pan o to nie zapytał a ja nawet się nie zastanawiając zgodziłam się na propozycję. Wiem, że postąpiłam nieuczciwie, ale stwierdziłam, że skoro jednooczność jest aż takim utrudnieniem przy prowadzeniu to wszystko wyjdzie podczas kursu. Kurs szedł mi dobrze, instruktor nie miał żadnych zastrzeżeń. Wtedy nie udało mi się zdać egzaminu - nie wyszło raz, drugi, trzeci, potem zrobiłam przerwę, teoria się unieważniła i jakoś tak sobie odpuściłam. 

Później całkiem przypadkowo poznałam chłopaka, który jest instruktorem i namówił mnie, że przygotuje mnie do egzaminu. Dowiedziałam się, że nie muszę robić na nowo badań, miałam już kilka godzin jazdy i jestem zapisana na egzamin. Ten instruktor również nie ma zastrzeżeń do mojej jazdy i on też nie wie o mojej wadzie. 

Jak to było w waszych przypadkach? Pytanie kieruję głównie do osób mających już prawo jazdy - czy udało Wam się po prostu przejść badania czy to była kwestia znajomości/łapówki?  

Prawo jazdy

Witam ja mam prawo jazdy bez problemu z badaniem okulistycznym ,jednooczni mogą mieć prawo jazdy jeżeli mają sprawne  drugie oko .miałam na 5lat a teraz mam na stałe .Zależy jakie wady wzroku ,ja nie widzę na prawe oko od 6roku życia  ,lewe zespół suchego oka . Zyczę powodzenia ;)P.S najlepsze jest to że jest przepis który mówi że nie powinniśmy jeździć rowerem :D ale autem możemy bo jesteśmy w aucie bezpieczni a na rowerze nie :P instruktor się śmiał i nie dowierzał :D

Prawo jazdy

Witam. Ja również chce zrobic prawko i zastanawiam się czy okulistka wyda mi oświadczenie.  Czy ktos z Was mial sytuacje ze niedowidzial na jedno oko i mial w nim mala wade i w drugim oku wade mniejsza ale juz bez niedowidzenia ? Okulistka do ktprej chpdzilam na wizyty mowila mi ze nie powinno byc problemu bo nie widze jedynie katem oka ale ja jednak sie obawiam. Czy ktos mial podobna sytuacje ?

Prawo jazdy

Witam
Jak napisała anka019810@wp.pl nie ma przeciwwskazań do posiadania prawa jazdy kat. B przez osoby jednooczne. Praktycznie niemożliwe jest uzyskanie uprawnień kierowcy zawodowego - tu musi być widzenie stereoskopowe.

W przypadku wątpliwości polecam lekturę Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 17 lipca 2014 r. w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców - Dz.U. 2014 poz. 949: ttp://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140000949

zmienione Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 23 grudnia 2015 r. - Dz.U. 2015 poz. 2247: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20150002247

Szczegóły dotyczące badania i wymagania odnośnie narządu wzroku opisuje Załącznik nr 2 do w/w Rozporządzenia więc warto sprawdzić przed rozpoczęciem kursu czy też wizytą u okulisty.

Ja mam prawko kat. B od prawie 20 lat. Zdawałam mając jedno oko zdrowe a drugie ze sporą wadą bez możliwości 100% korekcji, ale w dopuszczalnym zakresie. Kilka lat temu przeszłam też badania psychotechniczne dla kierowców z badaniem okulistycznym włącznie i nie było problemu. Uprawnienia wygasły, a na kolejne badania już nie poszłam bo po tegorocznych problemach ze wzrokiem zwyczajnie odpuściłam sobie jazdę służbowym autem.
Pozdrawiam

 

Prawo jazdy

Ja też potwierdzam. Lekarz medycyny pracy oraz okulista, nie zrobią żadnych problemów i wydadzą pozytywną opinię.

Od 9 lat prowadzę samochód, ze względu na codzienne dojazdy do pracy pokonuję 30tys km rocznie. W tym roku zdałem również prawo jazdy na kat A, i w ciepłe dni poruszam się motocyklem.