MENU

Forum - Ciąża i pród u osób jednoocznych

Ciąża i pród u osób jednoocznych

Ciąża i pród u osób jednoocznych

Witam wszytskich tutaj obecnych;)

 

Jestem tutaj nowa. Jestem osobą jak mnie lekarze nazywają " pratycznie" jednooczną ponieważ w jednym oku mam -10 d a na drugie oko widze bardzo słabo  (swiatło + :troszkę w prawym dolnym rogu oka - czyli praktycznie nie widzę:P) . Jestem wczeniakiem urodzinym pod koniec 6 miesiąca ciązy. Nadodatek odwarstwiła mi się siatkówka i czeka mnie doklejanie jej :) Lata mijały i wkońcu nadszedł  czas na ważną decyzję chciałabym się dowiedzieć od innych osób, które posiadają podobe schorzenia jak ja, czy macierzyństwo jest u " nas" wskazane? Czy podczas ciąż albo i po Wam się wzrok na zdrowym oku pogorszył?? WIem że cesarka murowana z czego akurat się ciszę, ale bardzo sie boje co będziew trakcie ciąży i po ??? Bardzo proszę o radę!!

Ciąża i pród u osób jednoocznych

 W Twoim przypadku najlepsza decyzja byloby udanie sie do ginekologa i okulisty i tam sie poradzic.Ja jestem jednooczna na drugie oko mam -0,75 (teraz)bo nie bylo w ogole zadnej wady jak chodzilam w ciazy.Urodzilam dwoch synow(pierwszy wazyl 2900,drugi 4000).Przed kazdym porodem musialam wziac opinie od okulisty czy moge rodzic naturalnie na pismie.Ty masz powazna wade.

Ciąża i pród u osób jednoocznych

W Twoim przypadku spodziewam się, że doradzą Ci abyś dużo leżała i odpoczywała jak brzuszek zacznie Ci przeszkadzać i będzie "ciążyć". A potem pod koniec terminu cesarskie cięcie- jest duże ryzyko stracenia wzroku podczas porodu naturalnego albo znacznego pogorszenia wzroku.

Ja sama nie planuję jeszcze dzieci. Może za 5-6 lat. Ale spodziewam się, że sama zdecyduję się na cesarkę- mam takie prawo wyboru ze względu na mój wzrok.

Ciąża i pród u osób jednoocznych

Witam,

moja koleżanka jest w ciąży , coprawda jest osobą obuoczną, ale ma też dużą wadę wzroku -6 i -5 , astygmatyzm i ukrytego zeza. Jednak lekarze nie dali jej zezwolenia na cesarskie cięcie ( chodzila prywatnie) , pomimo że ona bardzo chciala bo obawia się o jeszcze większą wadę.

w tym tyg ma termin porodu, mam nadzieję że przebiegnie pomyślnie ...

Ciąża i pród u osób jednoocznych

Może się odwołać od decyzji lekarza albo na gwałt pójść do innego który wyda decyzję o cesarskim cięciu. Dobrze radzę zbadać dokładnie wzrok przed porodem i po porodzie. Jeśli urodzi siłami natury i wzrok jej się pogorszy to może rościć sobie prawo do odszkodowania i zadośćuczynienia bądź pokrycia kosztów leczenia ze względu na pogorszenie wzroku. Niech jeszcze spróbuje skontaktować się natychmiast z rzecznikiem praw pacjenta. Wszelkie kontakty ma na stronie NFZ swojego regionu.

Ciąża i pród u osób jednoocznych

Dziękuję za radę zaraz jej przekaże,

chociaż i tak nie wiem co ona zadecyduje bo wszyscy na około jej mówią że zdrowie dziecka najważniejsze itd.

Re: Ciąża i pród u osób jednoocznych


Caroline:

W Twoim przypadku spodziewam się, że doradzą Ci abyś dużo leżała i odpoczywała jak brzuszek zacznie Ci przeszkadzać i będzie "ciążyć". A potem pod koniec terminu cesarskie cięcie- jest duże ryzyko stracenia wzroku podczas porodu naturalnego albo znacznego pogorszenia wzroku.

