MENU

Forum - jakie przeciwskazania do pracy

jakie przeciwskazania do pracy

jakie przeciwskazania do pracy

Witam jestem po szkole średniej

i mam takie pytanie jakies są przeciwskazania do w wykonywania zawodów

tzn:słyszałem że prace wysokościowe odpadają oraz kierowcy różnych pojazdów

Czy ktoś mógłby sporządzić taką liste?

Bardzo bym prosił

dziękuje

jakie przeciwskazania do pracy

Jednooczny nie może wykonywać prac wymagających widzenia obuocznego i dynamicznej ostrości wzroku tj. wszystkie prace na wysokości ponad 2m / sprzątanie , elektryk i pokrewne, hydraulik i pokrewne, w budownictwie itd./oraz w ruchu maszyn / kierowca zawodowy,stolarz i pokrewne, mechanik samochodowy itd/ prace w zawodach z narażeniami np. na oparzenie i inne / kucharz i pokrewne, odlewnik, mechanik, górnik ,chemik żołnierz , strażak itp/ oraz w zawodach w których wymagane jest widzenie przestrzenne /architekt, geodeta, plastyk, lekarz , pielęgniarka ,ratownik medyczny, fryzjer , fizyk itp./ Prace fizyczne w większości odpadają.

A co może ? Biurowe prace /administracja państwowa i inna  ,księgowość, bankowość , sekretarka / większość prac umysłowych / informatyk , polonista ,psycholog ale nie wszystkie podspecjalności  itd/   

jakie przeciwskazania do pracy

Dan88: głupot różnych w tym kraju się nasłuchasz, to pewne! Nie możesz pracować "na wysokościach",a polonistą być możesz? Czyli możesz bez narażenia wzroku czytać około 200 książek rocznie(bo tyle mniej więcej tomów przechodzi przez ręce ambitnego pedagoga!) a polatać nad światem już nie? Kompletna bzdura! Słuchaj, w moich latach studenckich myłam okna na ostatnich piętrach warszawskiego Intraco i jakoś do tej pory (po 18 latach mniej więcej) widzę. Cały rok łażę po górach, skakałam na bungee i widzę! Zasady dotyczą ogółu, a każde schorzenie oczu jest indywidualne! Wśród jednoocznych jest wielu zawodowych kierowców! I wielu takich, którzy sa zawodowo czynni w zupełnie innych dziedzinach niż wyczytasz w zaleceniach, a mimo to widzą!

Jedna zasadnicza rada! Najpierw rozpatrz kilka wersji tego, czym chcesz się w życiu zajmować, a potem z gotową listą idź do okulisty. Niech odkreśli TYLKO to, czego absolutnie nie wolno Ci robić! Tylko to i nic więcej!

    Pozdrawiam! Walcz, nie dawaj się! Masz chore oko! Tylko! Nie intelekt!

 

 

jakie przeciwskazania do pracy

Widzenie przestrzenne, to chyba totalna bzdura,

od małego interesowałem rysunkami technicznymi, mapy, plany domów, nawet myślałem żeby zostać architektem ale nie potrafię rysować. Nigdy nie miałem problemu z odczytaniem głębi. 

jakie przeciwskazania do pracy

Otóż to, Pawełku! Święte słowa!

Ps Mapy to jedna z moich wielkich pasji. Gdyby nie mikre uzdolnienia plastyczne, zostałabym kartografem. Tymczasem służę mojemu mężowi jako nawigacja samochodowa, bo jestem bardziej precyzyjna niż te dziwaczne urządzonka, zwłaszcza w mieście.UĹ�miechPerskie oko

 

Re: jakie przeciwskazania do pracy

Dzięki Grażyna za liste

co do 

cesarzowacyklopow 

no cóż słyszałem od lekarki podobne przeciwskazania do zawodów więc jest w tym sporo racji wymieniła mi że kierowcą operatorem maszyn nie moge być a spytałem się czy informatykiem moge być ona mi odpowiedziała że pewnie

nie moge wykonywać prac spostrzegawczych czyli widząć na jedno oko moge 

pracować jak informatyk i koło 30 całkiem już oślepnąć od komputera,perspektywy są duże dzięki za pomoc jakby ktoś coś chciał dodać niech napisze

jakie przeciwskazania do pracy

Witam.Mam przeciwskazania do pracy na wózkach widłowych-jak każdy chyba na tym forum.Ale co?-pracuje i mam się dobrze mimo tego co niektórzy mówią:nie można,nie masz głębi ,nie widzisz.Fakt że ktoś inny "robi ' lekarza.Ale mimo to mam pewność że 'śmigam"na wózku nie gorzej niż "normalnie' widzący a nawet lepiej.Nie raz udało mi się uratować sytuacje patową tj.;'uratować komuś dupę' gdy nie mógł sobie poradzić z problemem.Lubię swoją pracę,czasami bawię się nią i mam gdzieś zdanie zdrowych -ty nie możesz.Czy lepiej nie dać pracy takim jak my ,czy bardziej liczy się teoria niż praktyka?

jakie przeciwskazania do pracy

Super!Tu się z Tobą zgadzam.Robię co lubię:)Jestem z zawodu mech.obróbki skrawaniem mam też uprawnienia na wózki widłowe i pracuję ,gdzie inni zdrowi pytają często czemu wybrałam taki zawód?Szkołę średnią kończyłam w1977r ,zachorowałam w 1993r,ale nie przerwałam swojej pracy,zawsze nowe wezwania:),bo technika do przodu ja nie mogę się zawodowo uwsteczniać muszę być na bieżąco formy zatrudnienia zazwyczaj bez umowy,bo lekarz nigdy nie da zezwolenia na taką pracę ,trzeba sobie radzić:)Pozdrawiam

jakie przeciwskazania do pracy

 

Od 4 lat widze na jedno oko, teraz mam 32 lata, w tym czasie  wykonywałem prace jako kierowca zawodowy, lakiernik :) a obecnie  jezdze  widlakiem po magazynie, fakt  jest troche inaczej czasami zazdroszcze ludziom zdrowym heh ale daje rade to najwazniejsze  i nie wydaje mi sie zeby były jakies szczególne przeciwwskazania  do pewnych prac, owszem, jesli ktos przed utrata wzroku nie robil niczego, nigdzie nie pracował nie ma pojecia  o róznych rzeczach to bedzie moze kłopot, ale wszystkiego da sie nauczyc od nowa, pozdrawiam

jakie przeciwskazania do pracy

dla mojego męża (dodam jednoocznego) Pani w ZUSie powiedziała że jazda samochodem jak najbardziej, że osoby które mają problemy z oczami są lepszymi kierowcami gdyż jeżdżą ostrożniej...

Magda 

Re: jakie przeciwskazania do pracy


cesarzowacyklopow:

Otóż to, Pawełku! Święte słowa!

Ps Mapy to jedna z moich wielkich pasji. Gdyby nie mikre uzdolnienia plastyczne, zostałabym kartografem....... 

 

 

Ja mimo swojej jednowzroczności zostałem geodetą/kartografem i realizuję sie w tym zawodzie. Jak widać - można. Na studiach jednak dostrzegłem ograniczenia swoich możliwości spowodowane wadą wzroku. Są urządzenia optyczne do interpretacji zdjęć lotniczych wykonanych w stereoskopii. Urządzenie to to stereokomparator, który posiada dwa okulary i za jego pomocą kartuje się mapy warstwicowe wykazując rzeźbę terenu. Ja tego niestety nie widzę, ćwiczeń nie zaliczyłem, a mimo to studia ukończyłem.

PS.

witam wszystkich, jestem tu pierwszy raz. Jednooczny od 3go roku życia, niedowidzący na lewe oko, bez okularów, na karku 30 z groszami Perskie oko.

