MENU

Forum - Niedowidzenie, astagmatyzm a prawa jazdy i uprawnienia

Niedowidzenie, astagmatyzm a prawa jazdy i uprawnienia

Niedowidzenie, astagmatyzm a prawa jazdy i uprawnienia

Witam,

Mam takie pytanie, mianowicie czy mając zdrowe oko idealnie widzące, a drugie do 2 rzędu na tablicy bez okularów, oraz brak widzenia przestrzennego mam szansę na kategorię A, a w przyszłości C+E jeśli wzrok się nie pogorszy? Po korekcji zasadniczo gorsze oko się nie poprawia, max 3 rząd liter. Wiem że coś się zmieniło w tej kwestii, w 2016 jak robiłem okulistka powiedziała że nie mam szans na inną kategorię niż B.

 I jeszcze jak wygląda praca na kategorię B, jeśli mam prawo jazdy to czy muszę przechodzić dodatkowe badania do pracy czy jak to wygląda?

 I jak wygląda sprawa wózków widłowych i pracy powyżej 3m? Tu chyba nic się nie zmieniło dla jednooczności?

 

Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam :) 

Niedowidzenie, astagmatyzm a prawa jazdy i uprawnienia

Kategoria B i B+E bez problemu. Kategoria A- od kilku lat możesz prowadzić motory, ale lekarze o tym nie wiedzą. Kategorie wyższe, czyli C, D,E- od czerwca 2018 roku możesz być kierowcą zawodowym ale lekarze jeszcze o tym nie wiedzą. 

Przepisy są w Dzienniku Ustaw ale lekarze posługują się tym co jest w wytycznych Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi a ostatnie wytyczne zostały wydane w 2016 roku. Nawet idąc z wydrukowanym artykułem w Dz. U lekarz może uznać że jego te przepisy  nie obowiązują.

 

Co do wózków, suwnic i badań wysokościowych to w tej chwili nie zmieniło się nic. Rozmawiałem kiedyś z niemcem który bez jednego oka pracował na podnośnikach koszowych i był zdziwiony że w Polsce trzeba mieć jakieś badania. Jak byłem w WOMP w Sosnowcu , to mi powiedziano że mimo że są barierki uniemożliwiające upadek to i tak traktuje się to jak pracę powyzej 3 metrów i nie mam szans na ich przejście. 

Wydaje mi się, że tak jak było z kategorią C,D,E przepisy za kilka lat się zmienią i osobą jednoocznym nie będą robić problemów przy badaniach lekarskich. A przy pracy winni nie są lekarze medycyny pracy czy okuliści ale BHP-cy wpisujący brednie przy skierowaniach na badania wstępne. 

Niedowidzenie, astagmatyzm a prawa jazdy i uprawnienia

Dziękuję bardzo za odpowiedź :)

A jeśli chodzi o te ustawy to mógłby ktoś podać linka/numery gdzie tego szukać? Bo ja w przepisach trochę się gubię :D 

 

Aha, i zapomniałem dopisać w 1 poście że mam również astygmatyzm, to też nie przeszkadza w prowadzeniu tych pojazdów? 

Re: Niedowidzenie, astagmatyzm a prawa jazdy i uprawnienia


Krzychu666:

A jeśli chodzi o te ustawy to mógłby ktoś podać linka/numery gdzie tego szukać? Bo ja w przepisach trochę się gubię :D

 

Rozporządzenie w w sprawie kategorii A:

http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2015/2247/1

Rozporządzenie w w sprawie kategorii C,D,E:

http://www.dziennikustaw.gov.pl/DU/2018/970/1