Ja sama nie planuję jeszcze dzieci. Może za 5-6 lat. Ale spodziewam się, że sama zdecyduję się na cesarkę- mam takie prawo wyboru ze względu na mój wzrok.

 masz prawo? moze i masz ale nikt sie na to nie zgodzi. musisz miec papierek i tyle. u mnie okulisci mowili od dziecka ze jakby co to cesarka ale jak przyszlo co do czego to nie chcieli tego napisac, odsylali do ginekologa ze on zadecyduje a ginekolog odyslal do okulisty i tak w kolo macieju...

bylam mocno upierdliwa i w koncu dostalam papierek od okulisty ze musi byc cesarka

 

wiecie co dziewczyny? ja obczailam, ze lekarze zaczynaja trzasc gaciami kiedy ich prosze o napisanie ich decyzji na kartce ze stempelkiem i podpisem- wtedy konczy sie odsylanie i krecenie nosem.

jak wam nie chce dac papierka na cesarke to niech da papierek ze uwazaja, ze nie widza przeciwskazan do naturalnego porodu, z podpisem, pieczatka.

 

Ciąża i pród u osób jednoocznych

Witam wszystkich

Jestem osoba jednooczna od urodzenia. Obecnie mam 30 lat i zaczęliśmy z moim przyszłym mężem (za 1,5 mca ślub) myśleć o dziecku. Zaczęliśmy się nawet starać ale zastanawia mnie jak będzie przebiegała  moja ciąża.Słyszałam ze w trakcie ciąży może pogorszyć się wzrok.Czy ktoś może wie czy wada wzroku jest dziedziczna? Serdecznie pozdrawiam 

Ciąża i pród u osób jednoocznych

wada wzroku raczej tak,ja mialam zacme dziedziczna po ciotce(siostra mojego taty),ja sie najgorzej balam ze mi sie dzieci bez oka urodza ale lekarz mi wyjasnil co i jak 

Ciąża i pród u osób jednoocznych

Jestem troszkę zdezorientowana, ponieważ przed sekundą przeczytałam sprzeczne informacje dotyczące dziedziczenia wady mojego przyszłego potomstwa. Moja wada jest pierwszą w mojej rodzinie. Sięgając do przodków nikt nigdy nie miał żadnych problemów z oczami. Wiele kobiet urodziło zdrowe dzieci co oznaczałoby że nie dziedziczy się tej wady.

Pozdrawiam

Ciąża i pród u osób jednoocznych

Wady wzroku się dziedziczy - i tyle. Genetyki póki co jeszcze nie zagniesz.

Ciąża i pród u osób jednoocznych

Kane,

czyli twoim zdaniem każde dziecko osoby jednoocznej dziedziczy ta same wadę tak? Nie zapominaj ze wiele kobiet z ta sama wada urodziło zdrowe dzieci. Inaczej żadna z takich kobiet nie zdecydowałaby się na bycie matką. Myślałam że tutaj znajdę przyjazne osoby które podzielają moje zdanie. No trudno 

Ciąża i pród u osób jednoocznych

A ja się z tym nie zgadzam.Ja mam sporą wadę, od dziecka jestem osobą krótkowzroczną, a moje dzieci mają super wzrok.

Dziedziczy się nie tylko po matce, ale i ojcu.

Ciąża i pród u osób jednoocznych

Bardzo mi miło usłyszeć coś na ten temat i to pozytywnego a nie tylko same negatywy. DZIĘKUJE :)

Ciąża i pród u osób jednoocznych

Twoje dzieci nie musza odziedziczyc ale ich dzieci(na przyklad)  Ja odziedziczylam po cioci a nie po rodzicach.Genetyka jest skomplikowana.Znam przypadek gdzie taka kobieta ma brata ,ktory od urodzenia jest niewidomy,traf chcial ze jej dziecko tez urodzilo sie niewidome,nie widziala o tym od poczatku az dziecko podroslo i zaczelo sie dziwnie zachowywac.

