MENU

Forum - Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |  

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Świetnie,dziękuję.Czekamy zatem i dzięki temu ludzie będą wiedzieć więcej.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

świetnie,dziękuję.Zatem czekamy a dzięki odpowiedzi ludzie będą wiedzieć więcej.Mając roporządzenie i wytyczne sprawa bedzie zdecydowanie łatwiejsza.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Witam,

28 czerwca br. wysłałem pytania do IMP w Łodzi. 

W liście napisałem że lekarze kierują się wytycznymi  z 2016 roku a nie nowymi przepisami, twierdząc że ich obowiązują tylko wytyczne. Pytanie brzmiało czy faktycznie tak jest i kiedy będą zmiany.

Oraz drugie pytanie czy po zmianach będzie wymagane widzenie stereoskopowe od operatorów wózków widłowych, suwnic, podnośników koszowych i maszyn budowlanych.

 

W dniu 5 lipca otrzymałem odpowiedz.

"Szanowny Panie,

Wszystkie pytania dotyczące tego typu wątpliwości należy przesyłać do Konsultanta Krajowego
dr Pawła Wdówika do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Radomiu."

 

Na tym zakończyłem swoją korespondencje. 

Znalazłem tylko że faktycznie dr Wdówik  pracuje w Radomiu i jest Konsultantem  Krajowy.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Znalazłem do niego e-mail i wysłałem ponownie pytania.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Witam,

jeśli chodzi o jednooczność /utrata oka,bądz całkowity brak widzenia /to jednak będą problemy z kat.zawodowymi.Otóż wymagany jest obuoczne pole widzenia  min.160 stopni a nie jak ktoś pisał wcześniej 120.Przy zachowanym widzeniu jednoocznym kąt widzenia to ok 150 zatem brakuje nieco.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Zgadza się, patrzyłem wcześniej na wiersz dla AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T.

Tu faktycznie jakby brakowało paru stopni. Nieciekawie.

Może dr. Kraśnicki zrobił nam fałszywą nadzieje? Lekarze sami chyba nie wiedzą jak to interpretować.

Przepisy wyglądają na tak zapisane jakby ustawodawca chciał ustawić tuż poza granicą przyzwolenia na kategorie zawodowego kierowcy.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

wniosek z tego jest jeden.Nowe rozporządzenie dotyczące zawodowych kategorii prawa jazdy jest napisane pod osoby niedowidzące a nie jednooczne.Świadczy o tym zapis o ostrosci wzroku V=0,8/0,1 jak i zapis o polu widzenia 160 obuocznie.Osoba jednooczna takiego nie ma.Niedowidząca tak i owszem.Tak jak pisałam wcześniej gdyby osoba jednooczna mogła je robic byłby wyrażny sygnał w rubryce ostrość wzroku okiem lepiej widzącym 0,8 a nie 0,8 i nie mniej niz 0,1.Nasuwa mi się pytanie czy osoba jednooczna to tylko osoba z zerowym widzeniem ?A osoba niedowidząca to osoba z widzeniem poniżej 0,3 do 0,01?

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Dzień dobry,

Informuję, że art. 9 ust. 1 ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia (Dz.U. z 2015 r. poz. 126) wskazuje dla jakich instytucji konsultant wykonuje zadania opiniodawcze, doradcze i kontrolne. W związku z powyższym proszę zgodnie z art. 17 punkt 7 ustawy o służbie medycyny pracy (Dz.U. z 2014r. poz. 1184) skierować pytanie do właściwego dla Pana jednostki wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy.
Paweł Wdówik

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Również dostałem odpowiedź:

Nie jestem pracownikiem Instytutu i nie wiem jakie IMP ma plany (zapewne tak - wytyczne co jakiś czas są uaktualniane). Nic mi nie wiadomo o ignorowaniu przez lekarzy rozporządzenia w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców. Jeśli posiada Pan wiedzę o nieprawidłowościach w ww. badaniach to nadzór nad nimi sprawuje właściwy marszałek województwa. W przypadku badań wykonywanych w oparciu o Kodeks pracy nadzór sprawują wojewódzkie ośrodki medycyny pracy.


Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

panie Irku

dziękuję za zaangażowanie w sprawę i korespondencje z konsultantem.Niebawem bedę na takich badaniach i dam info jak sprawa ma się w praktyce.Mam pytanie .Przygotowuję się do badań wstępnych do pracy gdzie potrzebne będą badania do pracy do 3m.Na jaki dokument powołać się w razie kontry ze strony orzecznika.Mam ostrość v=0,8 i v=0.05 .Czy wystarczą wytyczne IMP czy jest  jeszcze jakiś inny dokument?Wg mojej wiedzy wynikającej z wytycznych /mam nadzieję,że dobrze czytam/wystarczy do ww pracy ostrość oka widzącego v=0,5 .Bardzo proszę o informację.Z góry dziękuję.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

 Kąt widzenia jednego oka zdrowego wynosi 155 stopni wynika to z tej strony:

http://www.vision-and-eye-health.com/visual-field.html .

W ustawie jest 160 stopni. 

Kwestia czy te 5 stopni dla lekarza będzie znacznym argumentem do podejmowania decyzji o niewydawaniu uprawnień na prawo jazdy.

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Będzie to problem.Chyba że masz niedowidzenie na drugim oku i dociagniesz nim do Quo lub więcej.Jednooczni bez widzenia całkowitego na jedno oko wg rozporządzenia nie są ujeci przez ustawodawcę.Tylko niedowidzacy do poziomu 0.1 i polem widzenia 160 stopni

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

@ALICJA 800

Nie znalazłem ustawy lub rozporządzenia, w której byłoby to jednoznacznie określone - jest co prawda coś takiego:

"Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy."

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19960690332

Wraz z późniejszymi zmianami (sekcja Akty zmieniające (5))

Ale nie znajduje tam dokładnych progów ostrości wzroku itp. 

Znalazłem to jeszcze w takim dokumencie Konsultanta Krajowego w dziedzinie medycyny pracy 

http://www.womp.gorzow.pl/files/kryteria_kons_kraj_kierowcy_2_2012.pdf

i tam też jest mowa o tym że wystarczy 0.5, na wysokości do 3 m

PS. zwracamy się do siebie po imieniu / nicku - proszę bez "pan" :)

 

 

Własnie od tego pola konta widzenia w Womp białystok pani okulistka sie przeczypiła w moim przypadku. 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Do Maro

a czy mógłbyś napisać Maro jaki jest u Ciebie problem ze wzrokiem?Ze tego co rozumiem masz na jednym oku niedowidzenie czy może całkowity brak widzenia?A na drugim jest ok?Jeśli jedno oko jest sprawne a drugie widzi choć te 0,1 to jest szansa na wyższe kategorie bo wówczas na zdrowym oku masz kąt ok 150-155 stopni i drugim okiem choć niedowidzisz to dociągniesz kąt widzenia do 160 stopni.Tak mówił mi okulista.Jeśli osoba jest jednooczna bez widzenia -ostrości do 0,1 to choćby miała na drugim oku całkoiwicie sprawną ostrość nawet 1,0 i kąt widzenia te 155 stopni to niestety będzie problem.

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Na prawe oko widzę idealnie . Lewe oko plamka po toxoplazmie , widzę nim bardzo słabo , na tablicy z cyframi widzę tą największa cyfre i piętro niżej te dwie cyfry  . Reszta rozmazana . 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Maro

tak jak i ja .Niby jest na to rada .Trzeba wykonać osobno przed badaniem u lekarza kwalifikującego do kursu na prawo jazdy badanie perymetria -pole widzenia.Jeśli na Twoje słabsze oko widzisz cokolwiek -a z tego co piszesz widzisz pierwszy a nawet drugi rząd czyli masz ostrość 0,1 lub 0,2 to na bank ileś tam procent pola widzenia masz.W rozporzadzeniu jest informacja ,że obuocznie ma być 160 czyli suma oka jednego i drugiego.Mozna spróbować iść do lekarza orzekającego z wynikiem wcześniej wykonanego badania pola widzenia.Daj znac co Ci powiedzą.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Nie wiem zabardzo gdzie takie badanie można wykonać, jakoś się zniechęciłem przez tych lekarzy ,w 2002 r zdawałem prawko i z kat ,,b' były problemy, na kat,, a'' w żadnym wypadku . Do pracy na kat b zawodowo nie bylo wogóle można . Dobrze ,że te przepisy się pozmieniały choć troche ,że można już bez problemu zrobić  kat a i b i do tego na b można jezdzić zawodowo.  

