MENU

Forum - Prawo jazdy

  | 1 | 2 | 3 | 4 |  

Prawo jazdy

Prawo jazdy

Witam po raz pierwszy :)

Chciałam się zapytać po raz kolejny już bo informacje są sprzeczne...czy osoba widząca na jedno oko która nie ukończyła 21 lat może się w końcu ubiegać o to prawo jazdy czy też nie ? Powiem szczerze że ja nie mam jeszcze 21 lat a nawet 18 jeszcze nie mam a zapisałam sie już na kurs prawa jazdy dlatego mi na tej informacji bardzo ale to bardzo zależy....dziekuje z góry za odpowiedż :)

Prawo jazdy

Możesz, bezproblemowo, ja dostałem bezterminowo, teraz tylko zdać xD

Prawo jazdy

Witam.

Miło mi czytać że jednooczni moga mieć parwo jazdy. Ja w czerwcu skończe 20 lat teraz bedę miał mature. I zamierzam tez pod koniec roku iśc na prawo jazdy. Zawsze myślałem czy mogę je mieć jak widzę na jedno oko. Choć ja nie koniecznie jestem jednooczny bo widzę dobrze na prawe a na lewe widzę praktycznie wszytsko tylko nic nie mogę odczytać bo widze to jak przez mgłę. Pozdrawiam wszystkich. 

Prawo jazdy

a ja mam takie pytanie.jak nie widze na LEWE oko to z czym bede mial duze lub tez male problemy jezdzac samochodem ??

Prawo jazdy

Hej, ja też nie widzę na lewe oko i powiem tak: prowadzenie auta nie sprawia mi większych problemów. Jeżdżę 7 lat i jak dotąd nie zauważyłem, żebym miał z czymś problemy (w porównaniu do osób widzących normalnie). No może jedynie jest sprawa większego "martwego pola" po lewej stronie. Np. przy zmianie pasa nie wystarczy zerknąć w lewe lusterko, ja zawsze odwracam głowę i upewniam się, że mam lewą wolną :). Ale w sumie na kursach wszystkich uczą takiego nawyku...

Re: Prawo jazdy


darek:
Nie widze od dziecka na jedno oko, pierwszym utrudnieniem jakie mnie spotkało była komisja wojskowa bo mimo panującego trendu chciałem iśc do wojska , powiedziałem mojemu koledze,żeby zapamietał rząd który każą czytać,wyszedł i napisał mi liczby na kartce,nauczyłem się i przeszedłem komisje z kat. A :) , pozniej już ciagle stosowałem ten patent gdy była tablica ale przed badaniem na prawko się wysraszyłem i wysłalem kolege który za mnie zrobił badanie i jeżdżę już od 7 lat bez najmniejszej stłuczki ,jak dla mnie widze normalnie.....acha a co do wojska to byłem i nikt nie miał pojecia o mojej wadzie,kierowałem wozem opancerzonym,bardzo dobrze strzelałem tyle ,że w pozycji dla mańkuta bo widzę na lewe oko , wiem,że jedynym badaniem na jakim bym mógł wpaść są psychotesty gdzie ustawia się równolegle takie patyczki bo tam już wyjdzie że nie mam widzenia stereoskopowego:( p.s czytałem ,że polecacie sobie książke dr.Batesa o treningu wzroku,posiadam ją w ebooku więc jak ktoś chce to proszę o meil .

poprosze na mojego maila ta ksiazke-dzieki

Prawo jazdy

ja tez bym poprosil tego ebooka :) dodektrn@gmail.com

Prawo jazdy

wiem ze odkopuje  stary temat :P ale czy moglbym prosic tez o tę ksiażkę

na adas.sz@gmail.com

 

wlasnie jestem w trakcie zdawianie egzaminow na prawko :D

Re: Prawo jazdy


kjs13:

Ja mam dwoje oczu, ale widze tylko na jedno.  Prawo jazdy kat. B mam 1997 roku, wtedy wpisano obowiazkowe okulary i ponowne badania za 10 lat. W 2007 roku przeszedłem badania bez problemu, prawo jazdy kat. B bezterminowo.


Ja akurat posiadam zaświadczenie ze mogę wykonywać zawodowy przewóz osób ( 9 razem z kierowca) i moge byc kierowca zawodowym samochodów nie przekraczających 3,5 tony. Poniedziała że jako okulistka nie zaleca mi  takiej pracy ale jezeli chce to takie zaswiadczenie musi mi wystawic.

 

 czy ktos umiewyjaśnic jak to z tym jest czy możesz korzystać z prawa jazdy w pracy czy nie?