Moje dzieci maja astygmatyzm,od okulisty uslyszalam ze to wade sie dziedziczy,zdziwilo mnie to bo ja astygmatyzmu nie mialam,moj maz ma zdrowe oczy,a skad ten astygmatyzm?

 

  Zycze Ci aby wszystko bylo dobrze

   

Re: Ciąża i pród u osób jednoocznych


madzia_ks:

Kane,

czyli twoim zdaniem każde dziecko osoby jednoocznej dziedziczy ta same wadę tak? Nie zapominaj ze wiele kobiet z ta sama wada urodziło zdrowe dzieci. Inaczej żadna z takich kobiet nie zdecydowałaby się na bycie matką. Myślałam że tutaj znajdę przyjazne osoby które podzielają moje zdanie. No trudno 

 

 Dobra, żeby było dokładniej. Dziedziczy się predyspozycję do wystąpienia konkretnej wady. To znaczy że jeśli mamy rodzica krótkowidza, to jego dziecko ma o wiele większą szansę na dochrapanie się krótkowidztwa (zamiast innych wad), niż osoba mająca "zdrowych" przodków.

Tak samo genetycznie można mieć predyspozycje do reumatyzmu (heloł), raka, schorzeń stawów (niereumatoidalnych - heloł egen) i masy innych, niekoniecznie wesołych przypadłości. Szansę w zasadzie większą niż na to że schorzenie nie wystąpi. Mimo to ludzie ciągle puszczają totka, a kilku nawet wygrywa.

Re: Re: Ciąża i pród u osób jednoocznych


Kane_F:

madzia_ks:

Kane,

czyli twoim zdaniem każde dziecko osoby jednoocznej dziedziczy ta same wadę tak? Nie zapominaj ze wiele kobiet z ta sama wada urodziło zdrowe dzieci. Inaczej żadna z takich kobiet nie zdecydowałaby się na bycie matką. Myślałam że tutaj znajdę przyjazne osoby które podzielają moje zdanie. No trudno 

 

 Dobra, żeby było dokładniej. Dziedziczy się predyspozycję do wystąpienia konkretnej wady. To znaczy że jeśli mamy rodzica krótkowidza, to jego dziecko ma o wiele większą szansę na dochrapanie się krótkowidztwa (zamiast innych wad), niż osoba mająca "zdrowych" przodków.

Tak samo genetycznie można mieć predyspozycje do reumatyzmu (heloł), raka, schorzeń stawów (niereumatoidalnych - heloł egen) i masy innych, niekoniecznie wesołych przypadłości. Szansę w zasadzie większą niż na to że schorzenie nie wystąpi. Mimo to ludzie ciągle puszczają totka, a kilku nawet wygrywa.

 Moim zdaniem jakby tak każdy podchodził do rodzicielstwa to w ogóle by się dzieci nie rodziły, bo czy jest choćby jedna rodzina ,w której nie ma chorób?Nie sądzę.

A dzieci to naprawdę jest radość i nie dziwię się Madzi, że chce dać drugiej ukochanej osobie to co najważniejsze i co  jest dowodem miłości, czyli potomstwo.nie ma nic piękniejszego jak dziecko bezinteresownie powie do ciebie mamo kocham cię.

A co powiesz na temat Agaty Mróz- siatkarki , która była chora na białaczkę i największym jej marzeniem było mieć dziecko pomimo tego, że wiedziała, że nie długo umrze?Moim zdaniem była to decyzja jak najbardziej trafna.A Twoim?