Jak się ogarnę, to poszukam gdzie w Białymstoku mogę wykonać takie badanie  . 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Maro

no co Ty.Praktycznie każdy okulista-nie optometrysta-ma urzadzenie zwane polomierzem do wykonania takiego badania.Zadzwoń do kilku gabinetów okulistycznych i spytaj czy wykonują takie badanie.Prywatnie jest koszt ok 50zł.A to,że miałeś problem z badaniami na kat.B w 2002 roku to z tego powodu ,że rozporządzenie zmieniło się jakos póżniej nie pamiętam już kiedy ale na pewno po 2002. 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Ok zadzwonie do okulisty u ktorego sie badam raz na jikis czas i sie zapytam . Pozdro 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

No więc tak nie widzę na jedno oko, drugie mam 100% sprawne. a pozwolenia nie dostane? Porażka. 10 lat prawko "B", setki tysięcy kilometrów przejechane, od 4 lat jednooczny po wypadku,  będę walczyć o to prawko. Jak wywalczę to napisze czy mi się udało.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

To po co ten Zapis?? i robienia ludziom nadziei.

"W przypadku stwierdzenia znacznej i nagłej utraty możliwości widzenia na jedno oko można orzec brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami pod następującymi warunkami:

1) od powstania znacznej utraty możliwości widzenia na jedno oko upłynęło 6 miesięcy;

2) przedstawienia opinii lekarza okulisty potwierdzającej adaptację."

 Trzeba iść do lekarza i się przekonać co powiedzą bo jeden możę przepuści a drugi nie:D

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Mateusz 

ten zapis ,który cytujesz z rozporządzenia jest po to ,ze ktoś kto widział dobrze ulega chorobie i traci znaczna ostrośc widzenia na jedno oko ale ma widzenie na poziomie 0,1 może mieć to prawo jazdy zawodowe.Tak ja sie dowiedziałam.Nie ma w tym rozporządzeniu nic o jednooczności tak jak w przypadku kat.B gdzie wyrażnie użyte jest słowo jednooczność.Poza tym nawet jak jakis lekarz kwalifikujący do kursu na prawko zawodowe w jakiś sposób orzeknie pozytywnie to jest to ryzykowne .Tak jak w jednym z filmików mówi dr.Kraśnicki :zrobione prawko i kwalifikacja a potem będzie cię badał inny lekarz przy badaniach wstepnych do pracy jako kierowca i co moze to zinterpretować inaczej i  masz prawko ,kwalifikację a nie mozesz podjąć pracy ,bo nie przejdziesz badań wstępnych .Może Twój lekarz powie co innego to napisz.Dla mnie jest to na granicy aby ryzykowac wydanie tak dużej kasy na kurs i kwalifikację.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Masz rację Alicjo, z tego co widzę na kategorie B można jeździć zawodowo, kategoria C  braku widzeniu w jednym oku dyskwalifikuje aby mieć prawko zawodowe, ciekawe jak się będzie miała sprawa z wózkami widłowymi itp. 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Mateusz

wózki widłowe nic się nie zmienia .Wiaze się to z tym ,że standardowy wózek podnosi na ok3,5m a więc skoro osoba jednooczna nie może pracować powyżej 3m to wózki też odpadają.Możesz tylko jako jednooczny obsługiwać urządzenia podnoszące do 1,6m .Natomiast z prawkiem kat C,D,E to jeszcze się dowiedz u swojego lekarza bo może mój nie do końca wiedział.Są to nowe przepisy.I napisz co się dowiedziałeś.Jeśli masz na oku słabszym choć niewielką ostrość to raczej jest szansa na kat.zawodowe. 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

http://www.imp.lodz.pl/home_pl/offert/edu_courses/konferencje/2018_konferencje/&a=30918

Myślę że trzeba poczekać aż nasze konowały się czegoś sensownego nauczą. 

Później zapewne będą nowe wytyczne i temat się wyjaśni. 

Bo na razie wszyscy są trochę rozbici nowymi informacjami. 

Powodzenia Super

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Kochani

napiszcie proszę czy któś z Was miał badania okulistyczne na kategorię zawodową teraz wg.nowych przepisów z maja 2018 i jak to wyglądało?Co powiedział okulista,jak interpretował przepisy?