Z góry dzięki.

Prawo jazdy

według prawa jest tak (chyba od 2008 roku) że,

Prawko osoba jedno oczna może robic:

  • w wieku 18 lat 
  • minimum 5 lat po utracie wzrok
  • w wieku 25 lat mozna robic prawko jazdy zawodowe, (i minimum po 5 latach posiadania zwykłego prawka
:) mniej wiecej tak to wyglada ;)

Prawo jazdy

a mozęsz wskazać podstawe prawną tego co napisałeś

Prawo jazdy

takie info uzyskałem w mojej szkole jazdy.
jak tylko bede w jej poblizu zapytam sie o paragrafy ktore to wskazują

Prawo jazdy

Ten wątek troszkę jest rozwodniony. Myślę, że warto wyraźnie powtórzyć najważniejsze tezy:

1. na kat. A osoba jednooczna NIE MA SZANS.

2. Kat  B. jest dopuszczalna pod dwoma warunkami, które są jak następuje:

a) ostrość wzroku  oka lepiej widzącego wynosi nie mniej niż  0,8 bez  korekcji,

b) od utraty wzroku upłynęło co najmniej 12 m-cy

Chodzi o te 0,8 ostrości. Bo to NIE SĄ DIOPTRIE. Ostrośc zdaje się to liczba ułamkowa pomiędzy 0 a 1, gdzie 0 to całkowita ślepota, 1 - wzrok idealny. Zatem te 0.8 - ile to jest w dioptriach? Bo ktoś tam się załamał, że ma -1.5, a tymczasem z taką wadą NA PEWNO dostanie prawko. Ja kiedyś byłem z ok. -8 dioptrii i otrzymałem odpowiedź, że dozwolone jest do -7.5. Czy szanowna Pani doktor mnie oszukała (nie chcąc sobie robić kłopotu, wiadomo, po co półślepy ma jeździć, takie jest podejście NIESTETY większości okulistów) ?

Prawo jazdy

Dzięki OldThunder za to podsumowanie. Też myślałam, że z moim -6 nie mam szans. Ale tak, to może się zdecyduję :)

Prawo jazdy

Gatka, przy -6 wg mojej wiedzy możesz śmiało startować do pierwszego lepszego okulisty. No ale poczekajmy, może ktoś się wypowie co to jest to tajemnicze 0.8 przy ostrości.

Prawo jazdy

Sądzę że te 0.8 to tylko norma mówiąca że przy badaniu ma się poniżej tej liczby to można prowadzić samochód a jak się ma powyżej to trzeba stosować okulary. A tak ogółem to orientuje się ktoś czy mając +3,5 wady wzroku można przejść badania na wózki widłowe ?

Re: Prawo jazdy


OldThunder:
Gatka, przy -6 wg mojej wiedzy możesz śmiało startować do pierwszego lepszego okulisty. No ale poczekajmy, może ktoś się wypowie co to jest to tajemnicze 0.8 przy ostrości.

 

Wg. mnie 0.8 jest to oznaczenie na tablicy służącej to odczytywania liter z daleka,

np. osoba widząca prawidłowo z 5 metrów powinna przeczytać rząd z literami przy którymi jest liczba 1, ktoś kto ma wadę wzroku czyta linijkę niżej, przy której jest 0.9 itd. 

Na moim badaniu lekarz nie widział przeciwskazań zdrowotnych, a mam wade -2,5 D. Dostałem prawko terminowe na 15lat.

Także myślę, że ktoś przy wadzie -6 nosi okulary lub soczewki i widzi w nich naprawdę dobrze może ubiegać się o prawko

Prawo jazdy

Panowie, czytajcie uważnie: przepisy mówią że musi być 0,8 bez  korekcji, tzn. bez okularów/soczewek... Nadal czekamy aż ktoś zamieni tę liczbę na dioptrie.