 

Ciąża i pród u osób jednoocznych

Cieszę się ze coraz więcej osób podziela moje myślenie. Zdaje sobie doskonale sprawę z ryzyka jakie ponoszę ale myślę pozytywnie. Moi rodzice decydując się na dzieci nie zastanawiali się co będzie gdyby. Traktowali mnie normalnie, jakby wada wogóle nie istniała I za to będę im zawsze wdzięczna. Mam nadzieje ze kobiety które chcą zostać w przyszłości matkami nie zawahają się tak jak ja i nie będą zbyt dotkliwie analizować co by było gdyby. Moi najbliżsi dają mi ta sile i wiarę ze wszystko będzie dobrze. Negatywne myśli na pewno nie pomagają a mogą i zaszkodzić. Wszystkiego dobrego dla przyszłych matek. Damy rade :) 

Ciąża i pród u osób jednoocznych

madzia_ks    Ciąża i pród u osób jednoocznych

"Witam wszystkich

Jestem osoba jednooczna od urodzenia. Obecnie mam 30 lat i zaczęliśmy z moim przyszłym mężem (za 1,5 mca ślub) myśleć o dziecku. Zaczęliśmy się nawet starać ale zastanawia mnie jak będzie przebiegała  moja ciąża.Słyszałam ze w trakcie ciąży może pogorszyć się wzrok.Czy ktoś może wie czy wada wzroku jest dziedziczna? Serdecznie pozdrawiam "


Twoje pytanie bylo czy wada wzroku jest dziedziczna,ja piszac sugerowalam sie tym pytaniem,a nie odradzalam Ci dziecka.Dziecko to CUD ja za wszelka cene sie decydowalam.Mam Dwoch synow,nie myslalam wtedy czy bedzie jakas wada wzroku,jednego czego sie balam jak juz wspomnialam wyzej to ,to ze balam sie ze Dzieciaczek urodzi sie bez oczka,ale to bylo przy pierwszej ciazy,taki pierwszy strach. Jestem zdania ze Co ma byc to bedzie...Mysl pozytywnie

Ciąża i pród u osób jednoocznych

Czy ja w którymkolwiek miejscu napisałem że nie należy rodzić dzieci? Proponuję raz jeszcze przeczytać moje posty, ale odkładając na chwilę na bok to "święte" oburzenie. Pytanie było o konkretne, nastąpiła rzeczowa (mam nadzieję) odpowiedź.

Predyspozycja nie znaczy "na 100% wada wystąpi". To znaczy tylko tyle że jest większa szansa na jej wystąpienie - do dziś nie wiemy co dokładnie wyzwala wiele przypadłości uwarunkowanych genetycznie, także równie dobrze wystąpić nie musi.

Ja osobiście najbardziej powinienem obawiać się współczulnego zapalenia oka - może wystąpić nagle nawet kilkadziesiąt lat po urazie. Jednak nie zbieram na psa i nie kupiłem na wszelki wypadek białej laski, bo mimo wszystko równie dobrze może nie wystąpić.

Reasumując nie należy się łamać, tylko być dobrej myśli.

 

Re: Ciąża i pród u osób jednoocznych


Kane_F:

Czy ja w którymkolwiek miejscu napisałem że nie należy rodzić dzieci? Proponuję raz jeszcze przeczytać moje posty, ale odkładając na chwilę na bok to "święte" oburzenie. Pytanie było o konkretne, nastąpiła rzeczowa (mam nadzieję) odpowiedź.

Predyspozycja nie znaczy "na 100% wada wystąpi". To znaczy tylko tyle że jest większa szansa na jej wystąpienie - do dziś nie wiemy co dokładnie wyzwala wiele przypadłości uwarunkowanych genetycznie, także równie dobrze wystąpić nie musi.

Ja osobiście najbardziej powinienem obawiać się współczulnego zapalenia oka - może wystąpić nagle nawet kilkadziesiąt lat po urazie. Jednak nie zbieram na psa i nie kupiłem na wszelki wypadek białej laski, bo mimo wszystko równie dobrze może nie wystąpić.

Reasumując nie należy się łamać, tylko być dobrej myśli.

witam.Mam retinopatie wczesniacza,nie widze na jedno oko,w 2002 roku urodzilam corke,ma wzrok sokoli,moj maly przewodnik:).Choc w ciazy i przed widzialam na to oko duze przedmioty.Nie wiem czy porod mial (cesarka)na pogorszenie,calkowite.Zaznaczam ,zylam normalnie,nie wiedzac do konca co mi jest.Tolerowalam swoj stan zdrowia,wydawalo mi sie ze jest normalnie..

 

 

 

Ciąża i pród u osób jednoocznych

WITAM! OD URODZENIA NIE WIDZĘ NA PRAWE OKO ( BIELMO ROGÓWKI), POZA TYM W OKU TYM MAM JASKRĘ WRODZONA. OD 8 LAT NOSZE OKULARY PONIEWAŻ NA LEWYM OKU MAM KRÓTKOWZROCZNOŚĆ ( MINUS 3, 5) I NIEDAWNO W OKU TYM POJAWIŁA SIĘ JASKRA .JESTEM POD STALA KONTROLA OKULISTY.  MIMO TYCH DOLEGLIWOŚCI URODZIŁAM ROK TEMU 2 CÓRECZKI.

CIĄŻE ZNOSIŁAM DOBRZE, NAWET  CIŚNIENIE  MIAŁAM W NORMIE.                 POD KONIEC CIĄŻY LEKARKA WYSTAWIŁA MI ZAŚWIADCZENIE ZE MOGĘ RODZIC TYLKO PRZEZ CESARSKIE CIECIE ALE TEGO NAWET NIE MUSIAŁAM POKAZYWAĆ BO LEZĄC JUŻ NA PATOLOGI CIĄŻY( NA OBSERWACJI ZE WZGLĘDU NA CIĄŻE MNOGA) LEKARZE WIEDZĄC ZE MAM JASKRĘ MÓWILI MI O CESARCE. 

PO URODZENIU DZIECI WŁAŚCIWIE WZROK MI NIE POPSUŁ MIMO TO ZE DO TEJ PORY JESZCZE KARMIE DZIEWCZYNY PIERSIA. 

 JEŚLI CHODZI O DZIEDZICZENIE CHOROBY TROSZKĘ SIĘ OBAWIAM, ALE JAK NA RAZIE DZIEWCZYNY SA ZDROWE. POZDRAWIAM 

Ciąża i pród u osób jednoocznych

witam,

dawno nie zaglądałam na forum, ale temat ciekawy i mnie dotyczy więc piszę, tak podniesienia na duchu forumki:)

jestem jednooczna od urodzenia, noszę epi, drugie oko - 5, tak więc wada spora; jestem też mamą trójki maluchów - wszystkie planowane, zdrowe, cudowne!! ciąże bez problemów, pod kontrolą okulisty; porody poprzez cc, ale to dlatego, że 1 syn ułożony był pośladkowo, pozostała dwójka koloski po 4kg:)fakt, że kolejna ciąża raczej bardzo niewskazana, ale i tak już mi starczy:)ale naprawdę nie ma co się martwić na zapas, wszystko będzie ok !!pozdrawiam!

Ciąża i pród u osób jednoocznych

Witam.

Na wstępie zaznaczę ,że jestem tu nowa.Mam 39 lat i jestem jednooczna.Urodziłam się bez prawego oka.Pomimo tego założyłam rodzinę :) Córka ma obecnie 17,5 lat.Rodziłam siłami natury.Przyznam się,że był strach i lęk, ale gdy ujrzałam małą , byłam szczęśliwa.Co do dziedziczenia mogę śmiało stwierdzić,że w naszym przypadku nic takiego nie nastąpiło.Córcia ma oba oczka i absolutnie żadnych wad wzroku.Wszystkim przyszłym mamom życzę zdrówka i nadziei ,że będzie dobrze. :)

Ciąża i pród u osób jednoocznych

WITAM 

JESTEM OSOBA JEDNOOCZNA 10 MIESIECY TEMU URODZILAM SILAMI NATURY :)