Otóż byłam na badaniu u okulisty -ale takiego zwykłego -nie takiego który bada pod kątem kwalifikacji do prawka i ten już wogóle mnie pograżył lecz dodał,że nie wie jak interpretować przepis.Otóż wg.rozporządzenia ,które miałam w ręku musisz mieć kąt widzenia 160 stopni na KAŻDYM oku,nie tak jak wcześniej mówiono 160 w sumie na obu oczach.Na kazdym oku dodatkowo kat 30 stopni nie może miec ubytków.Co Wy na to?Jak osoba bez widzenia ma zobaczyć 160 kat stopni ?A nawet i jednooczna z kiepską ostrością ma marne szanse.Mam nadzieję ,ze sa jakies inne interpretacje tego rozporządzenia....

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Witam,

miałem dziś spotkanie ze znajomą - lekarzem okulistą. Nie mieliśmy za dużo czasu bo to niedziela, ale powiedziała mi że o żadnych zmianach nie wie.  Co mnie dziwiło. Upierała się że to niemożliwe aby zlikwidowano stereoskopię. Uzgodniliśmy że podeślę jej nowe wytyczne w tej sprawie. Nie mam zamiaru się u niej badać bo lekarz dość wiekowy ale jedna rzecz mnie zaciekawiła. Ona nie miała pojęcia o nowych badaniach, upierała się że nawet na motor musi być widzenie obuoczne. Dlatego jedna ważna rzecz - jak idziecie do okulisty pierwsze pytanie powinno być Zna Pan Pani nowe przepisy ? Szkoda czasu i kasy na niedouczonych lekarzy.

Poza tym sami lekarze się boją jak podejść do sprawy. Popatrzcie 10 lat temu osoba niedowidząca mogła starać się o rentę a teraz ma prowadzić samochody ciężarowe. Zmiany następują ponieważ zmienia się sprzęt do pracy. Samochody , maszyny budowlane mają obowiązek posiadania kamer na tyle pojazdów. Dlatego jest takie rozluźnienie.  Niestety lekarze w Polsce mają mnogość etatów nie mają czasu nawet odpalić internetu i poszukać nowości. :( 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

To powiem więcej. W maju byłem na badaniach w WOMP w Sosnowcu, Pani doktor wiedziała że idą jakieś zmiany, ale stwierdziła że nie wierzy żeby osoby bez widzenia obuocznego mogły jeżdzić zawodowo samochodami.

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Przepisy będą się zmieniać, nie dotyczy to tylko samochodów ciężarowych. UE nakazała zaopatrzyć wszystkie nowe maszyny budowlane chyba powyżej 9 T w kamerę cofania , samochody mają kamery. Dlatego jest możliwość obniżenia wymagań zdrowotnych. Efektem tego jest właśnie nowe rozporządzenie MZ. Moja znajoma powiedziała " jak kierowca będzie zawracał bez widzenia obuocznego"  - wspomagać go będzie kamera cofania proste. 

Zobaczcie jak autobusy miejskie są nabite kamerami. Kierowca nie musi nawet odwracać głowy. 

 Uważam że niedługo wydane zastaną nowe wytyczne Imp w Łodzi. Zluzowane zostaną kolejne profesje takie jak - operator maszyn budowlanych, wózek widłowy. To już jest to w gestii Instytutu. 

 Oczywiście wymaga to czasu. Ponieważ w DE przepisy są bardziej liberalne od dawna. Lekarze są oswojeni, u nas rewolucja. Lekarze się boją odpowiedzialności i czekają. 

Najpierw Instytut wykona kilka szkoleń - każde po 1800 od sztuki, a później wyda ogólnodostępne wytyczne ma stronie.   Niestety czas czas czas . śmiech

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

xxx

czekam bardzo na te wytyczne,bo póki co nikt z lekarzy nie potrafił mi zinterpretować danych z rozporządzenia.Na początku pażdziernika idę dodatkowo na badanie pola widzenia aby kolejny okulista miał więcej danych .Ktoś wcześniej pisał ,że miał na oku słabszym0,2-0,3 a i tak mu zarzucono ,że się nie kwalifikuje.Ja ciągle mam w głowie o co chodzi z tym dopiskiem do rozporz z maja 2018-o nagłej i znacznej utracie widzenia.Jedni z was tu piszą ,że to dotyczy  wogóle braku widzenia a mnie się wydaje,że jednak nie. Troche szkoda mi kasy w tym momencie gdy jest taki chaos wsród lekarzy aby iść do okulisty ds.transportu aby odesłał mnie z kwitkiem.Chyba poczekam na te wytyczne IMP.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

No to już wiem. Dzwoniłem do Łodzi i Pani mi powiedziała że to nie jest takie pewne czy instytut wyda nowe wytyczne. Natomiast wytyczne dotyczące badania kierowców nie mają już znaczenia. Wszelkie normy opisane są w rozporządzeniu ministra zdrowia. Dotyczy to tylko kierowców.

