MENU

Forum - Dopłaty z UE dla niewidzących z boku

Dopłaty z UE dla niewidzących z boku

Dopłaty z UE dla niewidzących z boku

Witam, mam pytanie,czy ktoś z Was słyszał o dopłatach z uni dla osób np.niewidzących z boku więc jednoocznych jak najbardziej, a dopłaty dotyczą okularów,wyjazdów na turnusy itp.Przypadkowo dowiedziałam się że do takiej właśnie osoby(ma zaw ężone pole widzenia obu oczu) przyjechał przedstawiciel z taką propozycją.Niestety nic więcej się dowiedzieć nie da,a myślę że wiele z nas z tego by skorzystało.

Dopłaty z UE dla niewidzących z boku

O UE słyszę pierwszy raz i wydaje mi się ro bzdurą, ale może się mylę.

Jesli chodzi o dopłaty, to owszem, dopłacają do szkieł, soczewek, lup, protez itp, tak samo turnusy - ale pieniądze przyznaje PFRON za pośrednictwem MOPRu. Z tego co wiem, najlepiej składać wnioski na początku roku - potem zazwyczaj pula pieniędzy nie wystarcza dla wszystkich. 

Dopłaty z UE dla niewidzących z boku

U mnie jeszcze PCPR (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie)

Dopłaty z UE dla niewidzących z boku

W PCPR nic o tym nie wiedzą ale może coś się o tym dowiem to napiszę.

Dopłaty z UE dla niewidzących z boku

To jest specjalna sekcja , w niektórych miastach zajmowały się tym PCPR, teraz, o ile mi wiadomo, już MOPR ( zresztą MOPR powoli przejmuje wszystko - nawet stypendia z oświaty). Mają tam specjalną sekcję ds osób niepełnosprawnych . To właśnie od nich można uzyskać także zwrot pieniędzy, które dopłacało się do protezy ( bo NFZ nie płaci za całość, mają limit), czyli jeśli np dopłacasz do refundacji 100 zł, oni powinni Ci to zwrócić, pod warunkiem, że nie przekraczasz limitu dochodowego - ale jest dość wysoki ( o ile dobrze pamiętam, grubo ponad 1000 zł na osobę w rodzinie). Jeśli chodzi o okulary, to zwracają koszt szkieł - nie oprawek. No i oczywiście tyle, ile dopłaciłeś ponad limit NFZ, czyli musisz mieć na nie receptę. Trochę to bez sensu, bo jak ktoś chciałby np. plastikowe "szkła", to już na nie nie ma refundacji i pieniędzy nie odzyskasz.

 

Dopłacają za turnusy, okulary, protezy, lupy i cały sprzęt pomocniczy, pod warunkiem, że masz grupę inwalidzką ( nieważne skąd).

Mam nadzieję, że przybliżyłam temat:)

Re: Dopłaty z UE dla niewidzących z boku


Kornelia:

(...) Jeśli chodzi o okulary, to zwracają koszt szkieł - nie oprawek. No i oczywiście tyle, ile dopłaciłeś ponad limit NFZ, czyli musisz mieć na nie receptę. Trochę to bez sensu, bo jak ktoś chciałby np. plastikowe "szkła", to już na nie nie ma refundacji i pieniędzy nie odzyskasz.

 

Dopłacają za turnusy, okulary, protezy, lupy i cały sprzęt pomocniczy, pod warunkiem, że masz grupę inwalidzką ( nieważne skąd).

Mam nadzieję, że przybliżyłam temat:)

 

NFZ dopłaca do okularów? Nigdy o tym nie słyszalam. A co do dopłat to nie do końca się zgodzę, że tylko zwracaja koszt szkieł. Tym bardziej, że teraz w większości ludzie robią okulary z soczewek plastikowych. W moim mieście np. nie ma znaczenia z czego sie robi okulary, kiedyś PCPR zwracał 80 % kosztów a w tej chwili stałą określoną kwotę niezależnie czy okulary kosztowaly 700 czy 1500 zł. Robią tak żeby więcej osób mogło dostać dopłaty, niestety pieniądze im sie skończyły bardzo szybko. Ja składałam w czerwcu i już nie dostałam. 

Dopłaty z UE dla niewidzących z boku

Mówię o tym, że jak bierzesz receptę na okulary, to ileś tam procent za szkła masz nz NFZ  - ale tylko od zwykłych szklanych i niewiele ( chyba, ze coś się zmieniło).

Jesli chodzi o plastikowe, to jak robiłam swoje, babka powiedziała mi, że płacą tylko za zwykłe szklane. Podejrzewam, że coś się zmieniło, albo wszędzie mają swoje widzimisię. 

Re: Re: Dopłaty z UE dla niewidzących z boku


emi:

 Ja składałam w czerwcu i już nie dostałam.

 Ale możesz chyba to samo złożyć w styczniu i też otrzymasz.

 

Dopłaty z UE dla niewidzących z boku

Co do szkieł to babka powiedziała że fundusz dopłaca niecałe 10 zł aż a oni mogą dopłacić 150 procent tej kwoty.A jak jest u Was z tymi kwotami dopłat.

Re: Dopłaty z UE dla niewidzących z boku


Kornelia:

Mówię o tym, że jak bierzesz receptę na okulary, to ileś tam procent za szkła masz nz NFZ  - ale tylko od zwykłych szklanych i niewiele ( chyba, ze coś się zmieniło).

Jesli chodzi o plastikowe, to jak robiłam swoje, babka powiedziała mi, że płacą tylko za zwykłe szklane. Podejrzewam, że coś się zmieniło, albo wszędzie mają swoje widzimisię. 

 

A to niewiem bo szklanych nigdy nie miałam, a co do dopłat to faktycznie niewiadomo, wygląda na to, że każdy ma inne kryteria.

No i oczywiście w styczniu bedę składała ponownie, chyba ze wogóle zlikwidują dopłaty bo u nas wszystko jest możliwe.