Prawo jazdy

Witam wszystkich serdecznie :-)

jestem tu nowy jak widać ; )))

 

przedstawię wam swoją historię odnosnie prawa jazdy ; )

ja jako osoba jednooczna ( orzeczenie WKU - ślepota oka prawego ( widzieć widzę, ale nic nie przeczytam, Lewe czyta - 0,5 :( ) od tego czasu podowiadywałem się co i jak z tym okiem, jeden okulista mówi możesz bez problemu inny że mogę o prawku zapomnieć ... jeden aby był na tyle mądry że powiedział mi że z ów wadą jeśli jest od urodzenia ( mam ją od jakiegoś 3 roku życia )mogę starać się o prawko dopiero od 20 roku życia ( powiem że prędzej nie widziałem że muszę teoretycznie zdrowym okiem czytać 0,8 bez korekcji i soczewek/okularów )

Jako że WKU wysłało stosowne pismo do urzędu komunikacji w moim mieście to musiałem się zgłosić po skierowanie do Sosnowca ( koszt badań 300zł )

pełen nadziei udałem się tam 6 Lutego br. wszystkie testy przeszedłem śpiewająco okulista był na samym końcu, pani mnie zbadała 

wszystko ładnie pięknie - oznajmiła że bez żadnych problemów mogę mieć prawo jazdy ( tego dnia czytałem 0,6 )

zapisałem się na kurs, w 3 dni zrobiłem wewnętrzny i czekałem już na jazdy, wystarczyło donieść zaświadczenie które miało przyjść poleconym z Sosnowca orzekające moją zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. B.

jaki było moje rozczarowanie gdy otworzyłem ów kopertę i było napisane stwierdzenie " widzę przeciwwskazania " zdumiony tym co czytam, niezwłocznie udałem się do urzędu gdzie przemiłe i wielce współczujące panie stwierdziły że nie mogę przystąpić do kursu i dalej egzaminu teraz, muszę powtórzyć badania ( odroczone prawko do 11 lutego 2010 roku ).

Wielce zdenerwowany zadzwoniłem do Sosnowca z pretensjami, że zaszła jakaś pomyłka, Pani doktor przecież stwierdziła że nadaję się na kierowcę a pismo sugeruje coś innego - niestety nie chcieli udzielić informacji telefonicznie i musiałem tam pojechać osobiście ...

co się okazało, główna szefowa bardzo mnie przepraszała za zaistniałą sytuację - ale nie mogę robić prawka przynajmniej teraz, zaproponowała aby inna ich okulistka mnie przebadała i owszem ona wiedziała od ręki po przeczytaniu tablicy że się nie nadaję ... tego dnia to było jakieś dwa tygodnie po pierwszym badaniu, czytałem 0,6/0,7.

Po rozmowie z panią dyrektor oddziału czy jak ją nazwać ;P

wspomniała coś o zabiegu laserowym oka - ale to myślę już w ostateczności 

załamałem się, bo nie dość że wydałem na kurs 1500zł + 330zł za badania i dojazd 2razy do Sosnowca pochłonął moje całe oszczędności. 

dla mnie to wielkie koszta jako że sam się utrzymuję etc. 

no nić jakoś przełknąłem tą gorycz i postanowiłem się nie poddawać, że jak tylko będzie możliwość to osiągnę swój zamierzony cel.

odnośnie mojej wady, w 96r. miałem na zdrowe oko + 3,5 teraz w Grudniu 2008 roku zmieniałem szkła i mam 0,75 na zdrowe oko ( cylindry zostały te same 1,5)

czyli jak widać, wada jak się nie mylę w przeciągu tych lat zmalała.

 

Tydzień temu badałem swój wzrok tylko lewe oko ( teoretycznie zdrowe ) i czytałem równe "1" owszem było trochę zamazane - ale teraz czekam na tabletki które sobie zamówiłem - mają wyostrzyć wzrok - ciekawe czy pomogą bo wówczas będę bez problemów czytał wszystko i obejdzie się z bez kosztownego zabiegu laserowego, na który nie jestem chętny gdyż mam tylko jedno oko i nie chciał bym mieć jakiś powikłań. 

pozdrawiam wszystkich jednoocznych i pamiętajcie, nigdy nie traćcie nadziei :-) 

 

Prawo jazdy

witam,

mam prawo jazdy od 5 lat i to na dodatek bezterminowo;) jestem jednooczna od urodzenia, przed kursem poszlam do okulisty, zeby mi napisal, ze nie ma wg p/wskazan; potem na badaniu u lekarza na prawo jazdy  pokazałam to zaswiadczenie i bez problemu dostalam bezterminowo;) co ciekawe osoby w okularach bez zaswiadczenod swoich okulistow dostaly terminowe;)

aha, na drugim oku mam wadę -5,25 ;)

pozdrawiam:)

 

Prawo jazdy

stary temat, ale zapytam;

 

Jest tu moze ktos kto czynnie prowadzi motocykl / skóter?

albo prowadził i zrezygnował?? (np bo miał wypadek)

 Chodzi mi o to czy jest to rzeczywiscie niebezpieczne / trudne?

dodam ze mam kat B od 7lat

 Pozdrawiam

Prawo jazdy

Witam wszystkich

Jestem tutaj nowy i jednoocznosc to dla mnie tez nowosc, stracilem wzrok na jedno oko oczywiscie jakies 2 lata temu w wypadku ciagle sie lecze majac nadzieje ze choc troche jeszcze kiedys sie polepszy sytacja  gdy znow zobacze cokolwiek na to oko, tak czy inaczej chcialbym dowiedziec sie od innych wiedzacych jak to jest widziec na jedno oko, a wiec zaczynamy.

4 lata temu zdajac prawko przechodzilem badania nosilem okulary poniewaz mam wade wzroku no i niestety trafilem na zlego okuliste stwierdzil ze za 4 lata powinienem zbadac wzrok jeszcze raz no i masz dostalem ograniczone!!! wpozadku pomyslalem zbadam za 4 lata i bedzie ok. ale nikt nie wiedzial ze bede mial ten wypadek i stracilem wzrok w jednym oku i teraz lipa, konczy mi sie waznosc prawka musze isc na badania,  bardzo zalezy mi na jedzie autem (nie ukrywam ze to moje hobby i pasja) ale boje sie ze bedzie zle, bylem niedawno u pewnej okulistki powiedziala mi ze na lepsze oko musze widziec 0,6 bez korekty, no ale teraz moje pytanie, nosze okulary bo poprostu nie dowidze dobrze i zawsze jezdzilem w okularach to wiec dla mnie to jest jakis paradox wiadomo ze jak sciagne okulary i kaza mi czytac z tablicy to nie zobacze 0,6 a w okularach nawet 0,8 widze wiec jak myslicie jest mozliwosc przejscia tego jakos pozytywnie?czy beda sie czepiac tych swoich glupich zasad. A jesli ktos przedluzyl by mi prawko na np. kolejne 4 lata czy sa jakies badania komisyjne? 

 

Pozdrawiam i licze na odpowiedz 

Re: Prawo jazdy

Mariuszu, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na twoje pytanie - wszystko zależy jak duża w istocie jest wada - ale wg ustawy na widzące oko powinieneś mieć ostrość nie mniejszą niż 0,8 bez korekcji, - czyli bez okularów, jak piszesz, twoja okulistka dopuszcza też 0,6.

Z tego co piszesz, nie spełniasz tego warunku, jednak ostateczna decyzja należy do lekarza, oprócz tego są możliwości korekty wad wzroku, więc są szanse.

Prawo jazdy

Rozumiem , a co do badan czy sa jakies badania komisyjne?

Prawo jazdy

Witam mam do was pytanie, mam jedna gałke mniejsza o bodajze 0,5 mm przez co nie widze ostro na prawe oko (4 pierwsze rzedy literek u okulisty widze ostro ;) ). Lewe oko jest wszystko w porzadku. ostatnio zapisałem sie na kurs, mój okulista mówi ze nie powinno byc problemow z uzyskaniem prawka tylko nie moge oczywiscie byc kierowcą zawodowym. Osoba ktora prowadzi kurs chce nam hmm.. ułatwić zdobycie zaswiadczenia ponieważ współpracuje z jakimś tam lekarzem i chce nas wszystkich skierwoać do niego.. i tu sie pojawiają moje obawy, mój lekarz to specjalista tamtego nawet nie znam.. myslicie że mogą być jakiekolwiek problemy? strasznie mnie to dreczy obowiam sie tego chyba bardziej niż egzaminu. Troche sie uspokoiłem czytajac posty wyżej ale bylbym spokojniejszy gdybym wiedział co robic i jak sie zachowac gdybym trafił na konowała ; )

Prawo jazdy

4 miesace temu zaczelem robic kurs... po 13 godzinach teori lekarz wezwal mnei do siebie i powiedzial ze spelniam wszystkie warunki konieczne do prowadzenia samochodu poza wiekiem... on twierdzi ze musze miec 20 lat.... dzis dopiero koncze 19... wienc jeszcze rok czekania przedemna

Prawo jazdy

 tajemnicze 0,8 to chyba o to idzie. wczytajcie się

 

 

 

TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA

Badanie ostrości wzroku polega na odczytywaniu różnej wielkości liter z określonej odległości. Ostrość wzroku jest to zdolność rozróżniania dwóch punktów leżących blisko siebie. Do badania ostrości wzroku służą tablice Snellena do dali i do bliży. Są one tak skonstruowane, że na białym matowym tle znajdują się czarne, matowe znaki (optotypy) - litery, cyfry, pierścienie, haki, obrazki dla dzieci itp. - stopniowo zmniejszające się ku dołowi (Ryc.7-6, 7-7, 7-8).

Ryc.7-6 Tablice Snellena dla dorosłych
 

Ryc.7-7 Tablice Snellena dla dzieci
 

Ryc.7-8 Tablice Snellena dla
analfabetów lub dzieci

Znaki te mają określoną grubość i oddzielone są przerwami o tej samej grubości. Przy każdym szeregu znaków jednakowej wielkości zaznaczona jest odległość w metrach (D), z jakiej oko zdrowe widzi cały znak pod kątem 5 min., a jego szczegóły pod kątem 1 min. Siłę ostrości wzroku osoby badanej wyraża się stosunkiem odległości z jakiej badany znajduje się od tablicy (d), do odległości, z jakiej ten znak widzi oko zdrowe. Jeśli więc badany, w odległości 5 m odczyta najniższy rząd oznaczony D = 5, to ostrość wzroku wyniesie 5/5 (pełna ostrość wzroku), a jeśli np. odczyta najgrubszą literę oznaczoną D = 50, to ostrość wzroku równa się 5/50. Można to przedstawić ułamkiem dziesiętnym 5/5 = 1,0 a 5/50 = 0,1. Prawidłową ostrość wzroku zapisuje się: ostrość wzroku oka prawego - visus oculi dextri (V.o.d.) = 1,0 lub lewego - visus oculi sinistri (V.o.s.) = 1,0, obu oczu - visus oculi utriusque (V.o.u.) = 1,0.

Prawo jazdy

Witam,

Miesiąc temu byłem na badaniach na prawo jazdy i niestety lekarz nie dopuścił mnie do kursu i powiedział żebym nie próbował u innych lekarzy gdyż moje badanie zostanie przesłane do wydziału ruchu drogowego czy do czegoś w tym stylu. Chcę obecnie iść do innego orzecznika ale najpierw chciałbym zasięgnąć opinii kogoś kto miał taki przypadek. Moja wada to : oko lewe 5/5, oko prawe 5/0,2. Bardzo proszę o odpowiedź na maila dongringo82@onet.eu.

Pozdro

Prawo jazdy

Witam mam na imię Wojtek.Gdy mialem 16 lat mialem powazny wypadek i stracilem wzrok na lewe oko.galke mam i oko lewe reaguje dokladnie tak samo jak prawe wiec jak ktos nie wie ze nie widze to nawet sie nie zorientuje:):) mam teraz 22 lata i juz od dawna marzyłem o prawie jazdy.bardziej interesowalo mnie prawko na motor, ale na autko tez chce zrobic.nie wiem czy bede mógł robić ale po tym co czytam tutaj to nadzieja mi powraca:):):)tylko czy bede mógł robić na motor??:(:(:( jedni mówia mize bede mógł, jedni że nie bede mógł jeszcze inni ze dopiero jak skoncze 24 lata wiec poprostu tak mi zamieszali w głowie ze zrezygnowalem ale teraz bedąc na tym portalu jak czytam przypadki innych to wierze że mam szanse:):) pojde do lekarza i zobacze co da sie zrobić.Jeżdze na skuterze 3 lata i nie mam zadnych problemow na drodze a jezdze po zatloczonych miastach, po drogach szybkiego ruchu i poprostu jestem przyzwyczajony:)widzac na jedno oko przyzwyczailem sie do takiego stopnia ze jak o tym nie mysle to nawet nie widze roznicy ze na jedno nie widze:)nie wyobrazam sobie jak mialbym widziec na obydwoje oczu:) da sie z tym żyć:):) ciesze sie ludzie że ten portal powstał bo naprawde wkoncu nie czuje sie jedyny:):):)

Prawo jazdy

Ja mam 15 lat mam zeza rozbieżnego(lewe oko rzadziej prawe), jeżdżę na skuterze i nie mam problemów. Jeśli się skupię to umiem mieć proste oczy ale wymaga to ode mnie wysiłku. Zastanawiam się czy bez problemu wydadzą mi prawko B i czy możliwe ewentualnie A? Dodam że jestem dalekowidzem i mam zachowaną ostrość widzenia w normie w górnej granicy chyba czyli, że ostrość mam bardzo dobrą.(Dobrze czytam z tablicy z literami). Robię ćwiczenia i myślę, ze to w jakimś stopniu pomaga. Co sądzicie o tym prawku?

Prawo jazdy

Czy jest możliwe, że dostane prawo jazdy B dopiero po ukończeniu 20 lat?Niezdecydowanie

Prawo jazdy

Wybaczcie, że odgrzewam stary temat ale dopiero wczoraj tu trafiłem. Może komuś moja historia pomoże.

Jestem jednooczny od 3go roku życia, niedowidzący na lewe oko, bez okularów, na karku 30 z groszami. Prawo jazdy kat A i B od 17 lat. Motocyklami jeżdżę "od zawsze"... Zazwyczaj były to szybkie motocykle. Bywało, że jeździłem ekstremalnie, a mimo to nigdy nie spowodowałem wypadku. Jednooczność nie stanowi dla mnie problemu, choć za pewne mogłoby być lepiej. Chwilowo motocyklowa pasja poszła na bok, bo plany się zmieniły i dziecko w drodze. Wiem, że obecne przepisy wymagają zdolności obuocznego widzenia przy ubieganiu się o prawo jazdy kat B. Nie wiem jak było kiedyś (oficjalnie). Jestem jednak przekonany, że nie każdy lekarz diagnozuje tę kwestię przed wydaniem opinii dla starających się o prawko na motocykl.

 

Prawo jazdy

Dziwne to co mowisz. Ja robilem prawo jazdy stosunkowow niedawno bo 2 lata temu i bylo tak ze moge robic na samochod osobowy ale nie na wieksze i na motor tez nie. Aha dowiedzialem sie ze osoba widzaca na jedno oko nie moze byc zawodowym kieroca tj rajdy, tiry, ciezarowki itd

Prawo jazdy

Wkradł się mały błąd. Pisząc o kat B miałem na myśli prawko na motocykl. Zapomniałem, że na motocykl jest kat. A, którą posiadam mimo jednooczności. W okresie, kiedy się starałem o zaświadczenie lekarskie w moim niewielkim rodzinnym mieście badań na przestrzenne widzenie nie wykonywano. Jak obecnie się praktykuje - nie wiem. Na pewno przepisy wymagają "prawidłowego widzenia obuocznego" dla ubiegających się o prawo jazdy kat A.

Obecnie jednak mam inny problem

Trafiłem tu szukając informacji po diagnozie lekarza medycyny pracy, który po badaniu mojego przestrzennego widzenia wydał mi opinię "niezdolny do prowadzenia samochodu" !! co mnie dyskwalifikuje w mojej obecnej pracy. Jestem geodetą. Od 6 lat samochodem służbowym robię 4-5 tys km miesięcznie. Nie jestem kierowcą zawodowym wg. umowy o pracę i wg mojego zakresu obowiązków. Muszę jednak dojechać do miejsca, w którym wykonuję pomiary. Prawo jazdy od 17 lat. Nie wiem, co robić. Moja frustracja sięgnęła zenitu. Kiedyś w firmie nie przechodziliśmy przez takie badania, a teraz nie wiem, co z moją pracą będzie.

Prawo jazdy - wymiana w UK - jednooczni

W zasadzie nie ma żadnych problemów . Idziesz na poczte i wypełnisz druk. Sa szczegółowe pytania odnosnie wzroku. Wysyłasz ankiete wraz z polskim prawem jazdy. Gdy wpiszesz prawde otrzymasz warunek - badania okulistyczne mające określić czy mozesz prowadzić auto. Napewno nie masz szans na wykonywanie zawodu kierowcy. Okuliści brytyjscy nie sa szalencami i dają często pozytywne opinie , jedak warunkując badaniami okresowymi . Wczoraj przeszedłem - okulary -1,5 .

To należy wykonać po 6 miesięcznym pobycie w Uk. Gdy , jednak nie przyznasz sie do jednooczności , to nowe prawo jazdy przychodzi pocztą w ciagu 3-4 tygodni.

Ale ! Mogą nastąpić kłopoty w przypadku kraksy samochodowej. Grozi też odpowiedzialność karna . Często my Polacy kłamiemy bo jesteśmy zostawieni z naszymi problemami i obawiamy sie utraty . Ja też skłamałem.

Tu jest szalona profesjonalna pomoc , ale też obojętność kulturowa , często też zwykła życzliwosc  , jaką w walce przetrwanie w zaborach straciliśmy

Tych spraw nie można załatwic osobiście.

Uwaga! jeśli straciłeś lewe oko , to jazda po lewej stronie jest super.

Chętnie odpowiem na wszelkie pytania . Zen

Re: Re: Prawo jazdy


Irek:

Ja mam prawo jazdy od 12 lat a aktywnie prowadzę samochód od 7 lat. Osoby widzące tylko na jedno oko mogą otrzymać prawo jazdy bez prawa wykonywania zawodu kierowcy.

Zasadniczo nie ma większych problemów z prowadzeniem samochodu - miałem w karierze dwie niegroźne stłuczki - ale nie miały one nic wspólnego z niewidzeniem na jedno oko. Główny problem  to mniejszy kat widzenia - jako, że nie mam lewego oka zawsze przy zmianie pasa na lewy, oprócz sprawdzenia w lusterku, wykonuje szybki obrót głową  w lewo - aby sprawdzić czy nie jedzie nikt obok, czego nie zobaczę w lusterku ani kątem oka jak pełnosprawne wzrokowo osoby.

Większego znaczenia nabiera też ograniczenie widoczności przez, czasem szeroki, słupek przedni. Parę razy miałem sytuację że, w ostatniej chwili zauważyłem pieszego który "ukrył" mi się za słupkiem. Są to rzadkie sytuacje, ale trzeba mieć świadomość własnych ograniczeń i szczególnie uważać.

Jakoś nie odczuwam  z kolei braku widzenia przestrzennego, na drodze są zawsze jakieś punkty odniesienia i nie mam problemów z wyczuciem dystansu.

 

 CIEKAWE CZY MI DADZĄ NI WIDZĘ NA PRAWE OKO I JESTEM DOŚĆ SZCZUPŁY MAM NADZIEJE NIE PRPBLEM JAK ODPISZE POZDRAWIAM

 

Prawo jazdy

JA TEŻ NIE WIDZĘ NA PRAWE OKO I DO TEGO JESTEM DOŚC SZCZUPŁY CZY MAM SZANSE NA PRAWO JAZDY ??? PROSZĘ O POMOC :)

Prawo jazdy

PIŁEŚ !!! , NIE JEDŹ !!!!

Prawo jazdy

Mój chłopak nie widzi na jedno oko już ponad 10 lat. Ma prawo jazdy i śmiga samochodem jak szalony. Jeśli chodzi o trudności to może jedynie kiedy ktoś np. wchodzi gwałtownie na pasy z prawej strony (nie widzi na prawe oko) bądź jeszcze coś innego stanie się w ostatniej chwili po tej stronie jezdni. W takich sytuacjach jest trochę nerwowo ale wystarczy wolniej jechać i da się zareagować :)

Czytałam, że przy parkowaniu mogą być trudności. Hmm jak patrze na mojego faceta to w ogóle tego nie widzę - parkuje bez żadnego problemu :) 

 

Re:


:

 

 to, że jesteś szczupły w niczym nie przeszkadza :)

Prawo jazdy

DZIĘKUJE ZA ODPISANIE :) POZDRAWIENIA DLA CIEBIE I CHŁOPAKA :)

Prawo jazdy

Witam

Ja z kolei zdawałem jako dwuoczny. Od 1990 roku jeżdżę non-stop. W 1998 zacząłem mieć problemy z czytaniem, okulista-idiota przepisał mi okulary + 0,5,  rok później okazało się że miałem ucisk na prawy nerw wzrokowy, mimo operacji i usunięcia guza, który był sprawcą ucisku przestałem widzieć na prawe oko. Pierwsza jazda w nowej sytuacji była dla mnie koszmarna. Pojechaliśmy z rodziną za miasto, szwagier swoim samochodem jechał przede mną i jakoś dojechaliśmy te kilkanaście kilometrów. Powrót był już zdecydowanie łatwiejszy. Przyzwyczajenie się do nowej sytuacji zabrało mi mało czasu. Zauważyłem, że intuicyjnie ustawiam głowę i  dzięki temu nie mam problemów z jazdą nawet parogodzinną. Ale jazdy nocnej raczej unikam.

Pozdrawiam wszystkich.  

Prawo jazdy

Przepraszam a co to ma do rzeczy czy ktoś jest szczupły czy nie?? Ja jestem brunetką, czy blondynki jednooczne są w lepszej sytuacji?? Ja mam prawko, nawet nie wiem czy legalnie czy nie ale szczerze......mam to gdzieś, lekarz nie widział mnie na oczy przy wydawaniu opinii. Jeżdże dobrze a jak mi zacznie to przeszkadzać w prowadzeniu samochodu to przestanę jeźdżić i już! Skoro Państwo nam nie pomaga w żaden sposób trzeba radzić sobie samemu i żaden dupek z urzędu takiego czy innego nie będziem mi mówił co mi wolno a co nie.

Popieram swojego przedmówcę 2 piętra wyżej

PIŁEŚ! NIE JEDŹ.............NIE PIŁEŚ, NAPIJ SIĘ!Perskie oko

Prawo jazdy

NO TO SUPER , MAM NADZIEJE ŻE TEŻ DOSTANE, POZDRAWIEM

Prawo jazdy

cześć

9 lat temu miałam operacji na lewe oko ktora sie nie udala od tego czasu nie widze na to oko i ono jest mniejsze od prawego. od dawna marzylam o tym zeby zrobic sobie prawko ale niestety tu się pojawiaja schody. w październiku mam 18 i juz wczesniej chcialam isc na prawko ale gdy tylko mowilam o tym znajomym slyszalam A DOPUSZCZA CIE W OGOLE??? nie powiem bo robilo mi sie wtedy przykro i czulam sie gorsza od nich...;( takze staralam sie wybic to sobie z glowy....ale na szczecie trafiłam jakimś cudem na ten wątek...i troche uwierzylam ze moze byc dobrze:) 

tylko teraz mam pytanko (bo raz pisze tak a raz tak) czy musze mieć te 21 lat czy to bez różnicy?na prawe oko widze bez zastrzezen nie nosze okularów. jak myślicie dopuszczą mnie zwłaszcza ze widac na pierwszy rzut oka moja wade?

prosze o odp. pozdrawiam;)

Prawo jazdy

mam pytanie za 100 punktów.

 Chodzi mi o prawo jazdy na ciągnik. 

jesf szansa? w końcu służy do pracy zarobkowej. 

Prawo jazdy

Hej Paweł, jeśli chodzi o kategorię T, to bez problemu. Ja zdawałem B+T, ale ciągnik uwaliłem na placu (cofanie po łuku z przyczepą) w pierwszym podejściu i zrezygnowałem, bo chciałem jak najszybciej odebrać upragnione prawko na samochód :)

Z tego co pamiętam, to tylko oprócz standardowych badań na kat. B do kat. T dochodzi neurolog (łapanie prawą ręką za lewe ucho z zamkniętymi oczami, stanie na jednej nodze i takie tam...), badanie słuchu i badanie cukru we krwi. Ja z tym nie miałem problemów, tylko niestety oblałem egzamin.

A na kat. B też możesz jeździć ciągnikiem, nawet z maszynami czy przyczepami (ale tylko 1-osiowymi).

Prawo jazdy

http://www.youtube.com/watch?v=-uhLRy7TVSI&feature=player_embedded#!

 

 

jeśli ktoś miał problemy z okulistą to mam dobra wiadomość w załączonym linku :)

Witam

 

Jestem nowym nabytkiem tego oto portalu 

 

Jestem w trakcie leczenia obu oczu, po wypadku.

Widzę tylko lewym okiem i to największą literkę. Mam prawo jazdy ale nie jeżdżę autem. 

Czy zabiorą mi Prawko ??? i czy jak wyleczę sobie trochę prawe oko to dostane prawko ???

 

A korekcja nic tu nie pomoże bo rogówka jest nie równa.

Czyli powypalana. i widzę trochę rozmazany obraz na Lewe oko.

 

Co mam zrobić z tym fantem ?

 

Proszę o szybka odpowiedz bo mnie to bardzo interesuję co się stanie.

Jak jeżdżę rowerem to spoko daje radę i wiem że dam rade jadąc autem.

ja nie mogę żyć bez jazdy autem albo motorem 

To moja druga żona auto i motor.  Co mam robi.  Lekarz mi powiedział by się nie przyznawać do tego że się ma prawko. A znajomy instruktor by policji nić nie mówić że się miało wypadek i nie widzę na jedno oko. 

Co robić pomocy 

I pozdrawiam Wszystkich serdecznie.

Nie dajmy się innym oszustom.

Prawo jazdy

Słuchajcie ja jestem z wawki na skuterze i teraz mam motor bez prawka oczywiscie, nie widze na prawe oko z motorami nie mam zadnego problemu z reszta z autami tez ale kazdy mi wmawiał ze nie moge miec prawka lecz jednak ja bym chciał spróbowac, Czy zna ktos jakis miłych lekarzy w wawie którzy dadza mi przepustke na prawko i jakis miły osrodek który sie nie czepia??Mam krótkowzrocznosc i chyba na lewe mam 0,7 ale nie wiem do konca jak to jest. na drodze czuje sie dobrze i chce miec prawko sadzicie ze mi sie uda??
  | 1 | 2 | 3 | 4 |