Zapytałem ją skąd lekarze mają mieć informację o nowych wymogach, i czy zdaje sobie sprawę że oni nie mają pojęcie co robić.? Pani mi odpowiedziała że : 

Problemem lekarzy orzeczników jest brak zaangażowania we wszelkiego rodzaju szkolenia czy kursy dokształcające w zakresie nowych wymogów prawnych. Krótko mówiąc zwykły lekarz orzecznik nie szkoli się, bo mu szkoda czasu , pieniędzy itp itd. Pani powiedziała że jest zmęczona telefonami lekarzy pod tytułem proszę informację już teraz, natychmiast. 

 Sprawdziłem jedną ciekawą rzecz. Mianowie zadzwoniłem do kilku WOMP i popytałem o nowe przepisy dotyczące badania kierowców. i oni ( 4 sztuki ) byli bardzo dobrze poinformowani o zmianach.

W moim rodzinnym mieście Pani powiedziała : trzeba widzieć minimum 4 rzędy od dołu na lepsze oko i dużą czwórkę na drugie oko.To jest minimum - dalej pole widzenia itp. 

 Wózki widłowe i maszyny budowlane - wytyczne IMP Łódź ( na razie bez zmian ). Ale to kwestia czasu i coś będzie wiadome, Pani dała do zrozumienia. 

tak więc jeśli ktoś się wybiera na badania , zapraszam do WOMP, lub lekarza po kursie październikowym. :) 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

xxx

natchnąłeś mnie -ja też zadzwoniłam do WOMP w moim mieście ,zostałam przekierowana do samej Pani kierownik.Korzystając z tej rozmowy wypytałam o wszystko co mnie nurtowało.Oto wyniki:

1-prawo jazdy zawodowe:0,8/0,1 czyli niestety kochani bez widzenia na jednym oku niestety was te zmiany nie dotyczą,badań na kołkach już nie będzie ,do tego sprawdza się orientacyjnie pole widzenia

2-praca do 3m -jak najbardziej

3-wiele kierunków na politechnice jeśli chodzi o studia jak najbardziej .Spytałam o kierunek np.budownictwo gdzie wymagają praktyk na budowie i zdolności pow.3m.Pani powiedziała ,że można poszukać takich praktyk gdzie niekoniecznie to jest wymagane.Natomiast potem szukamy pracy w biurach konstrukcyjnych itp.Nie słuchać zatem Pań w rekrutacji ,że musisz mieć widzenie stereoskopowe i jak nie masz to nie możesz studiować n politechnice.

4.Praca z bronią,obsługa urządzeń wymagających widzenia stereoskopowego czyli np.wózki -NIE

Ale zapomiałam spytac o pracę z komputerem pow.4 h ale chyba można z tego co czytałam z wypowiedzi innych osób.

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Ty Alicja 8000

Ty już przestań cudować - praca 4  H przy komputerze niby ograniczenie ....? Zasady ĹźycioweMoże siedzenie z otwartymi oczami zaraz uznasz za szkodliwe Perskie okoPodnosisz ludziom ciśnienie. Super .

Skupiamy się na pozytywach a nie kreujemy stresowych sytuacji.

Plan jest taki dziś kierowcy C z niedowidzeniem , jutro wózki widłowe i maszyny, następnie kolejne obniżenie wymagań dla osób z jednoocznością . To musi być proces a nie rewolucja. Muszą być statystyki odnoście możliwości zwiększenia wypadków. 

Obecnie jeśli ktokolwiek ma drugie oko żywe ma szanse.

