MENU

Forum - Jednooczność i praca jako informatyk

Jednooczność i praca jako informatyk

Jednooczność i praca jako informatyk

Witam, postanowiłem napisać na waszym forum, ponieważ mam pewne obawy. Otóż jak wiemy osoby jednooczne mają nieco mniejszy wybór zawodu, więc sam zdecydowałem sie na informatykę, ukończyłęm technikum w tym kierunku, oraz obecnie takowy kierunek studiuję. Dostałem się teraz również do pracy jako informatyk i wiem, ze będę mieć badania lekarskie i niestety słyszałem, ze niektórzy lekarze lubią robić problemy. Mam wadę wrodząną i jestem osobą "praktycznie jednooczną", ponieważ na to oko widzę ale nie odczytam nim nic z tablicy u okulisty ;) Dotychczas nie miałem żadnych problemów z lekarzami (czy to do technikum, czy na studia), ale obawiam się czy teraz lekarz może mieć jakieś problemy i jak się w takiej sytuacji bronić ? Lekarze do których jeżdżę normalnie na kontrolę, cały czas mi mówili ze jak najbardziej jako dla osoby jednoocznej jest to dobry zawód, przez ostatnie 5 lat mimo intensywnej pracy przy komputerze (sic!) wada nie zwiększyła mi się ani 0,5 dioptrii na "zdrowym" oku (niestety na nim również mam wadę, szkła -4 dioptrie). I tak jak mówię chciałem zasięgnąć jakichś rad, jak się bronić gdyby lekarz miał jakieś ewentualne zastrzeżenia ?

Jednooczność i praca jako informatyk

A widzisz! Ja aktualnie pracuje jako pracownik administracyjny, ale prawdopodobnie przejmę teraz funkcję informatyka (chociaż całym tym syfem wliczając w to sprzęt musiałem zajmować się ja) :) Do czego zmierzam! Byłem ostatnio w WKU, wysłali mnie na WKL. Okulista wojskowy zapytał czym się zajmuję, więc mu mówię, żę pracuję jako PA i siedzę głównie przez 8h przy laptopie. Powiedział mi, że jako osoba jednooczna mogę wykonywać takie zawody, także myślę, że nie powinno być u Ciebie żadnych problemów.

Życzę Ci, żebyś odnosił sukcesy zawodowe i nie znieniawidził swojej pracy tak jak ja! ;) 

Jednooczność i praca jako informatyk

Hej :)

Napiszę tak: skoro do tej pory w szkole i na studiach nie miałeś problemów z lekarzami, to i teraz na zapas się nie przejmuj. Pewnie zależy jak się trafi, ale jak pierwszy raz szedłem na takie badania to też się trochę bałem, a się okazało, że lekarze lecą "z automatu", coś na zasadzie: Widzi? - Widzi. No to następne badanie za 3 lata. Następny!

Od przeszło pięciu lat pracuję jako programista i jeszcze nie miałem problemów z lekarzami, z zaświadczeniami o zdolności do pracy, itp. Bardziej już się burzyli jak zdawałem na studia. Ale teraz to nawet jak bym trafił na jakiegoś "betona", który zacząłby robić problemy, to bym chyba takiego lekarza śmiechem zabił ;)

Jestem jednooczny od urodzenia, a na zdrowym oku nie mam żadnej wady. Więc moja linia obrony jest zawsze prosta: skoro przez ponad 16 lat siedzenia przed monitorami monochromatycznymi, bez filtrów, a później CRT, żaden z nich nie wypalił mi wzroku, to już teraz nikt mi nie wmówi, że siedzenie przed LCD jest bardziej szkodliwe, niż gapienie się przez 8h w biały sufit ;)

 