Trafiłem tu wczoraj szukając informacji po diagnozie lekarza medycyny pracy, który po badaniu mojego przestrzennego widzenia wydał mi opinię "niezdolny do prowadzenia samochodu" !! co mnie dyskwalifikuje w mojej obecnej pracy. Od 6 lat samochodem służbowym robię 4-5 tys km miesięcznie. Nie jestem kierowcą zawodowym wg. umowy o pracę i wg mojego zakresu obowiązków. Muszę jednak dojechać do miejsca, w którym dokonuję pomiarów. Prawo jazdy od 17 lat. Nie wiem, co robić. Moja frustracja sięgnęła wczoraj zenitu. Kiedyś w firmie nie przechodziliśmy przez takie badania  , a teraz nie wiem, co z moją pracą będzie.

Re: jakie przeciwskazania do pracy


Rado:
Witam.Mam przeciwskazania do pracy na wózkach widłowych-jak każdy chyba na tym forum
 

 

 Witam wszystkich

jestem tu nowy i to moja pierwsza wypowiedz na tym forum.

Jakieś 4 lata temu pracowałem jako magazynier (Spółdzielnia inwalidów). Wysłali mnie na psychotesty i badania lekarskie. Okulistka która mnie badała wiedziała że jestem osobą jednooczną niemal od urodzenia (teraz mam 27lat) dała mi uprawnienia na wózki widłowe ale tylko do 1,2m, tak żebym mógł rozładowywać i załadowywać TIR-a (super zadowolony byłem) ale z racji tego że pracowałem w Spółdzielni inwalidów mieliśmy jeszcze własnego lekarza (wredna baba) która zabrała mi od razu uprawnienia. Z tego co czytam na tym forum odebrała mi te uprawnienia bez prawnie , z racji tego że ważniejsze zdanie miał tu specjalista okulista. Musze poszukać jakiegoś okulistę specjalizującego się w prawie pracy osób jednoocznych (ciekawe czy wo gule jest ktoś taki ;) 

Re: jakie przeciwskazania do pracy


grażyna:

 ,psycholog ale nie wszystkie podspecjalności  itd/   

a jakich nie może? i dlaczego? ciekawa jestem bardzo

 

 

Re: jakie przeciwskazania do pracy


cichyHC:

dla mojego męża (dodam jednoocznego) Pani w ZUSie powiedziała że jazda samochodem jak najbardziej, że osoby które mają problemy z oczami są lepszymi kierowcami gdyż jeżdżą ostrożniej...

Magda 

 

Jeśli chodzi o prawo jazdy, to osoby jednooczne nie mogą prowadzić samochodu. Owszem jeżdżą ostrożniej, ale ale jedna strona zawsze później odbiera bodźce wzrokowe z otoczenia, przez co może to stanowić (i na nasze nieszczęście stanowi) zagrożenie dla nich i innych użytkowników ruchu drogowego. Niestety w tej dziedzinie nie ma szans na kompromisy, choć mi długo też wydawało się to absurdalne. Z Motocyklami sprawa wygląda tak samo, ciądniki tiry itd też. jak to jest z wózkami widłowymi nie wiem. Obiecuję sprawdzić i zamieścićna forum w niedalekiej przyszłości przepisy które to regulują, by nie było wątpliwości w tym temacie. 

 

 

 

jakie przeciwskazania do pracy

Witajcie, jestem tu nowa, ale tylko w piśmie :), bo czytałam Was od dawna. Od urodzenia nie widzę na prawe oko, ale nigdy nie przeszkadzało mi to w codziennym życiu, taka się urodziłam i tylko tak potrafiłam postrzegać świat. Skończyłam studia, pracowałam w zawodzie, a mój problem pojawił się teraz. Może ktoś z Was był w podobnej sytuacji i będzie potrafił mi pomóc. 

Pracuję w banku. Na moim stanowisku nie ma wymogu posiadania prawa jazdy,
jednak w firmie jest samochód służbowy i przy badaniach okresowych
pracownicy są wysyłani na psychotesty (na badaniach wstępnych ich nie
było). Nie mam widzenia przestrzennego. Czy w takiej sytuacji nie zostanę
dopuszczona w ogóle do pracy czy tylko dostanę zakaz prowadzenia
samochodu służbowego, z którego i tak nigdy nie korzystam?

Bardzo jestem ciekawa jak zakończyła się sprawa Yaaro.

Czy to czas dla mnie na poszukiwania nowej pracy? Czy o poprzedniej muszę powoli zapominać? 

Pozdrawiam :)

jakie przeciwskazania do pracy

Nasioluch  zajrzyj tutaj: http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2006:403:0018:0060:PL:PDF        (str. 30 wzrok) 

Osoby jednooczne mogą mieć prawo jazdy nie mogą prowadzić motocyklu ani być zawodowymi kierowcami np. pks, taxi, tir, wiec nie pisz, że nie mogą być kierowacmi. 

jakie przeciwskazania do pracy

już raz o tym pisałam w innym wątku. Ta dyrektywa, którą tu już któryś raz wskazujesz nijak ma się do warunków jakie trzeba spełnić żeby móc starać się o prawo jazdy. w tym zakresie wiążące jest ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. 2004 r. nr 2 poz. 15), a dokładniej ZAŁĄCZNIK Nr 3 do tego rozporządzenia, który określa dokładnie SPOSÓB OCENY STANU NARZĄDU WZROKU W CELU STWIERDZENIA ISTNIENIA LUB BRAKU PRZECIWWSKAZAŃ ZDROWOTNYCH DO KIEROWANIA POJAZDAMI). Nie wklejaj zatem więcej tego linku.

jakie przeciwskazania do pracy

Prawa nie kończyłam wiec sie tak nie bulwersuj. Fakt jest taki, że osoby jednooczne mogą sie ubiegać o prawo jazdy :)

jakie przeciwskazania do pracy

To widać, że nie kończyłaś :) Chodzi mi tylko o to żeby nie mieszać niepotrzebnie na forum. Pozdrawiam

jakie przeciwskazania do pracy

Oczywiście, że jednooczni mogą się ubiegać o prawo jazdy, wielu z nas je ma. Ja również jeżdżę samochodem od 20 lat i to legalnie - prawo jazdy bezterminowe :). Problem zaczyna się, gdy chodzi o samochód służbowy, bo nawet jeśli jest to prawo jazdy kategorii B  to traktują nas jak zawodowych kierowców i trzeba zdawać psychotesty, a to jest raczej niewykonalne.

jakie przeciwskazania do pracy

a można mieć na motocykl?

jakie przeciwskazania do pracy

Kazdy kto chciałby podjać pracę jako kierowca tira, autobusu powinien okazac aktualne badania lekarskie. Praca kierowcy to odpowiedzialna praca, gdzie jej głównym narzędziem są oczy. Jeżeli ktos ma sprawne tylko jedno oko to podejrzewam, że może mieć problem z utrzymaniem równowagi w samochodzie.

jakie przeciwskazania do pracy

Prawdopodobnie spawczem też nie mogę być jako jednooczny...

Nie chcę być informatykiem, księdzem czy pracownikiem biurowym... 

jakie przeciwskazania do pracy

Opisze zawody zawody których nie można wykonywac z mojego doświadczenia a własciwie moich badan.

Prawo jazdy kat. B zrobiłem w 1997 problemów z okulista nie było, jazda w okularach prawo jazdy na 10 lat.

Badania psychotechniczne na samochody robiłem w 2007 roku na prowadzenie zawodowo pojazdów do 3,5 tony otrzymałem na 5 lat ( do lipca 2012). Powyżej 3,5 tony osoba jednooczna nie otrzyma. Nie próbowałem odnowić bo nie potrzebuje.

Badania psychotechniczne na wózki widłowe robiłem w 2004 roku, otrzymałem uprawnienia na 5 lat- obowiązkowa jazda w okularach. Od 2009 roku mimo prób u kilku lekarzy okulistów uprawnień/badań nie udało się odnowić, mimo że wada chorego i zdrowego oka się nie pogorszyła.Szkła w okularach też te same. Bez badań oczywiście nie wolno mi pracować.

W latach 1994-1997 chodziłem do szkoły zawodowej w zawodzie energetyk. Przed przyjęciem do szkoły oraz co 6 miesięcy miałem robione badania okulistyczne i neurologiczne i było wszystko OK i wolno mi było pracowac na słupach energetycznych na wysokości 10 metrów. Po ukończeniu technikum w 2000 roku potrzebowałem badań wysokościowych do pierwszej pracy to już się okazało  że nie mogę ich przejść. 

Próbowałem wykonywać różne zawody (malarz, operator tokarki CNC, pracownik przy produkcji przewodów elektrycznych) ale zawsze odpadałem na badaniach wstępnych.  Co ciekawe gdy pracowałem bez umowy/ bez badań to byłem pomocnikiem dekarza, malowałem dachy domów, produkowałem sprężyny i wada oka nie spowodowała żadnego urazu.

Namówiony przez okulistę poszedłem na informatykę ( uznałem że lepsza będzie szkoła policealna niz studia). Pierwsza praca w serwerowni- pomieszczenie bez okien ze sztucznym oświetleniem- nie przeszedłem badań okulistycznych. Zmieniono mi więc wpis że będę pracował jako konserwator komputerów- badania przeszedłem a praca  polegała na pracy w serwerowni jw.

Chciałem zmienić pracę, po wysłaniu CV i rozmowie kwalifikacyjnej prowadzonej przez telefon dostałem mailem skierowanie na badania lekarskie. Praca polegała na montowaniu internetu bezprzewodowego więc czasami trzeba stanąć na drabinie żeby zamontwac na budynku antenę i oczywiście badań okulistycznych nie przeszedłem.

Teraz stwierdziłem że pieprze to wszystko, jedyne wyjscie żeby zarabiać to założyć własną firmę wtedy będę elektrykiem, hydraulikiem nawet alpinistą i badań okulistycznych i tak nie będę robił, bo jak mnie zapewniono od właściciela firmy nie wymaga się badań lekarskich ( takich jak wysokościowe bo sanepidowskie nadal ;)

 

Stopień niepełnosprawności lekki przyznawany dwukrotnie na 3 lata, ostatnio na 5.  Badania psychotechniczne wykonywane trzykrotnie w trzech różnych gabinetach zawsze pozytywnie. Badania okulistyczne wykonywane w trzech różnych gabinetach przez trzech różnych lekarzy, w tym osobę która ostatnio przyznała mi lekki stopień niepełnosprawnisci.

Re: jakie przeciwskazania do pracy


kjs13:
 Pierwsza praca w serwerowni- pomieszczenie bez okien ze sztucznym oświetleniem- nie przeszedłem badań okulistycznych.

 

a mógłbyś napisać z jakiego powodu nie zostałeś dopuszczony do pracy w takich warunkach?jaki jest stan twojego wzroku?

 

Re: Re: jakie przeciwskazania do pracy

Okularów używam do jazdy samochodem ( obowiązkowe) i czasami do chodzenia- po prostu lepiej widze w dal. Z tego co pamiętam, to szkła mam -1 na lewym oku i -0,5 na prawym. Mam schorzenie tzw. leniwe oko tzn. że normalnie widze tylko na prawe oko. Na lewe zaczynam widzieć tylko gdy zasłonie prawe ale nie jestem wstanie nic przeczytać ( skaczą mi litery), nie wezmę do ręki np. kubka i próbując iśc wpadam na framugi drzwi. Mam także zez rozbieżny lewego oka.

Nie zostałem dopuszczony do pracy w serwerowni z powodu braku naturalnego oświetlenia i kurzu ( czy jakoś tak to nazwała ) w powietrzu.


vivian darkbloom:


kjs13:
 Pierwsza praca w serwerowni- pomieszczenie bez okien ze sztucznym oświetleniem- nie przeszedłem badań okulistycznych.

 

a mógłbyś napisać z jakiego powodu nie zostałeś dopuszczony do pracy w takich warunkach?jaki jest stan twojego wzroku?

 

 

 

jakie przeciwskazania do pracy

A czemu brak oświetlenia i kurz jest przeciwskazaniem do pracy w Twoim przypadku?

Re: jakie przeciwskazania do pracy

Oświetlenie jest ważne przy słabszym wzroku dlatego pewnie nie został dopuszczony przy gorszym oświetleniu oko się szybciej męczy i często wzrok szwankuje a co do kurzu to nie wiem.

 

 

jakie przeciwskazania do pracy

itam mam 27 la i od urodzenia nie widzę prawy okiem i lewe powoli jeż przestaje działać (+3, 25dioptri) badania na prawo jazdy przeszedłem dostałem na 5 lat zwracam sie z takim pytanie chciałbym pracować na wysokościach powyżej 3m i Niewinem czy moja wada mi na to pozwoli bez okularów widzę dobrze wada nie postępuje od 10 lat według zaprzyjaźnionego okulisty nie powinno być problemów, ale decyzja należy do lek. Medycyny pracy czy ktoś z was wie, na czym polegają takie badania do szkoły przeszedłem bez problemu( technik elektryk) trochę się boje tych badań, bo mogą zaprzepaścić szanse na wymarzony zawód

 

Re: jakie przeciwskazania do pracy


przemo1255:

itam mam 27 la i od urodzenia nie widzę prawy okiem i lewe powoli jeż przestaje działać (+3, 25dioptri) badania na prawo jazdy przeszedłem dostałem na 5 lat zwracam sie z takim pytanie chciałbym pracować na wysokościach powyżej 3m i Niewinem czy moja wada mi na to pozwoli bez okularów widzę dobrze wada nie postępuje od 10 lat według zaprzyjaźnionego okulisty nie powinno być problemów, ale decyzja należy do lek. Medycyny pracy czy ktoś z was wie, na czym polegają takie badania do szkoły przeszedłem bez problemu( technik elektryk) trochę się boje tych badań, bo mogą zaprzepaścić szanse na wymarzony zawód

 

 Nie chce cię martwić ale od dzieciństwa nie widze na prawe oko i miałem kiedyś propozycje pracy na budowie jako pracownik wyburzeniowy no i badań wysokościowych 3m wzwyż nie przeszedłem bo jak to okulistka mi powiedziała"jednooczni na wysokościach nie mogą pracować".Nie wiem jak ty ale próbuj może się uda(dodam że drugie oko w tym czasie miałem w 100% sprawne bez żadnych wad)

 

jakie przeciwskazania do pracy

też tak czułem popytałm u lekaża  a jak nic nie uda sie to trzeba będzie coś wymyśleć innego bo badania mi są nie zbędne

 

jakie przeciwskazania do pracy

witam a mi w zusie i biegly w sadzie powiedzial ze moge pracowac przy czym chce nie widza przeciwskazan do zawodu tokarz ktory posiadam

przeciwskazania do pracy

Witam mam taki sam problem jestem osobą jednooczną gdy zapisałem się do szkoły zawodowej na zawód kucharz wysłali mnie na badania itp i okulistka powiedziała mi ze z jednym okiem nie mogę pracować jako kucharz lecz mam zaświadczenie od mojego lekarza który prowadzi mnie od początku choroby i zezwala mi na wykonywanie każdego zawodu oprócz budowlaniec i jako kucharz mogę dźwigać tylko 10 kilo ze względu na chorobę czy mogą mi nie dac zdolności do wykonywania zawodu choroba von hippla lindaua .

przeciwskazania do pracy

Witam mam taki sam problem jestem osobą jednooczną gdy zapisałem się do szkoły zawodowej na zawód kucharz wysłali mnie na badania itp i okulistka powiedziała mi ze z jednym okiem nie mogę pracować jako kucharz lecz mam zaświadczenie od mojego lekarza który prowadzi mnie od początku choroby i zezwala mi na wykonywanie każdego zawodu oprócz budowlaniec i jako kucharz mogę dźwigać tylko 10 kilo ze względu na chorobę czy mogą mi nie dac zdolności do wykonywania zawodu choroba von hippla lindaua .