Pamiętajcie jak idziecie do okulisty na badania nie mówcie które oko jest gorsze, bo badania się od tego oka zaczynają, mówcie że oko lepsze jest gorsze. Dlaczego ???? poznacie ich sposób działania i zapoznacie się z tablicą okulistyczną, i wy się lepiej przygotujecie. A pani powie ale jest ok....a wy przepraszam pomyliło mi się ....Super. Może wejdziecie do gabinetu a tam stara tablica i na górze duża 4 - i jest wasze 0,1 , a jak ktoś ma lepsza pamięć zapamięta rządek niżej i jest 0.2- to są trzy cyfry  

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

xxx

tablice snelena w formie papierowej o której piszesz są już przeżytkiem.Obecnie okulista wyświetla z rzutnika . 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

sorry , jako stary weteran ostatni raz na badaniach byłem 2007. Czyli od czasu jak wprowadzili sławetne pracownie psychotechniczne i patyki.- Już wiedziałem że trzeba unikać jak ognia .

Do 2007 jeździłem na busie nie było kłopotu. Później nie mając szansy na zawodowe C  zostałem posiadaczem auta służbowego, oczywiści  migałem się jak mogłem od badań.- w zakładowej przychodni .  Wysyłali mnie do Medicover ja jechałem do mojego lekarza. Z kategorią B można było prywatnie mieć badania w 15 min. Kategoria C - nie było możliwości , żaden lekarz nie podpisał bez psychologa i ....patyków. Dlatego dla okulisty jest to teraz rewolucyjna. 

Kadrowa w pracy się pytała - dlaczego nie na druku komputerowym, i co to za przychodnia a ja zawsze jej mówiłem system im padł - pani musiała ręcznie pisać na własnych drukach.

Takie były czasy - Nawet dziś nie chodzę bo czuję stresa jak ma maturze Uśmiech 

Te zmiany jednym dają możliwość na bycie zawodowych kierowcą innym dają nadzieję na dalsze zmiany w tym zakresie. Powodzenie u lekarza Perskie oko

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

xxx

teraz idziesz do lekarza medycyny pracy tam gdzie ci wskazuje pracodawca i gdzie ma podpisaną umowę.Czy można z niedowidzeniem być np.dostawcą,kurierem z katB? 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

ALICJA 800

 

rozmawiałem wczoraj ze znajomą okulistką, potwierdziła że przepisy stają się faktem. 

Nowe przepisy są obowiązujące i tyle. Stereoskopii - jest brak na badaniu. 

Jeśli chodzi o kuriera czy dostawcę, temat był już podnoszony. Możesz być jednooczność, ale musi być zachowane widzenie zmierzchowe i olśnienie. Chyba że jesteś dostawcą np. w jakimś sklepie a godziny pracy są 8-16 wówczas nie wymaga się widzenia zmierzchowego.Musi być to zaznaczone w skierowaniu, że pracujesz za dnia. Jeśli jesteś kurierem w DPD DHL i masz działalność gospodarczą - nic nie potrzebujesz. To ty jesteś szefem i ty kierujesz siebie na badanie.   

Myślę że nic nowego tu już nie wymyślimy. Trzeba działać jeśli ktoś wiąże swoją przyszłość z kierownicą. Ja marzyłem o tym dobre kilka lat temu. Obecnie nie jest mi to do niczego potrzebne, ale na pewno poddam się takim badaniom do w życiu nigdy nic nie wiadomo. Może trzeba będzie zmienić pracę, albo wyjechać za granicę zawsze dokument w kieszeni jest - to są przepisy Unijne w każdym kraju muszą obowiązywać. 

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Kochani,

słyszał ktos takie określenie jak jednooczność praktyczna? dowiedziałam sie w womp ,że osoba która ma oboje oczu a nie widzi jednym lub widzi mniej niz 0,1 tez ma szanse na kat.zawodową.Oczywiscie po wnikliwym badaniu drugiego oka. Tak wiec zapis w nowym rozporządzeniu z maja 2018 o znacznej i nagłej utracie widzenia na jedno oko właśnie tego dotyczy.Wcześniej pisalismy tu ,że musi byc zachowane 0,8 i 0,1 bezwzglednie a okazuje sie ,że jest to sprawa indywidualna i nawet jak masz mniej niz 0,1 to niekoniecznie musisz być zdyskwalifikowany.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Alicja 800

To bardzo motywujące co tu piszesz. Cieszę się z twoich nowych informacji. Perskie oko

 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Super wiadomość jestem osoba którą utraciła jedno oko w wypadku. Więc muszę się zabrać za ten temat i zobaczyć czy przejdę badania na kategorie C. Jupiii

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Witam

Jestem tu nowy ja k nie w tym watku to prosze o poprawe

a więc tak mam zeza przez co  brak widzenia przestrzennego ale w obu oczach mam ostrośc idealną .Prawo jazdy BE T i uprawnienia na wózki jezdziłem busem z przyczepą  i pracowałem na wózkach widłowych na umowe zlecenie .