Re: Jednooczność i praca jako informatyk


Axel:
Witam, postanowiłem napisać na waszym forum, ponieważ mam pewne obawy. Otóż jak wiemy osoby jednooczne mają nieco mniejszy wybór zawodu, więc sam zdecydowałem sie na informatykę, ukończyłęm technikum w tym kierunku, oraz obecnie takowy kierunek studiuję. Dostałem się teraz również do pracy jako informatyk i wiem, ze będę mieć badania lekarskie i niestety słyszałem, ze niektórzy lekarze lubią robić problemy. Mam wadę wrodząną i jestem osobą "praktycznie jednooczną", ponieważ na to oko widzę ale nie odczytam nim nic z tablicy u okulisty ;) Dotychczas nie miałem żadnych problemów z lekarzami (czy to do technikum, czy na studia), ale obawiam się czy teraz lekarz może mieć jakieś problemy i jak się w takiej sytuacji bronić ? Lekarze do których jeżdżę normalnie na kontrolę, cały czas mi mówili ze jak najbardziej jako dla osoby jednoocznej jest to dobry zawód, przez ostatnie 5 lat mimo intensywnej pracy przy komputerze (sic!) wada nie zwiększyła mi się ani 0,5 dioptrii na "zdrowym" oku (niestety na nim również mam wadę, szkła -4 dioptrie). I tak jak mówię chciałem zasięgnąć jakichś rad, jak się bronić gdyby lekarz miał jakieś ewentualne zastrzeżenia ?

 

Jednooczność.

Mój brat kończy gimnazjum i ma wadę wzroku - jest jednooczny. Próblen największy tkwi w tym, że lekarze medycyny pracy nie potrafią powiedzieć jaki zawód powinnien wybrać, aby móc skończyć szkołe, aby móc pracować w przyszlości. Bardzo proszę o jakieś informację na temat tego jakie zawody przy jednozwroczności można wykonywać (niestety nasza służba zdrowia w tym momencie zawoc***ę się bardzo niegrzecznie w stosunku do osób, które próbują uzyskać jaką poradę).

Jednooczność i praca jako informatyk

Mnie jest ciężko odpowiedzieć jakie zawody się kwalifikują. Byłem u okulistki i doradcy zawodowego ale tez mieli kłopot poradzić jaki mozna zawod wykonywać.

 

Mogę podać jakich nie wolno wykonywać

- praca na wysokosci powyżej 3 metrów ( murarz, malarz, spawacz, elektryk)

- przy maszynach w ruchu ( blacharz, tkacz, frezer, tokarz, mechanik samochodowy, stolarz) obecnie są urządzenia cyfrowe gdzie nie masz dostępu do elementu obrabianego więc czasami można być tokarzem

- gdzie wymagane jest widzenie przestrzenne ( analityk medyczny, hydraulik, elektryk, elektronik, grawer, jubiler)- z tym się nie zgadzam

 

kierowca A, C, D

 - przeciwskazania do dzwigania cięzarów, przy odpryskujących materiałach lub zapylonych pomieszczeniach

 

Tak naprawdę to i okulisci i doradcy zawodowi zalecają jakiekolwiek  studia i prace "za biurkiem".  Np. urzednik, księgowa, kadrowa, informatyk, nauczyciel

Jednooczność i praca jako informatyk

Jestem jednooczny od dziecka.

Jestem informatykiem, w zawodzie od ponad 10lat - nigdy nie mialem problemow ze zdolnoscia do pracy.

 

Prosze zworcic uwage, ze czesc ograniczen jest zdroworozsadkowa i sluzy ochronie jedynego widzacego oka. Nie chodzi tu o to, ze ktos uwaza, ze nie jestesmy w stanie czegos robic.

 Obecnie buduje dom :)

- praca na wysokosci ponad 3m

- praca przy maszynach w ruchu (sam obrabiam blache, wierce, tluke mlotem itp.)

- praca w pomieszczeniach zapylonych - szlifowanie, malowanie agregatem itp. (ale zawsze z perfekcyjna ochrona oczu/oka! - sam nawet zrobilem sobie specjalne nie zaparowujace sie okulary)

 Jednoocznosc nie przeszkadza mi tez we wspinaczce  skalkowej (zdecydowanie wyzej niz 3m od gleby :D )

 

 A wiec bez paniki :)

Jednooczność i praca jako informatyk

a jak myślicie agentem celnym można być jeśli jest się jednoocznym?? ja osobiście uważam że można ale chciałbym usłyszeć opinie innych. DziękiUśmiech  kierowcą zawodowym niemożna a czy można jakoś lekarza oszukać że tak powiem i zostać tym kierowcą??:)    bo jak narazie to zawody które można wykonywać to chyba jedynie informatyk,grafik,magazynier bez wózków widłowych,no i wszystkie prace przy biurku nic więcej nie przychodzi mi do głowy