Teraz chce iśc na imowe o prace na kuriera bądz operatora wózka .  moje pytanie brzmi na jaki przepis mam się powołać przybadaniu lekarskim np na kierowce bo wszyscy okuliści do których dzwonie nic nie wiedza ze jest jakaś zmiana . 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Do wszystkich,

Tylko w po wyjściu od lekarza orzecznika nie zapomnijcie się pochwalić jak poszło na badaniach. 

My tu wszyscy czekamy i kibicujemy. 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

filipek

Jedno zasadnicze pytanie, jak przeszedłeś legalne badanie na stereometrze skoro brak u Cienie widzenia 3D? Przecież na wózki widłowe to główne badanie .

Krótko mówiąc jak ułożyłeś patyki na psychotestach?

 

Jeśli chodzi o podstawa prawna , zobacz na pierwszej stronie naszego forum. 

Właściwie jest tam opisana cała droga legislacyjna. 

Re:


:

 

 Mialem psychotesty bez patyczków .

Zdałem z wynikiem pozytywnym a nawet ma zdany egzamin UDT

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Filipek

A kiedy Ty te psychotesty na wozek robiles?przecież nadal na wozek jest obowiązkowa stereoskopia tylko na zawodowe prawo jazdy już nie obowiazuje 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Kolego UDT - Urząd Dozory Technicznego - oni nadają uprawnienia i dozorują wszystko co cokolwiek podnosi. Jak ktoś jest ciekawy - zobaczy w każdej windzie blokowej- taka zielona naklejka.

Ich twój stan zdrowia nie interesuje, egzamin trwa może 10 minut, nałożysz jedną paletę na drugą i tyle. 

Psychotesty bez patyków , no cóż albo miałeś szczęście bo pani się śpieszyła albo to była lipa. Na tym forum są tacy co zęby zjedli na psychotestach i patyki muszą być. 

Jak pracowałeś na umowie śmieciowej to pewnie jakaś mała firemka, wysłali się do zaprzyjaźnionego lekarza a ten podbił . Mi też podbijał więc nie ma co porównywać. Może nawet nie wpisali że używasz widlaka.  

No cóż w Medicover, Luxmed - nie ma mowy, bez patyków kończy się twoja kariera. 

Ale pewnie i to się zmieni. 

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

Poza tym samo uprawnienie na wozek i tak nic nie da bo wraz z praca przy obsłudze wozka idzie wykonanie badań wysokościowych powyzej 3m.Rzadko jest inaczej.Pracując na wózku widlowym zazwyczaj wspolistnieje wpisaną praca na wysokosci nawet jak w realu jej nie wykonujesz.Ostatnio dowiedziałam się ze nawet sprzedawca w jysk przechodzi takie badania.Tak wpisują bhpowcy.

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

XXX

Może troszke odbiegamy od tematu prawa jazdy ale pracując na umowe-zlecenie czy o dzieło nie potrzeba badań . A pracowałem w duzych firmach logistycznych i kurierskich.(mniejsza z tym)

Wiem że za granica do 3 metrów nie wymagają tej stereoskopii na wózki . ale u nas tez jest wyscie z tego jak jezdzisz na piesku 

 Wytyczne IMP  z dn 25-04-16

obsługa urządzeń podnośnikowych z mechanizmem podnoszącym towary na wysokość do 1,6 m (niskiego składowania, wózków paletowych)  

Zawodowe prawo jazdy - zmiany w przepisach

filipek Perskie oko

 Masz rację z tym podnoszeniem na 1,6 m bez widzenia 3D nie zrozumieliśmy się. Ale taki wózek nazywa się wózkiem pchanym , o widlaku zwykło się mówić gdy jest kabina.

Nie ważne, ważne że na chwilę obecną można starać się o zawodowego C+E  Perskie oko

  | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |